Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Złoto - różne sposoby odzyskiwania

hak99 17 Kwi 2011 21:25 1026323 2532
 • #451 17 Kwi 2011 21:25
  Marcin Chemik
  Poziom 15  

  Ładny osad wodorotlenków żelaza

 • Megger
 • #452 18 Kwi 2011 12:00
  Sadi
  Poziom 15  

  Wygląda to jakby ktoś narobił do talerza, he he . Na moje oko to przesadziłeś ze zobojętnianiem roztworu, poza tym siarczanem żelazawym należy wytrącać na gorąco zakwaszając go trochę kwasem solnym. Mam pytanie do pana Marcina, czy rozcieńczony kwas azotowy z dodatkiem soli kuchennej jest w stanie rozpuścić choćby w minimalnej ilości złoto? Ostatnio używam takiej kombinacji do odzysku i zastanawiam się, czy mi się złoto nie rozpuszcza przy okazji w jakimś stopniu.

 • #453 18 Kwi 2011 18:52
  Marcin Napierajczyk
  Poziom 11  

  No w końcu wyszło!! Oto ile udało mi się odzyskać złota z jednego procesora AMD K6 nie wiem czy jeszcze dokładnie wszystko wytrąciłem bo zabrakło mi siarczanu żelaza.
  Złoto - różne sposoby odzyskiwania
  Pozdrawiam :)

 • #454 18 Kwi 2011 19:59
  Marcin Chemik
  Poziom 15  

  Sadi
  Przyznam się bez bicia nie próbowałem takiej mieszanki przy odzysku Au jeśli ci o to chodzi jest szansa na rozpuszczenie złota tylko nie wiem czy masz u siebie możliwość oznaczenia jonów złota. Mowie tak ponieważ nie chcę nikogo wprowadzać w błąd.

 • #455 18 Kwi 2011 23:01
  Longman69
  Poziom 8  

  Witam i pozdrawiam.
  Na początek jestem tu nowym forumowiczem. Przeczytałem owe forum dość dokładnie. I mam dwa pytania laika- chemika. 1. Czy można używać roztworu odzłoty bez elektrolizy? 2. Czy po zadziałaniu 30% HCl na elementy elektroniczne (elementy z procesorów, pozłacane części) zmniejszę wagę części (elementów) o plastik i część metali nieszlachetnych pozostawiając na płytce Cu, Au, Ag?, Pallad? Pozdrawiam Longman69

 • #456 19 Kwi 2011 09:41
  Sadi
  Poziom 15  

  Tej mieszanki (HNO3 + NaCl) używam do oddzielania złota z pozłacanych blach z procesorów. Sól trzeba dodawać w bardzo małych ilościach stopniowo , jak ustanie reakcja i złoto całkowicie sie nie oddzieli od blachy to dodaje kolejna małą porcje. W ten sposób oddzielam złoto od blaszek prawie wcale ich nie trawiąc ( oszczędność kwasu). Potraktuje tą mieszanke jak zużytą wode królewska i zobacze czy mi sie coś wytrąci.

 • #457 25 Kwi 2011 21:22
  Jasiek2100
  Poziom 9  

  Prosiłbym znawców tematu o wskazanie mi na załączonym obrazku, z czego można odzyskać złoto z płytki. Oczywiście z wyjątkiem pozłacanych styków. Czy te mikroprocesorki, które są na płytce też warto przemielać i traktować kawasami?
  Złoto - różne sposoby odzyskiwania

 • Megger
 • #458 27 Kwi 2011 11:56
  Marcin Chemik
  Poziom 15  

  Jeśli mogę dodać coś od siebie w postach obecnych w tym temacie non stop przewijają się 2 problemy:
  -cyna która z kwasem azotowym daje osad kwasów metacynowych,
  -żelazo które lubi się rozpuścić w kwasie solnym czy wodzie królewskiej lecz przy zobojętnianiu się wytrąca a razem z nim wiele cennych jonów zwykle następuje to przy pH 3-5.
  Cóż na cynę mogę poradzić większość jest na wierzchu pod postacią lutowia lecz niektóre podzespoły zawierają jej dodatkową porcję ukrytą pod tworzywami sztucznymi. Jak zaczniecie ostrożnie podgrzewać taki opornik czy trystor nad palnikiem to zobaczycie jak wypłynie kropelka cyny. Cóż mogę poradzić zawsze można podzespoły odlutować od płytki (nawet hurtowo termicznie czy chemicznie) i przemielić je osobno wtedy można potraktować którymś stosowanym przemysłowo striperów do cyny ( można ich kupić co najmniej kilkanaście w naszym kraju).
  Co do żelaza polecam drobne magnesiki neodymowe zaczepione na nitce nawet nie przypuszczacie gdzie producenci podzespołów potrafią upchnąć stalowe elementy . Jeżeli Au jest na stalowych elementach przemysłowo stosuje się cyjanki do ich zdejmowania Ale ze względu na ich toksyczność można je z powodzeniem zastąpić rodankami tylko ,że toksykologicznie działają analogicznie jak cyjanek ale w dużo większej dawce.

 • #459 27 Kwi 2011 13:13
  Sadi
  Poziom 15  

  Czy rozpuszczanie pozłacanych elementów zawierajacych stop lutowniczy w wodzie królewskiej powoduje później jakieś problemy przy wytrącaniu złota ? Do tej pory odzyskiwałem z elementów bez cyny i ołowiu lub ze śladowymi ilościami.

 • #460 27 Kwi 2011 20:27
  Marcin Chemik
  Poziom 15  

  Sadi wykonaj eksperyment z cyną dla elektroników lub dekarzy jest to ten sam stop który jest w obwodach drukowanych. Potraktuj go różnymi kwasami i zasadami a następnie podziel się spostrzeżeniami na forum.

 • #461 28 Kwi 2011 10:34
  Sadi
  Poziom 15  

  Nie bede kombinował , poprostu zrobie tym razem odzysk z cyną i sie przekonam.

 • #462 02 Maj 2011 13:33
  devill87
  Poziom 14  

  Witam
  Posiadam trochę starych ruskich płytek od telewizorów i mam pytanie mianowicie co mogę z nich odzyskać ? Chodzi mi oczywiście o metale szlachetne. Na płytkach znajdują się jakieś stare gliniane kondensatory jakieś potencjometry z oznaczeniami zsrr. Co jest cennego na tych płytkach? Wie ktoś może o jakich oznaczeniach kondensatory są coś warte? Pytam ponieważ na alegratka są skupy starej elektroniki i na przykładowych zdjęciach są kondensatory tylko z pewnymi oznaczeniami tzn. CS, L55. Czy kondensatory o innych oznaczeniach są nic nie warte?
  Proszę o odpowiedz
  Pozdrawiam

 • Megger
 • #463 15 Maj 2011 10:39
  Longman69
  Poziom 8  

  Witam i pozdrawiam ponownie
  Pobawiłem się w 'małego chemika" z odzłotą. Wolałem w miarę bezpiecznie, mam małe dzieci w domu i chciałem nie używać kwasów. Powrzucałem do odzłoty trochę starych zniszczonych kopert pozłacanych, trochę końcówek pozłacanych, grzebieni z kart -raczej większe elementy. Na stare lata hobbistycznie chciałem pobawić się w chemika. Trochę pobulgotało, roztwór się zmętnił, na drugi dzień wyjąłem to wszystko i pozostał mi roztwór odzłoty i osad szaroczarny. Proszę o poradę pozostałych eksperymentatorów czy:
  1. Odlać ten roztwór do innego pojemnika [słoika] i potem popróbować na nim elektrolizy? Czy można użyć tzw. prostownika czy lepiej stary zasilacz od laptopa?
  2. Czy ten osad potraktować po odsączeniu np. 30% HCl [bo taki mam] czy czymś innym?

  Samą zabawę z odzyskiwaniem czynię dla satysfakcji a nie zarobku, jak zapewne część osób piszących czy śledzących ten wątek. W ostateczności osad pójdzie do utylizacji ot co

 • #464 15 Maj 2011 23:20
  banshee14
  Poziom 9  

  mam pytanie, czy do żywicy chelatującej mogę wlać kwas czy muszę go zobojętnić chodzi o odzysk palladu. I jeszcze jedno pytanie, Feszo napisał że wszysko roztwarza jak leci w wodzie królewskiej następnie wlewa przez żywicę, czy taka duża ilość żelaza czy miedzi w roztworze nie będzie problemem, chodzi o odzysk złota i platyny.

 • #465 19 Maj 2011 14:18
  Eustachy11
  Poziom 10  

  Witam , mam pytanie do kolegi MARCINA NAPIERAJCZYKA - czy korzystałeś z przepisu kolegi Jomaka zamieszczonego na str. 6 forum?. Jeśli tak to może poproszę o kilka rad praktyka - ja dopiero mam zamiar wypróbować tę metodę. Jak sobie poradziłeś z tym osadem przedstawionym na zdjęciach. Pozdrawiam - Eustachy

 • #466 20 Maj 2011 21:56
  Marcin Napierajczyk
  Poziom 11  

  Eustachy11 napisał:
  Witam , mam pytanie do kolegi MARCINA NAPIERAJCZYKA - czy korzystałeś z przepisu kolegi Jomaka zamieszczonego na str. 6 forum?. Jeśli tak to może poproszę o kilka rad praktyka - ja dopiero mam zamiar wypróbować tę metodę. Jak sobie poradziłeś z tym osadem przedstawionym na zdjęciach. Pozdrawiam - Eustachy


  Witam podaje mój przepis:
  1. Woda królewska 3:1 kwasu solnego z azotowym w moim przypadku (solny 35%, azotowy 65%) zrobiłem 70 ml roztworu wody królewskiej. Zawsze jak trawie takie procesory staram się jak najmniej używać wody królewskiej aby po zakończeniu procesu trawienia mieć jej w roztworze jak najmniej, najlepiej dolewać jak przestanie trawić, zostawiam to na całą noc a rano nasłuchuje czy nie wydzielają się jeszcze jakieś gazy.

  2. Wyciągam szczypcami pozostałe elementy przemywając je wodą destylowaną tak aby ciecz spływała do roztworu.

  3.Odparowuje lekko roztwór (nie całkowicie)

  4. Rozcieńczam roztwór wodą destylowaną około 4/1, 5/1 otrzymuje około 500 ml roztworu jego pH waha się w granicach 3 - 4.

  5. Dosypuje siarczan żelaza siedmiowodny stopniowo mieszając roztwór. Na dnie zaczyna mi się wytrącać osad ciężki i mocno skrystalizowany podobny do granulek sypanej kawy. Siarczan sypie aż przestanie mi sie krystalizować złoto.

  6. Odlewam roztwór, z dna wybieram osad przemywam w sączku wodą destylowana, w przypadku większej ilości kwasem solnym a następnie wodą destylowana.

  7. Jak jeszcze jest wilgotne lepie to w całość, rozpuszczam boraks na węgielku.

  8. Na rozżarzonym węgielku umieszczam ulepione złoto na rozpuszczonym boraksie, Podgrzewam palnikiem aż słoto nie przetopi się w całość.

  KONIEC

  A ten osad musiałem zutylizować nic z niego nie odzyskałem otrzymałem go z roztworu po dodaniu siarczanu i zobojętnieniu do pH 6-7

 • #467 20 Maj 2011 22:03
  barti223
  Poziom 20  

  Sprzedam kilkanaście szt starych tranzystorów z bardzo długimi pozłacanymi nóżkami.
  Na pewno nadają się na odzysk, ja nie potrafię więc odsprzedam

 • #468 20 Maj 2011 22:17
  Marcin Napierajczyk
  Poziom 11  

  barti223 napisał:
  Sprzedam kilkanaście szt starych tranzystorów z bardzo długimi pozłacanymi nóżkami.
  Na pewno nadają się na odzysk, ja nie potrafię więc odsprzedam


  Wklej zdjęcie :) Zobaczymy co tam masz.

 • #469 21 Maj 2011 08:42
  barti223
  Poziom 20  

  Złoto - różne sposoby odzyskiwania

 • #470 24 Maj 2011 20:07
  Eustachy11
  Poziom 10  

  Witam , przepraszam za [przerwę ale jestem w trakcie remontu mieszkania.
  Jak się z nim uporam to biorę się za chemię. Mam słoik 0,75 l wytrawionych złącz (zostało samo żółte) ale zanieczyszczone jest drobinami tworzywa. mam też około 1 kg. złącz ( samych pinów) około 150 grzebieni od pamięci ram no i około 50 procesorów z czego 30 to stare żółte. Muszę spokojnie się zastanowić jak to po kolei pokonać. szacuję że uzyskam kilkadziesiąt gram. Może masz jakiś pomysł jak to sensownie zrobić. Pozdrawiam - Konrad (eustachy11)
  ps. ten remont to potrwa do końca tygodnia , przy komputerze jestem wieczorem ( jak mi zostanie trochę sił)

 • #471 06 Cze 2011 13:21
  Marcin Chemik
  Poziom 15  

  Konrad jeśli masz grzebienie to po prostu wrzuć je do kwasu azotowego. Złącza też można nim potraktować jeżeli zostanie osad zwiazków cyny to po przemyciu potraktować roztworem sody kaustycznej

 • #472 06 Cze 2011 17:13
  Sadi
  Poziom 15  

  Albo do B327 jak nie mamy azotowego , efekt bedzie taki sam , co ciekawe B327 nie rozpuszcza cyny w niektórych przypadkach to moze być zaleta.

 • #473 06 Cze 2011 18:03
  sebol133
  Poziom 23  

  A jak z B327 odzyskać złoto, w taki sam sposób co z wody królewskiej??

 • #474 07 Cze 2011 07:32
  Eustachy11
  Poziom 10  

  Dzięki Marcin za radę , a co zrobić z wytrawionymi złączami ( w kwasie azotowym)
  które są zanieczyszczone drobinami tworzywa ?

 • #475 07 Cze 2011 08:41
  Sadi
  Poziom 15  

  Chodziło mi o użycie B327 do trawienia grzebieni , a nie do wszystkiego zamiast azotowego , płatki złota beda pływać w roztworze i trzeba je sobie potem odfiltrować.

 • #476 07 Cze 2011 10:22
  Eustachy11
  Poziom 10  

  Ok rozumiem , z grzebieniami nie będzie problemu.
  Ale mam tez drugi temat - jak odfiltrować płatki złota uzyskane z wytrawionych złącz od drobin tworzywa.

 • #477 08 Cze 2011 20:30
  Marcin Chemik
  Poziom 15  

  B327 to jest nadsiarczan tylko nie pamiętam czy sodu czy amonu ale to nie istotne ponieważ można go kupić w cenie ok 10 PLN za 1kg. Są bardzo skuteczne w trawieniu jeżeli chodzi o miedź i lutowia bezołowiowe które teraz się stosuję. Zawodzą przy rozpuszczaniu stopów których składnikiem jest ołów. Siarczan ołowiu który by powstał utrudnia dalszą pracę. Poza tym złoto łatwo poddaje się flotacji a to warto wykorzystać a nie narzekać na to. Co do tych drobin tworzyw sztucznych które zanieczyszczają płatki złota zawsze można je spalić lub użyć któregoś ze środków do zdejmowania solder maski który używają elektronicy podczas napraw.

 • #478 12 Cze 2011 21:39
  caball
  Poziom 8  

  Witam Wszystkich Serdecznie

  Od niedawna sledzę temat odzysku złota i postanowiłem wypróbować metodę p. Jomaka ze strony 6. Proces niestety nie zakończył się sukcesem. W związku z tym mam parę pytań do forumowiczów a w szczególności do p. Marcina Chemika jako chyba najwybitniejszego specjalisty w tym temacie.
  Proces zacząłem robic krok po kroku z opisu, z tym że przecholowałem z pH do ok 7 podczas dodawania sody oczyszczonej. Ph zrownowazylem poprzez dodanie kwasu solnego do 4,5. Czy złoto z roztworu mogło zostać strącone w ty momencie ?
  Podczas rownowazenia pH wodorotlenkiem sodowym przed dodaniem roztworu FeSO4 roztwór przyjął postać błękitno-niebieskiej zawiesiny.Po dozowaniu siarczanu zelaza barwa zmienila sie na lekko brązową. Zaczął wytrącać się średnio brązowy drobny muł, lecz nie dał się on przetopić. Podczas topienia powstawała głownie szlaka z czarnym pyłem.

  Pytanie ? Co poszło nie tak ? Fakt faktem do sprawdzenia procesu uzylem tylko trzech rodrobnionych procesorow. FeSO4 zakwasilem HCl do koloru posredniego między żołtym a zielonym dozując go w postaci 5 gram.

  Stracanie siarczanem zelaza przeprowadzalem w temperaturze pokojowej, czy powinienem zrobić to na ciepło?

  NaOH przed stracaniem Au dodawalem w postaci ziarenek najpierw na ciepłym roztworze ok 50'C potem na zimnym az do calkwitego wyrowniania do 6,9. Czy powinienem pH ustalic na 6-7 w temperaturze 50'C?

  Nigdy nie myslalem o odzysku zlota ale wasze posty wzbudzily we mnie duze zainteresowanie tą alchemią XXIw i postanowilem rowniez sprobowac w celach bardziej hobbystycznych niż zarobkowych. Pomozcie koledzy.

  Pozdrawiam Serdecznie

 • #479 12 Cze 2011 22:49
  luk2030
  Poziom 12  

  Może spróbuj kąpielą do odzłacania na aukcjach internetowych są za pare złotych, lecz trzeba stworzyć odpowiednie warunki do odzłacania.

 • #480 13 Cze 2011 08:40
  Marcin Chemik
  Poziom 15  

  Caball jeżeli do odzysku masz procesory to może lepiej wypróbuj metodę Marcina Napierajczyka, albo nie krusz przedwcześnie tych procesorów tylko zamocz je w kwasie azotowym tak ok 20% a duże złote blaszki porysuj wiertłem do metalu w ten sposób poodpadają ci nóżki i złocenia a tam zawartość złota jest przynajmniej 5%, lub potraktuj kwasem solnym jeżeli to plastiki ale nie czarne. Siarczan żelaza używa się na gorąco.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME