Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Złoto - różne sposoby odzyskiwania

hak99 19 Cze 2011 19:04 1268300 2941
    szczypiorek_zmc
    Poziom 10  
    Witam,

Mam pytanie czy w taśmach / złączach IDE od dysków i floppy znajduje się srebro do odzysku ?

Z góry dziękuję za odpowiedź
  • AM TechnologiesAM Technologies
    luk2030
    Poziom 13  
    w niektórych złączach są elementy pozłacane
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    serwis
    Poziom 37  
    Witq5 napisał:
    Do tego nieco styków z kart rozszerzeń (na laminacie). Orientacyjna zawartość złota to 1-2% wagowo (jak gdzieś wyczytałem).

Chyba pomyliłeś się przynajmniej o jeden lub dwa rzędy :D

Gdyby było tak jak piszesz, to nigdzie ( na żadnym złomowcu czy innych miejscach składowania) nie uświadczył byś nawet jednego styku czy pola pokrytego złotem :D
  • AM TechnologiesAM Technologies
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    luk2030
    Poziom 13  
    Mam, pytanie jaki osad wydzielił się (czarno-ciemnobrązowy) jeżeli srebrne elementy zalałem kwasem siarkowym?
    Chris_W

Poziom 37  
    Prawdopodobnie siarczan czegoś co było obok srebra.
    luk2030
    Poziom 13  
    wrzuciłem kawałek zerwanego naszyjnika i jeden styk elektryczny i nic więcej
    Jasiek2100
    Poziom 9  
    Poddałem działaniu kwasu azotowego płytki z komórek. Odpadło złoto ale również sporo zielonego lakieru (solder maska). Przefiltrowałem i wysuszyłem. Wszystko jest jednak zmieszane i nie mam pojęcia, jak usunąć te zielone śmieci. Czy ktoś może mi poradzić?
    luk2030
    Poziom 13  
    a nie lepiej przetopić złoto, a lakier sie wypali jedynie może być na powierzchni troche pozostałośći które wystarczy zeskrobać.
    jabol07
    Poziom 12  
    Czy jest jakaś tabelka mówiąca o wartości poszczególnych procesorów? Zastanawiam się właśnie, czy pentiumy ii są coś warte.
    serwis
    Poziom 37  
    Jak dobrze w necie poszukasz, to znajdziesz tabelę, w której są zawarte konkretne podzespoły ( procesory, złącza, itp.) oraz ile posiadają Au.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    caball
    Poziom 9  
    Witam Wszystkich ponownie

Dziekuje za odzew w moim poprzednim zapytaniu. Jesli chodzi o przepis Jomaka ze strony szostej mam jeszcze jeden problem. Roztwor po wytracaniu metali nieszlachetnych sodą oczyszczoną i doprowadzeniu pH do 4,5 stal ok dwoch tygodni. Na dnie zebral sie wytracony osad. Zlalem go ostroznie do innego naczynia bez zaciagniecia osadu z dna. Na dnie juz nic sie nie osadzalo, przefiltrowalem parokrotnie. Obecnie przy probach doprowadzenia pH do ok 7 (przez dodanie NaOH) roztwor bardzo ciemnieje i wytrąca sie czarny osad. Czy to normalny objaw przy tym procesie? Czy gdy przefiltruje calosc przy pH 7 złoto nadal bedzie w roztworze?

Jako poczatkujacy zrobilem jeden eksperyment. Zlote blaszki z pinow rozpuscilem w stezonej AR. Powstal roztwor o bardzo ladnym zlotym kolorze. Potem wg opisu Jomaka - mocznik, dodanie sody oczyszczonej (notabene: przy pH 4,7 roztwor sporo stracil z ladnej zoltej barwy), filtrowanie, wyrownanie pH do 7 i stracenie na cieplo Au siarczanem zelaza. Operacja powiodla sie chociaz tego zlota bylo malutko (bardzo drobny czarny osad , ktory po nadtopieniu dawal barwe zolta) . Z tym ze podczas wyrownywania do pH7 wodorotlenkiem sodu roztwor nie zmienial barwy na ciemna, plywaly w nim ladne glutki o zlotym zabarwieniu.

Co zrobic z tym czarnym osadem przy pH7, przed straceniem zlota? Prosze o podpowiedz.
    Pozdrawiam.
    Wiesław W.
    Poziom 14  
    Co zrobic z tym czarnym osadem przy pH7, przed straceniem zlota? Prosze o podpowiedz.

tym tematem zajmuję się od dawna i mogę coś Panu podpowiedzieć:
    Tego osadu na razie niech pan nie wyrzuca - może tam być trochę metali ważnych,
    które zostały uwięzione na zasadzie absorpcji w wytrąconych wodorotlenkach różnych metali /szlachetne metale w formie wodorotlenków też tam mogą być/. niech go Pan odkłada po wysuszeniu na bok, aż będzie go jakaś ilość którą warto wrzucić do AR . Zawartość metali tam nie będzie rewelacyjna , ale w tej branży jest generalna zasada: NIC NIE WYRZUCAMY ,DOPÓKI DOKŁADNIE NIE SPRAWDZIMY CZY TAM NIC WAŻNEGO NIE MA.
    Ja mam inną , własną metodę odzysku , ale ta na str. 6 jest najlepsza z opisywanych na Forum.
    Jeszcze jedno mam do dodania: do elektroniki nie warto używać AR w proporcji
    3/1 i to jeszcze stężonej . Lepiej azotowy dodawać kroplami aż do zakończenia reakcji. A piny i elektronikę najpierw azotowym>filtracja> AR>redukcja>wytop. Pozdrawiam
    Marcin Chemik
    Poziom 16  
    ermland napisał:
    witam,

Czy ma ktos doswiadczenie z odzyskiem metali szlachetnych poprzez elektrolize? widzialem niedawno sklep internetowy z zaopatrzeniem dla jubilerow i tam byla aparatura do elektrolizy za ok 4 tys zl bez transformatora---niestety nie pamietam juz jaka to byla strona...
    Jesli ktos chcialby podzielic sie wlasnymi doswiadczeniami z elektroliza i zakupem aparatury,to chetnie nawiaze kontakt,mam nadzieje,ze w przyszlosci tez bede mogl sie czyms odwdzieczyc ;)

Elektrolizę złota najczęściej przeprowadza się w roztworach cyjanków. Osobiście odradzam pracy z nimi. Tylko jak pomyślę ile byłoby zatruć gdyby odwiedzający to forum zaczęli by pracę z nim. pewną alternatywą jest elektroliza złota w roztworze HAuCl4 i HCl. Ma ona jedną ogromną wadę a mianowicię Ag które odkłada się na powierzchni w postaci AgCl hamując tym samym elektrolizę. Przy rafinacji metali szlachetnych elektrolia służy zazwyczaj jako końcowy etap oczyszczania i w wyniku tego procesu otrzymujemy bardzo czyste metale. Jeżeli chodzi o srebro to polecam elektrolizę w roztworze 10%AgNO3 z 1% dodatkiem HNO3.Wystarczy nam napięcie rzędu 1,5V Należy pamiętać by dobrze oddzielić anodę od przestrzeni katodowej np gęstym płótnem z polipropylenu bądź podobnym materiałem by nie zanieczyścić syfami z anody oczyszczonego srebra. Dodatkowo polecam pracować pod wyciągiem przy elektrolizie zawsze powstaje mgła elektrolitu można ją zmniejszyć ale wyelminować kompletnie się nie da.
    Widzę że wychodzą z cienia ci którzy na co dzień pracują przy rafinacji złota z różnych surowców. Muszę przyznać iż im więcej osób będzie dzieliło się wrażeniami ze swoich eksperymentów tym mniej laików będzie robiło sobie lub innym krzywdę.
    caball
    Poziom 9  
    Dziekuję za odpowiedź panie Wiesławie. Nadal jednak nie wiem jak pozbyć się z roztworu tego czarnego osadu przed wytrącaniem złota. Filtracja przy pH 7 chyba nie wchodzi w rachubę ? O chemi mam nikłe pojęcie, bez waszej pomocy stoję w miejscu... :/
    Marcin Chemik
    Poziom 16  
    pH 7 przecież jest to odczyn wody demineralizowanej czyli obojętny więc sączenie można jak najbardziej przeprowadzić. A tak na boku bardzo dobrą pompką próżniową jest agregat od lodówki tylko trzeba pozbyć się termostatu i spiąć na krótko tak przynajmniej ja zrobiłem.
    caball
    Poziom 9  
    Dziękuje za odpowiedz Panie Marcinie. Jaka postac ma złoto przy pH7 ? Do tej pory bylem przekonany ze filtrujac roztwor przy obojetnym pH Au zatrzyma sie na filtrze (przepraszam za laicyzm) Do takiego wniosku sklonil mnie wyglad roztworu po rozpuszczneiu w AR zlotych blaszek i pozniejszym wyrownywaniu pH do 7.

Mam jeszcze jedno pytanie. W przypadku gdy mamy złocian sodu, czy mozemy z powrotem uzyskac z niego kwas chlorozlotowy przez dodanie HCL? I rowniez wytracic z niego Au siarczanem zelaza ?
    caball
    Poziom 9  
    Witam ponownie Wszystkich. Czy ktoś z Was wyprobowal z powodzeniem proces Jomaka w przypadku odzysku z procesorow ? Przy początkowym moczeniu w NaOH cyna rozpuszcza się bardzo słabo, za to rozpuszcza sie znaczna czesc Au z pinów. Tego nie polecam.
    Zmielilem 40 rdzeni procesorow glownie plastikow PIII i Celeronow, po odcieciu na gilotynie wszytskich czesci z cyna. W koncowce procesu przy wyrownywaniu pH przez NaOH wytrącił sie osad wodorotlenkow - niebieski - glownie Cu ?. Przefiltrowalem. Roztwor przed wyrownywaniem pH poczatkowo bardzo zielony, stracil kolor stajac sie prawie przezroczystym (lekkie zabarwienie zielone). Przy dodawaniu siarczanu nie wytrąciło się nic, nawet najmiejszy paproch :/ W sumie to nie wiem co mam o tym myslec. Brak złota w rdzeniach na laminatach PIII i Celeronow? Czy tez proces Jomaka ma slaba wydajnosc i nie nadaje sie do odzysku malych ilosci Au z procków? Przeprowadzilem juz sporo prob tego procesu i w zasadzie tylko jedna zakonczyla sie powodzeniem - rozpuszczenie zlotych blaszek z pinow procesorow. Dzis zabraklo mi juz sil i motywacji , odlozylbym to wszytsko na bok gdyby nie pozytywna opinia Wiesława. Czy ktos z Was ma juz jakies doswiadczenia z procesem Jomaka?

Pozdrawiam
    Marcin Chemik
    Poziom 16  
    Jeśli chodzi o te nowsze procesory polecam poniższy proces
    http://www.youtube.com/watch?v=hD6mE5-hPWM
    Jeżeli chodzi o ceramiczne polecam wrzucić je w 20% HNO3 i obserwować kiedy nóżki odpadną. Po odfiltrowaniu i przemyciu nóżek jest jeszcze kilka możliwości by się dobrać do złota.
    - najskuteczniejsze byłyby cyjanki zjadają złoto a nie tykają stali
    - rozpuścić stal w kwasie solnym lecz trzeba pozbyć się wcześniej resztek kwasu azotowego proces przydługi ale skuteczny
    - rozpuścić w wodzie królewskiej i po usunięciu kwasu azotowego zredukować złoto przy pH 2 czyli przed tym jak zacznie się wytrącać Fe(OH)3 więc siarczan żelaza na niewiele się zda.
    Wybór pozostawiam zainteresowanym.
    Eustachy11
    Poziom 11  
    " rozpuścić stal w kwasie solnym lecz trzeba pozbyć się wcześniej resztek kwasu azotowego proces przydługi ale skuteczny "

Witam , mam pytanie do Marcina Chemika - czy w cytowanym zdaniu sposobem na pozbycie się resztek kwasu azotowego ma być wielokrotne płukanie w wodzie destylowanej ? Jakie ma być stężenie kwasu solnego i czy uzyskane złoto będzie już mieć wystarczającą czystość do stopienia ?
    Pozdrawiam Eustachy
    Marcin Chemik
    Poziom 16  
    Eustachy oczywiście można płukać w wodzie destylowanej aż do pozbycia się kwasu azotowego dla pewności można kupić w sklepie zoologicznym barwne testery na obecność jonów NO3-, NO2- by mieć pewność że się wypłukało cały kwas. Co do stężenia HCl może to być 10 czy 20% grunt aby trawiło stal a nie tykało złotych blaszek. Po skończonym procesie to co nie rozpuści się w kwasie solnym po odsączeniu i wysuszeniu można przetopić bez większych problemów.
    Eustachy11
    Poziom 11  
    Marcin - dziękuję za informacje.
    michalinow
    Poziom 1  
    moze ktos wie jak odzyskac zloto i inne z ceramicznego katalizatora samochodowego?albo gdzie mozna kupic takie urzadzenie do odzyskuw/w ?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    codek315
    Poziom 13  
    Witam, jestem nowy na forum bo tez interesuje sie odzyskiem zlota, swego czsu skupowalem i sprzedawalem gotowe wyroby na e-bayu ( niezly zarobek swoja droga ) ale glownie handluje sprzetem elektronicznym i podzespolami komputerowymi, w zwiazku z tym ze zostalo mi sporo starych komponentow ( CPU, RAM, MoBo ) postanowilem zainteresowac sie odzyskaniem z tego zlota. Myslalem o kwasie i mam juz solny i azotowy do uzyskania wody krolewskiej, mam tez zamiar zakupic piec do wytopu zlota. Prosze o jakies uwagi i porady zanim przystapie do dzialania. Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam.
    jankolo
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    codek315 napisał:
    Prosze o jakies uwagi i porady zanim przystapie do dzialania.

Przeczytałeś wszystkie 17 stron tego wątku?
    elektronicznygeniusz
    Poziom 9  
    Pracuje za granica przy recyklingu jako "team demolish" ostatnio burzyliśmy jakiś skład przy szpitalu i oprócz drukarek laserowych, starego sprzętu lek. , mebli biurowych były też stare komputery. Mam 49 procesorów Pentium PRO. Wydaje mi się, że zawierają sporo złota. wyciąłem też wszystkie styki z płyt głównych. Maja pozłacane końcówki. Nie wiem czy zainwestować w aparaturę czy po prostu sprzedać ten złom?
    laserjet9002
    Poziom 21  
    Przy obecnym kursie złota nawet odzysk z jednego Pentium pro jest opłacalny, tym bardziej ze ma go za darmo.