Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Złoto - różne sposoby odzyskiwania

hak99 13 Dec 2008 10:53 1376159 3094
Altium Designer Computer Controls
    DJ Max
    Level 30  
    Oj chyba nie kupiłeś, jakoś jeszcze aukcje trwają. Żarty głupie sobie robisz...
  • Altium Designer Computer Controls
    Marcin Chemik
    Level 16  
    Widzę że zaczął się prawdziwy ruch w tym temacie. Możliwych sposobów odzysku z wysoką wydajnością można opracować bardzo dużo ale odzysk jest niczym dla studenta 5 roku chemii takiego jak ja lecz schody zaczynają się z wyciągnięciem na legala rynkowej ceny. Aby nie mieć policji i skarbówki na karku potrzeba wyrobić na nie papiery tzw "pochodzenie" a to zajmowało mi 2 do 3 tygodni ażeby wszystko było zgodne z prawem . Inaczej mogą was czekać nieprzyjemności w postaci wezwań na przesłuchania w sprawach kradzieży czy nakazy zapłaty podatku vat z odsetkami lub oskarżenie o prowadzenie działalności gospodarczej i nie wspominając o ochronie środowiska czy sanepidzie. Wspominam o tym abyście wiedzieli z czym możecie mieć do czynienia. I jakiś rok temu przerobiłem ostatnią partie procesorów gdyż wykupiłem kilkuletnie zapasy procków w moim regionie, a od tego czasu zniknęła firma która miała separator elektrostatyczny. Ale to wcale nie jest duży problem a sam jestem gotowy na współprace z korzyścią dla obu stron.
    agatakorb1
    Level 10  
    DJ Max nie mnie robic zarty jak napisalem ze kupilem to kupilem a aukcja juz jest zdjeta tak apropo Marcinku temat jest clkiem cikawy do przerobienia napewno klopoty z policja male bardziej skarbowka a niestety z nia nikt nie chcial by zaczynac
    Marcin Chemik
    Level 16  
    to prawda co mówisz ale chcę być szczery i poruszyć każdy aspekt tej sprawy , może moja ostatnia wypowiedź była trochę brutalna ale niestety to jest prawda. Mam doświadczenie w obróbce metali szlachetnych i zdążyłem zapoznać się z wieloma problemami więc dobra rada dla wszystkich ode mnie; Jeżeli chcecie się za to zabrać to najpierw trzeba opracować plan działania przewidzieć możliwe przeszkody i sposób poradzenia sobie z nimi.
    Problemy z państwowymi instytucjami można ominąć a nawet można być pod ich ochroną ( konstytucyjne prawo do dysponowania swoją własnością). Więc jeżeli ktoś chce zaczynać zabawę w odzysk niech lepiej zacznie od zapewnienia sobie stałych dostaw surowca później opanuje technologie odzysku i zapewni sobie dobry zbyt.
    serwis
    Level 37  
    agatakorb1 wrote:
    DJ Max nie mnie robic zarty jak napisalem ze kupilem to kupilem a aukcja juz jest zdjeta tak apropo Marcinku temat jest clkiem cikawy do przerobienia napewno klopoty z policja male bardziej skarbowka a niestety z nia nikt nie chcial by zaczynac

A oto zrzut z rzeczonej aukcji:
    Oferty wycofane przez Sprzedającego
    Data odwołania Data złożenia oferty Użytkownik Powód
    2008-12-14 14:04:32 2008-12-14 11:58:29 TA_DEK-T1 (1295) Kradzież towaru
    2008-12-14 14:04:32 2008-12-13 22:55:57 elektrosort (0) Kradzież towaru
    2008-12-14 14:04:32 2008-12-14 13:45:40 OKMarlena (106) Kradzież towaru

I następna;

Nie było ofert kupna
    Dla Sprzedającego:

:idea::idea::idea:
    laserjet9002
    Level 21  
    Marcin Chemik wrote:
    Za kasę każdy serwis komputerowy mi odkłada procki i grafiki

Mam pytanie czy z kart graficznych odzyskuje sie tylko złoto, czy w prockach graficznych jest coś więcej?
    ZGG
    Level 27  
    Chodziło o radzieckie tranzystory mocy wielkiej częstotliwości do nadajników. Tam aż kapało złotem. KT 2t . I tym podobne.
    Marcin Chemik
    Level 16  
    laserjet9002 wrote:

Mam pytanie czy z kart graficznych odzyskuje sie tylko złoto, czy w prockach graficznych jest coś więcej?

Mogę odrzec że zależy od karty która wpadnie ci w rękę. Możesz się sam przekonać jeśli zdrapiesz zielony lakier z obwodów to możesz zobaczyć rudą miedź lub żółte złoto. Można dobrać do niego ale jest to proces nieco paskudniejszy niż przy przeróbce procków.
    Chris_W

Level 38  
    Pod lakierem (obwody) zawsze jest miedź. Złoto to styki i wewnętrzne mostki (połączenia nóżki<>struktura) w obudowie układu.
  • Altium Designer Computer Controls
    laserjet9002
    Level 21  
    Jeszcze mam jedno pytanie, czy w starych mikrofalówkach ( lata 80 chyba), i w lampach kwarcowych - (końcówki żarówki pokryte srebrnym metalem) są metale szlachetne?

Pozdr
    Marcin Chemik
    Level 16  
    laserjet9002 wrote:
    Jeszcze mam jedno pytanie, czy w starych mikrofalówkach ( lata 80 chyba), i w lampach kwarcowych - (końcówki żarówki pokryte srebrnym metalem) są metale szlachetne?

Pozdr

Niestety nie jestem ci w stanie jednoznacznie odpowiedzieć musiało by mi to wpaść w ręce.
    Marcin Chemik
    Level 16  
    https://obrazki.elektroda.pl/75_1232367331.jpg
    Zrobiłem drobny eksperyment; poddałem rafinacji 957gramów komputerowych procesorów ceramicznych jak leci. W powyższym zdjęciu jest efekt ,ta kulka złota trzyma próbę 20 karatów co sprawdziłem u złotnika. Czekam na wasze spostrzeżenia i uwagi.
    Pozdr.
    fiedorek
    Level 10  
    A może ktoś z Was mógłby napisać gdzie te złoto występuje w jakich podzespołach z którego roku itd....

i jak sprawdzić czy to akurat jest złoto a nie np mosiądz ....
    patryk006
    Level 10  
    Witam,
    mam trochę tego sprzętu (kilka procesorów , kilka płyt głównych, trochę płytek z komórek , karty graficzne , dźwiękowe , sieciowe)
    chciałbym teraz podsumować jakoś co dokładnie będzie mi potrzebne (jakie kwasy , jakie szkło laboratoryjne itp.), ile czasu trwa taki proces

ewentualnie pytanie do Marcina po jakich cenach by kupił ten sprzęt (mogę powysyłać zdjęcia)
    Chris_W

Level 38  
    Najważniejsze jest zmielenie. Masz coś co zrobi z tych procesorów i płytek proszek?
    patryk006
    Level 10  
    niestety nie mam nic dopiero się zainteresowałem co z tym zrobić bo leży trochę czasu już i zaczyna przeszkadzać :)
    jakieś podpowiedzi Marcin mówił coś o młynku kulowym, gdzie mógłbym coś takiego zdobyć i takie pytanie czy nadaje się też do płyt głównych (bo on wspomniał tylko o procesorach)
    laserjet9002
    Level 21  
    Młynku kulowego raczej nie zdobędziesz na własny użytek, w domowych warunkach to tylko z procków i złoconych złącz kart jeśli masz kilka kilo. Z 5 prockami niema co się bawić.
    patryk006
    Level 10  
    Mam tego więcej , i ewentualnie źródło dostawy też się znajdzie :)
    laserjet9002
    Level 21  
    A czy są jakieś problemy przy odzysku z kopert/ mechanizmów złoconych zegarków, w jakich cenach opłaca się je kupić?
    patryk006
    Level 10  
    czy ktoś napisze jakiego sprzętu potrzebuje i kwasów ?
    Chris_W

Level 38  
    Skoro nie masz pojęcia o tym - to dlaczego się za to bierzesz?
    laserjet9002
    Level 21  
    Głupie pytanie, jak by człowiek robił tylko to o czym ma pojęcie, to wszyscy byśmy dalej mieszkali w jaskiniach i jedli jagódki w lesie:). Chyba proste że trzeba jakoś zacząć.
    patryk006
    Level 10  
    Chris_W wrote:

eh ... powiedziałbym coś ale nie mam zamiaru zaczynać bezsensownej dyskusji a zastanawiam się po co zaczynaliśmy uczyć się wszystkiego ... lepiej siedzieć jak to mówi kolega wyżej w jaskiniach i czekać na burzę żeby było ciepło i jasno ...

E: wiecie co ja się jednak porozumiem z Marcinem prywatnie ... wole nie czytać tego co tu wypisujecie a kilka postów wcześniej mówili żeby pytać tutaj, a nie prywatnie wtedy nie będzie tyle razy jednego pytania ...
    Chris_W

Level 38  
    patryk006 wrote:
    czy ktoś napisze jakiego sprzętu potrzebuje i kwasów ?

Chris_W wrote:
    Wszystko jest tu opisane... Jak dalej tego nie rozumiesz, to po prostu to cię przerasta...

Chris_W wrote:

Troche pokory człowieku - wchodzisz między ludzi którzy już dawno doszli do rozwiązania i pytasz nachalnie o rozwiązanie, a nie pofatygowałeś się aby wcześniej sprawdzić o czym była dyskusja... a było o tym wszystkim, o co pytasz.
    Chcesz żeby cię przez całe życie prowadzić za rączkę?

laserjet9002 wrote:
    A czy są jakieś problemy przy odzysku z kopert/ mechanizmów złoconych zegarków, w jakich cenach opłaca się je kupić?

Możesz od razu przetapiać wcześniej zdemontowane elementy lub robić to poprzez odzysk chemiczny - wtedy możesz dokonać rafinacji (oczyszczenia) poszczególnych metali.
    Marcin Chemik
    Level 16  
    http://vmc.org.pl/articles.php?id=60
    Oto link do artykułu na temat budowy młyna kulowego ,choć to prymitywne urządzenie to bardzo użyteczne i nie jednemu nastręcza trudności jego zmontowanie. W swoim urządzeniu zastosowałem silnik samochodowy i dorobiłem do niego regulator obrotów. Ps Do mielenia procesorów znakomicie nadają się kulki łożyskowe o średnicy ok 1 cm do zdobycia tanio na punktach skupu złomu.
    patryk006
    Level 10  
    a czy starczą kulki od myszek bez tej gumowej obudowy ?

i czy taki młynek z lego jak pokazują na stronie wymienionej wyżej nie będzie za słaby do zmielenia procesorów??
    Marcin Chemik
    Level 16  
    [quote="patryk006"]a czy starczą kulki od myszek bez tej gumowej obudowy ?

i czy taki młynek z lego jak pokazują na stronie wymienionej wyżej nie będzie za słaby do zmielenia procesorów??

Te kulki mogą być choć będą miały krótki żywot bo to jest miękka stal a nie hartowana jak przy łożyskach kulowych. To urządzenie przewidziane jest do rozdrabniania kruchych materiałów. Ale po co nam zmielone na pył procki jeśli nie ma się pojęcia co dalej robić
    patryk006
    Level 10  
    damy radę ^^ , czyli mówisz że coś lepszego będzie trzeba zbudować .... to muszę udać się na jakieś złomowisko po silniczki jakieś i kulki z łożysk :D

mój wujek zna się na chemii to pomoże na pewno