Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Złoto - różne sposoby odzyskiwania

hak99 12 Aug 2012 17:08 1383230 3094
Bosch
 • #691
  Mirek 11
  Level 12  
  Witam ponownie wszystkich.
  Nurtuje mnie pytanie dlaczego w przeróżnych publikacjach do strącania złota zaleca się cynk, który w szeregu metali jest bardzo daleko nawet za żelazem. Przy tej czynności wszystkie metale zostaną wydzielone z roztworu, a dlaczego nie zaleca się wytrącać miedzią, która za sobą ma tylko kilka metali, czyli niepotrzebnego syfu byłoby owiele mniej.
  Proszę o oświecenie mojej mózgownicy bo zawsze mnie to dziwiło.
 • Bosch
 • #692
  miolnir270
  Level 12  
  Chodzi chyba oto, że nie potrzebnego syfu pozbyłeś się już w trakcie rafinacji, a cynk dość szybko reaguje.
 • Bosch
 • #693
  Mirek 11
  Level 12  
  Ja pytam ogólnie, nie jest to związane z moim tematem
  Z kwaśnych roztworów do rafinacji metali szlachetnych w literaturze i publikacjach najczęściej można spotkać sposób polegający na użyciu cynku.I jak mówiłem wcześniej zastanawiam się dlaczego nie miedzią.Przecież zawsze mamy jakieś inne mniej wartościowe metale w roztworze.
 • #694
  miolnir270
  Level 12  
  A ja mam pytanie do chemików zastosowałem przepis Adama7062 ze str. 19.
  Po podgrzaniu i wsypaniu pirosiarczynu potasu (nie miałem pirosiarczanu sodu) wydzielił się beżowo biały (gdzieniegdzie zaczęły tworzyć się kryształki) pył a zawiesina nad nim przyjęła kolor brązu. Może mi ktoś wytłumaczyć co się stało i jak zmienić? To coś w złoto?
 • #695
  delta2
  Level 15  
  Złoto strącane pirosiarczanem sodu ma postać czarnego proszku lub pyłu.
 • #696
  miolnir270
  Level 12  
  ok, dzięki.
  Pozostanę przy płukaniu w NaOH, HNO3 i po przepłukaniu w HCL i będę przetapiał listki które pozostaną jak się nauczę wyciągać złoto z AR której mam koło 1l.
 • #697
  wiktor525
  Level 13  
  miolnir270 wrote:
  I klapa zrobił mi się żużel ale będę jeszcze próbował...

  Dodano po 16 [minuty]:

  w żużlu jest złoto tylko pytanie jak go teraz wciągnąć?

  Dodano po 3 [godziny] 39 [minuty]:

  nie wiem co robię nie tak.
  Dochodzę do etapu wytrącania złota z roztworu wytrąca mi się brunatny proszek miejscami czarny. Płuczę proszek 5 razy w wodzie nadmiar odparowuje, gdy zaczynałem płukać w hcl proszek wchodził w reakcję i tworzył żółty płyn kiedy znowu strącałem wtrącił się brunatny proszek przemyłem go i razem z bibułką zacząłem opalać i te drobinki złota które się stopiły zostały zatrzymane w żużlu kiedy żużel zalałem hcl powstał żółty płyn i tak w kółko może ktoś wytłumaczy co źle zrobiłem?

  Dodano po 3 [godziny]:

  Pytanie czy wam też robi się mazut? Jak próbowałem przetopić to zrobił mi się żużel i pozamykał złoto w w sobie. Czy boraks trzeba używać przed każdym wypalaniem?


  Wszystko w porządku ;) Po pierwszym wytrąceniu faktycznie poza złotem masz jeszcze full różnego syfu. Ja osobiście rozpuszczam to wszystko w AR raz jeszcze i raz jeszcze wytrącam. Masz wtedy praktycznie czyste złoto. Jeżeli zabarwia Ci HCl to na pewno masz tam żelazo. Boraksu używaj za każdym wytapianiem i go nie żałuj. Jeszcze lepiej zrób mieszaneczkę z boraksu i sody spożywczej - pójdzie jeszcze lepiej.

  W twojej sytuacji teraz to bym radził Ci wszystko wygotować w HCl, następnie rozpuścić w AR i osadzić.
 • #698
  miolnir270
  Level 12  
  Dziękuję za pomoc.
  Mam pytanko jeszcze jedno jak wyciągnąć płatki złota z pomiędzy złomu metalicznego i innego (Cu, Ag i inne rozpuszczone w HNO3).
  Stężony i rozcieńczony HCL tego nie ruszy - chyba jeszcze raz przepuszczę przez HNO3, a potem zobaczę co zostanie i pewnie będę musiał rozpuścić w "AR".
 • #699
  delta2
  Level 15  
  Ja bym poradził potraktować złom złota pierw HCL , przepłukać w destylowanej , potem w HNO3 i przepłukać a potem dopiero rozpuszczał AR.

  Lub możesz zrobić to na końcu. Wygotować złoty pył w niewielkiej ilości hcl a potem po przepłukaniu w HNO3 to powinno usunąć zanieczyszczenia.
 • #700
  wiktor525
  Level 13  
  delta2 wrote:
  Ja bym poradził potraktować złom złota pierw HCL , przepłukać w destylowanej , potem w HNO3 i przepłukać a potem dopiero rozpuszczał AR.

  Lub możesz zrobić to na końcu. Wygotować złoty pył w niewielkiej ilości hcl a potem po przepłukaniu w HNO3 to powinno usunąć zanieczyszczenia.


  Kiedyś próbowałem tak robić i nie byłem zachwycony. Natomiast spróbowałem innej metody. Do kwasu azotowego dodałem jakieś 20 proc. stężonego siarkowego i !!!UWAGA!!! rozcieńczyłem to wszystko wodą destylowaną do jakichś chyba 80 proc. Wszystko podgrzałem. Efekt był piorunujący :) Najdziwniejsze, że w samych stężonych kwasach reakcji było prawie zero.

  Generalnie, jeżeli planujemy dwukrotne wytrącanie złota, to inne metale nie są aż tak istotne. Wytrącanie siarczynem sodu (a korzystam właśnie z niego) jest dosyć selektywne, więc sole innych metali po prostu pozostają nie ruszone. Siarczyn sodu jest dosyć wdzięczny, gdyż neutralizuje kwas azotowy, czyli nie potrzebujemy wstępnej neutralizacji.
 • #701
  JAtoJA333
  Level 13  
  Ja na razie z pinami złoconymi mam przykre doświadczenia ... nigdy nie wiadomo jaki materiał jest pozłocony , tak że jest dużo metali do rozpuszczenia . pewnie gdybym rozpuścił wszystko w HNO3 to byłoby ok , ale że ten kwas u mnie na razie jest deficytowy , to rozpuściłem w mieszaninie kwasów H2SO4 i HNO3 . Oprócz płatków złota wydzielił się szary muł , który myśląc że może się tam znajdować tlenek cyny potraktowałem stężonym KOH . Mułu nie ubyło , a roztwór przybrał barwę ciemno niebieską . Ni cholery nie mogę teraz tego rozdzielić . Mówię dobrze że potraktowałem to doświadczalnie i nie rozpuściłem wszystkiego , rozpuszczę złoto które pozostało... wlałem stężony HCl i 40 % HNO3 podgrzewając i .... k.. m... złoto się nie rozpuściło a wytrącił się czarny muł i płatki złota których znowu pewnie nie rozdzielę . Co robię nie tak i co się wytrąca ? Kilka postów temu Jomak podawał przepis na rozpuszczenie złota z procesorów i pinów - 10 litrów wody , 1 litr HCl i 200 ml HNO3 nie wiadomo o jakim stężeniu . Ale mając taką różnorodność metali nie jest możliwe aby nie wytrąciły się chlorki metali , które są nierozpuszczalne . co prawda je by można rozdzielić od roztworu złota , ale i tak proporcje AR są zachwiane z uwagi że część HCl reaguje z innymi metalami . A kto ma doświadczenie ze złotem zawartym na płytkach telefonów komórkowych ? mam ich sporo , niektóre ładnie złocone , chociaż proponowane metody trawienia w celu pozbycia się cyny proponowane na tym forum można sobie chyba wsadzić gdzieś . Trawiłem w stężonym KOH - trochę cyny ubyło i lakier z płytek , ale szary nalot w miejscach cyny utrudnił dalszemu rozpuszczaniu . Następnie trawiłem w 15 % HCl i też to samo . Sorki , procki zielone które trawiłem razem wytrawiły się super - zero cyny . Co więc jest w komórkach cyna czy lut SnAg ? A może jeszcze inne ustrojstwo . Teraz nie wiem co dalej , żeby nie rozpuszczać złota z cyną , która psuje wszystkie procesy ...

  Dodano po 24 [minuty]:

  I jeszcze odrębne cóś . Mam duuużo styków ze styczników , przekaźników i wyłączników . Ale wiem że stopy są różne , po za Ag mogą zawierać Cd , Pd , Cu i inne ( stopy Au mam osobno ) , kto poda WYPRÓBOWANY sposób na rozdzielenie tycz wszystkich metali ? ( Ciekawe co na to szanowni panie i panowie chemicy... ) :D
 • #702
  miolnir270
  Level 12  
  Też próbowałem z telefonami przez moczenie w NaOH (na gorąco) cyna puszczała a z nią trawiły mi się złote miejsca stwierdziłem, że zaleje je najpierw HNO3 i tak też zrobiłem czekam co będzie do jutra jutro przemyje to co zostanie zaleje rozcieńczonym HCL.
  Dziękuje za pomoc dam znać która metoda się sprawdziła.
  Aha jak rozpuszczę tą szlakę w HCL roztwór przyjmuje barwę żólto-brązową i nie zostaje żaden osad wszystko się rozpuszcza i tak w kółko.
 • #703
  JAtoJA333
  Level 13  
  No właśnie , jeżeli miejsca na płytkach są napylane na miedź ( cienka warstewka ) złoto w KOH znika ... Ale niektóre telefony są łaaadnie złocone :D

  Dodano po 10 [minuty]:

  Mam jeszcze jedno pytanie , bo tyle się tu mówiło o kondensatorach palladowych - krokodylkach . W necie skupują kondensatory palladowe czerwone Ru i kondensatory platynowe zielone Ru H13. Ma ktoś zdjęcie jak wyglądają takie kondensatory i gdzie są stosowane , bo w internecie nie mogę się doszukać ?
 • #704
  miolnir270
  Level 12  
  Może o te chodzi jeśli nie to potem może coś znajdę.
  Złoto - różne sposoby odzyskiwania
  Złoto - różne sposoby odzyskiwania
  Tylko tam zielone pomieszane są z brązowy - tantalowymi (tak mi się wydaje)]Link[/url]

  Dodano po 3 [minuty]:

  A ani stężony HCL ani rozcieńczony nie ruszy tego co zostało z moczenia w HNO3 co ciekawe jak wrzuciłem jeszcze raz do azotowego znowu zaczęło coś trawić tylko kolor inny od morskiego.

  Dodano po 16 [minuty]:

  Mam pytanie do Ciebie jak wyciągałeś te listki z trawienia płytek.
 • #705
  JAtoJA333
  Level 13  
  Jeszcze nie trawiłem płytek w kierunku odzysku pozłoty , na razie zbieram aż będzie wiaderko , ale z pinów jak nie miałem syfu , to jak opadły na dno zbierałem płyn strzykawką , płukałem destylowaną , znowu strzykawką i tak parę razy . Po ostatnim płukaniu zostawiłem do wysuszenia i tak parę gram było . Teraz czekam aż się dozbiera żeby oczyścić rozpuszczając w AR . A te kondensatory to chyba nie to , bo tego jest wszędzie pełno i byłoby to zbyt piękne żeby było prawdziwe...
 • #706
  Mirek 11
  Level 12  
  Z uporem maniaka ponawiam pytanie dlaczego nie stosuje się miedzi do wytrącania metali szlachetnych z AR. Przecież wytrąci tylko metale niższe z szeregu i później można by przeprowadzić selektywne wtrącanie poszczególnych metali szlachetnych bez męczenia się z przeróżnymi zawiesinami. Czy moje rozumowanie jest mylne?
  Czy może miedź jest złym pierwiastkiem do redukcji.
 • #707
  Chris_W

  Level 38  
  Z cynkiem jest lepiej bo w każdym kwasie go później rozpuścisz (zostanie gołe złoto) - a miedź już niekoniecznie.
 • #708
  miolnir270
  Level 12  
  Mam jeszcze jedno pytanie.
  Czy podczas zalewania płytek HNO3 gdzie znajduje się i srebro i miedź. Miedź z płytek będzie wypierała do osadu srebro rozpuszczone w HNO3 i będzie tworzył się biały proszek na dnie?
 • #709
  zimny8
  Level 33  
  Czas przedstawić efekty swojej pracy, licytujcie, ciekawe który z kolegów i o ile się już wzbogacił, wyjdzie choć kieszonkowe?.
  Czy w tej skali to tylko zabawa, takie fajne hobby.
 • #710
  miolnir270
  Level 12  
  U mnie nie wiele tylko Au 100g czystość 0.999 bez użycia AR.
  Teraz bawię się ze srebrem :)
 • #712
  Tommy82
  Level 41  
  Z takich kamieni to znaczne lepiej ludzkości wychodzi produkcja fizjologicznych.

  A z ciekawostek to mam na płycie 386 pozłacane(?) zapinki na simach tylko co ciekawe po spiłowaniu pilnikiem jest jak by jednolity kolor w całej objętości.
  Możliwe czy mi się wydaje?

  Wpadło mi w łapki "złotego" proszku nie wiem jak sprawdzić co to.
  Myślałem o podejściu od strony gęstości ale o ile wagę laboratoryjna bym w piwnicy znalazł to już z naczyniem miarowym lipa wiec pomysł odpadł.
  Niestety z chemii to mam dostęp jedynie do kwasu z akumulatora, w kazdym razie ma ktoś pomysł jak sprawdzić metodami bardzo domowymi co to jest?
  To są opiłki raczej nie sadzę żeby to było złoto (może jakiś "brokat" czy dodatek do farb). No ale jak bym był jednak w błędzie to szkoda było by to w klopie upłynnić.
  Foto telefonem więc szału nie ma
  Złoto - różne sposoby odzyskiwania

  Chyba się skończy na wizycie u jakiegoś złotnika i tu pytanie jaki jest orientacyjny koszt ekspertyzy?
 • #713
  miolnir270
  Level 12  
  Jeśli jesteś w stanie to spróbuj stopić w całość i idź do lombardu lub złotnika powiedz że znalazłeś bryłkę złota i chciałbyś sprzedać :)
 • #715
  delta2
  Level 15  
  Najlepiej choć nie najłatwiej jest rozpuścić odrobne w AR lub czym innym , wziaść odrobine badanego roztworu lub krople na kartke i dodać chlorku cyny II. Jeżeli to złoto pojawi się purpurowe zabawienie. Lub poszukaj w necie substacji do testowania złota.
 • #716
  miolnir270
  Level 12  
  Do delty
  Pierwsze rozpuszczanie w HCL nic nie dało oprócz tego że pozbyłem się całego złota co najdziwniejsze został Fe i inne metale.
  Pytanie co oprócz złota rozpuszcza woda królewska.
 • #717
  Marcin Chemik
  Level 16  
  Nóżki od procesorów pomimo iż są pozłacane to przyciągane są przez magnes.
  można dobrać się na kilka sposobów. trawienie w cyjankach czy rodankach( wtedy stal będzie nietknięta) rozpuszczenie w mieszance kwasu solnego z podchlorynem sodu. Nie trzeba pozbywać się kwasu azotowego i można od razu po pozbyciu się Cl2 przystąpić do redukcji Au (lekki nadmiar reduktora,albo klasyka z wodą królewską oraz wiele innych.
 • #718
  swiatu
  Level 2  
  Witam chciałem zaznaczyć, że jestem nowy w temacie ale w wolnym czasie śledzę forum i poczytałem trochę materiałów związanych z tematem.
  Sam w domu posiadam trochę złomu elektronicznego posiadającego złoto i chciałem przedstawić swoja metodę, liczę na korekty oraz na cenne uwagi :wink:
  Traktuje to jako hobbystyczne zajęcie w wolnym czasie. Posiadam tez kilka pytań.

  Metoda:
  -rozdrabniam cały złom elektroniczny, który zawiera w sobie złoto (procesory ceramiczne, piny, złącza na płytach głównych komp. i tel. itp)
  -zalewam to wszystko HCL 36% kiedy cały złom jest już przykryty dolewam ok 1/4 objętości kwasu wody oraz podgrzewam do ok 90 st C
  -następnie dodaje stopniowo! kwasu azotowego(azotany sodu) obserwuje reakcje przez 10 min, dodaje kolejna porcje(mniejsza) kwasu azotowego powtarzam bo do momentu wytrawienia metalu i pojawienia się złotej "folii"(roztwór ciemny)
  -zakończenie reakcji powrót temp.roztworu do temp. otoczenia
  -przelewam roztwór do innej zlewki dolewam stężonego kwasu siarkowego ok 15ml (odstawiam na 2 h tworzy się biały osad na dnie)
  -przelewam roztwór złota przez lejek z filtrem
  -dodaje pirosiarczanu sodu (nadmiar kwasu azotowego neutralizacja mocznikiem)czym sprawdzić ewentualny nadmiar kwasu azotowego
  -odstawiam na 1 dzień (osad na dnie przypominający konsystencje mułu)dodaje więcej pirosiarczanu sodu odstawiam na kolejny dzień
  -filtruje roztwór, na filtrze zostaje proszek złota susze i zostawiam do wyschnięcia

  Czy z przedstawionej metody można się spodziewać niezłych rezultatów i gdzie można nabyć niektóre odczynniki w przyzwoitej cenie do tego doświadczenia.
 • #719
  miolnir270
  Level 12  
  swiatu wrote:
  Witam chciałem zaznaczyć, że jestem nowy w temacie ale w wolnym czasie śledzę forum i poczytałem trochę materiałów związanych z tematem.
  Sam w domu posiadam trochę złomu elektronicznego posiadającego złoto i chciałem przedstawić swoja metodę, liczę na korekty oraz na cenne uwagi :wink:
  Traktuje to jako hobbystyczne zajęcie w wolnym czasie. Posiadam tez kilka pytań.

  Metoda:
  -rozdrabniam cały złom elektroniczny, który zawiera w sobie złoto (procesory ceramiczne, piny, złącza na płytach głównych komp. i tel. itp)
  -zalewam to wszystko HCL 36% kiedy cały złom jest już przykryty dolewam ok 1/4 objętości kwasu wody oraz podgrzewam do ok 90 st C
  -następnie dodaje stopniowo! kwasu azotowego(azotany sodu) obserwuje reakcje przez 10 min, dodaje kolejna porcje(mniejsza) kwasu azotowego powtarzam bo do momentu wytrawienia metalu i pojawienia się złotej "folii"(roztwór ciemny)
  -zakończenie reakcji powrót temp.roztworu do temp. otoczenia
  -przelewam roztwór do innej zlewki dolewam stężonego kwasu siarkowego ok 15ml (odstawiam na 2 h tworzy się biały osad na dnie)
  -przelewam roztwór złota przez lejek z filtrem
  -dodaje pirosiarczanu sodu (nadmiar kwasu azotowego neutralizacja mocznikiem)czym sprawdzić ewentualny nadmiar kwasu azotowego
  -odstawiam na 1 dzień (osad na dnie przypominający konsystencje mułu)dodaje więcej pirosiarczanu sodu odstawiam na kolejny dzień
  -filtruje roztwór, na filtrze zostaje proszek złota susze i zostawiam do wyschnięcia

  Czy z przedstawionej metody można się spodziewać niezłych rezultatów i gdzie można nabyć niektóre odczynniki w przyzwoitej cenie do tego doświadczenia.


  Moim zdaniem powinieneś:
  - rozdrabniasz i zalewasz HNO3 - czekasz 24 h
  - zlewasz roztwór (masz rozpuszczoną, miedź, srebro, i inne mniej szlachetne metale)
  - przemywasz NaOH na gorąco (rozpuszcza kwasy metacynowe)
  - dokładnie płuczesz
  - zalewasz nie stężonym HCL i czekasz 24 h
  - wszystko zlewasz płuczesz (powinieneś pozbyć się reszty metali nie potrzebnych)
  - zalewasz pół na pół HCL i wodą demineralizowaną i dodajesz HNO3 - czekasz ok 24 h niech wszystko się rozpuści co złoto
  - zlewasz roztwór zostaje Ci proch z organiki
  - do roztworu dodajesz H2SO4 rozcieńczonego - na dno opada szlam ołowiu
  - z czystego roztworu pozbywasz się reszty kwasu azotowego - mocznikiem (w akwarystycznym czyt. zoologicznym powinni mieć testery do wykrywania azotu - nie wiem ile kosztuje)
  - podnosisz ph do 3 i strącasz złoto pirosiarczanem sodu odstawiasz i czekasz aż wszystko opadnie
  - resztę roztworu jeśli bezbarwny zlewasz do pojemnika do utylizacji proszek przemywasz gorącą wodą destylowaną kilka razy możesz też proszek w niej zagotować (bez bulgotania) jak wiesz że dobrze wyczyściłeś przemywasz w hcl i też możesz wygotować, i znowu kilka razy woda destylowana i po osuszeniu powinien Ci zostać złoty proszek
  - z niebiesko morskiego roztworu możesz odzyskać srebro i miedź

  Chyba nic nie pominąłem a jeśli źle proszę o poprawkę.
 • #720
  swiatu
  Level 2  
  Dzięki za odpowiedź ale chciałbym aby nie stosować HNO3 tylko azotan sodu (jest on łatwiej dostępny i tańszy) i jak pozbyć się jak najwięcej niepotrzebnych metali przed rozpuszczeniem wszystkiego w AR (HCL z NaNO3). Czy zastąpienie HNO3 - NaNO3 było by dobrym pomysłem ?