Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć FLL ?

16 Paź 2007 10:35 2705 16
 • Poziom 2  
  Jak byście podłączyli wyjście ze stabilizatora FLL do takiego układu wyznaczającego częstotliwość VFO jak na rysunku ? Warikapy są wewnątrz układu scaonego (MC3362), reszta jest na zewnątrz.
  Jak podłączyć FLL ?[/img]
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Bliźniaczy układ varicapów podłączyć na zewnątrz scalaka (do obwodu LC)
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Jeśli na wyprowadzeniach 21,22 występuje składowa stała (na to wskazuje skrajny rezystor przy potencjometrze) to trzeba rzeczywiście odseparować varicapy - kondensatory mogą być dodatkowo dobrane aby dopasować wpływ FLL na obwód.
  Dławiki można zastąpić rezystorami np. 10k
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Wyprowadzenia 21, 22 to kolektory tranzystorów generatora, więc bez kondensatorów się nie obejdzie. Co do oporników to można dać zamiast dławików, o ile zwiększą stałej czasowej FLL.
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Driver- napisał:
  , o ile zwiększą stałej czasowej FLL.


  Przy pojemności rzędu kilkunastu piko plus 10k wpływ to chyba już spór akademicki :D
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Można ale przez jakiś sumator na opampie - dla poprawności. Może na sumatorze z rezystorów też zadziała.
 • Poziom 2  
  Czyli tak mniej więcej powinno to wyglądać ?
  Jak podłączyć FLL ?
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Jeżeli LM358 zasilany jest z napięcia symetrycznego (+/-) to powinno działać. Może lepiej zbudować sumator nieodwracający...

  A FLL nie będzie próbowała skompensować tej regulacji PRkiem?
  O ile oczywiście "nie wyskoczy" z zakresu przestrajania...
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Dykus napisał:


  A FLL nie będzie próbowała skompensować tej regulacji PRkiem?
  ...


  Z tego co pamiętam FLLkę się wyłącza na czas strojenia ręcznego a potem włącza - coś jak obsługa ARCZ.
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Możesz sumowć na WO ze wzmocnieniem 1. Nachylenie przestrajania FLL zależy wtedy tylko od wzmocnienia FLL i charakterystyki warikapów. Kierunek obrotów helipoda zmieniasz, zamieniając końcówki 1, 3.
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Coś chyba nie tak z tym schematem. :) Wyjście z potencjmetru idzie bezpośrednio na wyjście wzmacniacza operacyjnego - potencjometr nie ma wpływu na napięcie na diodach pojemnościowych. :)

  Przesuwanie poziomu tutaj raczej nie wyjdzie. Nadal polecam sumator nieodwracający - układ jak dla wzmacniacza nieodwracającego (o wzmocnieniu 2), a do wejścia nieodwracającego podane oba napięcia przez rezystory. Przy wszystkich rezystorach równej wartości mamy sumowanie z mnożnikiem 1.
 • Poziom 33  
  ale posuwacie się pod górkę w dyskusji,od 10 lat używam FLL i należy podłączyć jak w/w napisałem czy dyskutanci praktykowali ???? czy są to rozważania przy klawiaturze hihi
  pozdrawiam ! 73!
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Oczywiście, tylko autor chciał mieć jeszcze możliwość przestrajania częstotliwości, jak się domyślam przy wykorzystaniu wewnętrznych diod.

  Jeszcze trochę teorii: sumowanie sygnału FLL i napięcia z potencjometru do przestrajania może nie być dobrym rozwiązaniem, bo takie VCO będzie miało dużą czułość - wymaganą dla PRka, ale nie koniecznie porządaną dla układu FLL (zwykle do przestrajania są osobne diody zapewniające mniejszy zakres przestrajania). Oczywiście można też zmienić jeden opornik w sumatorze nieodwracającym... :)


  PS Używałem kiedyś FLL, ale sam generator ręcznie przestrajałem agregatem, nie diodami. :)
 • Poziom 2  
  Bardzo dziękuję wszystkim - dyskusja, która się wywiązała była dla mnie bardzo pouczająca. Myślę, że zastosuję sumator na opampie - to rozwiązanie wydaje mi się proste i eleganckie zarazem (oczywiście nieodwracający i z pojedynczym zasilaniem ;-) zdaje się, że LM358 świetnie się do tego nadaje).