Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SAA1057 w nadajniku FM i nieznośny przydźwięk.

czarutek 04 Dec 2007 18:09 14791 107
Altium Designer Computer Controls
 • Helpful post
  #61
  dj PIOTREczek
  Level 15  
  Co wnosi pojemność C55 ?? :D
 • Altium Designer Computer Controls
 • #62
  czarutek
  Level 34  
  Nie śmiej się nie śmiej... :P
  1) Niknie odrobina napięcia na T7,
  2) Co ważniejsze - emitery nie mogą już wchodzić prosto w masę, mają kawałek ścieżki.

  Wersja póki co ostateczna:

  SAA1057 w nadajniku FM i nieznośny przydźwięk.
 • #63
  czarutek
  Level 34  
  Jakoś nigdzie się nie natknąłem, aby wejście audio separowano od nadajnika szeregowymi dławikami RF, zarówno w linii sygnału, jak i w linii masy. Dlaczego, skoro z zasilaniem tak się robi? Czyżby dławiki mogły psuć podawany ewentualnie sygnał MPX?
 • #64
  dj PIOTREczek
  Level 15  
  Czaruś :D rozwiń temat... robi sie ciekawie ;D
 • #65
  władziowek
  Level 21  
  Witam
  Proponuję wymienić scalak syntezy ,niektóre egzemplarze miały taką przypadłość. Proponuję stosować syntezę Philipsa.
  Pozdrawiam
  Władek
 • Altium Designer Computer Controls
 • #66
  czarutek
  Level 34  
  Synteza chodzi już bardzo ładnie, najładniej z dotąd przeze mnie testowanych (TSA6057, TSA5511, LMX2306).
  Gęsto poprowadziłem masę i zrobiłem kilka modyfikacji, i teraz na stereo jest bez porównania ciszej, niż pierwotnie było na mono.
  Dopasowałem wszystko na tyle, że przy 12V zasilania mam 2W, a przy 13.8V 2.7W, a w dodatku moc po rozgrzaniu jest nieco wyższa, niż na zimno tuż po włączeniu. Tego - przyznam szczerze - nie rozumiem... :D
 • #67
  miroslaw.stalbowsk
  Level 14  
  Witajcie i pozdrawiam z Nowym Rokiem


  władziowek, czarutek w tym układzie wymiana syntezy na inną nie do końca wyeliminuje tzw. przydźwięk. Układ generatora pracuje jako powielacz. Teoretycznie jest możliwość zestrojenia na jedną częstotliwość, gdzie przynajmniej dla ucha ludzkiego nie będzie słyszalny gdyż przeniesie się powyżej 20Khz. Temat wałkowaliśmy w pracy jakieś parę miesięcy temu, okazało się iż syntezy SAA1057, TSA5511, TSA6057 źle pracują w układach powielaczy urządzeń nadawczych w zakresie FM. „czarutek” – w twoim rozwiązaniu (szczerze mówiąc ciekawym i godnym zainteresowania), pasmo częstotliwości m/cz obniży się gdzieś do 15Khz. Jakby to był powielacz trzystopniowy – to jakieś 6.4Khz. Na schemacie widnieje (domyślam się) podłączenie do kodera RDS. W tym przypadku chciałbym zadać bardzo prościutkie pytanie; Czy w zespołach z powielaczami jest możliwość przesyłanie sygnału RDS? Nadmieniam jednak że kodowanie złożonego sygnału stereofonicznego w podwójnych powielaczach przenosi czysty niezniekształcony sygnał, ale bez syntezy cyfrowej.


  Tu masz wszystkie odpowiedzi na swoje pytania, pomiary przepustowości audio podałem w przybliżeniu. W praktyce dokonywane są one dla każdego homologowanego zespołu transmisyjnego i korygowane tak aby odbicia lustrzane (wstęgowe) nie nakładały się na pasma publiczne czy też nadajników naziemnych wszelkiego rodzaju. Po prostu są tłumione.
  W Twoim przypadku należałoby zastosować syntezę analogową.
 • #68
  czarutek
  Level 34  
  miroslaw.stalbowsk wrote:
  ... pasmo częstotliwości m/cz obniży się gdzieś do 15Khz. ...

  Może czegoś nie rozumiem, ale nie za bardzo, skoro perfekt działa mi stereo. RDSu nie ma i nie planuję... :|
 • #69
  miroslaw.stalbowsk
  Level 14  
  Dobra; od początku, trochę inaczej i w wielkim skrócie i tak jak po sylwestrze bez wzorków i logarytmów: stosując powielacze w nadajnikach, obniża się pasmo przepustowe sygnału m/cz. Twój schemacik to mała przeróbka generatora „Veronica”, czyli działającego w układzie powielacza x2- p. 2 razy po 50Mhz daje 100Mhz itp.; i tak z koderem nawet na BA1404 + trochę filtrów da rewelacyjny efekt lepiej niż z generatorem Selera. Tak jak napisałeś RDSu nie ma i nie planuję... , a więc jeden kłopot z głowy (bo wyszłaby praca ze specyfikacji). Zostaje jeszcze sama synteza; i znowu pytania: Czy układ (SAA1057, TSA5511, TSA6057 nie wiem jak LMX2306 ) syntezy w swojej strukturze ma możliwość pracy w układzie powielania w stronę z 100Mhz na 50MHz z modulacją FM. Dodam tylko iż krok i prąd przy tym zagadnieniu nie mają większego znaczenia. Potrzebne będą dopiero później do skorygowania błędu. Co innego jakby to był nadajnik z modulacją AM taki jak w TV naziemnej ale to temat z innej beczki.

  Nade wszystko, proponuję zmienić sam generator i wykonać go w wersji SMD, (może to być w układzie selera) dalej jest wszystko ok. Tylko mnie ciekawi jeszcze jeden fakt i to szczepże mówiąc on mnie bardzo zainteresował. Tranzystor końcowy ma być sterowany procesorem w stosunku co do częstotliwości, czy ma tylko pełnić rolę skrótu mocy.


  No tak już teraz wiem za co mi moje kierownictwo ciachnęło po premii.

  pozdrawiam z Nowym Rokiem
 • #70
  czarutek
  Level 34  
  Generator to rzeczywiście mikser, ale Veronica twierdzi, że przenosi do 75kHz. Nie wiem czy to prawda, ja przecież nie mam czym tego zmierzyć...
  Zupełnie nie rozumiem pytania o tranzystor końcowy. To po prostu kolejny, ostatni stopień. On i jego poprzednik mają odłączane od masy emitery, aby nie było posiewów przy zmianach częstotliwości i przy braku PLL.
  Odnośnie innego generatora - powoli opracowuję generator zaproponowany przez Drivera. Na pewno dam znać o wynikach.
  Do Siego Roku !
 • #71
  miroslaw.stalbowsk
  Level 14  
  Quote:
  Generator to rzeczywiście mikser, ale Veronica twierdzi, że przenosi do 75kHz. Nie wiem czy to prawda, ja przecież nie mam czym tego zmierzyć...
  Dobrze że w końcu zrozumiałeś, a więc warto było się trochę po pocić. A to co piszą, to tylko chwyt reklamowy do ich kitów. A czy wiesz, jak obskurnie chodzi ich synteza. Szok i wielki warkot …….

  Quote:
  Zupełnie nie rozumiem pytania o tranzystor końcowy. To po prostu kolejny, ostatni stopień. On i jego poprzednik mają odłączane od masy emitery, aby nie było posiewów przy zmianach częstotliwości i przy braku PLL.
  Dobra, dobra rozumiem; pomyślałem iż procesor ma sterować końcówką mocy w ten sposób, tak iż przy płynnej zmianie częstotliwości generatora lekko odstrajałby stopień mocy. Co dałoby się płynne przestrajać syntezę w całym np. górnym zakresie. Jest to realne do zrealizowania nawet na PIC-ach.

  Quote:
  Odnośnie innego generatora - powoli opracowuję generator zaproponowany przez Drivera.


  Proponuję zmienić tranzystor J1 na BF245C, jeszcze warikapy trzeba trochę policzyć i ewentualni dobrać na montażu ale to później. Można jeszcze zmienić całkiem na inny – np. npn (BF199,BFR91A …), przy okazji nie zapomnieć o zmianie kondensatorów C6,C7 a C8 zamienić na trymer. Zwrócić szczególną uwagę ażeby cewki L5 i L6 były zamontowane pod kątem 90 stopni itd.

  Życzę powodzenia
 • #72
  czarutek
  Level 34  
  miroslaw.stalbowsk wrote:
  ... Dobrze że w końcu zrozumiałeś, a więc warto było się trochę po pocić. A to co piszą, to tylko chwyt reklamowy do ich kitów. A czy wiesz, jak obskurnie chodzi ich synteza. Szok i wielki warkot …… ...

  Wiem to od dobrych trzech lat... :D
  Tak się składa, że mam oryginał 1W. NRG 4W też. Mylisz się... :|
 • #73
  miroslaw.stalbowsk
  Level 14  
  Nie chodziło mi o kity Weroniki, to szczegół. A myślałem że zrozumiałeś. Uwaga: z angielskiego mikser to po POLSKU powielacz. W tym przypadku powielacz częstotliwości. Przy powielaniu w stopniach, traci się na jakości sygnału audio. Sygnał audio to jest to co słyszysz w radiu. To jest taka różnica, jakbyś słuchał I programu z AM, a dowolną stacją FM. Prościej już nie mogę przynajmniej nie dzisiaj. Wiem że stać cię na więcej.
 • #74
  czarutek
  Level 34  
  Etam, mixer = mieszacz (m.s) = układ mnożący:
  50MHz × 50MHz = 50MHz ± 50MHz.
 • #75
  władziowek
  Level 21  
  Witam
  Witam ponownie.
  Od kiedy to słowo mikser(mixer) to po POLSKU powielacz?
  Kupując w sklepie mikser mam urzadzenie do powielania?
  MIkser to mikser a powielacz to powielacz prosze nie mieszac pojęć.
  Powielacz służy do powielenia częstotliwości generatora (np. x2 ,x3 itd)
  Mikser też umożliwia zwiekszenie częstotliwości (lub zmniejczeniu w/w) w procesie mieszania dwóch częstotliwości (nośna + f pośrednia)
  Pozdrawiam i wszystkiego naj w 2008 roku
  wladek

  Dodatkowo, jaki ma związek stopień powielania do możliwości głębokości modulacji częstotliwości lub amplitudy?
 • #76
  czarutek
  Level 34  
  władziowek wrote:
  ... jaki ma związek stopień powielania do możliwości głębokości modulacji częstotliwości ...

  Ma taki, że jeśli sygnał o częstotliwości nośnej 50MHz ma dewiację częstotliwości ±10kHz, to po powieleniu ze stopniem 2 będzie miał nośną 100MHz i dewiację ±20kHz.
  Do Siego!
 • #77
  władziowek
  Level 21  
  Witam.
  Ale chyba w pierwszej kolejności dokonujesz powielenia częstotliwości nośnej do wymaganej częstotliwości na następnie ustalasz poziom dewiacji.
 • #78
  czarutek
  Level 34  
  Nie no zgadza się.
  A co z szumami, też się wzmacniają? Ciekawi mnie to. Pewnie tak.
 • #79
  miroslaw.stalbowsk
  Level 14  
  I o to tu chodzi, pozatem jeszcze dodam iż budując powielacz w/cz (nie mikser-stosowane są w generatorach pomocniczych do przestrajania w/cz tak jak w radiach z AM do odbioru jakiegoś pasma…) już x3, to taki nadajnik może służyć tylko np. do porozumiewania się. W skrócie mówiąc w radiu usłyszymy tylko do ok. 6.4Mhz. A mamy już płytki CD, a ja chciałbym radia słuchać przynajmniej do częstotliwości 15Khz. Koder złożonego sygnału mpx będzie pracował w trójstopniowym układzie powielania. Ale czy jest sens (i kto by chciał) słuchać stacji stereo nadającej powiedzmy z jakością mikrofonu.

  A więc „władziowek” nie pomyliłem pojęcia w sprawie miksera, mieszacza czy też powielacz częstotliwości w/cz. Są to całkiem od siebie różniące się generatory chociaż w praktyce mogą ze sobą współpracować, już jako urządzenia zespolone itp.

  Osobiście tylko powiem, iż przyłączyłem się do tego forum z tego powodu iż przeczytałem nieomal wszystkie wypowiedzi i tematy (analizy wątków zagadnień) pisane przez „czarutek” , a moja praca zawodowa ściśle jest związana w/w zagadnieniem. Efektem końcowym mojej pracy jest stworzenie od podstaw urządzenia nadawczo/odbiorczego podobnego do zasad działania „pagerów”, z tym iż przekaz informacji odbywał by się za pomocą systemu kodowania RDS, z założeniem miniaturyzacji urządzeń odbiorczych i o niskim poziomie poboru mocy.

  A więc temat jest wspólny, a ja swoją prace domową odrobiłem.

  Dodano po 1 [minuty]:

  W obecnej chwili pracujemy nad logarytmicznym przesuwem częstotliwości generatora względem stopnia końcowego. Stąd moje wcześniejsze pytanie dotyczące stopnia mocy. Jest tam sporo błędów nawet jak tylko na odłączenie samej końcówki kiedy to synteza „nietrzyma częstotliwości” a podstawowy to czy tranzystor T6 zaopatrzy końcówkę o odpowiedni zasób mocy (rzędu gdzieś do 800mA), przy tym nie grzejąc się nadmiernie w efekcie go uszkadzając.

  Dodano po 2 [minuty]:

  SAA1057 w nadajniku FM i nieznośny przydźwięk.

  Jak, prace zostaną ukończone z powodzeniem dam znać i przedstawię właściwe schematy, wraz ze wsadem do procka.
 • #80
  czarutek
  Level 34  
  czarutek wrote:
  ... Wersja póki co ostateczna:

  SAA1057 w nadajniku FM i nieznośny przydźwięk.

  Działa bez zarzutów.
 • #81
  miroslaw.stalbowsk
  Level 14  
  O tak; tylko mnie martwi dlaczego tranzystor T7 steruje dwoma tranzystorami wcz. i to w taki sposób. Czy nie powinno jeszcze być coś podłączone do emitera T3. I jak tu by jeszcze dorobić dodatkowo przestrajany filtr typu PI. Oto jest wezwanie. Liczę i figa mi wychodzi i weź tu napisz program.
 • #82
  czarutek
  Level 34  
  Dlatego, że jak gdzieś tam wcześniej napisałem, wyłączanie samego T3 przepuszczało na wyjście bodajże ponad 100mW. Teraz odcina do góra 3mW.
  A filtr wyjściowy jest gdzieś tam wyżej.
 • #84
  miroslaw.stalbowsk
  Level 14  
  Jasne, to rozwiązanie. Prawda, zapomniałem o mosfetach. To zostanie jeszcze jeden dylemat, skąd wżąć pomysł na przestrajany filtr typu PI. A później jak zestroić antenę w przesuwnym filtrze, skoro ten filtr praktycznie współpracuje z danym obciążeniem. Tego jeszcze nigdzie nie widziałem w szczególności powyżej wata. W odbiornikach to proste tam pełnią rolę warykapy. Ale w stopniach mocy nadajników. Nie mam w ogóle pomysłu.
 • #85
  czarutek
  Level 34  
  Dla mnie to czarna magia, ale nie myślałeś może przełączaniu kondensatorów diodami PIN?
  Co do T7 - wystarczy bipolarny. Zwarcie C i E zwiększa moc o kilka mW.
 • #86
  miroslaw.stalbowsk
  Level 14  
  No co Ty. To tylko myślenie z którego sam zrezygnowałem. A propo sterowania mocy. W moim przypadku (przynajmniej na razie; do testów), nie potrzebna wielka moc. Generator (BFR91A lub jakiś SMD), separator (BFR96), pierwszy wzmacniacz mocy (BFR96TS) oczywiście sterowany mikroprocesorowo w układzie emitera zmieniając delikatnie punkt pracy. Co by dało płynną regulację w całym np. górnym zakresie przy okazji na wyjściu nie byłoby żadnych strat w mocy a jak by były to nieznaczne. Oczywiście jak najwięcej elementów SMD. Przy takich założeniach trzeba by było wyeliminować filtr typu PI, a zastosować jakiś przepustowy na dane pasmo. No bo jak inaczej? W tym wypadku nasuwa się kolejny problem, skoro filtr przepustowy to jakie śmiecie zbiorą się na zakresie w który pracują inne stacje?.

  W twoim rozwiązaniu, sterowanie polegało na odłączaniu zasilania w stopniu mocy. To za mało i praktycznie niepotrzebne. Bo skoro odłączymy to brak nadawania i podczas załączania mają prawo powstawać dodatkowe zakłócenia (coś w rodzaju pisków). A rozwiązanie z mosem, nie jest głupie. W ten sposób wyeliminujemy dodatkowe szkodliwe pojemności. No i zachowamy liniowość sterowniczą układu przy w/w założeniach.
 • #87
  Driver-
  Level 38  
  :arrow: czarutku W tym układzie wyłączania mocy nie wziąłeś pod uwagę istotnego parametru tranzystora BC517, mianowicie napięcie VCE(sat), które przy 100 mA wynosi 1V i zwiększa się ze wzrostem prądu CE T3. W emiterze masz więc zbędne ujemne sprzężenie zwrotne dla prądu stałego. Z kolei odjazd częstotliwości generatora spowodowany jest zmianą oporności obciążającej generator. Powodem tego jest właśnie T6 odcinający nie tylko na prąd CE lecz również prąd BE T3, oporność wejściowa BE T3 obciąża generator, w momencie odcięcia T6 prąd BE przestaje płynąć (duża oporność wejściowa) a w nasyceniu T6 gwałtownie wzrasta (oporność wejściowa maleje). T3 jest w nie tylko wzmacniaczem ale również separatorem, więc ma wpływ na pracę generatora. Rozwiązaniem tego problemu jest prosty układzik włączony od zasilania +12V na dławik FB3. Podane stanu wysokiego na wejście "Key" włącza Q1 w stan przewodzenia i podaje napiecię na T4. Przy 1A spadek napięcia na Q1 wyniesie ~ 0,5V moc jaka się wydzieli to również ~0,5W. Jeśli przełączenie miało by nastąpić stanem wysokim, to myslę że wiesz co dodać przed Q2. :)

  -------------------------
  Serdeczne życzenia szczęśliwego Nowego Roku '08 :!: :!: :!:
 • #88
  czarutek
  Level 34  
  Większości nie zrozumiałem, ale to co jest działa bardzo dobrze, tego już nie przerabiam. Driverku, nie ma już 517, popatrz dalej...
 • #89
  miroslaw.stalbowsk
  Level 14  
  czarutek , kolega fajnie tłumaczy. Czytaj jeszcze raz póki nie zrozumiesz. A ja w swoich śmieciach znalazłem coś takiego. Gdzieś w sieci powinien być pełny opis (szukać na Ruskich witrynach). Koder sprawdziłem sam. Pięknie działa. Ba, nawet bez kwarcu 38Khz, a taktowany prostokątem. Polecam. Chciałeś budować inny generator; zerknij na to. A ja zaczynam robić płytkę pod ten, od razu z kilkoma poprawkami. Synteza oczywiście SAA1057, Procek PIC16F628 (…F84A troszkę za mały) i do tego jeszcze jeden stopień na BFR96 sterowany płynnie. Filtr połknę później, mam koncepcję.