Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klasa woltomierza

17 Paź 2007 15:23 7741 3
  • Poziom 2  
    Mam problem z następującym zadaniem :

Obliczyć błąd bezwzględny i względny woltomierza o danej klasie i rezystancji wewnętrznej
  • Poziom 21  
    brolly87 napisał:
    Mam problem z następującym zadaniem :

Obliczyć błąd bezwzględny i względny woltomierza o danej klasie i rezystancji wewnętrznej

Przyjmij sobie dane dowolne i policz.
    Np. woltomierz do 100V, klasa 1, błąd względny będzie 1%, bo klasa 1 a bezwzględny 1% ze 100V, czyli 1V dla pełnego odczytu na skali. Rezystancję wewnętrzną możesz przyjąć np. 1kohm/V. Ze względu na brak dalszych informacji na tym poprzestań.
    Zadanie też trzeba umieć napisać, może to zadanie pisał naukawiec a nie naukowiec, takie skojarzenie z dyplomatołkiem.
  • Poziom 2  
    Hmm chyba tak nie mogę zrobić... Tu raczej chodzi o wyszukanie zależności błędu od tych dwóch danych (Rw i klasa).

Ale dzięki za pomoc
  • Poziom 21  
    brolly87 napisał:
    Hmm chyba tak nie mogę zrobić... Tu raczej chodzi o wyszukanie zależności błędu od tych dwóch danych (Rw i klasa).

Ale dzięki za pomoc

Abyś dalej poszedł musisz założyć dane źródła na którym będziesz mierzył napięcie. I tak gdy masz źródło 100V o oporze wewnętrznym Rw = 1kohm i woltomierz o oporze wewnętrznym Rv=100V*1kohm/V=100kohm to liczysz sobie błąd pomiaru jako dodatkowy z równania dla dzielnika napięcia.
    ΔU=U*[Rw/(Rw+Rv)]
    a to wyniesie
    ΔU= 100*[1/(1+100)] ≈ 1V
    a to przeliczając na procenty daje 1%.
    W sumie błąd pomiaru jest sumą dwu składników - błędów względnych tj od Rv i klasy woltomierza i wynosi 1%+1%=2%
    Wytłumaczyłem Ci to łopatologicznie.