Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sieć i internet radiowy - problem

Grue 17 Oct 2007 19:20 2806 7
 • #1
  Grue
  Level 10  
  Witam!

  Mam problem z udostępnieniem netu na laptopie z komputera stacjonarnego. Mianowicie mam internet radiowy podłączony do komp. stacjonarnego z Win XP. Laptop (Windows Vista) do komp. stacjonarnego jest podłączony przez LAN, sieć działa bez zarzutu, tylko niemoge za Boga udostępnić netu. Ogólnie to wygląda mniej wiecej tak:


  <<<radiówka<<<- |komp. stac. Win XP| ------(LAN)----- |Lap. Vista|

  Na laptopie w Sieciach widzę " Residential Gateway Device" dzięki, któremu teoretycznie powinienem móc się połączyć. Jednak nic z tego. Mógłby ktoś mi pomóc, napisać co i jak (jak dla laika) jak to udostępnić żeby działało?

  Dzięki z góry. Jak coś wiecej będzie potrzebne z info. o moim sprzęcie to zaraz napisze.
  Pozdrawiam
  Grue
 • #2
  dec1234
  Level 14  
  Wchodzi się do panelu sterowania na kompie który udostępnia neta...
  Otwiera się opcję konfiguracja sieci (ikonka będzie w tedy gdy jest zainstalowany SP2) i otwiera nam się piękny kreator który mówi co można zrobić :D
  Czyli wybiera się na początek że ten komputer podłącznczony jest do sieci bezpośrednio a inne komputery korzystają z połączenia internetowego tego komputera (czy jakoś tak jest napisane...) następnie pyta się o kartę którą dochodzi do komputera internet (czyli kartę WiFi) i następny krok to pytanie do której karty ma być udostęmniony internet (czyli do sieci LAN...) następny krok to (jak dobrze pamiętam) to się będzie pytać czy udostępnić pliki i drukarki teraz coś tam będzie mielił na dysku... I zakończenie pracy kreatora wybiera się ostatnią pozycję z tych do zaznaczenia (powinno być coś w stylu nie konfiguruj innych komputerów czy coś tam....)
  I teraz wygląda to tak.... Internet wpada przez WiFi do kompa który w tym momencie działa jako router a wypada do sieci wewnętrznej (domowej) przez kabel LAN do laptopa. W praktyce reszta sama się konfiguruje a w razie czegoś to wypiąć i wpiąć jeszcze raz kabel LAN do LAPTOPA... To chyba tyle jak zrobić na windowsie ROUTEREK domowy...
  Zaletą dodatkową jest to że jakby kolega dokupił sobie kiedyś HUBa albo SWITHa to bez problemu można rozbudowywać sieć a dodatkowe komputery same zostaną skonfigurowane.... :D

  PoZdR :D

  Moje gg jak coś 8995609 (ale z moją dostępnością różnie bywa...)
 • #3
  SaraniS
  Level 26  
  dec1234 wrote:
  Zaletą dodatkową jest to że jakby kolega dokupił sobie kiedyś HUBa albo SWITHa to bez problemu można rozbudowywać sieć a dodatkowe komputery same zostaną skonfigurowane.... :D


  Jakby kolega miał zamiar rozbudowywać sieć w domu, to radziłbym kupić AP i użyć go zamiast komputera z WiFi ;) Zaleta - do korzystania z Internetu na laptopie (i kolejnych maszynach), komputer stacjonarny nie będzie musiał być włączony, a i zarządzanie pewnie sprzętowe AP/routery mają bardziej rozbudowane, niż kreator Windows ;) Ewentualnie jakiś stary laptop z Linuksem (laptop, bo mniej prądu ciągnie - a przecież będzie pracować bez przerwy, a Linux, bo lżejszy, stabilniejszy oraz bardziej konfigurowalny)
  U mnie za taki serwero/router (bramka z mojego prywatnego LAN w mieszkaniu do ISP) robi laptop Toshiba 440CDT (P133/32 MiB RAM) - poza firewallem, NAT, DHCP, Second DNS, mam na nim WWW i MySQL :) Jako magazyn danych - 3.5" Samsung 80GB przez USB :) System - Slackware 10 Linux 2.4.33.3 :)
  Dodatkowo mam na nim sterowany po SSH odtwarzacz audio (mp3, MPC, i kilka innych formatów) :)
  Pozdrawiam
 • #4
  Grue
  Level 10  
  Zrobiłem tak jak napisał "dec1234" ale ni chu chu, nie trybi, laptop niema netu. Jest taka możliwość, że admin na serwerze zablokował mi możliwość dalszego udostępniania netu? Bo jeśli nie to niewiem - załamka ;)
 • #5
  Andrzej Stachurski
  Level 21  
  Jest taka możliwość że zablokował. Jak sparwdzić: Start-programy-akcesoria-wiersz poleceń. Wpisać np: ping www.google.pl

  Pojawią ci się cztery linijki z wynikami odpowiedzi na ping. W każdej z tych linijek na końcu jest pozycja TTL= i właśnie jak jest równe 1 to jest zablokowane dzielenie, jak jest więcej to można dzielić (choć może być zablokowane w inny sposób)
 • #6
  dec1234
  Level 14  
  Proponuje na laptopie przypisać jakieś stałe IP...
  Wchodzi się do panelu sterowania...
  Nasiępnie centrum sieci i udostępniania...
  Klikamy coś w rodzaji linku wyświetl stan...
  Pokazuje się okienko o stanie karty sieciowej LAN....
  Klikamy na właściwości...
  Pokaże się okienko ostrzegawcze (choć niekoniecznie) potwierdzamy...W następnym okienku nic nie mieszać bez potrzeby!!
  Wybieramy Protokół internetowy w wersji 4 (nie 6!)
  Klikamy Właściwości...
  I wpisujemy...
  Adres IP naprzykład 192.168.1.10
  Maska 255.255.255.0
  Brama (tytaj musi być wpisany adres ip karty sieciowej jaki jest na tym pierwszym kompie)
  Preferowany adres DNS (taki jak bramy)
  Alternatywny (puste pole....)

  Jak sprawdzić adres IP na pierwszym kompie (win XP)??
  Wchodzimy do panelu sterowania...
  Połączenia sieciowe i wybieramy kartę sieciową lan (nie WiFi!)
  Otwiera się okienko...
  Pozycja Protokół internetowy TcIP i właściwości...
  I tam będzie Adres Ip tego komputera który trzeba wpisać do laptopa...
  To powinno pomóc... Ale jeśli nie to proponuję spytać się kogoś na miejscu bo może być coś więcej nie teges... :D

  PoZdR :D
 • #7
  Grue
  Level 10  
  TTL = 240 w kazdym z pingow. Niestety necik nadal nie działa. Jutro lece kupić access pointa jakiegos i moze sie polacze bezposrednio antena-APoint-laptop. Jak to nie bedzie trybić to moj admin niech sie ma na bacznosci ;)

  Pozdrawiam!
 • #8
  Grue
  Level 10  
  Witam!

  Podłączyłem dwa komputery w siećw końcu. Niewiem jak mi sie to udało, ale działa (no prawie). Problem pojawia sie gdy chce pograc w jakąś sieciową gierke na laptopie w internecie (WoW, Tibia, ET, Americas Army). Mianowicie, na przykładzie WoW'a wpisuje login, haslo i wszystko gut, hasło przyjmuje (authenticating itp pisze) i pojawia sie to okienko "Sucess!". Z tym okienkiem juz moge sobie czekać do śmierci bo dalej juz nie trybi, nie wchodzi do menu gdzie postacie wybieramy. Podobnie jest z Tibia. Na liste postaci wchodzi, ale do gry juz nie, cały czas tylko connecting to game world. W ET podobnie serwery widzi ale juz połączyc sie nie może.
  Teraz moje pytanie.
  Czy na PC stacjonarnym musze jakies opcje udostępnić, żeby mi zaczęło to działać? Na PC Stac. sie ładnie loguje i grać można, niestety na lapku juz nie. Tak jakby nie chcialo na serwer gry wejsc, bo cos blokuje. Tak samo nie moge postów pisać na forach. Wygląda to tak jakbym niemiał dostępu do możliwości wysyłania danych , mimo z pliki (zdjecia) z lapka moge uploadowac <lol>.
  Jak coś wiecej bedzie potrzeba wiedzieć to zaraz napisze.
  Pozdrawiam
  Grue