Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
CSICSI
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czasówka na telmatik sr

17 Oct 2007 21:17 2081 13
  • Level 10  
    Witam, czy wie ktoś może jak wykonać w supercadzie układ czasówki tak żeby dało się regulować czas potencjometrem na telmatiku z seri sr? czy wogóle da się to wykonać w plc? może na jakiś inny sterownik, chodzi mi głównie o sposób wykonania tak żeby odmierzał zadany czas po którym nastąpi przełączenie

Z góry dzięki za wskazówki
  • CSICSI
  • Level 16  
    Witam.
    A dlaczego nie wykorzystac funkcji zmiany nastawy czasówki z klawiatury panelu wyświetlacza? I łatwiej, i efektowniej, i dokładniej. Ale na potencjometrze też da radę.
  • CSICSI
  • Level 10  
    Problem jest taki, że ma to sterować kilkoma procesami maszyny która jest obsługiwana przez ludzi którzy znają się tylko na zakresie regulacji od...do.... pokrętełkiem, stąd chcę zamknąć wszystko szczelnie i zostawić na wierzchu tylko pokrętła do regulacji czasu w zakresie 0 do 3 sekundy oraz 0 do 10 sekund. Próbowałem coś rozgryźć na sr telmatika bo rolę gra cena i już kilka sterowań na nim zrobiłem, jednak właśnie zawsze czas ja nadawałem, tutaj musi on być zmieniany przez obsługę.
  • Level 16  
    Jest taka możliwość w LOGO ( był taki post) .Ja mając taki sam problem
    zrobiłem zewnętrzna czasówkę na 555 ( płytka przylutowana do potencjometru ) ,sterowaną wyjściem i sterującą wejściem ( ale ,niestety,kosztuje to jedno wejście i (czasem) jedno wyjście) .
  • Level 10  
    Ja sobie myślałem tak, że będę regulował wejście w granicach 0 do 10 V potencjometrem, a resztę się napisze w programie, tylko właśnie jak???
  • Level 16  
    A z jaką rozdzielczością ma byc ta regulacja?
  • Level 10  
    Generalnie to wystarczyłoby co 0,1 sekundy przy 0 do 10 sekundy, a przy 0 do 3 przydałoby sie odpowiednio więcej. Do tej pory używane były czasówki z wypuszczonymi potencjometrami 1M na drzwi, pełny zakres mieścił się w 3/4 obrotu. Regulacja była wtedy analogowa, zdaję sobie sprawę że w tym przypadku będą jakieś stopnie.
  • Level 16  
    No to proponuję jednak wykorzystac wyświetlacz i moduł oddalenia (mowa oczywiście o SR Telmatika), sterownik do szafy, wyświetlacz na pulpit, w programie ustawic dostępny zakres czasów i z podniesionym czołem nieśc kaganek oświaty:D.
  • Level 16  
    Kol.Osiński ma rację ,ale znając poziom techniczny ludzi zatrudnianych do obsługi maszyn ,moduł wyświetlascz LCD nie przejdzie - jest za trudny.
    Ponieważ "popełniłem" dość sporo sterowań do różnych maszyn ( przeważnie wytwory rzemieślnicze i to nawet dość skomplikowane) proponuję:
    1.Sterownik programowalny np S7-200 + panel operatorski (bardzo drogo i nikt tego nie kupi)
    2.Mikrosterownik np; LOGO , Telmatika itd + panele LCD - fajne ale trudna obsługa przy zmianach nastaw .
    3.J.w. ale czasówki (analogowe)wyniesione na drzwi szafy sterowniczej;
    można stosować fabryczne lub ,tak jak mówiłem ,własnej konstrukcj(555 + malutki druk doczepiony do potencjometru .Zaleta-taniutkie ,zakres czasów duży ; wada - zabierają wej/wyj.
    4.Jesli sterowania są powtarzalne wykonanie sterownika samodzielnie .Ja robiłem takie z wykorzystaniem kości CMOS serii 4000 - może mało inteligentne ,ale tanie i łatwe w naprawie i dość niezawodne (stosowałem w maszynach do obróbki folii).
  • Level 10  
    Siedzę i kombinuję w supercadzie, ale nie mogę tego rozgryźć, zdecydowałem że na razie spróbuje to jakoś na tym wyświetlaczu zrobić. Chciałbym np. żeby tym przyciskiem ze strzałkami prawo-lewo przestawiać żądane pozycje, czyli np. przyciskamy strzałkę w prawo, i z pozycji "czas procesu 1" przeskakuje na pozycję "czas procesu 2" itd. strzałka do góry zmieniała by wartość do góry, a w dół do dołu, w granicach od 0 do 10 sekund. przyciski f1 do f4 nieaktywne jak na razie. Dałoby to bardzo jasne sterowanie i dużą przejrzystość, jednocześnie na wyświetlaczu pojawiałby się tylko napis w stylu :"czas procesu 1 : 3,2 sekundy". Jak to zrobić w programie?
  • Level 16  
    Tak dobrze to nie będzie.
  • Level 10  
    Jakie są możliwośći w takim razie?
  • Level 16  
    Do dyspozycji są na wyświetlaczu cztery linie: pierwsza to Twój opis, druga to aktualny stan bloku (licznika, czasówki), trzecia to znowu Twój opis, a czwarta to nastawa danego bloku. Zmiana masek (ekranów) podłużnym przyciskiem "góra-dół" z boku wyświetlacza, zmiana nastawy przez jednoczesne wciśnięcie "+" i "OK" (opisanych jako CHANGE VALUE). W "ustawienia LCD wiadomośc" zaznacz "wybierane przez użytkownika" i "opcje zródła danych". To chyba wszystko, reszta w Twoich rękach, powodzenia.
  • Level 10  
    Dzięki za wskazówki. Postaram się coś sklecić.