Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lutowanie smd...dobór grotów

red_alert 17 Paź 2007 23:00 6210 7
  • #1 17 Paź 2007 23:00
    red_alert
    Poziom 9  

Witam :!:

Czy ktoś z doświadczonych elektroników jest w stanie określić lub podzielić się informacją jakich grotów używa do lutowania elementów SMD? (Chodzi o średnice końcówki grota...0,8mm?). Mam dostęp do stacji lutowniczej grzałkowiej. Zamierzam lutować SMD w obudowie 0805... proszę o podpowiedź :D

Jaka jest optymalna temperatura lutowania?

Co to znaczy ze na rezystorze SMD 0805 jest napis 102 (1k?) i 1002(10k)?
    (Pani w sklepie wszystko wrzuciła do jednego worka ... )

Dzięki za info :!:

0 7
  • #2 18 Paź 2007 17:37
    Jack14
    Poziom 37  

Napisy zgadzają się z tym co sam podałeś.
    Co do temperatury i rodzaju grota to wszystko zależy od tego jakiej stacji używasz jaka jest "gęstość" upakowania elementów na płycie, czy wrażliwych na ciepło, czy będzie dostateczny dostęp jeśli wykorzystasz "większy" grot itp.
    Temperatura nie może być zbyt wysoka bo "spalisz" styki lub elementy lutowane ani za niska bo spalisz nie przylutujesz prawidłowo (tzw. zimny lut).
    Musisz to sam sprawdzić czyli praktyka w działaniu, a nie oczekiwanie na gotową odpowiedz, która w zależności od rodzaju lutownicy, elementów nawet zastosowanej cyny będzie zawsze różna.

Pozdrawiam.

0
  • #3 18 Paź 2007 17:59
    red_alert
    Poziom 9  

Dzięki za zainteresowanie... co do temperatury lutowania to pytam doświadczonych elektroników, którzy już lutowali SMD i zdaję sobie sprawę z tego, ze w zależności od rożnych czynników temperatura będzie różna... chodziło mi bardziej o rząd wielkości... na stacji mam możliwość regulacji temp. 200-480 st C... :D wydaje mi sie że miedzy 250 a 300 wystarczy...

znalazłem kody elementów SMD, może komuś się przyda... http://www.arczer.neostrada.pl/teoria2.htm

0
  • #4 18 Paź 2007 18:16
    Jack14
    Poziom 37  

Osobiście jak mam przylutować kilka sztuk rezystorów to doskonale sobie radzę ze zwykła lutownicą transformatorową (grot 0,4).
    (warunki podane wyżej spełnione).

Pozdrawiam i życzę owocnej pracy.

0
  • #5 19 Paź 2007 00:19
    hd44780
    Poziom 17  

Optimum to 350stC, grot dobierasz taki na jakim ci się najwygodniej pracuje, ja preferuję groty krótkie z płaską końcówką około 0,8mm.
    Elementy bierne zawsze są oznaczane w ten sam sposób : dwie (trzy) pierwsze cyfry to wartość, ostatnia cyfra to ilość zer, czyli np. 372 to 3700=3,7k , kondensatory tak samo 106 to 10'000'000 pF czyli 10uF

0
  • #6 19 Paź 2007 19:48
    gego
    Poziom 15  

Najbardziej uniwersalna będzie końcówka grota 0.8mm plaskata.
    Jeśli chodzi o temperaturkę to wszystko zależy od wielkości elementów, wielkości padów na których te elementy się znajdują ( masa -potrafi być wieeelka i "potrzebuje"dużo ciepełka) oraz rodzaju cyny jakiej używasz.

Przy tradycyjnej cynie ołowiowej ustawiaj temp. na 330 - 350st/C
    Przy cynie bezołowiowej z dodatkiem miedzi lub srebra trzeba zwiększyć temperaturę od 350 -380st/C
    Przyjmuję, że jest to temperatura grota nie wchodząc w szczegóły tzw "offsetu"grota czyli różnicy między wskazaniami temp na wyświetlaczu a faktyczną temperaturą grota.(nie przejmuj się tym bardzo)

I najważniejsze. PROSZĘ UŻYWAĆ TOPNIKA ! bo on rozwiązuje wszelkie problemy z lutowaniem i działaniami odwrotnymi :-)
    Najlepszy jest w formie żelu w strzykawce.

0
  • #7 20 Paź 2007 14:45
    rafal8916
    Specjalista - spawarki

Ja osobiście do lutowania SMD używam grotów 0,8-1,0mm (zależy co lutuje). Temperatura lutowania w zależności od elementu 300-350 stopni.

0