Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licencja Windows XP

18 Paź 2007 13:06 21440 6
 • Poziom 9  
  Witam

  Posiadam komputer z legalnym oprogramowniem Windows XP Profesional oraz Office 2003 i teraz kupiłem laptop czy mogę dokupić licencję na 1 komputer więcej? Tak aby te oprogramownie było legalne na obu komputerach. Sprzęt jest biurowy. Z góry dzięki za pomoc.
 • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
 • Poziom 22  
  Dokupić można bez problemu nową licencję na system operacyjny.
 • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
 • Poziom 9  
  A czy może ktoś orientuje się ile będzie kosztować tak licencja i czy można ją kupić prze internet? Proszę o link jeśli ktoś zna albo chociaż gdzie mogę ją kupić.
 • Poziom 10  
  Jeśli masz komputer w którym Windows był w momencie zakupu to jest to prawdopodobnie system w wersji OEM, czy przeznaczonej do sprzedaży z komputerem, zwyczajowo można taki system kupić również w sklepie bez komputera (wtedy uznajesz siebie za producenta własnego komputera). Wadą systemów OEM jest to, że nie można ich przenosić, tzn. są przypisane do konkretnego komputera na którym zostały zainstalowane. Jeśli w przyszłości zmienisz komputer - system jest do wyrzucenia. Zaletą tych systemów jest ich relatywnie korzystna cena: Home w okolicach 300 PLN a Prof jakieś 500 PLN. Wersje boxowe systemów można za to przenosić z komputera na komputer (choć jednocześnie może on być zainstalowany tylko na jednym stanowisku), ale kosztują nawet 3x tyle co OEM. Nomen omen, OEM też jest sprzedawany w pudełku, więc niech Cię nie zmyli nazwa BOX - to bardziej chodzi o licencję niż o opakowanie.

  Jeśli masz system OEM to może on mieć dwie formy:
  1) Normalny nośnik CD z systemem, który technicznie możesz zainstalować na dowolnym komputerze (tyle, że będzie to piractwo),
  2) Nośnik w formie tzw. Product Recovery, a więc specjalna wersja systemu przygotowana przez producenta komputera zawierająca często zabezpieczenia przed możliwością instalacji na komputerze innego producenta, czasami zawiera już w sobie zestaw sterowników (tak na przykład jest w laptopach TOSHIBA).
  Jeśli występuje przypadek pierwszy, to nośnik już masz. Teraz kwestia licencji. Nie spotkałem się jeszcze z tym, żeby Microsoft sprzedawał dodatkowe licencje do następnych stanowisk. No, chyba, że chodzi o softwaryzację firm lub instytucji, gdzie w grę wchodzi wiele stanowisk. Dla zwykłego zjadacza chleba wyjście jest jedno. Chcesz mieć legalnego Windowsa na drugim komputerze, to musisz dokupić licencję w formie Windows XP Home PL OEM. I tyle, raczej nikt samych naklejek licencyjnych nie sprzedaje do XP. Koszt takiej zabawy to ok 300 PLN.

  To, jaką licencję na Windowsa posiadasz w tej chwili na swój stary komputer znajdziesz na naklejce licencyjnej. Raczej będzie to OEM.
 • Poziom 39  
  Proponuję samemu doczytać, a nie wprowadzać w błąd: http://www.microsoft.com/poland/partner/oem/licencjonowanie_faq.mspx#EYB zwracam uwagę na fragment tekstu: Na opakowaniu oprogramowania OEM widnieje napis informujący, że produkt ten przeznaczony jest wyłącznie dla firm produkujących lub montujących komputery PC i serwery. Na forum krąży obiegowa opinia, że każdy majsterklepka, domowy składacz może zostać producentem, nie sądzę jednak, by taką interpretację podzielał Microsoft. W linku, który podałem jest również numer telefonu, radzę skorzystać i zasięgnąć informacji u źródła, bo taka informacja będzie konkretną i zgodną z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa i zasadami licencjonowania oprogramowania OEM.
  ----------------------------------------------------------
  Uprzedzam ewentualne zastrzeżenia do mojej wypowiedzi - w tym konkretnym przypadku, nie można traktować użytkownika komputera typu notebook za jego producenta, w związku z tym należy dokupić pudełkową wersję systemu lub najlepiej zainstalować Linuxa.
 • Poziom 10  
  W takim razie należy uznać, że większość sklepów mających w swym asortymencie system operacyjny Windows łamie prawo, a przynajmniej przymyka oko na fakt, że klienci kupują coś, co po zainstalowaniu będzie nielegalne. W podanym przez Ciebie linku możemy znaleźć informacje, że sprzedawanie tego systemu bezpośrednio użytkownikom jest nielegalne, ale: "Wyjątkiem od tej reguły jest przypadek, gdy użytkownik końcowy samodzielnie montuje własny komputer PC. W takim wypadku użytkownik końcowy jest uznawany za producenta systemów w rozumieniu licencji producenta systemów OEM Microsoft." I z tego faktu korzystają również posiadacze notebooków.

  Nie przydarzyło się jeszcze w kilkunastoletniej historii Microsoft w Polsce, żeby Microsoft wykorzystał tę dwuznaczność licencyjną przeciw użytkownikowi. Powodów jest kilka: boxowe systemy są nadal poza granicą dostępności cenowej normalnego śmiertelnika (Vista Basic OEM - 339 PLN, Vista Basic BOX - 899 PLN w sklepie Vobis, który akurat ceny na OS ma dosyć dobre). Oczywiście nie twierdzę, że wysoka cena ma być zezwoleniem na piractwo, ale - co może być dla wielu niespodzianką - Microsoft też dba o klientów.

  Niestety, zapisy licencyjne na które się powołujesz są często bardzo niedoskonałe. Przykład: Microsoft Office 2007 Dla Użytkowników Domowych w cenie 199 PLN, czyli hit tego sezonu. Nie dość, że box, to jeszcze można zainstalować jednocześnie na 3 stanowiskach. I teraz znajdź mi zapis w licencji, który to potwierdza. Nie ma tego nigdzie, ani na papierze, ani na płycie, ani na www. Gdyby przeczytać oryginalną amerykańską licencję na ten produkt, którą oczywiście bez trudu możesz znaleźć to można dojść do wniosku, że Microsoft wkręca swoich klientów sprzedając im coś nielegalnego. Nigdzie słowa o 3 stanowiskach, a jednak Microsoft tak właśnie reklamuje ten produkt, chociażby w radio.

  Jeszcze 2 lata temu problem rzeczywiście był inny. Aby nabyć Windows trzeba było kupić urządzenie peryferyjne wymagane do jego instalacji. Takie było prawo, ale Microsoft wycofał się z tego. Teraz producent komputera może sprzedać jedno nierozpakowane oprogramowanie innemu producentowi komputera, a ten w ten sposób przyznaje, że jest producentem. Nigdzie nie jest napisane, że należy prowadzić działalność zawodową związaną z budową czy sprzedażą komputerów i z tego korzystają konsumenci. W wypadku laptopa jest trudniej, bo trudniej go rozbudować, ale nie można z góry założyć, że się nie da, więc nie mogą zabronić konsumentowi skorzystania z licencji OEM.

  Tak się też składa, że zajmują się zawodowo wprowadzaniem do obrotu i legalizacją oprogramowania. Pomimo różnych kontroli do tej pory nikt nie zarzucił mi ani moim klientom łamania prawa.

  A żeby rozwiać wszelkie wątpliwości posłuchaj md. Zadzwoń na infolinię Microsoft: 0 801 308 801 lub napisz: pomoc(malpa)microsoft.com, a oni Ci wszystko wyjaśnią. Z drugiej strony jeśli jesteś bardziej przezorny niż Microsoft, to kup BOX.