Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

cewki do głośników wysokotonowych (gwizdek) tuba lub płaski

18 Paź 2007 17:20 2246 7
  • Poziom 27  
    Witam - moje pytanie może się wydać nieco banalnie proste ale dziś gościu mnie w sklepie zamurował tym pytaniem -
    " a jaki Pan ma głośnik? tuba czy plaski ? "

chodzi o to : że do tuby (głośniki typu altus jak na zdjęciu obok, te tubowe) są wkładki z materiału twardego, a do tych nie tubowych czyli płaskich są z materiału miękkiego, takiego giętkiego.

głośniki jak na zdjęciach

- no zdziwił mnie tym pytaniem

- czym się to różni ?
    - jaki to ma wpływ na promieniowanie dźwięków ?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 39  
    kazdy material ma swoje specyficzne brzmienie. niewiem dlaczego (i czy zawsze) montuje sie kopolki twarde w "tubach" ale wystepuja one rowniez w "kopolkach"
    czy inne materialy wystepuja w tubowych to niewiem bo nie bawie sie takiego typu glosnikami
  • Poziom 35  
    Hmm zauważ fakt że jeśli będziesz stukał czyś twardym o np stół to będzie to głośniejszy odgłos niż jak byś stukał czymś bardziej miękkim. Dlatego też tuby mają donośny ostry i mocny odgłos niewątpliwa wada altusów kopułowe mają zwykle bardziej elastyczną cewkę i ich dźwięk jest bardziej łagodny miękki i delikatny ... No ale altusy były produkowane z myślą nagłaśniania większych pomieszczeń np imprez
  • Poziom 25  
    Dokładnie stare np. gdwt i gdwk 40w miały te same cewki na tym samym materiale zwanym kapton. Dopiero w 80w gdwk wkładano ine materiały na kopułke tzn miekkie.
  • Poziom 27  
    tzn. że do kopułkowego mam dać miękki a do tubowego mam dać twardy ?
  • Poziom 36  
    No masz okazje się sam przekonac która ci bardziej akustycznie odpowieda.
    Ale myślisz o oryginalnych cewkach tonsilowskich, czy tanich z allegro. Bo te chinskie to musiałbyś przejżecz 10 sztuk, aby trafić na dwie w miare takie same ( rozbieżność w rezystancji nawet +/- 1,5 Ohma , że o równym nawinięciu nie wspomnę, aby jak najwięcej cewki było w szczelinie.

Jesli cewki z tpnsila to fasuj taką jak producent przewiduje. Jeśli tekstylniaka z Chin to tekstylniak bardz obniży SPL tego głośniczka, i tu lepiej żółtą cewke do tuby ( jak nie tonsil ).
  • Poziom 27  
    myślę że włożę do kopułkowego ten twardy materiał - taki sam jak jest w tubowych - kiedyś tak wkładali i grało - a nawet mam tam oryginalnie włożony twardy - nie chce mieć miękkigo gwizdania - chcę mieć wyraźny gwizd czyli cykanie słyszalne :) dziękuję wam za poświęcenie kilka minut uwagi i napisanie spostrzeżeń oraz słusznych uwag -DZIĘKUJĘ