Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki silnik do tokarki?

18 Paź 2007 17:45 7878 10
  • Poziom 9  
    Witam.
    Buduje małą tokarke i potrzebuje do niej silnik.
    Bardzo proszę o rade jaki silnik mam kupić.
    Moc około 1kW, zależy mi na dużym momencie obrotowym, musi być możliwość zmiany kierunku obrotów i żeby w prosty sposób można było regulować prędkość (kupno falownika raczej nie wchodzi w gre ze względu na koszt)

Będe wdzięczny za jakieś praktyczne rady.
    pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Zależy jaka tokarka,wrzeciono..ect
    czy będziesz toczył wałki metrowe czy centymetrowe
  • Poziom 9  
    Tokareczka będzieie miała max dł. toczenia około 50cm i średnice jakieś 4-5cm
    Chodzi mi o to jaki silnik będzie mógł być sterowany za pomocą w miare prostego i taniego regulatora tyrystorowego i miał prawe i lewe obroty
  • Poziom 15  
    4,5 KW moc z zapasem (ale warto)
    Kierunek wirowania pola zmieniać za pomocą zmiany
    2-ch faz .Uwzględnić trzeba hamulec który wyhamuje
    silnik przed zmianą obrotów(praca dla mechanika)
    ---Pozdrawiam---

kierunek wirowania pola inaczej kier.obr.
    przepraszam
  • Poziom 15  
    Witam
    Jak regulacja ma być na tyrystorach to silnik prądu stałego. Jak ma być silnik trójfazowy (łatwa zmiana kierunku wirowania) to w grę wchodzi jedynie falownik.

Żaden hamulec nie będzie potrzebny.
    Do czego ma być ta tokarka do metalu ? Jaka ma być najmniejsza i największa prędkość obrotowa ? Z jaką dokładnością chcesz toczyć ?

4-5kW bez przesady, nie sądzę by autor stosował ap >1mm w metalu, ale ze względu na regulację elektroniczną mogą być problemy z wartością momentu obrotowego przy niskich prędkościach obrotowych.
    Proponuję 2-3kW (3~) dla metalu (silniki nowej generacji w obudowie ze stopów AL są małe i lekkie nie to co żeliwniaki)
  • Poziom 15  
    Grochovik napisał:
    Witam.
    Buduje małą tokarke i potrzebuje do niej silnik.
    Bardzo proszę o rade jaki silnik mam kupić.
    Moc około 1kW, zależy mi na dużym momencie obrotowym, musi być możliwość zmiany kierunku obrotów i żeby w prosty sposób można było regulować prędkość (kupno falownika raczej nie wchodzi w gre ze względu na koszt)

Będe wdzięczny za jakieś praktyczne rady.
    pozdrawiam

Rozumie falownik nie wchodzi w grę (mniej kłopotów i kosztów)
    Regulację obrotów możesz rozwiązać instalując silnik pierścieniowy
    troszkę to kłopotliwe ale prostsze
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Do czego ma być ta tokarka do metalu ? Jaka ma być najmniejsza i największa prędkość obrotowa ? Z jaką dokładnością chcesz toczyć ?

Tak tokarka oczywiście do metalu. Prędkość od kilkudziesięciu do ponad 1000obr/min
    Cytat:
    Jak regulacja ma być na tyrystorach to silnik prądu stałego

Też myślałem o silniku na prąd stały - prosta regulacja prędkości, zmiana kierunku poprzez zmianę biegunowości, hamować można przez zwarcie silnika rezystorem.
    Tylko skąd wziąć silnik prądu stałego takiej mocy i na napięcie 320V-(wyprostowane napięcie 220V~)??
    Trafo takiej mocy raczej odpada :(

Cytat:
    Rozumie falownik nie wchodzi w grę (mniej kłopotów i kosztów)
    Regulację obrotów możesz rozwiązać instalując silnik pierścieniowy
    troszkę to kłopotliwe ale prostsze

Czy jest to silnik trójfazowy? I w jaki sposób go regulować?
  • Poziom 15  
    konstrukcja silnika asynchronicznego,w którym końce uzwojeń wirnika wyprowadzone są na zewnątrz za pomocą pierścieni ślizgowych. Dzięki temu w uzwojenia wirnika można włączać dodatkowe rezystancje, które zmieniają jego charakterystykę (zwiększają w pewnym zakresie moment rozruchowy,co za tym idzie prędkość)

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dziękuje za odpowiedzi.
    Prześpie sie z tym problemem
    dobranoc
  • Poziom 9  
    Mam jeszcze jedno pytanie:
    Czy silnik z odkurzacza by sie nadał?
    Gdzieś czytałem że silniki komutatorowe AC można zasilać również prądem stałym czy to prawda?
    Powiedzcie co sądzicie o takim pomyśle?

PS: Wiem że będe miał grzejnik w garażu, ale w zime nawet mi to nie przeszkadza :)
  • Poziom 15  
    Oczywiście że się nada tylko że taki silnik ma co najniej dwie wady: hałas i prędkość obrotowa na poziomie 18000rpm, potrzebna będzie przekładnia o dużym przełożeniu.
    Czy można zasilać prądem stałym nie wiem, ale można zrobić regulator na triaku (taki jest w większości odkurzaczy). Oczywiście regulator powinien utrzymywać stałą prędkość obrotową niezależnie od obciążenia, a do tego potrzebny jest jej pomiar...itd