Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KonkursStop 94%Al 4%Si 2%Cu

18 Paź 2007 20:45 843 4
  • Poziom 20  
    Należy wykonać 100 kg stopu o składzie: 94% aluminium, 4% krzemu i 2% miedzi. Mamy do dyspozycji:
    czyste Al, zaprawę Al-Si zawierająca 13% Si, zaprawę Al-Cu zawierająca 50% Cu. Ile należy dodać czystego aluminium do wsadu, aby otrzymać 100 kg stopu o założonym składzie? Wynik podaj w kilogramach z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
    Wie ktos jak to rzobic bo ja nie mam pojecia

Zmieniłem tytuł postu
    Tremolo
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    Witam,
    podpowiedź: należy policzyć ( z procentowego składu stopu) potrzebne ilości pierwiastków do stopu, a z mieszanin (zapraw z Al) i ich składów procentowych wyliczyć masy tych zapraw.
    Następnie policzyć ile w owych zaprawach już jest Al i znaleźć brakującą resztę czystego Al.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Quarz napisał:
    Witam,
    podpowiedź: należy policzyć ( z procentowego składu stopu) potrzebne ilości pierwiastków do stopu, a z mieszanin (zapraw z Al) i ich składów procentowych wyliczyć masy tych zapraw.
    Następnie policzyć ile w owych zaprawach już jest Al i znaleźć brakującą resztę czystego Al.

Pozdrawiam

Bardzo przepraszam sądziłem że na forum ELEKTRODY nie ma takich tematów
  • Poziom 13  
    Witam.

Poprzednio zrobiłem obliczenia, lecz okazały się błędne... przepraszam za to ;)

Pozdrawiam,
    Piotrek.
  • Poziom 43  
    Nic dodac nic ująć. Prosta chemia, polecam książkę Henryka Całusa. Stop ten może mieć zastosowanie elektryczne (ekran, obudowa) więc teoretycznie moze tu być na tym forum (odnośnie raportu).

Tylko odnośnie samego napisu powinno się pisać Al-Cu - bo AlCu oznaczało by zwiazek miedzymetaliczny lub rotwór, gdzie na jeden atom miedzi przypada jeden atom glinu podobnie AlSi. Można napisać np NiTi, jesli na jeden atom Ni przypada jeden atom Ti w stopie. Podobnie jak na przykład NaCl, ale jesli łączymy coś co się stapia a nie tworzy prostego roztworu piszemy z kreseczką - np zaprawa. Al-Si.

Trzeba przeliczyć wszystkie obliczenia do 2 miejsc po przecinku, aby wynik końcowy był z podobną dokladnością. 26,98g masa atomowa 1 mola glinu, 28,09g masa krzemu, 63,55g masa miedzi.

Prosto piszemy ile czego jest X to glin Y to Al-Cu Z to Al-Si uzupełnij sobie oznaczenia wg Twojej książki i wiecej samo zapału.

X*(Al)+Y*(0,5Al+0,5Cu)+Z*(0,13Si+0,87Al) =
    (X+0,5Y+0,87Z)*Al + 0,5Z*Cu + 0,13Z*Si

X+0,5Y+0,87Z = 94kg Aluminium
    0,5Y = 2kg Miedzi
    0,13Z = 4kg Krzemu

4 kg krzemu jest w Z=4/0,13 kilogramach Al-Si Z=wynik przytoczony powyżej itp..

A reszte dopchać glinem (aluminium) i zadanie zrobione - proste.

----------------------
    Do autora, aby sprawdzić czy umiesz a nie po prostu próbujesz sobie odrobić zadanie domowe prosty sprawdzian: zbuduj stop żelaza z węglem i krzemem o proporcjach mas: 93Fe 5Si 2C mając czyste żelazo Fe stop żelazokrzemowy 80% żelaza 20% krzemu, oraz żeliwo 97% Fe 3% C