Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prośba z identyfikacją lamp

darlon 19 Paź 2007 14:19 974 3
  • #1 19 Paź 2007 14:19
    darlon
    Poziom 17  

witam. mam troche lamp wygrzebanych z lamusa, ale nie orientuje się dobrze w ich zastosowaniu... chciałbym więc zapytać do czego one służą, czy do odbiorników tv, wzmacniaczy audio czy też do czegoś innego. osobom chętnym pisać teksty w sytylu "wpis sobie w google" albo "użyj funkcji szukaj" z góry dziękuje i prosze o niepisanie takich bzdur. proszę osoby życzliwe o pomoc :)

najbardziej interesuje mnie zastosowanie w wzmacniaczach audio

aha, jeśli źle napisze oznaczenie lampy (tzn gdzieś nie będzie jakiejś spacji, prosze nie krzyczeć :P )
    spis lamp:

EF 80
    EAA 91
    PCL 805
    PL 36
    EL 36
    PL 504
    PCL 86
    6N1P (lampa prod. ZSRR)
    PFL 200
    EF 183
    PCF 82
    PCF 802
    ECC 88 (albo PCC-pierwsza litera jest zamazana a o ile dobrze wiem i ECC i PCC jest możliwe)
    ECH 84
    PY 88
    ??? 805 (podejrzewam, że to PCL, ale nie wiem czy może być też inne oznaczenie, choć lampa jest podobna do PCL)

jedyne co wiem, to że EL 36 jest lampą stosowaną w końcówkach mocy i jest słabsza od EL 34 i ma inny układ nóżek...

0 3
  • #3 19 Paź 2007 15:57
    darlon
    Poziom 17  

ok, w pewnym sensie pomogło mi to, ale jak już powiedziałem - interesuje mnie zastosowanie, a że lampa ma taki czy inny cokół to juz inna sprawa, którą widze na oko... potrzebuje łopatologicznie czegoś w tym stylu: "ECC83 - podwójna trioda małego wzmocnienia - zastosowanie: przedwzmacniacze gitarowe lub audio." bo po samych cokołach i żarzeniach nie wywnioskuje czy lampa nadaje się wyłącznie do tv, prostowania napięcia czy czego innego... jednak pomoc jest jakaś, dzięki :)

0
  • Pomocny post
    #4 20 Paź 2007 17:28
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

darlon napisał:
    najbardziej interesuje mnie zastosowanie w wzmacniaczach audio

EF 80 - ograniczone zastosowanie - lubi mikrofonować, nie jest to w odróznieniu od EF86 lampa niskoszumna.
    EAA 91 - masochistycznie można zastosować jako prostownik sygnału do oka magicznego.
    PCL 805 - na forum triody poszukaj wątku - było rozważane zastosowanie tej lampy, chyba nawet były opisywane układy próbne.
    PL 36, EL 36, PL 504 - elektrycznie podobne lampy, rózniące się żarzeniem i cokołem, dobre do stopni końcowych audio,
    "Trzęsignat": http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Boneshaker/boneshaker.htm
    Tu jest więcej: http://home.alphalink.com.au/~cambie/EL36.htm
    PCL 86 - lampa zaprojektowana do aplikacji audio, wzmacniacz końcowy o mocy około 3W.
    6I1P (lampa prod. ZSRR) - odpowiednik ECH81 - do audio raczej nieprzydatna.
    PFL 200 - podobnie jak w przypadku PCL805 radzę przeszukać forum Triody.
    EF 183 - pentoda regulacyjna - do audio raczej nieprzydatna.
    PCF 82, PCF 802 - da się użyć - wyjdzie odwracacz fazy i poprzedzający stopień do przeciwsobnej końcówki mocy.
    ECC 88 - ulubiona lampa konstruujących bufory, nada się też do słuchawkowego OTLa.
    ECH 84 - do audio raczej nieprzydatna.
    PY 88 - mozna robić prostowniki zasilaczy.

0