Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbudowałem tubę ;)

Danielneo1 19 Paź 2007 16:18 5498 34
  • Siemka
    Pewnego dnia chciałem mieć mocny bass ale nigdy mi nie wychodziło, następnego dnia jechałem do Rybnika i zakupiłem głośnik o mocy 250w za niecałe 150zł. Leżał na półce ok. 1 miecha kopali u mnie kanalizację wiec zapytałem sie o rurę ściekową załatwiłem sobie 50cm. Skończyłem i udało sie oto kilka fotek

WEJSCIA
    http://img204.imageshack.us/my.php?image=dsc00001eh8.jpg

GLOSNIK
    http://img89.imageshack.us/my.php?image=dsc00002hq8.jpg

TUBA OD TYLU
    http://img510.imageshack.us/my.php?image=dsc00003sz7.jpg

TUBA OD PRZODU
    http://img136.imageshack.us/my.php?image=dsc00004zo9.jpg

WIEZA
    http://img509.imageshack.us/my.php?image=dsc00005af1.jpg

ZADNIE GLOSNIKI
    http://img134.imageshack.us/my.php?image=dsc00006vo1.jpg
    http://img85.imageshack.us/my.php?image=dsc00007hh0.jpg

Co było potrzebne:
    Rura
    Głośnik
    Klej do drewna
    Silikon
    Sklejka 0,5cm
    Stary dywan
    Wtyczki
    Przełącznik
    Plastikowy wylot
    Kilka śrubek
    Kabel

Bez wyżynarki nie dałbym sobie rady.

Fajne!
  • #2 19 Paź 2007 16:31
    FlyBoy
    Poziom 28  

Witam!
    Rozumiem że ma to być subwoofer domowy, więc dlaczego wybrałeś najmniej atrakcyjną pod względem wyglądu obudowę? Z tego co mi wiadomo to specjalnymi kocami obija się skrzynie które mają jeździć w bagażnikach. Jak obliczyłeś pojemność obudowy? Generalnie chyba zastosowałeś troszkę złe materiały do budowy tego subwoofera, sklejka 0,5cm to na tylną ściankę? W tym wszystkim najlepsze jest to że podoba Ci się uzyskany bass, ale co do wyglądu i wykonania to musisz nad tym popracować.
    Gwoli ścisłości to nie jest tuba tylko subwoofer w kształcie walca, i pewnie zaraz Cię tu zjedzą spece od akustyki ;) Powodzenia

• #3 19 Paź 2007 16:40
    Shanleaf
    Poziom 17  

Jak już kolega wyżej wspomniał, nazywanie tego tubą, jest (przynajmniej dla mnie) głoszeniem herezji. Bardzo marny głośnik wybrałeś. Za zaledwie 30 zł więcej kupiłbyś już np. Tonsila 30/120/1, który zagrałby na pewno o wiele lepiej, zaaplikowany w dobrej obudowie. Bardzo niechlujnie wykonana obudowa, brzydko oklejona.

• #4 19 Paź 2007 16:56
    inkognito09
    Poziom 29  

FlyBoy napisał:
    Gwoli ścisłości to nie jest tuba tylko subwoofer w kształcie walca, i pewnie zaraz Cię tu zjedzą spece od akustyki ;) Powodzenia

Obawiam się Danielneo1 że FlyBoy ma 100% rację. Ostatnio stałem się dość drażliwy jak widzę suba podpisanego tuba... Patrz. Ten typek z mojego avatara też tak sądzi. ;) Wydałeś mu się apetyczny ;). BŁAGAM. Niech jakiś moderator zmieni tytuł tematu, bo mi się niedobrze robi...

Dobra, koniec żartów. Co do estetyki - moim zdaniem dywanik nie pasuje do domu, raczej do estrady/samochodu. Ogólnie warunków terenowych. Kolor też beznadziejny, ale wiadomo. O gustach się nie dyskutuje, więc nie mogę się tej strony przyczepić. Głośnik... Nie obraź się, ale to typowa tania, bazarowa, bezparametrowa tandeta. To są głośniki robione na wygląd, one mają ładnie się prezentować w bagażniku samochodu bo ludzie którzy je kupują zazwyczaj mają jedno kryterium oceny dźwięku: BAASSSSSS, wobec czego zniekształcenia ich niezbyt interesują. I jeszcze to 250W :| Założę się że przy 150-200 membrana wyleci z hukiem.. Mniejsza... Materiał na walca nie jest tragicznym wyborem, obudowy walcowate nie mają w zwyczaju pulsować (duży plus takich konstrukcji nad sześcianami) więc popularna "sraczo-rurka" wystarczy, jedynie tylna ściana musi być dostatecznie sztywna.
    Napisz czym to napędzasz, bo jakoś nie widzi mi się żeby chińska wieża miała specjalne wyjście na suba.

• #5 19 Paź 2007 17:27
    Usunięty
  • #6 19 Paź 2007 17:35
    daro9925
    Poziom 13  

Witam
    Koledzy któży pisali przedemną mają rację. Oklejone fatalnie. Głośnik też za bardzo nie pasuje. Głośnik ten moim zdaniem pod względem mocy oraz wyglądu pasował bardziej by do sześciennej obudowy. Szkoda, że nie wsadziłeś Tonsila. No ale duży plus za chęci. Podaj ile ogólnie wyniósł Cie koszt budowy.
    pozdro

• #7 19 Paź 2007 17:48
    Malas1984
    Poziom 29  

Tak-faktycznie nie bedac dokuczliwym to tak naprawde by sie troszke poprawek przydalo,a ogolem to ten wyglad zewnetrzney. Mam nadzieje ,ze obudowa zostala zaprojektoana zgodnie z QTS,fs,VAS tego otoz glosnika. Tonsila trzeba bylo za te pieniadze wziac ;-) -jak wyzej pisali koledzy. Pozdro. Narazie to ocena 3+/6

• #8 19 Paź 2007 18:18
    Danielneo1
    Poziom 11  

To powiem tak słyszałem prawdziwy bass ale jestem dumny że coś zrobiłem głośnik kupiłem i trochę tego żałuje byłem tak napalony. Niestety nie obliczyłem pojemności bo mogę to nazwać szybką robótka. Sklejka 0,5 cm tak to na zadnia ścianę. Tak wieża ma wyjście na 5 kolumn w tym jeden sub. Już robie fotki proszę nie czepiajcie się :P Mi sie podoba wykładzina brzydka ale lepsze to niż sam plastik ;/
    WYJSCIE NA PRZEDNIE KOLUMNY I SUB
    http://img526.imageshack.us/my.php?image=dsc00011bg9.jpg

WYJSCIE NA TYLNE KOLUMNY
    http://img81.imageshack.us/my.php?image=dsc00012rc6.jpg

• #9 19 Paź 2007 18:59
    Malas1984
    Poziom 29  

Ja sie nie musze czepiac ;-) ,ale zaraz sie znajdzie 100 takich osob co sie bedzie czepiac wszystkiego i bardzo mocno krytykowac-ok-niech krytykuja,ale znawcy tematu,a nie jakies laiki co nic sami nie zrobili i nie maja zadnego pojecia o wszystkim,a nabijaja sie tylko i tak w kolko-malo takich... zobacz sobie na konstrukcje DIY i przesledz troszke ;-) Pozdro.

• #10 19 Paź 2007 19:15
    telemah
    Poziom 27  

Na sub-wooferach się nie znam, ale o głośnikach wiem co nieco.Wiem jedno jak patrzę na Aplharda to słabo mi się robi.Może w głośnikach basowych nie ,mam aż takiego rozpoznania, ale jeśli chodzi o samochodowe oraz estradowe czy gitarowe głośniki to alphard wypada w większości przypadków gorzej niż źle.Wykonałem np. przez ostatnie kilka miesięcy dwa piecyki gitarowe jeden dla siebie o mocy ok 50-60W oraz mniejszy dla kolegi o mocy ok 20Watt.W jednym i drugim przypadku testowałem kilka różnych głośników , również zwykłych szerokopasmówek , miałem okazję posłuchać szerokopasmowców alpharda oraz 2 typy głośników które alphard uznaje jako typowo gitarowe.W moim piecu zastosowałem tani głośnik szerokopasmowy typu estradowego , jakiejść f-my "Cing-Ciang-Ciong" na dość sztywnym zawieszeniu który kosztował niecałe 70zł i gra on o niebo lepiej niż ten niby gitarowy alphard który kosztował prawie 2 razy więcej.
    To samo w drugim wypadku , lepiej grał w drugim mniejszym piecyku jakiś
    no-name wyciągnięty z jakiejś niewielkiej kolumienki niż wspomniany alphard.Do mniejszego piecyka udało się wytrzasnąć szerokopasmowego
    tonsila który gra już w ogóle fajnie a że kolega nie gra na mocnych przesterach to nie przeszkadza większa ilość wysokich tonów niż
    w przypadku prawdziwego gitarowego przetwornika.Alphard
    pomimo tego że był niby typowo gitarowy miał dziwnie rozwleczone
    górne pasmo i na przesterze skrzeczał i pierdział.

Od razu mówię że nie wiem jakie produkują basowe przetworniki
    ale mi tyle doświadczeń z alphardem wystarczyło aby przestać
    interesować się tą marką.

Tuba wykonana dość starannie , jedynie oklejenie kocem
    jest wykonane trochę niechlujnie ale ogólnie ujdzie.Szkoda że
    akurat alpharda kupiłeś :|

• #11 19 Paź 2007 19:15
    skaktus
    Poziom 37  

Danielneo1 napisał:
    To powiem tak słyszałem prawdziwy bass ale jestem dumny że coś zrobiłem głośnik kupiłem i trochę tego żałuje byłem tak napalony. Niestety nie obliczyłem pojemności bo mogę to nazwać szybką robótka. Sklejka 0,5 cm tak to na zadnia ścianę. Tak wieża ma wyjście na 5 kolumn w tym jeden sub. Już robie fotki proszę nie czepiajcie się :P Mi sie podoba wykładzina brzydka ale lepsze to niż sam plastik ;/
    WYJSCIE NA PRZEDNIE KOLUMNY I SUB
    http://img526.imageshack.us/my.php?image=dsc00011bg9.jpg

WYJSCIE NA TYLNE KOLUMNY
    http://img81.imageshack.us/my.php?image=dsc00012rc6.jpg

Bardzo nas cieszą zdjęcia wyjść na kolumny, ale większosć z nas ma takie same.
    Konstrukcja moim zdaniem marna - tuba ewidentnie za mała do średnicy głośnika, przez co wystaje. Nie obliczona pojemność = tępy bas. W dodatku wykładzina naklejona w miejscu styku jak kiełbasa na kromce.

Na przyszłość weź zrób porządną skrzynię, kwadrata, kup dobry głośnik i wtedy poczujesz bas i go usłyszysz.

Ps-lepiej daruj sobie podłączanie tuby pod wieżę - one są często na słabych wzmacniaczach i trochę pograsz i będziesz miał ciszę...zjarasz sprzęt. Dokup zewnętrzny wzmacniacz.

• #12 19 Paź 2007 19:36
    brioco
    Poziom 11  

Kolejny konstruktor, który myśli, że zbudował tubę...Obudowa jak do domu to trochę mało "wygodna", szkoda, że nie wyliczona, przetwornika nie znam, więc się nie wypowiadam, łączenia kocyka warto by poprawić. Ważne, że właścicielowi się podoba, a z drugiej strony...od czegoś trzeba zacząć. Pozdrawiam.

• #13 19 Paź 2007 19:50
    DjKazi
    Poziom 9  

Siemanko.

Jak widzę założyłeś "pstryczek eklektyczek" nad terminalem jak dobrze rozumiem jest on do włączania subwoofera. A ta dioda led w terminalu świeci w rytm basu. A co do wyglądu to 3/6 A głośnik jak mówili przedmówcy mógłby być lepszy za podobna cenę. Pozdrawiam

• #14 19 Paź 2007 20:00
    dirtrider
    Poziom 10  

Zaraz coś mu tu nie gra z tymi wyjściami na głośniki. Po pierwsze to chyba źle opisałeś zdjęcia. Tam gdzie napisałeś głośniki tylne na zdjęciu jest napis FRONT. A te wyjście na suba jest chyba przewidziane na subwoofer aktywny bo nigdy nie widziałem wyjścia cinch bezpośrednio na głośnik. Możliwe że to jakaś nietypowa wieża jak się mylę to mnie popraw.

• #15 19 Paź 2007 20:04
    Pth
    Poziom 26  

Matko z córką! Ale syf... Ja nie mogę... Obrzydliwie to wygląda... Moja babcia umiała by lepiej okleić takie coś...

• #16 19 Paź 2007 20:21
    BOOM i ZONK
    Poziom 19  

Witam!!

No nie wiem czy to się do domu nadaje :D raczej do auta czy coś :D Ale są gusta i guściki a o gustach się nie rozmawia :D .
    Najlepsza jest ta "rula" kanalizacyjna :D

''""\_PoZdRo_/""''

PS.
    Zbudowałem tubę ;)
    Co jak co to raczej nie są wyjścia a raczej wejścia!!Ale mogę się mylić.

• #17 19 Paź 2007 20:32
    droid
    Poziom 12  

Wiem cos na temat na temat tub samorob. Mam w domu 11 heh gdzies koło 200w i 4 altusy 250w i sopraniki na szafie, ale to nie o tym mowa. Wywal ta rure PCF i zastap ja taka rura z papierni (im to ju nie potezebne)
    popros to ci dadza. Mi dawali chyba z 10heh. Pcf nie wygłusza przeciwnie do papieru. Z moich 11tub, szesc mam 2komorowych. Padze zastosowac system 2komorowy poniezaz daje on mocniejsze podbicie basow!!! obijesz to ładnie i bedzie cacy

• #18 19 Paź 2007 20:35
    bobo
    Poziom 28  

Re, Danielneo1
    Nie będę krytykował twojej pracy, każdy robi rzeczy tak jak potrafi najlepiej na miare swoich umiejętności i mozliwości. Lepsze to od stania po bramach i plucia na chodniki. Nie odrazu rodzimy się z cudownymi rekami i wszystko wychodzi jak z pod igły. Z czasem nabierzesz doswiadczenia i wprawy, trochę ostudzisz głowę i wszystko będzie lepsze i ładniejsze. Ważne jest że chcesz i potrafisz skończyć co zamierzyłeś. Nie ma sie co przejmowac opiniami co poniektórych "znawców" ( a na akustyce i sprzęcie to się znają wszyscy ) potrafiących tylko marudzić i wyrażać opinię na zasadzie bo ja słyszałem albo ktoś tak powiedział. Tacy znawcy na "ucho" lub "optycy-wizjonerzy" są tyle samo warci co mierzący na oko. W swoich opiniach wyrażają sie tak "uczenie", że ma sie wrażenie jakby to było formum ludzi z doktoratami, w rzeczywistości plotą opinie o rzeczach których nawet na oczy nie widzieli lub słyszeli.
    Mnie tylko jedna rzecz sie nie spodobała, dotyczy opisu. Głośniki są przednie lub tylne ( jeżeli już takie określenia stosujemy ) nie ma głośników zadnich.
    Pozdrówka

• #19 19 Paź 2007 20:39
    cukras
    Poziom 17  

Hmm fakt mogło by być lepiej.Mam możliwość mieć rurę PCV nawet 50cm i też może bym sobie pierdziachnoł "tubę".Może chłopaki pomożecie jak policzyć obietość obudowy(na srednicę 30cm) do głośnika co kosztuje oK 100zeta??
    pzdr

• #20 19 Paź 2007 20:54
    Alton88
    Poziom 21  

Niema zabardzo co podziwiać ...
    Czy ten Alpiard to nie jest czasem seria CW.. ??

• #21 19 Paź 2007 21:38
    Malas1984
    Poziom 29  

Tak jak pisalem wczesniej......

• #22 19 Paź 2007 23:51
    skaktus
    Poziom 37  

bobo napisał:
    Re, Danielneo1
    Nie będę krytykował twojej pracy, każdy robi rzeczy tak jak potrafi najlepiej na miare swoich umiejętności i mozliwości. Lepsze to od stania po bramach i plucia na chodniki. Nie odrazu rodzimy się z cudownymi rekami i wszystko wychodzi jak z pod igły. Z czasem nabierzesz doswiadczenia i wprawy, trochę ostudzisz głowę i wszystko będzie lepsze i ładniejsze. Ważne jest że chcesz i potrafisz skończyć co zamierzyłeś. (...)

Tak, kolega zrobł coś co innym nie wychodzi.

ALe prawda jest taka, że ja bynajmniej ja go tu nie potępiam. fajnie że coś zrobił. Ale powinien pamiętać że zrobił to niezbyt dobrze.

Kolego kochany, na przyszłość oblicz tubę ( jej pojemność) a tuba cie zadziwi, naprawę.

I kupu
    lepsze głośniki...efekt gwarantowany.

• #23 20 Paź 2007 02:15
    mateusz885
    Poziom 23  

Kolejna dudniąca rura od "gówien". Bardziej by się sprawdziła ta rura w swoim pierwotnym i właściwym użyciu. Czy ludzie się nie nauczą że walec z głośnikiem to nie tuba?
    "Tuba – instrument dęty blaszany z grupy aerofonów ustnikowych."
    Tuba też jest to potoczna nazwa "raczej estradowego" suba (odwrotki).
    Temat ten wałkowany jest już kolejny raz, ale musimy dążyć do tego by wybić ludziom z głów pojęcie "tuba" jako rura z głośnikiem.
    Ogólnie to pogratulować tylko rozsądku i myślenia... alpierda za 150zł kupić :)
    Tonsila nie ma co porównywać do tego nawet.
    Osobiście wolałbym kupić jakiegoś stxa i zaaplikować w dobrze zestrojonej obudowie BR. Pewnie takie rozwiązanie było by dużo lepsze, przetwornik był by pewnie tańszy, dużo wytrzymalszy i przynajmniej z prawdziwymi parametrami. A na upartego dołożyć i kupić GDN-30-300-4-AP, ale wtedy to już na tonsila można się pokusić.

@edit
    Dobra rada, zrobić to żeby jakoś wyglądało, pozbyć się tego i sklecić coś normalnego za takie pieniądze (ja bym pierwsze co zrobił to zainwestował w dobry napęd i satelity + porządny odtwarzacz cd czy tuner

• #24 20 Paź 2007 09:33
    inkognito09
    Poziom 29  

Ehh... Zdarzało mi się naprawiać takie chińskie wieże. Te wyjścia są w 90% po prostu podłączone równolegle - piękny motyw do zjarania końcówki. Podobnie niektóre radia samochodowe, mają końcówki przystosowane na pracę do 18-20V, ale zamiast tego głośniki są podłączone OBA do jednej końcówki zasilanej normalnie akumulatorem - i to ma być "stereo". W ogóle - dziwi mnie jak chińska wieża może mieć taki niesamowity bas i brzmienie :P. Większość chodzi na tanich TDA z 10% THD, rzadziej, w lepsiejszych jakieś STK. Nie spotkałem się jeszcze z plastikową wieżą na tranzystorach.

• #25 20 Paź 2007 09:54
    Danielneo1
    Poziom 11  

Do: BOOM i ZONK
    To są wyjścia :)

Do: inkognito09
    Wieża naprawdę ładnie gra to nie jest jakieś badziewie.
    Jak tu jedni mówią, wyjścia pod żadnym pozorem nie są równolegle podłączone.

No to tak zaczynam od nowa ;P Jadę do Obi po nowy dywanik :]

i może mi ktoś wyliczyć pojemność ? Do głośnika 21 cm

• #26 20 Paź 2007 10:11
    Malas1984
    Poziom 29  

Obudowy sie nie wylicza z rozmiaru glosnika ;-) Wyraznie juz Ci napisalem wyzej w poscie ,ze trzeba znac parametry glosnika takie jak przynajmniej fs,QTS,VAS -gdybys czytal to bys wiedzial o co chodzi. Proponuje Ci kolego wejsc w dzial audio i poszukac niedawnego tematu pt "przebudowa kolumn" autora Michala p - czy jakos tak jak dobrze pamietam-jest tam kilka wzorow. A jak nie znasz parametrow to zapoznaj je ;-) jak nie masz to znajdz je-jak nie znajdziesz to trudno-strzelaj w slepo-jakbys kupil Tonsila to bys mial cala karte parametryczna do niego. ;-)

• #27 20 Paź 2007 10:12
    inkognito09
    Poziom 29  

Danielneo1 napisał:
    Do: BOOM i ZONK
    To są wyjścia :)

Do: inkognito09
    Wieża naprawdę ładnie gra to nie jest jakieś badziewie.
    Jak tu jedni mówią, wyjścia pod żadnym pozorem nie są równolegle podłączone.

Hm - jakimś cudem zobaczyłem tam wyjścia na 4 głośniki :|. Przepraszam, moje niedopatrzenie. Stereo raczej ma, te pseudo qwadro mają zwykle przód z tyłem połączone. Ale zapewniam cię - każda plastikowa wieża to tandeta, niezależnie od tego co jest na niej napisane i ile kosztowała. Wieże to wynalazek wymyślony "dla pospólstwa" a nie dla ludzi którym zależy na jakości.

Danielneo1 napisał:
    i może mi ktoś wyliczyć pojemność ? Do głośnika 21 cm

Nie ma problemu - znajdź i podaj nam parametry Thiele'a - Smalla dla tego głośnika to "coś" się wymyśli.

http://diyaudio.pl/portal.php - bardzo polecam, po prawej, artykuły. Od pierwszego do Regeneracja głośnika. Wystarczy przeczytać i względnie zrozumieć, a już nie jesteś skrajnym laikiem. Co innego trochę praktyki, ale teorię lepiej znać jeżeli chce się za praktykę brać.

• #28 20 Paź 2007 10:12
    Malas1984
    Poziom 29  

Trzeba sie uczyc powoli-tego nie ma Ci nikt wyliczac-do szkoly chyba chodzisz/les to wiesz co to jest +,-,=,do potegi drugiej/trzeciej,pierwiastek itd. Wejdz tam gdzie Ci mowilem i dobrze poczytaj...

• #29 20 Paź 2007 10:38
    Danielneo1
    Poziom 11  

Średnica zewnętrzna : 209 mm

Membrana : Polipropylenowa

Moc Znamionowa : 100 W

Moc Muzyczna : 200 W

Impedancja : 8 ohm

SPL : 86 dB

Cewka : 1,5" (39 mm)

Karkas cewki : Kapton

Drut cewki : Miedziany, okrągły

Wysokość szczeliny : 7,0 mm

Xmax : ± 7,5 mm

Xdam : ± 18 mm

Zakres częstot. : 36 - 3000 Hz

Magnes : 110 x 40 mm

Kosz : Stalowy, Srebrny

Zawieszenie górne : Gumowe szerokie

to wam wystarczy ;)
    tylko zastanawia mnie dlaczego na allegro pisalo 200w a na opakowaniu u mnie 250 ;/ srednica wszystko to samo

• #30 20 Paź 2007 10:46
    inkognito09
    Poziom 29  

Niestety - nie ma tu ani jednego parametru TS (Thiele'a - Smalla). ;)

Nadal nie możemy ci w żaden sposób pomóc.
    Poczytaj na tej stronie co podałem artykuł parametry głośnika, znajdziesz tam wszystko na temat tego, co trzeba znaleźć do projektowania.
    Poza tym nie patrz na moc muzyczną, to parametr podawany "dla jaj", bo nie ma żadnego odzwierciedlenia w praktyce, wymyślony po to żeby większą liczbę watów można było podać (jest coś takiego jak moc muzyczna, ale nie ma norm dotyczących pomiarów, dlatego jest niemiarodajna, bo każdy mierzy jak chce, a większość firm podaje po prostu dwa razy więcej jak znamionowa, bo ładnie wygląda). Jak ma 100W znamionowej - to jak znać przeciętne głośniki tanich firm, pewnie coś koło 60-70 będzie miał.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson