Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z chłodzeniem procesora!

19 Paź 2007 16:31 1517 13
  • Poziom 24  
    Witam. Posiadam procesor pentium 1000 i mam problem z temperaturą gdyż mam powyżej 100 stopni, a wentylatorek działą bardzo dobrze na procesorze i nie wiem co się dzieję.
    Jak wchodzę w biosie w hardware monitor to na czerwono jest temperatura i napięcie chyba które pokazuję 2.0 V.
    Prosze o pomoc. Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Zdejmij radiator, zdrap aktualną pastę/taśmę termoprzewodzącą, nałóż świeżą PASTĘ termoprzewodzącą, równo wsmaruj, jeszcze kropelkę na rdzeniu, dociskając radiator z powrotem poruszaj nim na boki aby pasta ładnie się rozprowadziła.

Aha. I nie mów, że radiator jest zimny, bo to właśnie przez brak pasty :P
  • Poziom 24  
    To idę do sklepu po pastę. Nie sądziłem że ta pasta jest taka wazna.

Dodano po 1 [godziny] 23 [minuty]:

Nasmarowałem i już błędu nie ma przy włączaniu i tyemperature mam 50 stopni. A co ile czasu trzeba smarować tą pastą radiator oraz rdzeń procesora??
  • Poziom 28  
    Co pare miesięcy.
    Ważne jest rowniez aby tej pasty byla odpowiednia ilosc, jesli dasz za duzo lub za malo.. to procesor bedzie sie grzał.
  • Poziom 35  
    Jeśli płyta faktycznie daje temu P3 1000MHz napięcie 2V (podane temperatury są zdecydowanie za wysokie), to nie wróżę mu długiego żywota. W zależności od wersji powinien pracować z napięciem 1,65-1,75V (Coppermine) lub 1,475V (Tualatin). Co to konkretnie za płyta i procesor? Przejrzyj BIOS / zworki na płycie lub przejściówce i ustaw poprawne napięcie.
  • Poziom 31  
    wiezlak bardzo dobra uwaga :) Sam nie zwróciłem na to uwagi...

moro: Smarować pastą na nowo po każdym zdjęciu radiatora z procesora. A że każdy szanujący swój sprzęt użytkownik czyści komputer co kilka miesięcy, to wiadomo ;)
  • Poziom 24  
    Teraz jak dałem pastę to jest już lepiej a chyba nawet normalnie gdyż napięcie teraz mam gdyż się wacha ale od 1.74 do 1.79 V a temperaturę 39 stopni normalnie przy poruszaniu się w samym windowsie a wcześniej bez pasty była ponad 100 stopni. Płytę główną mam ASUS CUBX-E/L a procesor to jest Pentium 1000/256/133 Coppermine.
  • Poziom 35  
    Jeśli sprawy ze wskazaniami temperatury i napięć tak się mają, to już są w okolicach normy - odchyłka o kilka °C może zależeć od wydajności samego coolera.

Te P3 1000EB mają zazwyczaj zasilanie nominalne 1,75V (również i ta informacja jest nadrukowana na tabliczce znamionowej procesora), co nie jest przeszkodą w próbie puszczenia na niższym napięciu - np. mój egzemplarz (Coppermine T - z heatspreaderem na jądrze) chodził z taktowaniem 1125MHz na napięciu obniżonym do 1,60V.
  • Poziom 24  
    A czy gdybym ja obniżył napięcie to by to coś zmieniło??
  • Poziom 35  
    Przy niższym napięciu zasilania będzie mniejszy pobór prądu a więc i mniejsza temperatura (warto pamiętać o tym, że pobór prądu zmienia się kwadratowo wraz ze zmianą napięcia a liniowo ze zmianą taktowania). Możesz obniżać napięcie małymi krokami (np. o 0,025V) i testować stabilność pracy zapuszczając na kilkadziesiąt minut aplikację mocno obciążającą procesor (np. Prime, czy SuperPI).

Kolejny przykład z mojego "podwórka" - w obecnym A64 3500+ (AM2 Orleans, F2) mam przy nominalnym taktowaniu 2200MHz ustawione napięcie 1,15V zamiast domyślnego 1,35V. Gdyby założyć, że procesor ten przy taktowaniu 2200MHz i napięciu 1,35V "żre" w maksymalnym obciążeniu 62W (to tylko teoria, bo AMD niestety podaje tylko TDP i to dla całej rodziny procesorów), to po obniżeniu napięcia do 1,15V wartość ta spadnie do 45W.

Efekt? Zasilacz się mniej męczy, temperatura niższa, chłodzenie cichsze, rachunki mniejsze - same zyski :).
  • Poziom 28  
    Można jeszcze użyć programu CPUIdle ktory wylacza nieuzywane bloki procesora.

Na athlonie 1700+ Palomino z temperatury 545stopni w spoczynku zrobilo sie 33 stopnie. Wiec warto.
    Program nie ma absolutnie zadnego wplywu na wydajnosc.
  • Poziom 24  
    A gdybym zostawił tak jak jest to czy komputer będzie dobrze chodzić i procesor będzie się dobrze sprawować??
  • Poziom 35  
    moro25 napisał:
    A gdybym zostawił tak jak jest to czy komputer będzie dobrze chodzić i procesor będzie się dobrze sprawować??

Oczywiście. Dla spokoju sumienia sprawdź tylko, jaką temperaturę osiąga procesor przy dłuższym obciążeniu. Jeśli nie przekracza ok. 55°C, to nie masz powodów do zmartwień (maksymalna dopuszczalna temperatura pracy tych procesorów to ok. 65-75°C - w zależności od wersji).

Po prostu rozwinęliśmy nieco temat możliwości obniżania temperatury i poboru prądu :).