Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawanie Aluminium TIG DC

Fenix_ 19 Paź 2007 19:28 36999 27
  • #1 19 Paź 2007 19:28
    Fenix_
    Poziom 10  

Pytanie jest takie mam zamiar kupić Tiga tylko, że nie wiem, czy starczy kaski na tiga AC. Czy można spawać Aluminium DC? Podobno można, czy jest sens kupowania tig jeśli niema AC do alu? Spawarka będzie używana hobbistycznie ale będę spawał np. ramy itp, ogólnie konstrukcje.

• #2 19 Paź 2007 20:37
    PIXOSTAT
    Poziom 24  

A ja słyszałem, że aluminium spawa się tylko TIG-iem AC - ciekawe co napiszą inni koledzy :?:

• #3 20 Paź 2007 10:24
    kszumek
    Poziom 15  

Witam
    próbowałem spawać alu na DC ale nie bardzo to idzie
    spoina staje sie okopcona po kilku sekundach i dalej już nie pospawasz
    nawet tigiem AC trzeba się nagimnastykować żeby to ładnie wyglądało
    proponuje spróbować pospawać migomatem alu
    możesz być miło zaskoczony
    do takich rzeczy jak rurki będzie się nadawał bez problemu
    drut alu 1 albo 1,2 mm + czysty argon
    pozdrawiam

• #4 20 Paź 2007 10:37
    Tomasz.W
    Poziom 35  

Fenix_ napisał:
    Pytanie jest takie mam zamiar kupic Tiga tylko ze niewiem czy starczy kaski na tiga AC wiec czy mozna spawac Aluminium DC....
    Tak się nie da. Do aluminium musi być TIG-AC.

kszumek napisał:
    ....do takich rzeczy jak rurki będzie się nadawał bez problemu....
    Nie tylko do rurek. W przemyśle nikt nie bawi się z TIG'iem. Nikt nie robi x-metrów spawów TIG'iem, gdy można to zrobić (o wiele taniej) metodą MIG. Podobnie rzecz wygląda przy spawaniu stali nierdzewnych.

• #5 20 Paź 2007 17:21
    turek:
    Specjalista - spawarki

Przy spawaniu tigiem DC 70% ciepła wydziela się na dodatniej elektrodzie (czyli masie) aluminium aby nie tworzyły się tlenki musi mieć plus przyłożony do elektrody czyli 70% ciepła będzie szło nie do materiału ale do elektrody.
    W rezultacie spawanie jest nieopłacalne zniszczenie elektrody i niepotrzebne straty mocy.
    Alternatywą jest spawanie prądem przemiennym gdzie wytwarzane ciepło jes dzielone po 50% dodatkowo należy zastosować układ do eliminacji tzw składowej stałej prądu (bateria akumulatorów lub kondensatorów lub układ elektroniczny na tyrystorach).
    Szeroko na ten temat już pisano na elektrodzie w temacie o przystawce(spawarce TIG)

• #6 26 Paź 2007 21:27
    elmari
    Poziom 10  

Tigiem DC aluminium -tak ale elektrodą otuloną

• #7 20 Gru 2012 18:44
    dy.me.k
    Poziom 2  

NAJLEPIEJ spawać tig ac bo w dc nie będzie ci to szło po próbujesz i nic z tego a w ac jeżeli będziesz spawał z pulsem to nawet ładnie wychodzi :)

• #8 20 Gru 2012 18:58
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Fenix_ napisał:
    mam zamiar kupic Tiga tylko ze niewiem czy starczy kaski na tiga AC

DC nie pospawasz aluminium. Tylko prąd przemienny, najlepiej z pulsem balansem i wygaszaniem.

Jeśli byś widział te funkcje i ich działanie, zmienił byś zdanie , i olał DC.

• #9 25 Kwi 2013 23:12
    busta79
    Poziom 2  

Powitać rok temu tez miałem ten dylemat i zakupiłem tig dc dlatego ze znajomy który poświęcił się spawaniu (stoczniowiec) powiedział że w dc pospawa się, po wielu godzinnych próbach i niepowodzeniach poddałem się i zakupiłem drugiego tiga za 300euro którym bez problemu spawam 5mm alu i to w dodatku argonem 4.6 po paru miesiącach znajomy odwiedził mnie i udowodnił mi że prądem dc pospawasz alu i ciekawostka na własne oczy widziałem jak prąd dc spawa aluminium i szczerze mówiąc nie wyglądało to źle ale jeśli nie masz lat doświadczenia w spawaniu alu to nie bierz się za to prądem dc , ci którzy piszą takie rzeczy jak prądem dc i argonem 4.6 nie pospawasz alu to nie są fachowcy!! jesteście w błędzie i nie wprowadzajcie ludzi w ten sam błąd proszę.

• #10 26 Kwi 2013 09:01
    PIXOSTAT
    Poziom 24  

A ja muszę zmienić zdanie po kilku latach doświadczeń i badania internetu:
    Spawa się aluminium za pomocą Tig-a DC i owszem ale wg mojej wiedzy tylko w osłonie 100% czystego HELU! I tylko grubsze rzeczy! I raczej tylko stop 6061 przy użyciu drutu 4043. Tutaj jest pokaz jak się to robi: Link Wniosek wyciągam z tego jeden - można ale pod pewnymi powyżej określonymi warunkami.

• #11 27 Gru 2013 14:36
    Marian12345
    Poziom 10  

Na youtube jest filmik jak spawa gość aluminium używając jakiegoś typu elektrod otulonych zamiast dodatkowego drutu nie wygląda za pięknie ale jakoś działa..

• #12 27 Gru 2013 17:12
    Poziom 43  

busta79 napisał:
    ci którzy piszą takie rzeczy jak prądem dc i argonem 4.6 nie pospawasz alu to nie są fachowcy

Są tacy i tacy.
    Przy prądzie DC szybko leci ci elektroda. Więc spawajmy jak biali ludzie Prądem przemiennym.
    Nie wiem po co kombinacje ze spawami elektrodą otuloną lub tigiem DC?

Teraz są setki punktów w których za kilka zł/cm pospawasz co chcesz.

Wiem że niektórzy przy sobocie i po 19.00 lubią coś majsterkować- więc poproście Mikołaja o TIG AC , z regulacją balansu i pulsem oraz wygaszaniem.

• #13 28 Gru 2013 17:06
    Marian12345
    Poziom 10  

Nie każdy ma 3tys na chińczyka z ac a jak raz mu się coś złamie np mocowanie alternatora to co ma latać po mieście i szukać ? Oczywiście można i tak ale jak można inaczej to czemu nie kiedyś też nie było tiga z ac i coś tam też z aluminium powstawało więc musieli sobie jakoś radzić. No i jeszcze pozostaje zasadność kupienia tig ac/dc jak sie ma raz na pół roku 2cm spawu położyć , przebicie cenowe między spawarką dc a ac/dc bije po kieszeni dość znacząco. I tak z ciekawości zobaczyłem ofertę w internecie co do spawania alu w moim rejonie to ja tam nie widzę setek punktów to raz a po drugie jako zawodowy spawacz znający polskie realia połowa z tych punktów obsługuje spawacz "Pan Władzio" co w przypadku aluminium i mnogości jego stopów może dać taki sam efekt jak spawanie z cudowaniem tylko drożej.

• #14 28 Gru 2013 18:22
    Poziom 43  

Marian12345 napisał:
    kiedyś też nie było tiga z ac i coś tam też z aluminium powstawało więc musieli sobie jakoś radzić

A skąd , Spawanie w osłonie gazu było od zawsze, dla metali kolorowych.
    Jak nie było inwerterów to wcześniejsze były na tyrystorach, wcześniejsze na kondensatorach a jeszcze wcześniejsze na wyrównaniu balansu akumulatorem.

Kolego podstawowe pytanie, czy spawałeś kiedykolwiek aluminium?

• #15 28 Gru 2013 19:00
    Marian12345
    Poziom 10  

Oczywiście ale nie jest to metal z którym mam styczność na co dzień raczej egzotyka. No to skoro takich archaicznych maszynach wspominasz to znaczy że nie były zbyt rozpowszechnione skoro brak ich w rynku wtórnym poza transformatorami oczywiście a więc po za fabryką jakoś sobie musieli radzić. Jest to temat o spawaniu tig dc aluminium więc nie gdybajmy co by było gdyby bo jakby każdy miał kasę to by sobie kupił tiga z ac ,chodzi o to by to zrobić "jak się da" żeby było to w kosmos nie poleci... Co do metali kolorowych to zdaje się że do miedzi były najpierw elektrody otulone ale głowy nie daję...

• #16 28 Gru 2013 20:05
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Spawali ,spawali już 50 lat temu a jak myślicie w jaki sposób spawali kable w polu na mufie czy szyny w rozdzielniach .

• #17 28 Gru 2013 21:45
    Poziom 43  

Marian12345 napisał:
    chodzi o to by to zrobić "jak się da" żeby było to w kosmos nie poleci

Więc nie spawasz , jednak to ci powiem że spaw dc jest do du....y, jeziorko zmieszane z kałem z utlenionego aluminium i nie fajnie wychodzi.
    Oczywiście polaryzacja odwrotna i pali elektrodę zamiast materiału, ot taki prostownik robi się na złączy wolframu i aluminium.

Ale po co tig dc skoro można spawarką mma lub migomatem transformatorowym - jako źródło- spawać aluminium.

• #18 28 Gru 2013 23:11
    Marian12345
    Poziom 10  

Ja nie piszę że jak pospawam dc bez helu to będzie cacy co do elektrody to tylko grubsze rzeczy spawać można jednak to i tak porażka, migomat trzeba też mieć i to musi być w miarę dobry a nie najtańszy chińczyk bo ten podajnik nie da rady . Wiem że można spawać łącząc palnikiem acetylenowym z topnikiem ale ja wam przypominam że temat jest o spawaniu tig dc. Wiem jakie są problemy ze spawaniem aluminium to jest bardzo trudny materiał przez występujące tlenki i jak nie zostaną z jeziorka usunięte to spaw jest marny. Jeśli odwrócisz polaryzację na elektrodzie to masz jeszcze jeden problem po za tlenkami a mianowicie uchwyt wykończysz bardzo szybko.

• #19 01 Lut 2014 23:29
    CNB-Siedlce
    Poziom 6  

Lepiej zainwestować w tig AC.

• #20 15 Lut 2014 21:26
    Sentensed
    Poziom 13  

możecie Panowie poradzić mam bardzo prosty - tig SHERMAN 201 AC/DC
    to ten
    http://www.e-spawacz.pl/40,sherman-spawarka-tig-201-ac-dc-tig-do-aluminium.html
    nierdzewke już jakoś opanowałem ,teraz bym dla własnych potrzeb chciał jakoś pospawać aluminium
    mam pytanie ---jak poustawiać prąd , do grubości materiału
    oraz ilość gazu ?
    i jakiej grubości elektrody -zielonej ozywać
    proszę o poradę z własnego Waszego doświadczenia :|

• #21 25 Lut 2014 03:54
    Nnew
    Poziom 11  

Używam kemppi - więc trzeba wziąć pewną tolerancję - maszyna maszynie nie równa
    Rury 40 ścianka 2 , spawam -> max 70 A elektroda 2,4 , gaz ciężko powiedzieć bo to też zależy od dyszy(ceramika) no i pamiętaj że dobrze mieć założoną soczewkę bo lepiej chłodzi elektrodę a zarazem uchwyt który przy spawaniu aluminium łatwo przegrzać.Ilość gazu decyduje o skuteczności osłony , a jednocześnie należy pamiętać że gazy osłonowe powodują łatwiejsze i skuteczniejsze rozlewanie się spoiny - więc to tylko wyczucie w zal. od sprzętu może być różnie .
    Balans przy aluminium ustawiać trzeba !!!
    Jeśli go dodasz to bardziej i szybciej podgrzejesz materiał , spaw się nieco rozlewa i jest płytszy , ale nie zaoszczędzisz elektrodę(łuk elektryczny rozchodzi się szerzej, dokładniej odtlenia powierzchnię materiału)
    Zaś gdy go odejmiesz to spaw będzie głębszy wskroś , węższy i precyzyjniej go można opanować , jednak ciężej podgrzać materiał , ale dłużej będziesz miał elektrodę w lepszej kondycji (łuk elektryczny jest węższy)

Jest jedna rada - praktyka i ciągłe ćwiczenie !!!

Ja spawam chłodnice do aut terenowych (Przerabiam je) , miski olejowe itd. itd. no i (uwaga) przewody klimatyzacyjne !!!
    Tu wymagana jest 100% szczelność , nawet dla ciśnień rzędu 28 Bar !!!! ( co przy aluminium jest nie lada wyzwaniem !!!!!!!!!!!!!!!!!)
    Trzeba zachowywać najwyższą możliwą czystość by spawać z powodzeniem na 100% hermetycznie .
    Sam się tego uczyłem bez niczyjej pomocy przez około rok czasu na przeróżne sposoby niejednokrotnie przeklinając .
    Teraz to już tylko rutyna .....
    Pozdrawiam i powodzenia życzę....
    A no i zdrowia bo alu jest niezwykle szkodliwe( nawet bardziej niż nierdzewka )

• #22 25 Lut 2014 09:08
    Sentensed
    Poziom 13  

dzieki Kolego za poradę ,możesz mi troszkę jeszcze wytłumaczyć to--do spawania ALU mam
    podłączony + na materiał a - na elektrodę
    balans mam albo opcja na środku to jest 0 albo -5 albo +5

1--powiedz mi jak dam na -5 to więcej ciepła idzie na materiał? czy elektrodę ??
    2-- a jak dam na +5 to więcej ciepła idzie na materiał? czy elektrodę ??

strasznie rozlewa mi spaw ,czasem stopi blaszkę 2mm na plyn
    najgorsze jakbym chciał pospawać pod kątem np;90stopni rurkę do plaska blacha, to rozgrzewa mi nie miejsce styku tej rurki i blaszki-- lecz bardziej rozgrzewa miejsca oddalone od tego styku
    próbowałem bardziej wysunąć elektrodę z porcelanki tak na 5mm to troszkę wydawał sie mi mniej rozlany ten spaw ,używałem elektrodę
    1,6mm porcelanka 5mm prąd mam 22 Amp
    3---ile powinna wystawać elektroda z porcelanki
    4---a ile wypływać gazu osłonowego podczas spawania ?

• #23 26 Lut 2014 06:28
    Nnew
    Poziom 11  

Do alu. to prąd AC !!!
    Ad. 1 balans na - to łuk węższy , bardziej grzeje materiał , gorzej odtlenia (spoina jest mniej lepka) .
    Ad.2Balans na + łuk szerszy , ciężej go ukierunkować , lepiej odtlenia (powierzchnia alu. jest bardziej adhezyjne dla spoiny i łatwiej się zlewa ), bardziej grzeje elektrodę .

Na taką blaszkę zastosował bym 40A , elektroda bliżej , mniejszy balans .
    Nie musisz mieć ciągle zajarzonego łuku można impulsami jeśli się boisz o stopienie.
    Postaraj się nawet o elektrodę 2,4 i tak zwaną soczewkę (sitko) - nie przegrzejesz uchwytu.
    patrz tu :
    http://www.youtube.com/watch?v=HY30i_t1Da8
    http://www.youtube.com/watch?v=FuSNSp68l0U
    Ad. 3
    elektroda nie za daleko .. Na to nie ma definicji , byle miała odpowiednie chłodzenie i brak dostępu do tlenu z powietrza.
    Ad.4
    ja na takim reduktorze:
    http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www...a=X&ei=YG8NU9bpK8f-ygOWh4GABQ&ved=0CE8Q9QEwAQ
    mam ustawione max na 9.

• #24 26 Lut 2014 10:29
    Sentensed
    Poziom 13  

dzięki Kolego za rady ,z tym spawaniem po kawałeczku mądrze mi podpowiedziałeś ,popatrz na linka
    http://www.youtube.com/watch?v=WSnj8AASuFs
    zaskoczyło mnie jak tam ma duzo wysuniętą elektrode z porcelanki ,i tak jak na tym filmiku nie wiem czemu mi sie nie udaje skupic wiązki z elektrody tak wąskiej ,nie umie przy spawaniu takim jak na filmiku roztopić( rozgrzać ) samego styku 2 elementów
    małe pytanko co oznacza opis drutu do
    aluminium--spawanie miękkie ? /twarde ?

• #26 06 Gru 2015 22:58
    2686641
    Usunięty  
  • #27 07 Gru 2015 20:41
    manta
    Moderator Samochody

rafirafik napisał:
    Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi.
    Albert Einstein

Tak się spawa alu na DC: https://www.youtube.com/watch?v=CHkx8cca-SQ

Super, a zrobiłeś to osobiście? Bo nawet elektroda Tr nie daje takich efektów. Więc jak sam takie coś zrobisz, to pokaż, a na razie nie wyskakuj z Einsteinem...

• #28 12 Gru 2015 20:33
    rafirafik
    Poziom 2  

Jeszcze nie spawałem. Przynajmniej szukałem rozwiązania problemu i znalazłem. Może komuś się przyda, bo jak widać można pospawać jak się nie ma sprzętu AC.

Jak Ci się mój post nie podoba - usuń. Od tego jesteś cenzorem.

Pozdrawiam

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson