Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVD Manta dvd-001 - problemy z dźwiękiem

bat 19 Paź 2007 21:12 2610 6
  • #1 19 Paź 2007 21:12
    bat
    Poziom 16  

Witam

Jak w temacie, mam problem z tym juz starym jak na obecny czas odtwarzaczem dvd firmy Manta. Trafił on w moje ręce jako sprzęt uszkodzony, mianowicie nie reagujący na pilota ani na żadne przyciski, wyświetlacz równierz nie działał.
    Poprzedni własciciel w przypływie emocji użył za dużo siły gdy jakiejś płyty nie czytał :/ Co sie okazało - w pilocie uszkodzony procek i nie da sie go uratowac.
    Wyświetlacz uruchomiłem poprzez wygrzanie scalaka T6312BL który nim (ale także przyciskami) steruje. Miał zimne luty. Teraz ładnie czyta wszystkie płyty, nie przeskakuje, obraz OK. Wyswietlacz i przyciski działają tylko dźwięk jest "charczący" tak jakby podłaczyć popalone głosniki z pokrzywionymi cewkami do wzmacniacza.
    Poprawiłem luty pod układem Burr-Browna i pod atmelem 24cXXX ale niestety nie przyniosło zadnego skutku :(
    Pomierzyłem napięcia wychodzące z zasilacza, jedno sie nie zgadza z opisem na płytce a mianowicie na miejscu -9V nie ma zadnego napięcia przy wypietaj tasmie (czyli nie obciązonym zasilaczu) a gdy ją wepniemy na -9V pojawia sie -0,75V. Oba napięcia wzgledem GND.
    Jeszcze jedno - na tej szynie z napieciami są 2 napiecia oznaczone chyba AC (troche zachodzi na nie plastki wiec trudno odczytać) i mają wzgledem masy kolejno -17,1v i - 18,5V...co one dają?
    Czy mozliwe jest, ze to nie wina uszkodzenia tylko np. przestawione wyjscie audio out w menu? Nie mam jak tego sprawdzic bo pilot nie działa :/
    PS. Charczy na wyjsciu normalnym, Front L i R a także na Euro.

Będe wdzięczny za każdą solucje jak uczynic te "paści" bardziej grającymi :D

Pozdrawiam
    BAT

• #2 19 Paź 2007 23:51
    MORTEM
    Specjalista techniki DVD

Zasilacz nie jest zbytnio skomplikowany więc nie trudno dojść czy powinno tam być -9V czy nie. Wiele układów audio (np. wzmacniacze operacyjne) potrzebują zasilania symetrycznego, więc jeżeli nie będzie jedego z nich to może być przyczyną właśnie zniekształcenia fonii.

• #3 20 Paź 2007 00:06
    bat
    Poziom 16  

Dzięki MORTEM za odzew.
    No fakt aplikacje audio czesto potrzebują symetryczego napięcia. Czyli stawiałbyś na zasilacz? Powiedz mi jeszcze jedno bo na forum juz sie spotkałem z hasłem ze ma z zasilacza wychodzić też około 3V na procek. U mnie na płytce zasilacza są 2 oznaczone AC czy cos w tym stylu i mają napięcie wzgledem siebie (nie masy) około 2,7 V czy to jest juz podejrzane ?

Acha czyli opcja że jest przestawione w menu raczej odpada?

• #4 20 Paź 2007 09:35
    oldboy
    VIP Zasłużony dla elektroda

bat napisał:
    na forum juz sie spotkałem z hasłem ze ma z zasilacza wychodzić też około 3V na procek. U mnie na płytce zasilacza są 2 oznaczone AC czy cos w tym stylu i mają napięcie wzgledem siebie (nie masy) około 2,7 V czy to jest juz podejrzane ?

Zwykle włókno żarzenia wyświetlacza jest zasilane napięciem przemiennym (AC) i wynosi ok.3V. Mierzone względem masy (GND) wykazuje potencjał kilkunastu wolt mimus, ponieważ jest podłączone do napięcia ujemnego zasilającego sterownik wyświetlacza.
    Napięcie 3,3V do zasilania procesora jest najczęściej uzyskiwane z 5V za pomocą odpowiedniego stabilizatora, który znajduje się na module zasilacza lub na płycie głównej.

• #5 21 Paź 2007 13:06
    bat
    Poziom 16  

Hej1 Sorki ze dopiero teraz wracam do tematu, ale uczelnia pochłania mój czas w weekendy:/
    Dzieki za odpowiedź w sprawie tego napięcia AC 3Volt.
    Miałby ktoś serwisówke tego zasilacza co w niej siedzi, bo rezystory powymieniam co są podejrzane po paskach, ale gorzej z diodami i kilkoma tranzystorami:/
    Kolejne pytanko czy so tej manty model DVD-001 spasuje pilot od innego modelu, bo takiego juz raczej nie dostane?
    Pozdrawiam, BAT

• #6 22 Paź 2007 18:23
    bat
    Poziom 16  

Sprawdziłem elementy na płytce od zasilacza, diody i rezystory wyglądają na OK tylko nie ma napięcia +12 v a z niego przez rezystor jest robione +9. Kurde chyba jedno z napięć z trafka wysokoczęstotliwościowego jest uwalone :/
    Poniżej zamieszczam zdjęcie i to co można wywnioskować po ścieżkach.
    DVD Manta dvd-001 - problemy z dźwiękiem

• #7 24 Paź 2007 01:45
    bat
    Poziom 16  

HURRRA! Udało mi sie uruchomić te zwłoki :D To dvd weszło mi tak na ambicje ze nie odpusciłem.
    Powymieniałem wszystkie elektrolity na płytce zasilacza, posprawdzałem diody, jedną podejrzaną (sr560) wymieniłem, choć pózniej i tak wróciła na swoje miejsce.
    Włączyłem i co....i nic:( dalej nie było dobrej fonii. Zacząłem szukać dalej wylutowałem rezystor który był zalany klejem obok grupy kondensatorów ( na rysunku wyżej jest nawet zaznaczony ręcznie jako "R") i okazało sie, ze nie ma zadnej rezystancji choć w aplikacji cos wskazywał.
    Nauczka, ze nalezy czasem wsjo wywalic i posprawdzać. Był to rezystor 22ohm z tolerancja 1%, włozyłem z 5% i jest OK.
    Wielkie dzieki dla wszystkich którzy doradzali!
    Temat uważam za zakończony :)

Pozdrawiam.
    BAT

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME