Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miniaturowy alarm - centralka alarmowa z rejestrem zdarzeń

byrrt 20 Oct 2007 00:13 17055 49
Computer Controls
 • Miniaturowy alarm - centralka alarmowa z rejestrem zdarzeń

  Witam!
  Minął pewien czas, od kiedy wystawiłem poprzedni mój projekt; dziś chciałbym pochwalić się najnowszym – prostą centralką alarmową.
  Układ został zaprojektowany i zbudowany z myślą o zamontowaniu go w mojej piwnicy, ale z pewnością mógłby posłużyć do ochrony innego niewielkiego obiektu. Posiada 3 niezależne wejścia NC/NO (programowo konfigurowane), 2 wyjścia mocy (ok. 2A bo więcej nie wyciągnie zasilacz) oraz wejście sabotażowe. Obsługiwane jest pilotem o zmiennym kodzie. Z pilota można alarm uzbroić, rozbroić, uruchomić funkcję panic (alarm z pilota) oraz gdy alarm jest wyłączony sterować wyjściem 2gim (np. światłem w piwnicy). Alarm można awaryjnie włączyć (z programowanym opóźnieniem 5-60s.) oraz wyłączyć z przycisku na centralce. Czas trwania alarmu jest również regulowany w zakresie 5 do 240s. Centralka posiada zegar czasu rzeczywistego i zapisuje rejestr zdarzeń (50 ostatnich). Zdarzenia to uzbrajanie i rozbrajanie centralki oraz alarmy z podaniem którego wejścia zostały uaktywnione. Każdy wpis ma swoją datę i czas. Zasilanie podtrzymane jest akumulatorem żelowym 1,2Ah, który przy tak niskim poborze prądu (ok. 80mA) powinien starczyć na podtrzymanie pracy centralki na ok. 10h lub na ok. 45minut alarmu. Układ zamontowany w piwnicy de fakto od wczoraj, więc nie mogę powiedzieć wiele, ale wydaje mi się, że nie będzie sprawiał problemów. Do centralki podłączone są czujnik kontaktronowy oraz czujka PIR.

  A teraz od strony technicznej. Sercem układu jest ATMega32 (ze względu na dużą ilość nóżek oraz tego, że akurat była pod ręką), zegar czasu DS1337C (z wbudowanym kwarcem), stabilizator impulsowy na LM2594 oraz układ zasilacza buforowego (na podstawie kitu AVT2309) wraz z kontrolą napięcia akumulatora i układem automatycznego jego odłączania przy napięciu poniżej 10,5V zrealizowanym na LM8364. Układ radiolini kupiony na allegro wraz z 2ma pilotami. Płytka zaprojektowana w Eagle, wykonana na frezarce CNC w zaprzyjaźnionym zakładzie grawerskim, większość części SMD, program napisany w Bascom AVR. To tyle z opisu – resztę mam nadzieje wyjaśnią fotki ;)

  Fotki:
  Miniaturowy alarm - centralka alarmowa z rejestrem zdarzeńMiniaturowy alarm - centralka alarmowa z rejestrem zdarzeńMiniaturowy alarm - centralka alarmowa z rejestrem zdarzeńMiniaturowy alarm - centralka alarmowa z rejestrem zdarzeń
  Miniaturowy alarm - centralka alarmowa z rejestrem zdarzeńMiniaturowy alarm - centralka alarmowa z rejestrem zdarzeńMiniaturowy alarm - centralka alarmowa z rejestrem zdarzeńMiniaturowy alarm - centralka alarmowa z rejestrem zdarzeń
  Miniaturowy alarm - centralka alarmowa z rejestrem zdarzeńMiniaturowy alarm - centralka alarmowa z rejestrem zdarzeńMiniaturowy alarm - centralka alarmowa z rejestrem zdarzeń
  Miniaturowy alarm - centralka alarmowa z rejestrem zdarzeńMiniaturowy alarm - centralka alarmowa z rejestrem zdarzeńMiniaturowy alarm - centralka alarmowa z rejestrem zdarzeńMiniaturowy alarm - centralka alarmowa z rejestrem zdarzeń
  Miniaturowy alarm - centralka alarmowa z rejestrem zdarzeńMiniaturowy alarm - centralka alarmowa z rejestrem zdarzeń

  Czekam na komentarze i pozdrawiam

  Moderated By androot:

  Proszę o umieszczanie jednego zdjęcia na początku!


  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  byrrt
  Level 21  
  Offline 
  Zajmuję się projektowaniem i wykonywaniem cyfrowych oraz analogowych układów elektronicznych. Pracuję w firmie projektowo produkcyjnej. Mam doświadczenie w naprawie precyzyjnych mechanizmów i elektroniki. Wykonuje urządzenia od A do Z od zarysu przez projekt, prototyp i programowanie do dokumentacji po-wykonawczej włącznie.
  Has specialization in: układy cyfrowe i mikroprocesorowe
  byrrt wrote 719 posts with rating 825, helped 2 times. Live in city Bydgoszcz. Been with us since 2002 year.
 • Computer Controls
 • #2
  ZonX
  Level 22  
  Wykonanie w pełni profesjonalne, z duża precyzją.
  Ta szafka jest wewnatrz piwnicy czy poza nia?. Jezeli na zewnatrz to troche bez sensu ze wzgledu na latwe obciecie np samej syreny.
  Mogłes jeszcze zaaplikowac powiadomie smsem o stanie pracy centralki

  Zamiescisz materialy t.j pcb i wsad?
 • #3
  seba_x
  Level 31  
  super wykonanie , syrenę rzeczywiście można w bardzo łatwy sposób "usunąć" , może udałoby się monitorować czy syrena jest jeszcze na ścianie czy już nie (włącznik sabotażowy lub kilka jednakowych przewodów między centralką a syreną , a część z nich wykorzystana jako "czujniki przecięcia kabla")
 • Computer Controls
 • #4
  Suiezzak
  Level 12  
  Bardzo starannie wykonane. Czy ta maszyna robiąca płytkę też jest własnej produkcji? Zasilanie z akumulatora nie wydaje się być zbyt dobrym pomysłem. Nie lepiej użyć zasilacza?
 • #5
  seba_x
  Level 31  
  przecież jest zasilacz , aku. działa jako "ups"
 • #6
  pawelnow1966
  Level 11  
  Akumulator jest po to aby podtrzymac prace alarmu po odcieciu zasilania... Projekt jest wykonany bardzo profesionalnie, niekonwencjonalne wykonanie plyki bardzo mi sie podoba...
 • #7
  Matkas
  Level 15  
  Suiezzak wrote:
  ...Czy ta maszyna robiąca płytkę też jest własnej produkcji?...

  Odpowiedź...
  byrrt wrote:
  ...Płytka zaprojektowana w Eagle, wykonana na frezarce CNC w zaprzyjaźnionym zakładzie grawerskim...


  Projekt wykonany bardzo estetycznie.Nie znalazłem w opisie tylko gdzie kupiłeś ,lub skąd masz ten wyświetlacz?Już niewiem co pisać:)Po prostu GIT

  Pozdrawiam
 • #8
  as.jedrek
  Level 10  
  można prosić o materiały na temat tego projektu? tzn schemat, spis elementów, wsad?
 • #9
  Tranzystor_1992
  Level 16  
  Wyjątkowo udana konstrukcja ;) Mam pytanie związane z tym awaryjnym zasilaniem, ile na tym akumulatorze to wytrzymuje :?: No i kolega wcześniej się pytał, co z syreną :?: Ma jakąś zapasową koło siebie :?:

  Bardzo ładna konstrukcja, mi się podoba ;)
  Pozdrawiam ;)
 • #10
  byrrt
  Level 21  
  A więc ;) :
  ZonX wrote:
  Ta szafka jest wewnatrz piwnicy czy poza nia?.

  Centralka jest oczywiscie w piwnicy (zamykanej na klucz, aby się do niej dostać trzeba najpierw otworzyć drzwi (i uruchomić tym alarm).
  Quote:
  Mogłes jeszcze zaaplikowac powiadomie smsem o stanie pracy centralki

  Wydaje mi się to trochę przesadą.. Alarm miał być tani i prosty, ale zawsze można podpiąć jakiś moduł..

  seba_x wrote:
  syrenę rzeczywiście można w bardzo łatwy sposób "usunąć"

  Najpierw trzeba się do niej dostać uruchamiając alarm, przecięcie wiązki przewodów która idzie tą listwą spowoduje uruchomienie alarmu bo idą tam również przewody od PIR oraz czujnika w drzwiach.. Nie ma systemu niemożliwego do uszkodzenia, ale wydaje mi się że jak na prosty alarmik w piwnicy wystarczy.

  Matkas wrote:
  Nie znalazłem w opisie tylko gdzie kupiłeś ,lub skąd masz ten wyświetlacz?

  Przecież to najzwyklejszy LCD 2x16 znaków :roll:

  Co do materiałów - schematu jak zwykle nie mam bo płytkę projektowałem na żywca ;) Projekt płytki wrzuce na dniach, wsad mogę też, ale zdecydowałem o nie publikowaniu źródeł w całości.. Gdyby ktoś chciał coś konkretnego - proszę pisać..
 • #11
  pier
  Level 24  
  Tranzystor_1992 napisał:
  Quote:
  Mam pytanie związane z tym awaryjnym zasilaniem, ile na tym akumulatorze to wytrzymuje?

  Przecież autor napisał wszystko na ten temat:
  Quote:
  Zasilanie podtrzymane jest akumulatorem żelowym 1,2Ah, który przy tak niskim poborze prądu (ok. 80mA) powinien starczyć na podtrzymanie pracy centralki na ok. 10h lub na ok. 45minut alarmu.

  Czytaj cały opis a nie zadajesz pytania na które są odpowiedzi.
  A do autora- centralka naprawdę dobrze wykonana od początku do końca. Widać ze włożyłeś sporo pracy w zaprojektowanie i wykonanie całości.
  Pozdrawiam.
 • #12
  -=GIZMO=-
  Level 11  
  Ja napiszę z doświadczenia, gdyż robiłem na pracę dyplomową centralę alarmową z czujką PIR + czujka kontaktronowa + podtrzymanie akumulatorowe ... no i takie bajery :) Ale mniejsza z tym...Żeby sprawić, że centralka będzie mniej niezawodna i cięższa do sforsowania możesz umieścić syrenę npp w środku...Będzie wtedy nie do rozbrojenia :) Bo nawet jeżeli ktoś zerwie ją ze ściany, dalej będzie wyła...Ja umieściłem małą syrenkę głośnikiem do dołu i zrobiłem kilka małych otworków, co później okazało się zbędne, bo syrenka pomimo niewielkich rozmiarów okazała się głośniejsza niż oryginał...Efekt końcowy był taki, że alarm zamontowany w szkolnym radiowęźle po załączeniu był słyszalny nie tylko na korytarzu, ale 2 piętra dalej i kilka ulic dalej niż szkoła :)

  to takie moje drobne sugestie...


  Napisz mi jeszcze ile Cię wyniosła ta konstrukcja :) Mnie kosztował około 600 zł :) (zaliczyłem na 5)

  Pozdrawiam
 • #13
  byrrt
  Level 21  
  -=GIZMO=- wrote:
  Napisz mi jeszcze ile Cię wyniosła ta konstrukcja :) Mnie kosztował około 600 zł :) (zaliczyłem na 5)

  Moja konstrukcja zdecydowanie wyszła taniej..
  Obudowa ok 15zł (allegro)
  Transformator ok 15zł (allegro)
  Akumulator ok 30zł (allegro)
  Wyświetlacz ok 15zł (hehe allegro)
  Radiolinia z 2 pilotami - 65zł
  Resztę miałem w większości ale gdyby tak kupować więcej jak 30zł by chyba nie wyszło.. Daje to w sumie ok 160zł, ew do tego syrena i czujka pir itp..

  Za 600zł można już kupić jakąś prostą centrale satel z manipulatorem czujnikiem, syreną, obudową i akumulatorem.. Bez sensu ;)

  ps. żadna firmowa centrala nie posiada sygnalizatora wewnątrz obudowy centralki..


  AVATAR_PL wrote:
  Ile czasu twojej frezarce zajęło narysowanie płytki PBC

  Płytka sądzę robiła się ok 20-30minut. Na początku zgrubnym frezem do zebrania większych powierzchni a potem coraz mniejszym aż do takiego który przeszedłby między np padami od uC..

  Dla zainteresowanych umieściłem filmy:
  http://pl.youtube.com/watch?v=rfz_yvEJajo
  http://pl.youtube.com/watch?v=Z3kFaN6WPPY
  http://pl.youtube.com/watch?v=19jMzr9X-QQ
  http://pl.youtube.com/watch?v=uRtVNLiJBqE
  http://pl.youtube.com/watch?v=sAwAFtGjouA
 • #14
  hubiwit
  Level 25  
  A nie trzeba by zabezpieczyć jakoś płytki przed wilgocią, latem mogą się rury pocić i może woda kapać
 • #15
  byrrt
  Level 21  
  hubiwit wrote:
  A nie trzeba by zabezpieczyć jakoś płytki przed wilgocią, latem mogą się rury pocić i może woda kapać


  Pocić się tam nic nie będzie i skraplać tym bardziej też nie ;) Płytka jednak jest zabezpieczona od strony druku lakierem plastik (stąd taki połysk)

  Pozdrawiam
 • #16
  cinek810
  Level 11  
  Bardzo dobrze wykonany projekt. Osobiscie mam w domu centralke Satela, mozliwosci tam oczywiscie bardzo duze, a centralka zakupiona zanim jeszcze nauczylem sie tyle zeby moc samemu zrealizowac taki uklad.

  Jesli chodzi o dyskusje z syrenami.. wydaje mi sie ze problem najlepiej rozwiazac tak, ze syrena zacznie wyc przy braku podwania jej jakiegos sygnalu.. Trzeba oczywiscie dolozyc jakis akumulator do obudowy z syrena. Na pewno jest to juz szczegol.

  Ja mam czasami malo praktyczne, a za bardzo hobbystyczne podejście. Jaki to pilot steruje centralką, czy to jakaś transmisja radiowa? Czy na pilocie jest jakaś informacja zwrotna? Nie myślałeś nad wmontowaniem graficznego lcd, możnaby sobie troche ciekawiej wyświetlać informacje?

  Wykonana praca jak dla mnie na 5+
 • #17
  JStan
  Level 16  
  Super projekt, wykonanie płytki rewelacyjne. Mam pytanie czym lutowałeś smd?? Hot airem??
 • #18
  olo2
  Level 12  
  Mam do byrrta pytanie odnośnie pcb, jak była mocowana płytka w trakcie frezowania bo nie widać uchwytów mocujących itp,stołu podciśnieniowego też nie widać na zdjeciach,co to było , taśma dwustronna czy co?

  pzdr
 • #19
  byrrt
  Level 21  
  Tak jak napisał cinek810 problem z syrenami czy czujnikami to żaden problem.. Wszak projektem jest tylko centralka a nie cały system.. W bloku w którym mieszkam zapewne tylko ja mam alarm bo kto by wpadł na taki pomysł ;) Myślę więc że nawet takie zabezpieczenie będzie skuteczne a na pewno zaskakujące bez narzędzi też nie łatwo unieszkodliwić szybko syrene a w tym czasie na pewno ją usłyszę 2 piętra wyżej :) Co do pilota to nadaje on na częstotliwości 434Mhz i używa kodowania KeeLoq firmy Microchip. Każdy pilot musi być wprogramowany w centralkę (a właściwie w tę małą płytkę odbiorczą po prawej stronie). Myślałem nad ciągłą transmisją radiową między domem a centralką ale gotowe moduły umożliwiające transmisje np RS232 radiowo są stosunkowo drogie i ciężko dostępne.. Wyświetlacz graficzny to chyba przesada tym bardziej, że alarm będzie tam sobie wisiał pewno lata i co rok powiedzmy otwierany aby sprawdzić czy wszystko ok ;)

  Co do pytania JStan to układ był lutowany normalną lutownicą.. Przecież są to zwykłe smd, żadne tam bga czy coś bardziej skomplikowanego..

  olo2: Płytka została przyklejona do stołu dobrej jakości taśmą 2stronnie klejącą.. Sił tam nie ma dużych więc spokojnie wystarczy..
 • #20
  cinek810
  Level 11  
  byrrt to teraz mnie zaintrygowałeś. Jak to mieszkasz w bloku i masz centralke w piwnicy? Jak to rozwiązałeś?
 • #21
  manekinen
  Level 29  
  Nie rozumiem skąd aż 80mA. To wcale nie taki niski pobór prądu, nie dało by się zejść niżej? Wyłączasz wyświetlacz i te diody kontrolne(?) gdy skrzynka jest zamknięta?

  Za projekt i wykonanie 10/10, pozdro
 • #22
  byrrt
  Level 21  
  cinek810 wrote:
  byrrt to teraz mnie zaintrygowałeś. Jak to mieszkasz w bloku i masz centralke w piwnicy? Jak to rozwiązałeś?

  Trochę nie rozumiem pytania.. No jak to jak.. Normalnie ;) Centralka jest w mojej piwnicy zamykanej na klucz..

  manekinen wrote:
  Nie rozumiem skąd aż 80mA. To wcale nie taki niski pobór prądu, nie dało by się zejść niżej? Wyłączasz wyświetlacz i te diody kontrolne(?) gdy skrzynka jest zamknięta?

  Tak po zamknięciu obudowy wygasza się wyświetlacz oraz diody. Sam przekaźnik pobiera ok 50-60mA, reszta idzie na scalaki oraz chociażby na rezystory podciągające na wejścia centrali.. Przekaźnik jest nonstop załączony i poprzez niego podłączony jest akumulator.. Jeżeli spadnie na aku napięcie niżej jak 10,5V przekaźnik puszcza i fizycznie odłącza go od układu.. Może są inne sposoby ale ten został podpatrzony z firmowej centralki telefonicznej i ma tę zaletę że fizycznie odłącza akumulator uchraniając go przed uszkodzeniem. Inne podobne układy ciągle nadzorują napięcie na aku a co za tym idzie - pobierają ciągle prąd.. Nawet jeżeli są to uA to są..

  Pozdrawiam
 • #23
  JStan
  Level 16  
  A może takzastosowac przekaźnik bistabilny, wówczas nie pobierał by on cały czas prądu o którym mówiłeś 50-60mA...
 • #24
  Stradowski Piotr
  Level 12  
  Super - GRATULACJE. Czy możesz podesłać dokumentację i program (bardzo proszę): strad(malpa)poczta.onet.pl
 • #25
  dex
  Level 27  
  JStan wrote:
  A może takzastosowac przekaźnik bistabilny, wówczas nie pobierał by on cały czas prądu o którym mówiłeś 50-60mA...


  tak ale aby zmienić stan potrzebuje zasilania, a tak działa samoczynnie przy jego zaniku
 • #26
  tomus2k
  Level 26  
  A co tu chronić akumulator , dawaj go do zera . To alarm nie samochód tu akumulator ma trzymać jak najdłużej aby zniechęcić złodzieja co wpadł na pomysł że wykręci bezpieczniki poczeka i na rano będzie miał czysty teren. Tak więc wywal ten przekaźnik zastąp go zworą. ( wierz mi żelowe akumulatory są bardziej odporne na głębokie rozładowanie od elektorlitowych)
  Tylko po co ci to wycie jak będzie wyło dla szczurów . Powiadomienie jakieś musi być np. modułami na 433 mhz ( taka prosta radio-linia).
  To frezowanie to większy bajer niż ten alarm. ;-)
  Wykonanie super, dałeś dwa zabezpieczenia na 220v i na akumulator SUPER ( często w diy pomija się to , a to ważne) widać że płytka przemyślana

  Pozdrawiam
 • #27
  Tranzystor_1992
  Level 16  
  Wiesz mam parę akumulatorów żelowych i są one jednak wrażliwe na takie traktowanie... Po rozładowaniu do zera będziesz chyba musiał go budzić ładowarką 50V 2A :D Mój został wyładowany do zera i teraz maks. naładowanie to 10V, a powinien ładować się do 13V. Bardzo dobrze, że dał zabezpieczenie, szkoda tylko, że nie wymyślił innego sposobu, mniej prądożernego. (układy cyfrowe) W końcu kilka uA to nie jest dużo i ten akumulator nawet by tego nie poczuł, ale to nie moja konstrukcja. Ja bym ten problem rozwiązał inaczej. Wydaje mi się, że zamiast tego przekaźnika dioda prostownicza by starczyła...

  Pozdrawiam ;)
 • #28
  byrrt
  Level 21  
  A więc.. akumulatory żelowe są bardzo wrażliwe na nieprawidłowe cykle pracy w tym na głębokie rozładowanie.. Po takim rozładowaniu akumulator nadaje się na śmietnik! Radzę poczytać i popytać praktyków (to uwaga dla tomus2k. Co do układu zabezpieczenia przed rozładowaniem - Ci którzy naprawdę to przemyślą jest to dobre rozwiązanie.. Też z początku myślałem, że przecież można to zrobić inaczej i pobierać kilka uA a nawet nA (poniżej prądu samorozładowania).. Jednak sprawa wygląda tak, że napięcie musi być kontrolowane pod obciążeniem - inaczej takie pomiary są poprostu bezużyteczne.. Poza tym - co z tego, że centrala wytrzyma o 5h dłużej skoro włączająca się syrena i tak spowoduje nagły spadek na zasilaniu i wyłączenie układu na samym początku.. W centralach alarmowych np satel układ co jakiś czas sam mimo napięcia w sieci przechodzi na zasilanie akumulatorowe i np w ciągu 5min ocenia jak bardzo napięcie siadło.. W taki sposób na bieżąco jest kontrolowany stan akumulatora i sygnalizowana ew. konieczność wymiany.. Tutaj miało być przede wszystkim prosto i tak chyba wyszło.. Zaznaczam, że przerwy w dostarczeniu energii elektrycznej w blokach to co najmniej rzadkość...

  A i jeszcze uwaga do Tranzystor_1992 - kilka nA nie jest szkodliwe przez kilka godzin, jednak gdy centralkę ktoś zostawi odłączoną na miesiąc akumulator dostał by już "po dupie"..
 • #29
  Tranzystor_1992
  Level 16  
  byrrt wrote:

  A i jeszcze uwaga do Tranzystor_1992 - kilka nA nie jest szkodliwe przez kilka godzin, jednak gdy centralkę ktoś zostawi odłączoną na miesiąc akumulator dostał by już "po dupie"..


  Masz rację, jednak chyba zamontowałeś tam jakiś moduł ładujący akumulator, po totalnym rozładowaniu :?: Więc jak zostanie rozładowany to od razu zostaje ładowany... Gorzej jak złodziej trafi w moment, w którym jest ładowany akumulator :D

  Pozdrawiam ;)
 • #30
  byrrt
  Level 21  
  Akumulator podłączony jest jakby do zasilacza stabilizowanego (13,6V) z ograniczeniem prądowym ustawionym na 1/10T+prąd pobierany przez centralkę czyli ok 250mA.. Po podłączeniu napięcia zasilania napięcie wskakuje na wyższe niż 10,5V i załącza się przekaźnik i tak ładowany jest akumulator.. Fakt, że zasilacz ma w takiej konfiguracji za małą wydajność prądową aby uciągnąć syrenę z samego zasilacza sieciowego (co innego gdyby był większy akumulator np 12Ah z prądem ładowania 1,2A..)

  Pozdrawiam