Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

laser SOH-DL2D - napięcie wyjściowe - jak podpiąć nóżki?

Kanlop12 20 Paź 2007 16:35 1175 2
 • #1 20 Paź 2007 16:35
  Kanlop12
  Poziom 1  

  Witam
  Mam pytanie. Jakie jest napięcie wejściowe lasera SOH-DL2D i na jakie "nóżki" podpina się napięcie aby laser emitował kolor czerwony(nie podczerwień)?

  0 2
 • #2 21 Paź 2007 09:21
  oldboy
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Niestety, ten zamysł jest błędny.
  Dioda laserowa nie jest zasilana stałym napięciem, jest ono zmienne a właściwie mamy do czynienia ze zmianą wartości prądu przepływającego i jego regulacji w pętli sprzężenia zwrotnego.
  Pisałem o tym w tym poście:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3208944#3208944

  oldboy napisał:
  We współczesnych czytnikach laserowych każda dioda laserowa jest zintegrowana, we wspólnej obudowie, z diodą monitorującą, która jest wpięta w gałęzi sprzężenia zwrotnego. Dioda monitorująca pozwala na utrzymanie stałej mocy diody laserowej poprzez pętlę regulacyjną. Oznacza to, że w przypadku zmiany prądu diody laserowej (z jakiegokolwiek powodu) pętla regulacyjna wymusi odpowiednią korektę prądu tak, aby wartość mocy diody laserowej nie zmieniła się. Nominalna wartość mocy jest ustawiana na etapie produkcji właśnie przy pomocy tego potencjometru natomiast wartość prądu diody laserowej jest dobierana przy pomocy regulowanego źródła prądowego (na tranzystorze) sterowanego z przedwzmacniacza sygnału RF.
  Reasumując, dobór nominalnej mocy diody laserowej nie pozwala na przekroczenie odpowiedniej wartości prądu diody. Zwiększając w sposób nieuprawniony wartość mocy diody skazujemy ją na krótkotrwały żywot bądź natychmiastowe uszkodzenie.

  Jak wynika z powyższego nie da się w prosty sposób zmusić diodę laserowa do świecenia, bez obawy jej uszkodzenia. Muszą być spełnione odpowiednie warunki a te nie są znane nawet dla serwisanta. Ustala je producent w stosownym układzie aplikacyjnym.
  Zwracam jednocześnie uwagę, na zachowanie bezpieczeństwa przy pracach z diodami laserowymi (ochrona oczu).

  0