Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tanie routery z IPSec VPN

20 Paź 2007 22:36 3498 3
  • Poziom 21  
    Od ponad roku posiadam dwa urządzenia Linksys WRV200. Teraz rozważam zakup lepszego modelu o podobnej cenie, czyli około 250 zł.

Nie korzystam z sieci bezprzewodowych, więc WRV200 ma kilku rywali.

W tej chwili na rynku dostępne są urządzenia:
    1) Linksys WRV200 - WLAN, QOS, przepustowość VPN 30MBit/s. Mało stabilny i kłopotliwy w eksploatacji.
    2) D-Link Dl-804HV - nie znalazłem możliwości przypisania adresu IP do adresu MAC w usłudze DHCP, nieznana przepustowość VPN (brak jest sprzętowego wspomagania szyfrowania 3DES, tak więc maksymalna wydajność może być niska), brak QOS
    3) Zioncom ipTime IP1601 - wbudowany 16 portowy przełącznik sieciowy, QOS, 19". Poza tym trudno jest uzyskać dokumentację do tego modelu. Strona producenta nie działa (czyli kot w worku).

Pozostaje więc rozważyć, czy w podobnej cenie można kupić coś lepszego niż WRV200. Niestety znam WRV200 bardzo dobrze i mam go już serdecznie dosyć. Posiadał wiele wad i mankamentów, które poprawiono funkcją automatycznego resetu (w przypadku kiedy coś przestaje działać). Problem w tym, że restart routera trwa około minuty, i przestaje działać dostęp do internetu, a także wbudowany przełącznik sieciowy. Im bardziej obciążony jest router, tym częstsze są jego restarty. Chciałbym więc znależć bardziej stabilne urządzenie przy zachowaniu podobnych parametrów.

Brakuje mi informacji o Dl-804HV i IP1601. Nie jestem więc w stanie podjąć uzasadnionej decyzji. Zostawić WRV200, czy kupić coś innego.

--------------------

Udało mi się znaleźć instrukcję użytkownika do IP1601. Bardzo interesującymi funkcjami są WOL i PPTP VPN. Ale jedyna funkcja związana z IPSec to passthrough. Czyli nie jest to żadna konkurencja dla WRV200 i Dl-804HV gdyż posiadają one funkcję bramki IPSec VPN.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Popatrz na sprzęt Draytek Vigor - sprzęt sporo lepszy.
    Cena niestety też sporo wyższa.

D-Link'iem nie zawracaj sobie głowy - tutaj dopiero doświadczyłbyś "stabilności".
  • Poziom 21  
    Znalazłem coś o Draytek Vigor 2910. Cenowo i funkcjonalnie wydaje się być zbliżony do Linksys RV042. Nie są to jednak tanie urządzenia, gdyż cena to około 600zł, a więc są więcej niż dwukrotnie droższe od WRV200 i Dl-804HV.

----------------
    Vigor 2200V jest znacznie tańszy około 450zł. Ma kilka ciekawych funkcji jak sterowanie czasem połączeń VPN. Funkcja VoIP może być dobrym powodem do wydania nieco więcej pieniędzy na zakup tego urządzenia.

Jedynym mankamentem jest maksymalna przepustowość 8Mbit. W porównaniu z 30Mbit WRV200 to dość wolno. Dla użytkowników DSL nie stanowi to problemu. Ale, ja mam połączone dwa urządzenia WRV200 za pomocą sieci AirBites gdzie można osiągnąć połączenia do 100Mbit. W moim przypadku Vigor 2200V nie wydaje się być konkurencyjny.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zaletą tego sprzętu jest stabilność.
    Trzeba się zdecydować, albo wydajność, albo cena.