Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

najprostrzy nadajnik i odbiornik - początkujący

marijuz 21 Oct 2007 13:15 2141 11
    marijuz
    Level 18  
    witam. chciałbym znaleźć w internecie schemat najprostszego nadajnika i odbiornika radiowego. Chodzi o to żeby po wysłaniu sygnału dioda w odbiorniku zapalała sie lub gasła. To chyba wystarczająco prostu projekt dla początkującego :D .jest tu dużo schematów ,ale one wszystkie dotyczą odbiorników komercyjnych stacji radiowych albo cb.
    SP8JUX
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Określ zasięg np: 10cm, 1m
    Marek
    marijuz
    Level 18  
    coś około 10 m ale jeśli to będzie problem to może być bardzo mały zasięg.
    SP8JUX
    Żebyś kolego był w zgodzie z prawem, proponuję pasmo 27MHz i częstotliwość 27.125MHz. Kwarc jest łatwo dostępny, generator na dowolnym tranzystorze np BD136, cewkę obwodu rezonansowego jako jednozwojowa. Te 10m będzie wymagało zastosowania wzmacniacza w odbiorniku.....

Możesz tez wykorzystać gotowe nadajniki i odbiorniki z pilotów do otwierania bram itp.
    Marek.
    Ps.
    Jak zakończyły się Twe prace z tematów:
    "rc szpieg"
    "Większy zasięg"
    sp8gsc
    Level 26  
    SP8JUX wrote:
    Żebyś kolego był w zgodzie z prawem, proponuję pasmo 27MHz i częstotliwość 27.125MHz.

Czy na pewno uzywanie wlasnorecznie zbudowanych niehomologowanych nadajnikow zdalnego sterowania jest zgodne z prawem?
    User removed account
    User removed account  
    atrix55
    Level 21  
    Witam ! Jeżeli ktoś jest chłonny wiedzy to należy mu pomóc a nie gasić jego zapał na sam początek.Sam mam licencje a jestem ciekawy czy wszyscy krótkofalowcy, wpierw zrobili licencje i wzieli sie do pracy . Bo wydaje mi się że tak chyba nie było. Kazdy jakoś zaczynał czy u kolegi czy gdzie indziej . A to było nielegalne .Pozdrawiam.
    marijuz
    Level 18  
    SP8JUX wrote:
    Żebyś kolego był w zgodzie z prawem, proponuję pasmo 27MHz i częstotliwość 27.125MHz. Kwarc jest łatwo dostępny, generator na dowolnym tranzystorze np BD136, cewkę obwodu rezonansowego jako jednozwojowa. Te 10m będzie wymagało zastosowania wzmacniacza w odbiorniku.....

Możesz tez wykorzystać gotowe nadajniki i odbiorniki z pilotów do otwierania bram itp.
    Marek.
    Ps.
    Jak zakończyły się Twe prace z tematów:
    "rc szpieg"
    "Większy zasięg"

dzięki postaram się zdobyć te elementy, ale nadal nie wiem co z nimi zrobić więc proszę o jakiś schemat ;] . Co do ps to żadnego z tych projektów nie ukończyłem(większy zasięg nawet nie rozpocząłem;]) a co do rc szpieg to właśnie chciałbym sam zrobić nadajnik i odbiornik , ale to w przyszłości , teraz jakieś podstawy...
    sq6ade
    Level 40  
    marijuz poszukaj schematu odbiornika superreakcyjnego najlepiej na pasmo CB - ne elce gdzieś widziałem takie coś. Jako nadajnik wykorzystasz zwykły generatorek na kwarcu 27MHz plus kawałek druta jako antenę - będzie miało zasięg kilkunastu m ale do pracy pokazowej wystarczy.

atrix55 wrote:
    Kazdy jakoś zaczynał czy u kolegi czy gdzie indziej . A to było nielegalne .Pozdrawiam.

Poczytaj jaką drogę miał nasz kolega z forum:
    http://www.sp8gsc.yoyo.pl/
    Wzór cnót - więc nie uogólniaj.
    marijuz
    Level 18  
    sorry za post pod postem , ale mam wrażenie że przeniesienie tego tematu to nie był najlepszy pomysł. W poprzednim miejscu więcej osób chętniej odpowiadało..... W znalezionych prze zemnie schematach nie ma kwarcu więc ponawiam pytanie jak zbudować odbiornik.

p.s wiem że powinienem użyć opcji edytuj post ale zaraz po przeniesieniu mój temat jest na 2 stronie , a tam już nikt nie czyta...
    SP8JUX
    Nie martw się przeniesieniem tego tematu do innego działu ,
    poszukaj schematu radiotelefonu TROP 2 . bardzo łatwo wykonać zarówno nadajnik jak i odbiornik.

Możesz też pochodzić po supermarketach i znaleźć jakiś radiomodel za 20-30 zł . Ja tak robiłem. Zaadoptujesz go do twych potrzeb - zastanów się,
    Marek
    ps.
    ..nie martw się, nie jesteś sam