Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

co da sie zrobic z glosnikow 24 cm

robertwojciak 21 Paź 2007 13:19 828 4
  • #1 21 Paź 2007 13:19
    robertwojciak
    Poziom 13  

Witam!!
    Jestem laikiem jezeli chodzi o sprzet audio. Mam dwa glosniki o srednicy ok 24 cm. Nie wiem jaka jest ich moc bo nie posiadaja zadnej tabliczki znamionowej. do tego mam skrzynie o wymiarach 77/42/30cm 30cm to glebokosc kolumny. Chcialbym zrobic z tych glosnikow kolumne niskotonowa. Glosniki w chwili obecnej siedza w tej kolumnie ale efekt jest mizerny. kolumna jest zamknieta i wyciszona gabka.
    Prosze o pomoc, ewentualnie o jakies spostrzezenia w zwiazku z moim opisem.
    Dopisuje nieuwzglednione braki.
    Wiec glosniki siedza w tej kolumnie w dwoch otworach i podlaczone sa prawidlowo ale nie jestem pewien co do pojemnosci kolumny.

0 4
  • #2 21 Paź 2007 13:52
    melisław
    Poziom 24  

Moc to nie wszystko! Te głośniki to zapewne jakieś bazarówki... Pozbieraj na coś co posiada jakieś parametry i wtedy policz do tego budę :P A Jeśli nie masz na to ochoty to możesz trochę zmniejszyć objętość obudowy bo masz tam ponad 90l...

0
  • #3 21 Paź 2007 14:01
    DamianRTV
    Poziom 27  

robertwojciak napisał:
    do tego mam skrzynie

kolega nie napisał czy ma 2 otwory czy jeden

robertwojciak napisał:
    Glosniki w chwili obecnej siedza w tej kolumnie

czyli 2 są wmontowane: ale : nie wiadomo jak

- czy jeden w jednym otworze,
    -czy 2 w tym jedny otworze,
    -czy każdy w osobnym otworze - czyli kolumna z dwoma otworami na 2 głośniki

robertwojciak napisał:
    ale efekt jest mizerny.

jeżeli przyjmiemy tak: że jeden otwór i 2 głośniki w nim - jest jeden magnesem do środka, a drugi na zewnątrz magnesem

na pewno co byś musiał zrobić to :
    jeden z głośników podłączyć o odwrotnej polaryzacji ( 180° czyli minus pod plus , a plus pod minus )
    Wtedy obydwa będą się poruszać w jednym kierunku i będą grały w fazie,
    Powinien być wtedy efekt pozytywny

bo gdy podłączysz w jednym: plus pod plus , minus pod minus, a w drugim tak samo i dasz je do jednego otworu - czyli jeden magnesem do środka drugi na zewnątrz to one na siebie będą "krzyczeć" a nie grać i wtedy efekt będzie mizerny - będą się zakłócać nawzajem, będą grały w przeciw fazie.
    Pozdrawiam Damiano

0
  • #4 22 Paź 2007 16:38
    robertwojciak
    Poziom 13  

Dzieki za podpowiedz.:)
    Szukalem juz wzorow do liczenia skrzyni ale powiem szczerze ze nic nie znalazlem. Moze wiesz gdzie dowiedzialbym sie o glosnikach tych najwazniejszych rzeczy a mianowicie:
    - jak dobierac pojemnosc do glosnika
    - czy kolumny maja byc otwarte czy zamkniete
    - oraz jak budowac labirynty czy tunele w kolumnach.

Z gory dzieki za odpowiedz

0
  • Pomocny post
    #5 22 Paź 2007 17:53
    melisław
    Poziom 24  

Po pierwsze przeczytać co piszę na magnesie...

Cytat:
    - oraz jak budowac labirynty czy tunele w kolumnach.
    to już wyższa szkoła jazdy... Nie bierz się za takie rzeczy. A co do obliczania obudowy najpierw radzę poczytać to http://diyaudio.pl/portal.php tam kolumna po prawej... Jeszcze http://audiomania.info/ A gdy jeszcze jakieś wątpliwości to www.google.pl powinno już rozwiązać sprawę:)

0
  Szukaj w 5mln produktów