Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mogę podłaczyć zasilacz impulsowy pod ściemniacz?

harnasx 21 Paź 2007 14:21 2049 4
  • #1 21 Paź 2007 14:21
    harnasx
    Poziom 22  

Mogę podłaczyć zasilacz impulsowy pod ściemniacz światła? Tzn mam zamontowany w pokoju ściemniacz światła kupiłem halogenki z żarówkami 12V i jak sie okazało z zasilaczem impulsowym zamiast trafka toroidalnego i teraz mam wątpliwości czy to bedzie działać z tym ściemniaczem w momencie jak będę chciał "ściemnić" halogenki?? Czy się wysypie ta przetwornica?

0 4
  • #2 21 Paź 2007 15:11
    joozwa
    Poziom 31  

harnasx napisał:
    mam wątpliwości czy to bedzie działać z tym ściemniaczem w momencie jak będę chciał "ściemnić" halogenki?? Czy się wysypie ta przetwornica?

może się wysypać i to, i to :(, a zresztą gdybyś nawet podłączył trafo zamiast przetwornicy, to i tak ściemniacz byś pewnie położył :( ... regulator oświetlenia może nie być przystosowany do pracy z obc. indukcyjnym... (z reguły kończyłoby się to przebiciem triaka)...
    Można dać trafo+ściemniacz z filtrem przeciwprzepięciowym (pewnie RC, regulator obrotów silnika??), lub ten zasilacz+odpowiednio przystosowany układ ściemniający już na jego wyjściu (ale tam też potrzebny byłby filtr) ... Pzdr.

0
  • #3 21 Paź 2007 20:10
    harnasx
    Poziom 22  

Ze zwykłym trafkiem sciemniacz sobie radzi ale nie mam miejsca (bez przeróbki) zeby go zamontować - poszukam żarówek na 220V (moze być problem bo to są te mniejszej srednicy) - a jak nie to zrobię eksperyment z tą przetwornicą :( A teoretycznie ma szanse to działać przy "ścemnieniu"? (zapewne zrealizowanym na triaku - czyli przebieg napięcia dość zniekształcony)

0
  • #4 21 Paź 2007 20:28
    joozwa
    Poziom 31  

Raczej nie :( To w sumie tak, jakbyś łączył ściemniacz i świetlówkę :( ... Ale jednak próbowałbym już na wyjściu, za zasilaczem dać jakiś układ ściemniający, np. na NE555 ... Pzdr.

0
  • Pomocny post
    #5 09 Lis 2007 22:01
    gwasiluk
    Poziom 11  

nowe przetwornice do halogenów chodza ok ze ściemniaczami, jest to tak rozwiązane że zasilanie obwodu sterowania przetwoprnicy z nich jest robione poprzed diode i duzy kondensator który podtrzymuje napięcie zsialania samego sterownika a stopień mocy jest dołaczony od razu do zasilania dochodzącego np ze sciemniacza ,
    mam taki okaz na biurko przed sobą , trafo elektroniczne typ Relco FOX105 (20-105W).
    Ale zobacz bo zazwyczaj piszą na nich "dimmable" jak masz ten napis to spokojnie będzie chodziła.

GW

0