Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki głośnik niskotonowy.

21 Paź 2007 16:43 3166 23
  • Poziom 10  
    Witam, mam takie pytanie chciał bym kupić głośnik niskotonowy, tylko taki żeby grał prawdziwym basem, mocnym i dynamicznym, tylko nie jakimś tam pukaniem czy dudnieniem.
    Przydało by się żeby miał wysoko efektywność ok 90db, i nadawał się do kolumny br.
    Ma być do kolumny 3-drożnej i będzie cięty w okolicach 800hz.
    Przydało by się żeby miał średnice ok 20cm, może być też 25cm.
    Co byście poradzili, reszte głośników mam i dobre zwrotnice wykonane pod te głośniki, mi chodzi tylko o głośnik niskotonowy.
    Czy macie jakieś propozycje najlepiej jakieś linki.
  • Poziom 30  
    Ile masz kasy, obudowę do tego masz już gotowa czy nie? i w jakim pomieszczeniu te kolumny będą ustawione docelowo?.
  • Poziom 10  
    Z kasą i obudową nie będzie problemu
    Pokuj ok 4,5 X 4m
  • Poziom 30  
    napisz ile masz kasy precyzyjnie bo moge polecić Ci głośnik za 100zł jak i za 1000zł.
    Jakim wzmacniaczem do napędu suba dysponujesz.
  • Poziom 10  
    a głośnik w granicach 100-200zł
    Niechodzi mi o jakieś hi-endy

Dodano po 3 [sekundy]:

a głośnik w granicach 100-200zł
    Niechodzi mi o jakieś hig-endy
  • Poziom 10  
    A teraz zapytam o coś innego, może zakup nowych głopśników będzie zbyteczny, czy rodzaj wytłumienia ma wpływ na dźwięk, mam kolumny na głośniku 20cm, strojonym na ok 45-50hz w kolumnie br i poprostu za bardzo bas mnie nie zadowala, a słyszałem te miniwieże co teraz robią i musze stwierdzić że bas co z nichsię wydobywa jest dużo lepszy, chodziaż tam jest głośnik niby 13cm, a na same koluny wydałem troche ponad 600zł, wieże tyle nie kosztują.
    Więc może wymienić wytłumienie wystarczy, tylko na jakie????
    i jak wytłumić??
    Prosze o odpowiedź.
  • Poziom 30  
    A jaki masz głośnik? To że 20cm to nie wystarczy, może jakaś firma, typ...
  • Poziom 10  
    Dokładnie nie będe pisał co to za głośnik, ale postanowiłem zakupić w sumie 4 głośniki stx GDN-27-150-4-SC, myśle że kolumnom na tych głośnikach nie zabraknie basu, albo odrazu gotowe kolumny tylko niewiem co są warte czy jest sens je kupować, link do kolumn http://www.audiomega.pl/produkt.php?cat=12

Czy ktoś wie co są warte te kolumny jak grają albo coś,

Taki jest opis na stronie:
    BRX 300

Moc muzyczna : 350W
    Moc znamionowa: 250W
    Impedancja: 8 Ohm
    Efektywność: 91 dB
    Pasmo przenoszenia:
    od 28 Hz do 20000 Hz
    Średnica głośnika basowego :
    2x25 cm
    Wymiary: 108x31x22 (wys./szer./gł.)

Dodano po 13 [minuty]:

Mam jeszcze pytanie do kogoś kto wie
    czy się różnią głośniki stx-a:
    GDN-27-150-4-SC i
    GDN-27-300-4-SC
    Oczywiście wiem że ten drugi ma większą moc, ale czy on ma ładniejszy dźwięk, znaczy się głębszy bas albo coś takiego??????????
    Który z nich jest lepiej kupić ten droższy czy tańszy.
  • Poziom 23  
    dg098 napisał:

Mam jeszcze pytanie do kogoś kto wie
    czy się różnią głośniki stx-a:
    GDN-27-150-4-SC i
    GDN-27-300-4-SC
    Oczywiście wiem że ten drugi ma większą moc, ale czy on ma ładniejszy dźwięk, znaczy się głębszy bas albo coś takiego??????????
    Który z nich jest lepiej kupić ten droższy czy tańszy.

Wersja 300W ma większy układ magnetyczny, co zwiększa moc, efektywność głośnika, o raz szybkość basu. Będziesz miał szybszy bas (mniej zamula), a zarazem będziesz mógł niżej zejść z powodu większej kontroli nad głośnikiem. Ten głośnik na prawde przyjmie 300 wat :D
  • Poziom 20  
    Witam!
    Co do większej efektywności wersji 300 do końca nie jestem pewien bo producent podaje ją dla 1khz ale co obchodzi nas 1kHz w basie przy 100hz czyli tam gdzie bas sie zaczyna oba głośniki (wersja 300 i 150) mają po 90dB
    więc jak z tym jest :?: co do różnicy to tu chcę dodać że głośnik GDN27-150-4sc jest preferowany raczej do zamkniętej obudowy (duży skok) pozatym miałem go w b-r i nie za bardzo się spisywał trochę mulił i we wszystkich piosenkach bas był podobny natomiast kiedy zatkałem mu otwór
    bas stał się bardziej dynamiczny i w końcu zaczoł jakoś brzmieć a różnicy w zejściu aż takiej dużej nie zauważyłem, GDN27-300-4sc ten głośnik z pewnością nadaje się do obudowy b-r (mniejszy skok) niestety nie miałem okazji go słyszeć więc nic nie moge o nim powiedzieć patrząc na układ magnetyczny głośnik na pewno ma lepszą odpowiedź na impuls oba głośniki mają te same cewki
  • Poziom 23  
    Jak chcesz głośnik z fajnym, szybkim basem do kolumny 3-drożnej bas reflex to poleca Tonsil gdn 20/80/2. MA efektywność 90dB i w małym pokoju narozrabia. I kosztuje 120 zł
  • Poziom 10  
    Jeżeli chodzi o głośnik to 20 wypada, postanowiłem zrobić kolumny na 2x25cm głośniku, tylko żeby były po 2 w kolumnie, poniewarz niechce dodatkowego subwoofera, wydaje mi się że chyba zakupie te stx-y 27/300-4sc, chyba że są jakieś w podobnej cenie a lepsze.
  • Poziom 20  
    A jakim wzmacniaczem chcesz napędzać te kolumny??
  • Poziom 10  
    Wzmacniacz, to narazie technics su-v60, bardzo dobry wzmacniacz, mi wystarczy, mnie interesuje jaką objętość obudowy potrzebują
    2 stx-y 27-300-4ss, żeby fajnie grał, poniewarz je kupie.
  • Poziom 10  
    Czy ktoś ma jakieś konkretne rozmiary kolumn dla tych głośników, litraż, średnice br., poniewarz liczyłem programem i coś mi nie wyszło.

Dodano po 51 [minuty]:

Jeżeli chodzi o reszte głośników, to są to tonsil 10/80T, głośnik średniotonowy to ARX150/25-8ohm, bardzo dobry głośnik średniotonowy,myśle nad zakupem innego, ale chyba przy nim zostane, poniewarz to mają być kolumny do domu, a niewiadomo jak głośno słuchał nie będe, jeżei chodzi o zwrotnice so to zwrotnice BI-WRING- zaprojektowane specjalnie pod te głośniki (może nie niskotonowe, poniewarz je zmieniam)ale zwrotnice zapewniają naprawdę czysty dźwięk, miałem porównanie ze zwrotnicami wyciągniętymi z altusów110, to po prostu dźwięk kilka klas wyżej.
  • Poziom 13  
    chcesz dać 2 stxy 27-300 na kolumnę i zasilić je wzmakiem 90W?? Coś słabo to widzę... Według mnie dużo za słaby ten wzmak. Nie lepiej dać jednego stxa na kolumnę?? Będzie lepiej sterowany przez wzmacniacz, a mocy i tak ci wystarczy. Poza tym wydaje mi się, że jeden "mocniej" zasilony głośnik zagra lepszym basem niż 2 zasilane po 30-35W. To 0,1 mocy tych głośników...
  • Poziom 43  
    GDN 20/80/2 Tesla ARN 312 lub nawet GDN 20/60/3 grajacy spokojnie przy wiekszych mocach powiedzmy w BP 6th, albo w obudowie labiryntowej.

mloteczek1
    PS: 0,1 mocy głosników to tylko 2x ciszej. Jeśli głosniki mają wyższą skutecznosć o 4-5 dB to grają podobnie jak ten zasilony mocą 10x większą, a my oszczędzamy na rachunkach za energię elektryczną.
  • Poziom 10  
    Jeżeli chodzi o moc wzmacniacza to niewiem jaka jest dokładnie, ale mi wystarczy, sprawdzałem na nim jak zagra ten tonsil 20/60, no ale za bardzo nie wytrzymywał na niektórych piosenkach 30% wzmacniacza, dlatego woce coś większego, a czy ktoś z stx-em 27-150 miał jeszcze do czynienia, według wykresów podanycg przez producenta powinien mieć lepszy bas od wersji 27-300, ale to chyba tylko teoria, czy ktoś miał i porównał te dwa głośniki.
  • Poziom 23  
    dg098 napisał:
    Jeżeli chodzi o moc wzmacniacza to niewiem jaka jest dokładnie, ale mi wystarczy, sprawdzałem na nim jak zagra ten tonsil 20/60, no ale za bardzo nie wytrzymywał na niektórych piosenkach 30% wzmacniacza

To raczej wzmacniaczowi coś brakowało. A tak wogóle to tego tonsila podłączyłeś jak był w obudowie?? Jak tak to w jakiej?? A może podbiłeś "basy". Myślisz, że duże stx'y zagrają lepiej?? To ŹLE myślisz. Od razu powiem Ci, że do stx'ów 300 watowych to sie zaopatrz w piec. To nie chodzi o to, że "Ci wystarcza" tylko, że w stx'y trzeba wpompować bardzo dużo mocy, żeby zagrały dobrze. A GDN 20/60/xx zagra napewno lepiej od stx'ów. Skąd wiem... bo je mam i już sie nasłuchałem wystarczająco. Zarówno stx'ów jak i tonsila.
  • Poziom 13  
    Tak tylko, że Tonsil to tak naprawdę głośnik o wychyleniu liniowym (jeżeli dobrze pmiętam) ok. 3mm
    natomiast stx ok. 7mm !!!
    czyli wniosek jest taki, że zniekształcenia są na niższym poziomie w stx kosztem oczywiście SPL.
  • Poziom 43  
    Ten Tonsil 20/60/3 jest miękki. Nadaje sie do TL/BP4 i BP6+Izobaryk (Tonsil Bolero). Powiedzmy nawet 2metrowej obudowy labiryntowej. Po za tym ma całkiem duży skok. Ponad 10mm Xdam ale nie chce im się go otwierać z obudowy. Schodzi nisko w BP w mieszkaniu sprawdziłem z Spectra lab i można odczuć różnice i w miare liniową pracę na poziomie 20Hz. To znaczy że jeszcze coś tam jest. -6dB jakieś 30Hz. Jakbym miał lepszy filtr to kosztem skuteczności dałoby się niżej zejść. niestety kosztem skuteczności i mocy doń wpompowanej. Ten głośnik potrafi zjeść 3x tyle co ma napisane na magnesie.
  • Poziom 10  
    W końcu się zdecydowałe, zakupiłem głośniki stx-a dgn 27-150-4sc, no i nie żałuje grają wręcz wspaniale, nie myślałem że to będzie aż taka różnica w porównaniu do starych, testowałem narazie je w obudowie dużo za małej, ale jak zrobie kolumny (pojemność ok. w granicach 98l) wtedy zobacze co tak naprawde potrafią te głośniki, nawet dźwięk średnich tonów jest zdecydowanie lepszy i bardziej przejżysty. jak zrobie te kolumny to postaram sie wżucić ich zdjęcie. Narazie dziękuje wszystkim za swoje wypowiedzi.
  • Poziom 23  
    dg098 napisał:
    zakupiłem głośniki stx-a dgn 27-150-4sc, no i nie żałuje grają wręcz wspaniale,

Też je mam. Będą grać wspaniale, dopóki lepszych nie posłuchasz.
    One muszą się "rozegrać". U mnie chwilę to trwało.
  • Poziom 10  
    mam jeszcze takie jedno pytanie, odnośnie wzmacniacza, ponieważ chcę zmienić tego technicsa co mam, ma on bardzo ładny dźwięk, ale mi bardziej się podoba taki żeby bardziej byłoi słychać bas i wysokie tony, tylko na jaki wzmacniacz zmienić żeby miał przynajmniej tą samą moc, ponieważ ta mi wystarcza, mój model technicsa to su-v60.