Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar sporej prędkości na krótkim odcinku

pulikow 21 Paź 2007 18:16 1816 9
 • #1 21 Paź 2007 18:16
  pulikow
  Poziom 20  

  Witam

  Chcę zrobić urządzenie do pomiaru szybkości wylatującego z wiatrówki śrutu.
  Są pewne założenia:
  - odległość pomiędzy czujnikami rejestrującymi przelatujący śrut nie większa niż 15-20cm (czym mniej tym urządzenie poręczniejsze)
  - możliwość rejestracji śrutów przelatujących z prędkością do 500m/s (normalnie około 250m/s)
  - błąd pomiaru +-1%

  Chciałbym zrobić to urządzonko najprościej i najtaniej.
  Więc może warto wykonać pomiar a następnie przesłać go do obróbki i interpretacji do koputera.
  Zaoszczędzi to konieczność wykonania wyświetlacza i oprogramowania układów urządzenia.

  Czy macie może jakieś sugestie?

  0 9
 • #2 21 Paź 2007 18:23
  Gizmoń
  Poziom 28  

  Może dwa detektory z diodami (o szybkiej reakcji, i w ciemnym pomieszczeniu). Gdy śrut przerwie wiązkę świetlną pierwszej pary, włącza się zegar (taki jak najszybszy, z dokładnością do tysięcznych... Milionowych części sekundy). Po przerwaniu wiązki drugiego detektora, zegar się zatrzymuje. Znając ten czas i odległość między czujnikami (20 cm) obliczysz prędkość.

  0
 • #3 21 Paź 2007 18:27
  Elmo_pf
  Poziom 15  

  Mam pewien pomysł, ale powiedz mi w jakich warunkach układ ma być wykorzystany, bo jeśli na strzelnicy i masz możliwość obsadzić broń w stojaku to możesz wykorzystać moduły laserowe z breloków jako źródło światła i fototranzystory jak odbiorniki. Przerwanie wiązki załatwia sprawę rejestracji w dwóch punktach. Mając różnicę czasy czyli Δt oraz odległość między czujnikami s łatwo obliczysz prędkość. Dokładność też powinna być zadowalająca.

  0
 • #4 21 Paź 2007 18:34
  pulikow
  Poziom 20  

  Ogólnie to faktycznie - pierwszy czujnik włączy układ zegara a drugi go zatrzyma (proste jek drut).

  ALE jak to wykonać.

  Co do wykonania to wolałbym moduł pomiarowy mocować do lufy.
  Musi działać w dzień.
  Ogólnie to powienien być jak najmniej kłopotliwy w użyciu (fakt, że jakby wyświetlał dane to byłoby rewelacyjnie ale cena większa) - wychodzę na miejsce strzelania, zapinam chronograf i strzelam a komputer gromadzi dane, które później mogę obrabiać jak chcę (wykresy itp).

  0
 • #5 21 Paź 2007 18:45
  Elmo_pf
  Poziom 15  

  mechanicznie możesz zbudować to w oparciu o rurę którą będziesz mocował podobnie jak mocuje się tłumik do lufy (lekki problem z wycentrowaniem ale to tylko mechanika).
  Jako rejestrator możesz użyć jednego z modułów mikroprocesorowych np 8051 wyposażonych w pamięć, i napisać mały programik np w Assemblerze. Procek jest taktowany zegarem 1MHz co daje wystarczającą dokładność w pomiarze czasu. O ile się nie mylę pomiar czasu przy prędkości 200 m/s i odległości 20 cm (0,2 m) trwa 1/1000 s, w tym czasie procek taktowany z prędkością 1MHz może wykonać 1000 operacji (doliczyć do 1000), to jest dokładność 0,1 %. Chyba wystarczy dla twoich potrzeb.
  Gdybym gdzieś pomylił obliczenia proszę poprawcie mnie ;]

  0
 • #6 21 Paź 2007 19:38
  pukury
  Poziom 35  

  Witam !! Swojego czasu podesłałem na forum schemat czegoś takiego powinien być tu http://tiny.pl/16wf . nie robiłem tego ( kol. zrezygnował ) ale powinno działać . pozdrawiam !!

  0
 • #7 29 Paź 2007 20:58
  kleki
  Poziom 28  

  Układ foto - wiadomo. Pomiar czasu - niekoniecznie czasu. ;-) Może podejść do tematu inaczej? Źródło prądowe ładuje pojemność (liniowy przebieg U) i do tego dwa wzmacniacze sample&hold (może darmowe próbki?). Wyzwalasz jeden, później drugi. Różnica napięć wyjściowych jest wprost proporcjonalna do różnicy czasów przecięcia czujników. Czas masz ze wzorów, niepewność pomiarowa to tolerancja elementów około opamp-ów + niepewność pomiaru napięcia + tolerancja kondensatora (możesz ewentualnie pomierzyć). Może warto w ten sposób? Zaleta - szybkość działania. Obie próbki zbierane są w tym samym czasie (z tym samym opóźnieniem), dzięki czemu mamy niejako "kompensację" szybkości działania całego interesu. Możesz zmieniać wydajność źródła prądowego, dzięki czemu zmieniasz "podzakresy pomiarowe". ;-)

  0
 • #8 29 Paź 2007 21:24
  pukury
  Poziom 35  

  Witam !! Jeżeli tak jak radzi Kol. - to i darmowych próbek nie trzeba są po 4pln ( o ile pamiętam - jak nie mniej) - LF198/298/398 . pozdrawiam !!

  0
 • #9 29 Paź 2007 22:38
  adamkrak1
  Poziom 11  

  Aparat fotograficzny.
  Pod wylotem lufy linijka referencyjna.
  Z boku źródło światła o znanym czasie trwania błysku - znajdziesz lampy, dla których producenci podają czas i dokładność.

  Gdy pocisk/śrut będzie przelatywał, na obrazie pozostanie ślad rejestrowany w czasie błysku.
  Jeżeli błysk trwa za krótko, można wyzwolić dwa krótkie w znanym odstępie - odległością pomiarową będzie odległość między końcami śladów.
  Znając długość śladu oraz czas trwania błysku obliczysz prędkość.

  Nie piszę o wyzwalaniu migawki - zwłoka w starcie może być duża. Migawka w trybie BULB lub wyzwalana w trakcie poruszania się spustu.

  Niestety nie mam pomysłu na sposób wyzwolenia lampy. Być może trzeba tak dobrać eksperymentalnie zwłokę od naciśnięcia spustu do wyzwolenia błysku, aby w kadrze zmieścił się pocisk wylatujący z szybkością 200...500m/s.

  Albo przy bardzo szybkiej lampie po prostu wyzwalać seryjnie flashe, na obrazie powinno powstać wiele śladów, wybrać dowolne dwa do pomiaru.

  Adam Krak 1

  0