Nic się nie spali. Na PW posłałem schemat tego stroboskopu z zmodyfikowanym zasilaczem, pamiętaj także o nóżkach 8 i 1, które nie zostały zaznaczona na orginalnym schemacie.
Jeśli chcecie oddalić palnik od układu to proponuje trafo wyzwalające zostawić w pobliżu palnika i tylko jego zasilanie pociągnąć na długich przewodach. Cały pic działania lampy wyładowczej polega właśnie na wysokim napięciu tworzonym w tym trafie i nie może ono być na długich przewodach. W miarę rozgrzewania się lampy będzie ona potrzebowała coraz wyższego napięcia wyzwalającego co może sprawić że będzie błyskać nierówno.
tak
Jeżeli zwiększysz pojemnośc kondensatorów to zwiększysz także energię błysku 8O
Jeżeli komuś strobol będzie się zbytnio grzał to może zastosować mały wentylatorek komputerowy ktory podepnie zaraz za mostkiem prostowniczym (uwazajcie na biegunowość bo łatwo go spalić), aby się nie pomylić można dać na czerwonym kablu diodę zwróconą paskiem w stronę wentylatora (dioda dowolna) POZDRO dla wszyskich
witam!
polecam zapoznanie sie z kitem avt-2260. ten stroboskop jest calkiem niezly, poza tym jest w tekscie tez troche ciekawej teori. wykonalem dwa takie stroba i dzialaly przez ponad rok, co tydzien, nawet po 4-5 godzin bez przerwy. zmodyfikowalem troche sterowanie, gdzyz chcialem miec mozliwosc sterowania go z wiekszej odleglosci. jezeli ktos jest zainteresowany a nie ma dostepu do EdW 11/97, moge przeslac skan schematu.
cześć
chce zrobic do stroboskopu czujnik temperatury z pętlą histerezy. Chodzi o to ze sie ma wyłączyć jak sie nagrzeje a włączyć jak ostygnie. Czy ma ktos pomysl jak to zrobic z góry dzięki
witam
gdzieś na elektrodzie widziałem włącznik wentylatora pc po przekroczeniu danej temp. na czas np.3min to był chyba czujnik temperatury na lm35 - ale za to głowy nie dam pozdro
Mishot
Ja też uważam że chłodzenie jest bez sensu. Chcę żeby stroboskop poprostu się wyłączał aż do czasu ostygnięcia. Można oczywiście zrobić tak aby się włączał po kilku minutach ale wtedy bym musiał eksperymentalnie dobrać czas a jestem chyba na to za wygodny. Był bym wdzięczny za jakiś schemat bo nie wiem jak to wykonać.
www.zuska.host.sk/avt-2260/, obrazki 1.gif do 4.gif. na drugim znajduje sie schemat. warto zwrocic uwage, ze na plytce drukowanej rezystor R2 rozladowujacy baterie kondesatorow, jest zle podlaczony, przez co nie spelnia sswojej funkcji. uklad posiada swoj generator, jednak ja dokonalem przerobki zeby moc sterowac go napieciem 5V. jezeli ktos jest zainteresowany tym ukladem i ew. modyfikacja, niech da mi znac.
Czy jest może jakiś prosty sposób na opóźnienie wyładowania (w każdej z 3 lamp osobno)? Chciałbym zbudować taki układ, gdzie lampy błyskają jedna po drugiej. I fajnie byłoby, gdyby opóźnienie dałoby się regulować (choćby jakimiś dipswitchami). Ależ ja mam wymagania... Jakby ktoś miał jakiś pomysł na to, proszę o info.
Witam wszystkich czy ktoś morze wystawić schemat zastępczy dla diaków
KR 100 lub BR 100 urzytych w stsoboskopie na jednym palniku bo na jednym z forum słyszałem że można to zrealizować na dwuch tranzystorach i dwuch rezystorach Dzienki .Narka :
Nie, wszystkie odpowiadajace sobie kondensatory mają takie same wartości. Ktoś tu wcześniej pisał o 4lampowym strobie i jakichś podwajaczach. Opisywał podobny problem, że nie zapalają się wszystkie lampy. Może to też coś takiego?
Zrobiłem mały test, odłączyłem tą najrzadziej błyskającą lampę i podłączyłem samą do prądu. Układ wyzwalacza zastąpiłem baterią. Przy szybkim stykaniu przewodu do baterii, układ i tak błyska bardzo rzadko, przy czym pozostałe dwie lampy podłaczone w taki sposób, działają dobrze. Jakiś problem z kondensatorem, czy co? Ten akurat był nowy (w przeciwieństwie do dwóch pozostałych), więc chyba nie powinien sprawiać problemów...
// Dopisane
Kombinowałem dalej i zauważyłem, że pomimo, iż lampa zwykle nie błyska, po przyłożeniu baterii palnik w środku robi się niebieskawy (jest to ledwo zauważalne). O czym to świadczy? O braku energii potrzebnej do wyładowania, czy raczej o braku impulsu wysokiego napięcia? Dodam, że kondensator (na oko) jest naładowany, bo przy jego rozładowywaniu (oczywiście po wyłączeniu układu ) idzie niezła iskra.
Witaj! Masz prawdopodobnie ten sam problem co ja miałem. Jest kilka możliwości!
1. Za duży albo za mały opornik który idzie od NE555 z nóżki która wyzwala błyski Q [nóżka chyba 3] do optotriaków.
2. Uszkodzone lub spalone optotriaki!
najlepiej wymienić lub sprawdzić obydwie możliwości, ja miałem uszkodzone optotriaki i za mały opornik.
pozwodzenia, pozdrawiam, Szymon.
To żadna z tych możliwości. Układ z NE555 jest odłączony, wyzwalam lampę za pomocą baterii. Optotriak też mam jeden sprawdzony (bo działa z jedną lampą), ale przy pozostałych nie chce.
Mam pytanie czy jesli zamiast sterownika tego stroboskupu (na pierwszej strone) na optotriaka dam sygnal z poru LPT kompa to bedzie wszytko ok. Znalazlem na elektrodzie efekty do winampa i tam tez wykorzystuja optotriaka i wymyslilem ze moge dac sygnal na stroba. Oto strona z tym efektem do winampa.
http://www.elektroda.net/dla_kompa/discolitez.html