Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejne kolumny na Teslach

hacker 22 Paź 2007 17:57 6331 24
  • Witam !!
    chciałem przedstawić moje kolejne kolumny, tj. monitory i centralna również na głośnikach Tesli m.in. dlatego że maja dobre brzmienie i niską cenę :D

Kolumna centralna:
    Przetworniki jakie wykorzystałem to 2 średnioniskotonowe ARN 150/05/4 oraz wysokotonowy ekranowany ARV 104/64/8.
    Zwrotnica Janbo J-2-8. Kable głośnikowe oczywiście OFC, do arn'ów 2x1,5mm a do arv'ki 2x1mm, a do połączenia terminala ze zwrotnica 2x2mm.
    Obudowa wykonana z płyty wiórowej 18mm, o wymiarach 480x180x250mm (SxWxG). Objętość ok 13L brutto w BR śr. 5cm dł. 12cm. Całość oklejona fornirem lipowym i pomalowana lakierem półmatowym do parkietów- 3 warstwy. Wytłumienie watą 2cm po bokach oraz na górnej i dolnej ściance.

Monitory:
    Modele 2 drożne na przetwornikach ARN 188/08/8 oraz ARV 104.
    Zwrotnica również Janbo model A-188. Okablowanie również OFC 2x1,5 i 2x1mm. Terminale głośnikowe ze złoconymi zakręcanymi bananami.
    Obudowa zamknięta pojemności ok 17L brutto. Wymiary: 230x400x300mm. Wykonana również z płyty 18mm, oklejona fornirem lipowym i na to 3 warstwy lakieru.
    Całość wytłumiona bardzo dobrze, tzn. na każdej sciance wata 2,5cm plus dodatkowo kawałki waty gr. ok. 2cm.

Koszty 3 takich kolumn wyniosły ok 480zł.
    Odsłuch: moim zdaniem grają super, zarówno w kol centralnej jak i w monitorach bas jest miękki i dynamiczny. Te kolumny tworzą niezły trójkąt w którym wzajemnie się uzupełniaja i dzwięk jest taki jak w prawdziwym kinie domowym :D
    Dodam, że wszystko podłączone jest do amplitunera Yamaha RXV 457.

Fajne!
  • #3 22 Paź 2007 18:17
    izbic
    Poziom 28  

Witam!
    Widzę, ze będę pierwszy...Musze powiedzieć, że kawał dobrej roboty. Konstrukcja już dość oklepana, ale starannie wykonana i może się podobać. Teraz troszkę pytań...dlaczego zwrotnice dałeś gotową, a nie zrobiłeś sam?Te janbo może i są dobre,ale myślę, że dobrane pod konkretne przetworniki i zrobione własnoręcznie nie tylko lepiej by sie sprawowały, ale wyszłoby taniej. Dlaczego monitorki zamknięte? Moim zdaniem ta Tesla nadaje sie doskonale do BR, nie brakuje Ci basu? Sam zamierzam zrobic podłogówki w podobnej konfiguracji tylko zamiast ARV będzie Visaton SC10N i własna zwrotka. Gratuluje udanej konstrukcji. Pozdrawiam.

• #4 22 Paź 2007 18:21
    hacker
    Poziom 26  

Witam !
    zwrotnice do monitorów tzn A188 mialem z poprzednich kolumn, wiec kupowalem tylko do centralnej. Fakt można zrobic samemu i bedzie taniej, ale najpierw musze pozna ćwięcej teorii na ich temat żeby potem dobrze złożyć :D
    A te tesle w zamkniętej bo to wersja 8 gdzie Qts wynosi 0,75, i jak dla mnie gra bardzo ładnie. Szczeże mówiąc mam troche dosyć BR i za mały pokój.
    pozdrawiam

• #5 22 Paź 2007 18:25
    izbic
    Poziom 28  

A jak sprawa wysokich tonów? Bo właśnie sam sie zastanawiam czy dokładac troszkę więcej kasy i wziąć Visatona czy jednak budżetowo tę ARVkę...w sumie różnica to jakieś 15 zł na szt.

• #6 22 Paź 2007 18:29
    hacker
    Poziom 26  

hmm, jak dla mnie arv gra ok, ale jakbym mial wiecej kasy wziałbym Tonsila GDWK 11/100. Także możesz spokojnie brać Visatona, będzie niezły zestawik :D
    Aha i zobacz efektywności obu głośników ile trza bedzie tłumić.

• #7 22 Paź 2007 18:33
    izbic
    Poziom 28  

Tak juz właśnie patrzyłem i ARN ma 85dB a Visaton 90 ja lubie troszke więcej wysokich tonów więc będę go tłumił jakieś 3dB albo i mniej...

• #8 22 Paź 2007 18:36
    hacker
    Poziom 26  

Myślę, że będą grały bardzo dobrze, chociaż nie słyszałem visatonów, a 11/100 Tonsila mam w przednich kolumnach podłogowych.

• #10 22 Paź 2007 18:49
    hacker
    Poziom 26  

hehe, fakt też widziałem ,ale to pewnie jakieś podróbki. A oryginały zaczynają sie od ok 70zł/szt, w dodatku używane, a nowe chyba tam sa za 80 parę złotych.

• #11 23 Paź 2007 11:49
    Shadowek
    Poziom 31  

Kolumny niewątpliwie ładne, ale rażący błąd to zwrotnica

Co do tego 11/100 z linku to kto wam powiedział że to Tonsil? Jak byk pisze "maxton", a nie Tonsil!

• #12 23 Paź 2007 15:23
    daro9925
    Poziom 13  

Witam
    No te kolumny to coś pięknego. Fakt temat oklepany ale to zawsze coś innego niż STX lub piooner. Dobre przetworniki dałeś. Więcej takich konstrukcji.
    pozdro

• #13 23 Paź 2007 15:45
    zaza126
    Poziom 1  

czesc
    kolumienki są spoko, tanio wyszły. Fajnie oklejone. Tesla - bardzo lubie te głosniki
    pozdrawiam
    zuzia

• #15 24 Paź 2007 11:38
    hacker
    Poziom 26  

Teoretycznie moglem dac mniejsze, ale byłyby za małe jak dla mnie, a po drugie w przednich kolumnach podłogowych mam 2xarn 226 + arp + gtc 11/100. Co do zwrotnic to kiedyś się wymieni na lepsze :D
    Aha, a do 150 też mozna dokupić ekrany i zamontować.

• #16 24 Paź 2007 11:53
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

hacker napisał:
    Teoretycznie moglem dac mniejsze, ale byłyby za małe jak dla mnie...

Ale chyba mówisz tylko o względach estetycznych. Efektywność tych głośników jest przecież taka sama. :idea:
    http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=80&catit=76&l=1&catg=1
    &
    http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=80&catit=67&catg=1
    I jeszcze jedno.
    Fronty jakoś nie tworzą całości z pozostałymi głosnikami (inna stylistyka)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ghlight=&sid=323bdebb1dcb5ccc86636a831c59757b

• #17 24 Paź 2007 13:21
    hacker
    Poziom 26  

Tak, mówię raczej o stylistyce bo lubie duże kolumny i satelity na 150 za bardzo by mi nie pasowały,a te 188/08 bardzo mi sie podobają, ale grają też niezle, mają ładny basik.
    Fakt fronty są ciemniejsze bo tam jest fornir sosna i lakierobejca. Teraz nie chcialem sie bawić lakierobejcą, a same bejce były zbyt ciemne i dalem sam lakier na fornir.

• #18 14 Gru 2007 01:50
    Farmi18
    Poziom 14  

Hejka!
    Taka sprawa odnośnie Waszej dyskusji o centralnym z głośnikami 150 i 116cm.
    Hmm, osobiscie w monitorki dam chyba 150, bo jednak wiecej jest przychylnych głosów na 150 w satelity, a co do centralnego, to chciałbym go jak najniższego, czyli chyba 116 to bedzie (napewno ekranowane) z sopranem.
    Ale pojawia sie problem, może tylko mojej niewiedzy, mianowicie potrzebuje do nich sopranika (ekrowanego) o średnicy jakoś znacząco mniejszej do 116, tak jak to ma miejsce w centralnych, bo glupo wg mnie by wyglądały 3 jednakowe kólka w rzędzie :)

• #20 14 Gru 2007 09:14
    przemo-lukas

Farmi18
    Nie patrz na to, jak to będzie wyglądało. Oczywiście względy estetyczne mają znaczenie, ale bez przesady. SC10N8 - fajny przetwornik w tej cenie. No i ekranowany. :idea:

• #21 14 Gru 2007 11:28
    Marcinek84
    Poziom 15  

mi się nie podoba ta okleina ale to szczegół oklepana konstrukcja nic nowego jedyny plus to staranne wykonanie i dosyć niezłe przetworniki

• #22 14 Gru 2007 11:34
    Farmi18
    Poziom 14  

Oklepana i jescze nie jeden taką popełni z drobnymi modyfikacjami jak zaokraglone lub zcięte rogi.
    Ja jeszcze dodam w sswoich pochyloną przedią część.
    Popostu pewna konstrukcja, niedroga i mało skomplikowana.

• #23 14 Gru 2007 15:34
    hacker
    Poziom 26  

Ja tam nie kombinuje z obudowami bo najbardziej mi takie pasują. Fakt że niektórzy robią jakieś wymyślne i nie powiem, niektóre są całkiem eleganckie.
    Ale u siebie wole takie zwykłe i proste.
    A co do nie okleiny, tylko forniru to lipowy jest ładny tylko lakier jakiś dziwny był bo jest lekko zielony odcień.

• #24 14 Gru 2007 17:05
    przemo-lukas

Farmi18 napisał:

Ja jeszcze dodam w sswoich pochyloną przedią część.

A wiesz kolego po co się tak robi?
    A wiesz jaką zastosowac zwrotę?
    :D

• #25 14 Gru 2007 18:54
    Farmi18
    Poziom 14  

Pochylone ścianki = Likwidacja fali stojącej. Im wiecej nieregularności, mniej równoległych ścian to lepiej.
    Zwrotnica.... myśle, ze jak ścagne od kogoś kto już robił i forum oceniło projekt zwrotnicy za dobry..... taką zrobie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME