Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezprzewodowy mikrofon FM

tranzystor1204 22 Paź 2007 20:22 11795 41
  • Bezprzewodowy mikrofon FM
    Zastanawiałem sie czy warto pokazywać to w DIY, gdyż schemat "zaodmałpowałem" ze stronki http://www.belza.cz/hf/bug.htm ...
    Ale chciałem pokazać że mając lutownicę, trochę śmieci i wolnego czasu można zrobić coś ciekawego...
    Płytkę wyciąłem z płyty z jaką obklejane są stare meble... Pomalowałem na biało i powierciłem otwory... elementy wszystkie są wylutowane ze starych szpargałów a cewkę nawinąłem na śróbę...
    Obudowę wykonałem ze starego pilota do TV
    Odcinając gniazda na baterie...
    Usunąłem instalację do dwóch skrajnych baterii pozostawiając ja tylko do dwóch, które mi były potrzebne...
    Następnie z jakiegoś rezystora nastawnego na "świder":)) wykonałem element który posłuży do dostrajania układu
    Od siebie dołożyłem jeszcze instalację Diody Led (zielona) sygnalizująca prace układu lecz zrobiłem to juz po wykonaniu płytki, więc umieściłem ją w obudowie. przyklejając klejem elementy i lutując...
    Następnie przymocowałem mikrofon do obudowy(oczywiście po wcześniejszym nawierceniu otworu)
    Następnie zamontowałem płytkę do ubodowy i polutowałem odpowiednio przewody...
    Wykonałem element strojeniowy... przymocowałem to tego rezystora nastawnego, -który tutaj pełnił inną funkcję- rdzeń( kawałek gwoździa) tu chcę zaznaczyć że najpierw należy sprawdzić czy rdzeń należy wykonać z aluminium(np nit) czy z żelaza...
    Następnie za pomocą lutownicy z dużym grotem uformowałem obudowę topiąc po prostu plastik... jest to żmudne, nom ale jak juz powiedziałem jest to nadajnik ze śmieci:))) Gdy obudowa była już gotowa, wyrównałem mniej więcej gródki papierem ściernym, pomalowałem sprayem i nakleiłem naklejkę wykonaną w paincie.... Bezprzewodowy mikrofon FM
    I nadajnik gotowy...

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    tranzystor1204
    Poziom 18  
    tranzystor1204 napisał 380 postów o ocenie 17, pomógł 14 razy. Jest z nami od 2007 roku.
    pawlik19
    Poziom 16  
    Witam,
    jak na tak prosty układ to całość jest troszkę "cegłowata", myśle ze lepiej byłoby to umieścić w obudowie z zużytego markera,najlepiej z metalową obudową,która może służyć jako antena.
    Jaki zasięg ma twój nadajnik?

Pozdrawiam
    Calineczka*
    Poziom 31  
    ...a jak wyglada w tej konstrukcji sprawa odstrajania sie od czestotliowsci po dotknieciu anteny?
    arek59
    Poziom 29  
    Po doknięciu obudowy zasięg zmaleje. Robiłem takie cudo i zasięg miał do 30 metrów w promieniu, a odbiornikiem było radio kasprzak z ustawionym zakresie UKF.
    tranzystor1204
    Poziom 18  
    Jak juz mówiłem nadajnik jest ze śmieci, więc i zasieg nie jest maksymalnydla tego układu gdyz nie dopasowałem elementy idealnie jak powinny być... Do C 33p i 47p dałem tranzystor 2N3906 wiec i parametry uległy troche zmianie... Zasieg tez nie jest za dobry bo antena jest ze zwykłego kawałka grutu.. A jesli chodzi o obudowe chodziło mi o to żeby tylko to wepchnąć w obudowe a nie o konkretne zastosowanie

Dodano po 2 [minuty]:

Na otwartej przestrzeni zasięg to jakies 15m... A do sostrajania słuzy rdzeń którym sie steruje za pomoca pokrętła wiec mozna dostrajać odbiornik na bierząco... Ktos pytał na jakich częstotliwosciach pracuje ten nadajnik... to zależy od cewki i od rodzaju rdzenia... mój nadaje na ok 88-90MHz bo po prostu tak sobie go zaplanowalem

Dodano po 2 [minuty]:

sygnał odbieram Miniwierzą... Odbiornik FM

Post był raportowany.
    Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA --> REGULAMIN. [hefid]
    Dexter23pl
    Poziom 26  
    Wg mnie fajne terz kiedys szukałem czegos prostego. Mała żecz a cieszy :D

Post był raportowany.
    Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA --> REGULAMIN. [hefid]
    Calineczka*
    Poziom 31  
    Panowie, zlitujcie się proszę, starajcie się pisać poprawnie-zęby bolą jak się czyta takie żECZy
    na dole po lewej jest przycisk PISOWNIA -polecam!
    tranzystor1204
    Poziom 18  
    Matasio
    Tak właśnie o to chodzi z ta tabelą tranzystorów, co jednak nie oznacza że inaczej układ nie będzie działał... Będzie tylko z pewnością gorzej... Bo jak juz mówiłem ja dałem tranzystor 2N3906 do kondensatorów 33p i 47p gdyz nie miałem kondensatora 27p ani tranzystorów BF jakie są do kondensatorów jakie użyłem... Jeśli jednak jest mozliwosć to warto skompletować elementy z 1 lub 2 wersu tabeli...
    Jeśli chodzi o cewke:
    6 zwoi z drutu miedzianego izolowanego o średnicy 0.8mm nawinięte na średnicę 5mm... U mojej sewki odstepy między każdym zwojem wynoszą mniej wiecej tyle samo ile średnica drutu...
    Jeśli chodzi o strojenie... częstotliwosć zależy od rdzenia a konkretniej od materiału z jakiego rdzeń jest wykonany... O ile się nie myle to wsuwanie rdzenia aluminiowego zwiększa częstotliwość a żelaznego zmniejsza(tutaj prosze mnie poprawić jesli pokręciłem):))) po zmontowaniu układu należy sprawdzić czy nadajnik nadaje na paśmie FM... Najpierw przeszukujemy całe pasmo bez rdzenia, jesli nic nie znajdziemy następnie z rdzeniem żelaznym a potem z aluminiowym aż usłyszymy w głośnikach odbiornika cisze a po uderzeniu w mikrofon zastuka także w głośnikach...(rdzeń należy przesuwać w cewce powoli) i jak już będziemy wiedzieć jaki rdzeń należy użyć to trzeba go zmontować także ruchomo żeby w jakiś sposób także po włożeniu w obudowe można było dokonac drobnych korekt częstotliwości nadawania
    c4Hack
    Poziom 10  
    Witam!
    Czy jeśli zrobię cewkę z 9 zwojami to będzie to miało wpływ na działanie urządzenia?
    Pozdrawiam
    tranzystor1204
    Poziom 18  
    c4Hack napisał:
    Witam!
    Czy jeśli zrobię cewkę z 9 zwojami to będzie to miało wpływ na działanie urządzenia?
    Pozdrawiam

hehehe:))) Nieee... tak tylko napisałem że 6 zwoi... zrobiłem wyliczanke i padło na 6:))) oczywiscie ze ma... warto troche poczytać o cewkach... polecam jest taka magiczna strona jak www.google.pl ... Tam jest wszystko
    :) Bez urazy

Kwoli wyjaśnienia:
    Indukcyjnosć cewki zależy od współczynnika skojarzenia a ten zależy od geometrii cewki czyli od liczby zwojów, średnicy drutu i od kształtu cewki a także od rodzaju rdzenia... tak wiec jesli dasz sobie te swoje 9 zwoi to raczej współczynnik skojarzenia sie zmieni więc układ nie bedzie działał jak powinien...
    Bisuside14
    Poziom 15  
    Jestem początkujący i bardzo chętnie zorbie sobie taki nadajnik. Myślę że nawet i tak prostych i w miarę ciekawych układów powinno pojawiać sie na elektrodzie w konstrukcjach DIY ze względu właśnie na początkujących.
    Jacqbus
    Poziom 12  
    Witam.

Bardzo fajny i przydatny układzik. Na pierwszym zdjęciu wygląda jak zapalnik :D

Mam jeszcze jedno pytanie: Co to znaczy:

tranzystor1204 napisał:

"zaodmałpowałem"

jakiś nowy język się tworzy :)

Pozdrawiam Jacqbus
    tranzystor1204
    Poziom 18  
    Kazdy artysta ma prawo stwarzać, nawet język... hehehe:))

Dodano po 7 [minuty]:

Jacqbus
    Coś uboga ta twoja stronka... Musisz jeszcze troche nad nią poślęczeć:)) Ale zapowiada się ciekawie
    Jacqbus
    Poziom 12  
    Oj trzeba, trzeba. Strona istnieje dopiero 2 tygodnie i sam ją administruję, dlatego materiałów jest na razie mało. Dodatkowo wszystkie artykuły pisze sam a nie kopiuje bezmyślnie z internetu.

Pozdrawiam
    Krzysztof33
    Poziom 15  
    Fanie wykombinowałeś z obudową, szkoda pilota :/ ale generalnie ok. Mam u siebie w szparagałach schematy czegoś podobnego i tak jak ktoś pisał w obudowie z markera. Całość zasilana mini bat 12V zasięg do 15m o ile się nie mylę. Pytanie do autora: jak się tłumaczysz przed sąsiadami za zakłucanie eteru?? :D Uważaj bo można mieć przez to problemy, albo dostrajaj na niższe częstotliwości.
    PS jak ktoś będzie chciał te moje projekty to pisać i wrzucę na elkę. Pozdrawiam serdercznie i życzę kolejnych udanych konstrukcji
    tranzystor1204
    Poziom 18  
    hehehe
    Moi sąsiedzi mieszkają jakieś 50m ode mnie gdzie mój zasięg juz nie sięga... A po drugie jak juz mówiłem mój nadajnik nadaje za 88-90MHz... Kto by słuchał radia na tych częstotliwościach... każdy sie ma w głąb pasma:)))) ehehe...
    Mówisz szkoda pilota... on był zepsuty wiec go wykorzystałem
    I wrzuć te projekty... mozesz nawet na tym forum jeśli chcesz...
    Krzysiek1wr
    Poziom 14  
    Witam. Jest różnica między KOND 47nF/50V ceramika R=2,5mm a KOND 47nF/63V ceramika R=5mm bo ja patrze w sklepie internetowym. I jaki w tym układzie zastosować.
    tranzystor1204
    Poziom 18  
    tak jest różnica... ale to w tym układzie nie będzie miało większego znaczenia... do tego układu lepiej jednak jeśli zastosujesz ten pierwszy..
    gumisie
    Poziom 40  
    Krzysiek1wr napisał:
    Witam. Jest różnica między KOND 47nF/50V ceramika R=2,5mm a KOND 47nF/63V ceramika R=5mm bo ja patrze w sklepie internetowym. I jaki w tym układzie zastosować.

Jest bardzo wielka różnica ponieważ 47nF to nie 47pF/patrz schemat/ a te /50V lub /63V to napięcie przebicia i w tym układzie nie ma znaczenia.
    tranzystor1204
    Poziom 18  
    gumisie
    Sam sobie urwałeś łeb:)))
    Zachęcam do dokładnego czytania... To naprawdę nie boli!!! Zacytowałeś pytanie czy jest różnica miedzy dwoma kondensatorami o tej samej pojemności a w odpowiedzi napisałeś że jest różnica między 47nF a 47pF... Gdzie tu sens???? NO chyba że chciałeś sie pochwalic że to wiesz... Ale musze cie zmartwić... Większość to wie:)))))
    Nie wiem czy twoja inteligencja jest tak "duża" czy po prostu to przegapiłeś... No ale trudno jest dwa razy to samo przegapić...
    Po drugie na to pytanie juz odpowiedziałem więc po co sie powtarzać???
    joy51
    Poziom 2  
    Witam.
    Jak dobrać tranzystor do tego układu??
    (nie mam dostępu do żadnego z tranzystorów wymienionych w tabelce)
    tranzystor1204
    Poziom 18  
    noto masz problem... Ale co to znaczy ze nie masz dostępu???
    joy51
    Poziom 2  
    mieszkam w takiej dziurze że kupienie jakiego kolwiek tranzystora w sklepie graniczy z cudem (allegro odpada)
    joy51
    Poziom 2  
    chodzi o to ze mam dużo różnych tranzystorów ale akurat tych które są w tabelce nie mam i pytam się czym się kierować przy wyborze tranzystora
    tranzystor1204
    Poziom 18  
    W tej tabeli były podane tranzystory, które najlepiej spełniają swoja rolę... Z pewnością można by znaleźć jakieś odpowiedniki nom ale w takiej sytuacji nie ma sensu konstruować tego nadajnika, gdyż może on wogóle nie działać lub też mieć koszmarnie niski zasięg i dużo szumu robić... Jak nie masz ty tranzystorów to raczej nie zrobisz tego nadajnika:))
    joy51
    Poziom 2  
    Czemu to ma niemieć sensu?
    Moim zdaniem takie kombinowanie i szkukanie innego wyjścia z sytuacji rozwija i daje satysfakcje.

Dzięki za odpowiedź na moje pytanie.
    Michał P.
    Poziom 10  
    Zastosowałeś 3 V zasilania, tak jak na schemacie. Czy zastosowanie np. 4.5 V zwiększy zasięg, czy też pogorszy jakość?
    Pozdro
    tranzystor1204
    Poziom 18  
    W takiej sytuacji trzebaby zmienic wartość R1 i może także R2...