Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kuchenka gazowo-elektryczna a różnicowo-prądowy.

22 Paź 2007 22:09 3059 9
  • Poziom 14  
    Witam.

Niestety mam kolejny problem z instalacja elektryczną w domu gdzie zamieszkuję. Instalacja jest starego typu dwuprzewodowa bez przewodu ochronnego. W każdym gniazdku 0 połączone jest mostkiem bolcem. W skrzynce z bezpiecznikami zamontowany jest bezpiecznik różnicowo-prądowy. Nie wiem na jakiej zasadzie ktoś go zamontował kiedyś.
    A teraz do sedna sprawy. Postanowiłem zainstalować kuchnię gazowo elektryczną i pojawił sie problem. Po podłączeniu kuchni do sieci elektrycznej i gazowej "wywala" różnicowo-prądowy. Dom ma ogrzewanie gazowe. Jak sprawdziłem instalacja gazowa ma galwaniczne połączenie z instalacja CO a ta najprawdopodobniej dalej poprzez zasilanie wody z siecią wodociągową.
    Boję się, że zakupiona właśnie kuchnia gazowo-elektryczna stanie się zupełnie nieprzydatna jeśli chodzi o elektryczne zasilanie piekarnika lub czeka mnie dorabianie przewodu ochronnego do instalacji elektrycznej :(
    Co radzicie?

Rob
  • IGE-XAO
  • Poziom 24  
    odłacz bolec w gniazdku i po sprawie. ochrone bedziesz mial z zerowanej instalacji gazowej.
  • IGE-XAO
  • Poziom 14  
    lidmar napisał:
    odłacz bolec w gniazdku i po sprawie. ochrone bedziesz mial z zerowanej instalacji gazowej.

Oj oj oj błąd w sztuce! Do takiego czegoś się nie należy przyznawać. Zerowanie do instalacji gazowej jest niedopuszczalne.

Rob
  • Poziom 29  
    Witam.

Lecz powinno być wykonane uziemienie wyrównawcze do rury gazowej.
  • Poziom 39  
    Tak czy inaczej masz dwa rozwiązania swojej sytuacji:
    1. wywalić różnicówkę (no bo i po co ona przy instalacji 2-przewodowej) albo
    2. położyć nowy kabel 3-żyłowy od różnicówki do kuchenki.

Pozdrawiam
    Adam
  • Poziom 20  
    Koledzy zasadnicza uwaga NIE WOLNO STOSOWAC NA INSTALACJI 2-PRZEWODOWEJ WYLACZNIKA ROZNICOWOPRADOWEGO (mowie o instalacji za roznicowka). Jak napisal kolega trzeba dociagnac nowy kabel do pieca 3 zylowy a jesli na roznicowce sa jakies gniazdka z tzw zerowaniem to wypiac roznicowke .
  • Poziom 14  
    Kaz K napisał:
    Koledzy zasadnicza uwaga NIE WOLNO STOSOWAC NA INSTALACJI 2-PRZEWODOWEJ WYLACZNIKA ROZNICOWOPRADOWEGO (mowie o instalacji za roznicowka). Jak napisal kolega trzeba dociagnac nowy kabel do pieca 3 zylowy a jesli na roznicowce sa jakies gniazdka z tzw zerowaniem to wypiac roznicowke .

Brałem taką możliwość pod uwagę. Niestety będzie z tym problem bo bez kucia ścian się nie obędzie. Myślałem też o podłączeniu kuchenki wężem gumowym do instalacji gazowej, ale monter który ją podłączył powiedział, że nie ma takiej możliwości aby kuchenka była odizolowana galwanicznie od instalacji gazowej ponieważ wąż elastyczny którym można podłączyć kuchenkę jest i tak zbrojony siatką metalową i będzie miał przewodność.
    Trochę się "wkopałem" z tą kuchenką. Kuchenka zakupiona a tu powstał taki problem. Chyba pozostanie mi ją sprzedać i kupić całą gazową.
    Co do różnicówki to była ona zamontowano już dość dawno przez zarządcę domu. Nie wiem w jaki sposób. Musiałbym wywalić tablicę z bezpiecznikami.

Rob
  • Poziom 14  
    więc trzeba ten obwód włączyć przed różnicówką, sprawdzić tylko czy wszystkie połączenia w gniazdach są w porządku i czy bolce są zerowane i będzie git.
  • Poziom 28  
    Najrozsądniejsze rozwiązanie to demontaż RCD. Swoją drogą ciekawostka - rzadko widzi się sieć TN-C z RCD w podrozdzielni. ;-)
  • Poziom 14  
    kleki napisał:
    Najrozsądniejsze rozwiązanie to demontaż RCD. Swoją drogą ciekawostka - rzadko widzi się sieć TN-C z RCD w podrozdzielni. ;-)

Na chwilę obecną RCD został zdemontowany. Pojawił się natomiast inny problem. Zapalnik piezo sam się wyzwala. Nowy temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic875177.html

Rob