Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka od kamery do zabawek na akumulatorki

23 Paź 2007 16:56 3857 6
 • Poziom 22  
  Witam
  chce zrobić ładowarkę do akumulatorka 6v 12ah, posiadam ładowarkę z kamery która ma prąd ładowania 10v 1,3A. prąd chce wyprowadzić kabelkiem na zewnątrz, i co musiał bym dodać żeby ten prąd zmiejszyć aby był odpowiedni dla tego akumulatorka? wystarczy jakiś opornik??

  I mam pytanie czy ładowarka wyłączała by się sama jak był by naładowany akumulatorek? tak jak to robi przy ładowaniu akumulatorka z kamery?

  teraz znalazłem zasilacz sieciowy o takich parametrach: input 220-240 150mA, output: 7,5v --- 1A 7,5Va
  Czy mogę ten zasilacz zastosowac jako ładowarka do akumulatorka podanego wyżej??

  Pozdrawiam Paweł[/youtube]
 • Sklep ECSYSTEM
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Witam

  Zmontuj sobie nawet takie najprostsze na MOSFET źródełko prądowe- schematy znajdziesz na elektrodzie. Podłącz je do swej ładowarki a wyjscie do akumulatorka. Ustaw potencjometrem prad na wyjściu żródełka na wartość 1,2 A( w szereg z źródełkiem włącz amperomierz) i wsjo.Na akumulatorku odłoży sie pożądane napięcie pod wpływem przepływu pradu ładujacego. Wartość 1,2 A wynika z tego , że ladujemy akumulatorek pradem o wartości 0,1 pojemności akumulatora. Przed ladowaniem rozladuj akumulatorek. No a potem ok 12-14 h ładuj:) Pozdry.

  PS. Apropo wyłaczania sie po naladowaniu to juz raczej nie-inny akumulator i o innej pojemnosci. Nie wiem na jakiej zasadzie badane masz napiecie akumulatora w ładowarce kamery-moze mikrokontroler bada stan naładowania czy moze prosciej pomiar napiecia badz czasu ładowania. A moze to kamera ma wbudowany układ kontroli ladowania a zasilacz jest zwyczajnie "prosty" -Ja tak mam np. w SONY.
  Mam tylko nadzieje ze ten uklad nie rozlaczy Ci wczesniej źrodelka pradowego;)

  Aha a ten zasilacz drugi o którym wspomiałes - ewentualnie. Troche za mały prąd ładowania -Rozładowany akumulator "pociagnie" tyle pądu ile mu potrzeba i czasem ten zasilaczyk bez źrodełka pradowego i wymuszeniu mu określonej wartości prądu (dla niego już poniżej 1A) moze nie podołac-spadnie mu napiecie-Zasilacz na styk.

  Najlpiej ładować akumulatorek PRĄDEM a nie napięciem. Musisz miec zasilacz ktory zapoda Ci minimum 1,2 A o napieciu nieco wyższym niz 6 V bo trzeba troche liczyc na saturacje napiecia na tranzystorze. Jak bedziesz miał zasilacz o pradzie mniejszym niż 1,2 A to PRAWIDŁOWE ladowanie dłuzej bedzie przebiegac (dłużej niz 12 h). Wiec ta twoja ładowara od kamery jest dobra jesli chodzi o parametry.

  Pozdrawiam
 • Sklep ECSYSTEM
 • Poziom 22  
  dzięki wielkie za odpowiedź.. ale mam jeszcze jedno pytanie bo ta ładowarka z kamery ma jeszcze jedno wyjście 7,5V 1,6A czy z tego wyjścia można ładowac akumulatorek bez żadnych dodatkowych elementów? czy też trzeba by coś przerabiać? jezel tak to co trzeba by zamontować?
  proszę o odpowiedź jak dla laika bo nie zabardzo znam się na tych sprawach.. najlepiej jakiś link do tego co miałbym wykonać..
  Pozdrawiam i z góry dziękuje
  Paweł
 • Poziom 12  
  Jeżeli chodzi o to drugie napięcie to moim zdaniem możesz go wykorzystać. Włącz w szereg z ładowanym akumulatorem ampermierz i sprawdź ile pobiera prądu. Akumulator powinien być ładowany prądem jak pisał poprzednik. Jeżeli będzie za duży to zbij go włączając w szereg z ładowanym akumulatorem jedną lub jak trzeba więcej diod połączonych szeregowo o prądzie min. 3 ampery każda. Sprawdzaj czy ładowarka nie jest zbyt gorąca. Na początku ładowania zawsze akumulator pobiera większy prąd a po kilku minutach stabilizuje się. pozdro.
 • Poziom 22  
  Dziękuje bardzo za odpowiedź
  ładowanie ukumulatorka obeszło się bez żadnych diód, podczas ładowania akumulatorka rozładowanego pobór jest ok 0,9A gdy się naładował do ok połowy to pobór był ok 1,1A napięcie zaś przez cały czas było w okolicach 7,25V czyli wydaje mi się że mozna go tak ładować. podczas ładowania akumulator był lekko ciepły ale nie gorący!
  Jeśli prąd ten jest zły dla tego akumulatorka to proszę o uświadomienie mnie :)

  Pozdrawiam Paweł
 • Poziom 12  
  Dla dłuższej żywotności akumulatora jednak bym proponował trochę zbić prąd na jeszcze mniejszy. Ładował będzie się dłużej ale bezpiecznie. Myślę dlatego, że nie ma podane maksymalnego prądu ładowania dla tego akumulatora. Zawsze lepiej jest gdy on jest mniejszy niż zbyt wysoki. Pozdro...
 • Poziom 15  
  Witam

  Należy unikąć podłączania akumulatorków bezpośrednio do zasilaczy a zwłaszcza zasilaczy o odmiennych parametrach niż parametry ładowania danego akumulatorka. Gdy rozpoczynamy ładowanie akumulatora napięcie na jego zaciskach jest małe, więc prąd ładowania ze zwykłego zasilacza jest bardzo duży. Akumulatory nie lubią dużych prądów ładowania - szybko się wtedy niszczą. Ze wzrostem stopnia naładowania napięcie podnosi się, prąd ładowania maleje, w szczególnym przypadku do zera, akumulator pozostaje niedoładowany, czego też bardzo nie lubi. Aby zapewnić stały prąd ładowania akumulatorek należy ładowac PRĄDEM wlaściwym dla danej pojemności akumulatorka - zgodnie z zasada: Iład= 0,1C (0,1 pojemności) akumulatorka-optymalne ładowanie,pomijam tu mozliwośc szybkiego rodzaju ładowania, gdyż ono wymaga bardziej złozonego ukladu kontroli parametrow elektrycznych jak i termicznych akumulatorków. Aby zapewnic właściwy prąd ładowania stosujemy źródla prądowe bądź prostsze "układziki" ograniczajace wartość pradu ładowania. Schemacik na dołączonym rysunku . Układzik taki choć prosty spełnia swe zadanie-ogranicza maksymalny prąd ładowania do żądanej wartości. Widzimy na schemacie ,że plynący w obwodzie prąd ladowania będzie zależny od spadku napięcia na R2. Dzięki niemu za pośrednictwem T2 zostaje "przyblokowany" T1 i w efekcie wartość prądu maksymalnego utrzymuje sie na poziomie "ustalonym" przez rezystor R2. Dlatego wartość R2 tak dobieramy by żądana wartość prądu ładowania wywołała na nim spadek napiecia bliski ok 0,7V (próg zadzialania T2).
  Pozdry.