Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vailland - czujnik ciągu kominowego

23 Paź 2007 23:59 4392 3
  • Poziom 12  
    Kocioł na gaz ziemny naścienny 26 kW , Vailland Thermomax VU OST 260E . Problem dotyczy czujnika ciągu kominowego , który często koroduje . Efekt kocioł się wyłącza . Zamontowany on jest na odprowadzeniu spalin do komina .
    Jest to po prostu termistor i w otoczeniu ciepłych agresywnych spalin korodują końcówki . Dzieje się to najczęściej w pierwszy dzień Bożego narodzenia i jest bardzo wkurzające . Serwis Vaillandta życzy sobie około 300 zł za część zapasową wraz z zamontowaniem i nie chce udostępnić schematu elektrycznego :evil: :cry:. W związku z powyższym mam pytania :
    1 - Czy można wyeliminować czujnik i połaczyć to miejsce na , krótko bez szkody dla kotła ? Nie śpię w kotłowni :D
    2 - Jakim polskim elementem zastąpić ten termistor ?
    Termistor jest mikroskopijnych rozmiarów jest na nim kod paskowy ale jest nieczytelny .
    Proszę mi wybaczyć , jeżeli temat był już poruszany . Ale jestem pierwszy raz na forum i nie radze sobie z wyszukiwarką .
    Pozdrawiam wszystkich forumowiczów . :D

O ten element mi chodzi
    Vailland - czujnik ciągu kominowego
  • Poziom 13  
    czujnik ciągu musi być niezależnie czy śpisz w kotłowni czy nie - kwestia bezpieczeństwa.
  • Poziom 12  
    aawol napisał:
    czujnik ciągu musi być niezależnie czy śpisz w kotłowni czy nie - kwestia bezpieczeństwa.

Tyle to i ja wiem - stąd ten mój uśmieszek po pytaniu . Powiedz mi lepiej czym zastapić oryginalny termistor . Bo szlag mnie trafia jak servis Vaillandta tak ździera za w sumie drobiazg . Komin mam 12 m i nigdy się nie zdażyło aby nie było ciągu . Wkuża mnie jak wszystko jest poprawnie zrobione tylko drobny element ma niską trwałość . W wyniku korozji przerwa i piec CO nie działa- końcówki termistora powinny być posrebrzone . Przecież spaliny gazu ziemnego i podwyższona temperatura to przyspieszona korozja . W ogóle Vaillandt w moich oczach stracił . Uważam , że robi niskiej jakości sprzęt , drogi i z drogim serwisem . Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to piec (kocioł) mam zamontowany w piwnicy , więc nie ma możliwości zatrucia się niedoplonym gazem . Poza tym wentylacja działa poprawnie . Dziękuję za reakcję aawol pozdrawiam .
  • Poziom 12  
    Podciągam temat . Trochę się podszkoliłem .
    Chodzi mi mianowicie o dobranie termistora PTC (pozystora) do czujnika ciągu kominowego gazowego pieca centralnego ogrzewania . Czujnik ciągu zabezpiecza przed brakiem ciągu w kominie a tym samym niezupełnym spalaniem gazu oraz możliwośćią zatrucia . W układzie czujnika są dwa termistory . Domyślam się , że działa on na zasadzie różnic temperatur . Termistor jest miniaturowy tzn. ma ze 3 mm długości i z 1,5 mm szerokości . Jest na nim kod paskowy ale nieczytelny . Awaria tego elementu polega na przerwie w jednej z końcówek spowodowanej korozją gazową . Zostały tylko 1 mm końcówki z obu stron . Po podłączeniu pod miernik w temperaturze pokojowej element miał rezystancję 580 Omów . Po dotknięciu palcami rezystancja wzrastała , po zbliżeniu lutownicy następował szybki rownomierny wzrost rezystancji . Niestety nie dysponuję schematem elektrycznym urzadzenia a servis nie chce takowego udostępnić .