Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sansamp GT2 - efekt gitarowy

Klopsik 24 Oct 2007 21:22 14124 21
Altium Designer Computer Controls
  • Sansamp GT2 - efekt gitarowy Układ zmontowany, uruchomiony.

Witam!

Jest to mój pierwszy projekt, który przedstawiam na elektrodzie. Schemat pochodzi ze strony Tonepad.com, na której to znaleźć można naprawdę wiele godnych uwagi konstrukcji.
    Dobra, do rzeczy. Całosć wykonana jest na rezystorach metalizowanych (za wyjątkiem wartości 1K, której poprostu nie było w sklepie). Wzmacniacze operacyjne to Tl072 na pierwszych 3 stopniach wzmocnienia i TL062 na 4. Starałem się unikać kondensatorów ceramicznych, ale wartości z rzędu pF są niestety tylko w takiej formie dostępne, a niektóre z nich są na 3kV :D. Przełączniki wyciągnąłem ze starej wersji GT2, którą konseruję w szufladzie (może kiedyś oddam jej przełączniki i na allegro sprzedam ;) ). Efekt nie ma obudowy, bo mnie na nią nie stać :D. A tak na poważnie to wolę poczekać trochę i kupić dobrą metalową obudowę niż tanią i badziewną.

Poniżej kilka zdjęć

Sansamp GT2 - efekt gitarowy Jak wyżej.

Sansamp GT2 - efekt gitarowy Stara wersja GT2 (schemat z 2004r)

Sansamp GT2 - efekt gitarowy Inny projekt (Big Muff, nie ukończony)

Sansamp GT2 - efekt gitarowy Rebote Delay (kompletny)

W moich zbiorach jest jeszcze kilka innych efektów (m.in. TS808, Bluesbrk)

Próbka dźwiękowa została wycięta z filmiku. Miałem go zamieścić, ale rozmiar 78Mb mnie skutecznie zniechęcił :). Tyle odemnie, czekam na opinie.

Moderated By androot:

Zapoznaj się z zasadami umieszczanie zdjęć w DIY

Attachments:

Cool? Ranking DIY
    About Author
    Klopsik
    Level 13  
    Klopsik wrote 249 posts with rating 130, helped 1 times. Live in city Jastrzębie Zdrój. Been with us since 2007 year.
  • Altium Designer Computer Controls
    darlon
    Level 17  
    no to komentuje :)
    pierwsze co, niestety musze się czepić. czy mi się wydaje czy taśmy do przełączników są łączone bez koszulek? ja bym wsadził koszulki termokurczliwe żeby zwarć nie było...
    sans amp - jestem pod wrażeniem. sam si zabieram za zrobienie tego efektu jako następnego ale narazie kumuluje środki bo przełączniki drogie podobno... obudowy też narazie nie mam i wogóle powoli się za niego zabieram.
    płytka sansampa naprawde ładne wykonanie. podejrzewam termotransfer. metoda ładna, choć ja wole rcznie :)

pi - hmmm, gdzieś już widziałem ten efekt :D ahaaaaa! zrobiłem taki sam przecież :D dobra robota. widze że się przykładasz do projektów
    PS. montujesz rezystor 1M zapobiegający "pop'om"? jeśli tak to napisz jaka różnica... u mnie raczej nie ma trzasków przy przełączaniu

delay też ładny, nawet bardzo. niestety nie moge znaleźć układu opóźnienia do tego efektu.

zrób obudowy, wtedy będzie można coś więcej powiedzieć. jak narazie widze że klasa wysoka
    pozdrawiam
    daro9925
    Level 14  
    Witam
    Projekt fajny. Zgadzam się z tobą - lepsza jest nawet obudowa metalowa od plastikowej. Reszte to nawet fajnie wyszło ;)
    Jaki jest koszt i ile czasu pochłoneła budowa tego efektu??
    pozdro :)
    Szanmon
    Level 11  
    Witam!

Mnie również udało się zbudować i uruchomić legendarnego SansAmpa, jednak zgodnie z udzielonymi mi radami, zastąpiłem TL072 ba TLC2262.
    Po przełożeniu kostek zmiana dźwięku była od razu słyszalna, stał się bardziej "profesjonalny" :D, a przede wszystkim przestało mnie gnębić szumienie i piski. Jeśli zależy Ci na dźwięku i braku szumów, to proponuje zainwestować w trzy sztuki TLC2262 (ja kupowałem w Conradzie -> www.conrad.pl, za ok. 8 zł za szt.).

Ogólnie Twoje wykonanie jest bardzo dobre, jednak bez porządnej, metalowej obudowy nie prezentuje się zbyt dobrze 8)

Pozdrawiam
    Klopsik
    Level 13  
    Nie stosowałem termokurczliwych rurek, bo te przełączniki są poprostu przejściowe, podłączone aby sprawdzić czy działa. Mam zamiar zastosować obrotowe i do tego diody trójkolorowe sygnalizujące aktualnie wybrany preset (zielony dla fendera, żóły do marshalla, czerwony dla mesy). Co do PI to wczoraj go zmontowałem, ale nie posiadam w domu drugiego pot. logarytmicznego, więc nie posłuchałem jak działa. Co do hałasu podczas przełączania kanałów nic nie wiem, bo jeszcze tego jak pisałem nie uruchomiłem, ale aktualnie w płytce jest puste miejsce :).

Co do PT2399 znajdziesz go tutaj: http://www.cybor-tech.com.pl/info.php?id=21052 Ja miałem go za free, bo mam rodzinę w tym "mieście" i budowa delaya kosztowała mnie chyba 7 czy 8zł. :)

Robota zajęła mi raptem jeden dzień (i to zaraz po mocno zakrapianej imprezie)... Ale była masssakra. Nic nie chciało mi w tym działać, a lutownica średnio leżała w ręce, błędy, zlane luty... :D. Ostatecznie udało się uruchomić jeszcze w ten sam dzień.

Koszt elementów:
    Rezystory - 10,80zł (Metalozowane)
    Kondensatory - ok. 17-19zł
    Kabel ekranowany - 50gr
    Taśma ATA-33 znaleziona w szufladzie.
    Scalaki wyciągnąłem ze starej wersji tego efektu
    Tranzystor z Tubescreamera (2N3904)
    Potencjometry miałem, gniazda i przełączniki także

Obudowa będzie, ale to jak cała elektronika będzie już gotowa, z przełącznikami, diodami, FS itd. itp.

TLC2262 też będzie. ;)

Zauważyłem też Darlon, że składasz zasilacz z Tonepada. Powiem, że świetna sprawa, ja trochę zmieniłem mu projekt i jest naprawdę dobry. Zamieszczam też kilka jego zdjęć.

Sansamp GT2 - efekt gitarowy 100% kompletny.

Sansamp GT2 - efekt gitarowy Od strony "kuchni" :)

Sansamp GT2 - efekt gitarowy Inne ujęcie kompletnego zasilacz.

Sansamp GT2 - efekt gitarowy Dostałem od pewnego miłego użytkownika serwisu (którego serdecznie pozdrawiam!) Sporo diód, które wykorzystałem do podświetlenia.

Sansamp GT2 - efekt gitarowy Jak wyżej.
    darlon
    Level 17  
    nie musisz stosować log'a. o ile dobrze pamiętam to on jest odpowiedzialny za tone? jeśli tak to powiem że ma on marną płynność "przejścia" tonu. zastanawiałem się w pewnej chwili nad zmianą go na zwykły liniowy
  • Altium Designer Computer Controls
    Klopsik
    Level 13  
    Za tone odpowiedzialny jest typ B - liniowy. Volume i Sustain to logarytmiczne. Próbowałem zastąpić liniowym, ale z marnym skutkiem. Jednak wykres liniowy od logarytmicznego się trochę różni. Inna sprawa, to może poprostu coś podczas budowy mi nie wyszło i dlatego nie działa jak powinien. No nic wyjaśni się jak wreszcie ruszę zwłoki do elektronika.
    adasQmaster
    Level 11  
    Witam;) jakiego typu są te przełączniki?Gdzie i w jakiej cenie mogę je dostać?Zabieram sie do budowy tego cacka ale nigdzie nic o przełącznikach nie wyczytałem...
    Pozdrawiam,
    Z góry dziękuje za odpowiedź.

No więc tak:
    Znalazłem coś o przełącznikach,widziałem nawet przełączniki obrotowe;
    Wiem jakie parametry itp,ale nie wiem jak one wyglądają,i jaka jest ich pełna,używana nazwa.
    Proszę o pomoc.
    darlon
    Level 17  
    co do tych potencjometrów to nie powinno być tak jak mówisz chyba. bo typ B nie jest liniowy a właśnie logarytmiczny. jeśli dobrze myśle to jeśli wstawisz liniowy zamiast loga do regulacji tonu to poprostu na całej skali obrotu zmiana tonu będzie płynna, nie będziesz miał np długiego zakresu dołu przez 2/3 obrotu a przez 1/3 szybkiego przyrostu tonów wysokich. ale moge się mylić... nie dam sobei ręku uciąć :P niech się fachowcy wypowiedzą

co do zasilacza, fakt, złożyłem go i jestem bardzo zadowolony. dałem mu dodatkowo włącznik on off z sygnalizacją ledem, tak żeby ładniej wyglądało :D projektu nie zmieniałem, uważam że jest na tyle dobry że nie trzeba. daje bardzo czyste napięcie

za sansampa wkrótce się zabiorę również bo od dawna mnie interesował ale nie miałem dojścia do części, teraz mam, tylko znowu kasy brak, ale to się wytnie :P pewnie za jakiś miesiąc - dwa będzie gotowy, z moim tempem pracy przy braku czasu :P
    pozdrawiam!
    Klopsik
    Level 13  
    darlon wrote:
    co do tych potencjometrów to nie powinno być tak jak mówisz chyba. bo typ B nie jest liniowy a właśnie logarytmiczny.
    A widzisz, tutaj zależy czy używasz polskich "telpod" czy takich tanich chińskich potów, bo charakterystyki to one mają różne.

Co do przełączników to tak jak mówi dsrecordss - 2 sekcje, 3 pozycje (no chyba, że chcesz zastosować obrotowe, to wtedy 3 sekcje, 4 pozycje) Można też fajnie to zmodyfikować z użyciem diód trójkolorowych, dla sygnalizacji użytego kanału. Sam się za tą modyfikację zabieram, tylko coś chęci mi brak :)
    darlon
    Level 17  
    używam zawsze telpodów, u mnie w sklepie nie ma innych. montując w muffie do tonu charakterystykę B otrzymałem efekt właśnie w postaci 2/3 zakresu obrotu regulacji wszelakich dołów i dopiero po takim obrocie dość szybko dźwięk przechodzi w powiedzmy "siarę". efekt taki jak najbardziej mi odpowiada. jeśli założyć A to podejrzewam że zakres regulacji byłby płynny w całym zakresie obrotu. co do modu z kolorowymi diodami to nie trzeba do tego innego przełącznika? bo coś mi się widzi, że w tym poprostu zabraknie połączeń. nie wydaje mi się żeby starczyło zwarć na sterowanie ledami... ktoś ma jakiś pomysł? a mod ten widziałem bodajże w sansampie TRI AC.
    adasQmaster
    Level 11  
    Teraz jeszcze raz moje pytanie;)
    Czy budując ten efekt,muszę również budować layout'y?I właściwie co to jest?:P Jestem początkujący,z góry dziękuje za wyjaśnienie:)
    Buba93
    Level 10  
    Dla mnie BOMBA!
    Świetny dźwięk uzyskałeś.
    Mam do Ciebie prośbę, wysłał byś mi na mojego maila ten filmik i jakieś inne próbki dźwiękowe jak grasz?
    buba5(malpa)vp.pl
    Z góry dzięki ;)
    Klopsik
    Level 13  
    No właśnie braknie zwarć, ale obrotowy 3 sekcje, 4 pozycje, powinien wystarczyć. Co do TRI AC to nie mam pojęcia.

Layout to inaczej plan, układ. Czyli nic innego jak płytka drukowana ;) Jest jeszcze offboard writing, ale to poprostu podłączenie przewodów do przełącznika, lub/i diody.

dsrecordss - fajnie wygląda ten napis TECH21 ;) Prawie jak oryginał :)
    darlon
    Level 17  
    adasqmaster - jeśli pytasz o takie rzeczy, złóż lepiej jakiś prostszy efekt :P

potwierdzam, w TRI A.C. jest sygnalizacja ledami poziomu drive - czerwony, żółty i zielony
    Klopsik
    Level 13  
    Gram same zagrywki, nic konkretnego. Dołączam jeszcze kilka nagrań. Kilka też możecie znalesć w poscie kolegi darlona o jego Big Muffie.

Większość nagrywana na tandetnym mikrofonie za 11zeta z allegro ;)
    rupi998
    Level 11  
    Witam wszystkich.
    Również zrobiłem sobie sans ampa, i jestem bardzo zadowolony z efektu jaki uzyskałem. Ale muszę zaznaczy że IC1 to TL 072, zaś pozostałe trzy to TLC 2262 CP kupione w "conradzie". Jest to warunek uzyskania pożądanego dźwięku. Jak zrobię mu porządną obudowę to pokażę go na elektrodzie.
    Pozdrawiam.
    meffcio
    Level 12  
    rupi998 wrote:
    Ale muszę zaznaczy że IC1 to TL 072, zaś pozostałe trzy to TLC 2262 CP kupione w "conradzie". Jest to warunek uzyskania pożądanego dźwięku.

Hmm, ciekawe jaki efekt można by uzyskać wstawiając 2262CP w miejsce wszystkich czterech układów. Próbował ktoś?

A ta regulacja środka komuś wyszła? Przymierzam się żeby to zrobić.

[EDIT]
    http://www.conrad.pl/glowna.php?art=708097 - czy ten przełącznik nada się do Sansampa?
    rupi998
    Level 11  
    Witam ten przełącznik jak najbardziej się nada. Sam mam takie w swoim SansAmpie.
    Klopsik
    Level 13  
    Tak, nadadzą się, ja sam używam GS373. http://tme.pl/przelacznik-suwakowy-3-polozeniowy-dp3t-on-on-on-8pin/arts/pl/a25/gs373.html

Powiem tylko, że opłaca się robić sansampa na dobrych częściach, bo ten, który złożyłem teraz starając się zrobić to jak najtaniej brzmi... nieciekawie.

Jego zdjęcie:

Mam jeszcze komplet przełączników dla sansampa. Jak ktoś chce to niech pisze, ominie horrendalne koszty przesyłki z TME. ;)