Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blaupunkt Lausanne RD148, nia działa podświetlenie panelu

ekonomen70 24 Paź 2007 23:39 2402 10
  • #1 24 Paź 2007 23:39
    ekonomen70
    Poziom 2  

Radio działa normalnie ale nie ma podświetlenia przycisków i displaya.
    Napięcie do podświetlenia wchodzi do radia na osobnym przewodzie i jest w porządku. Otworzyłem panel. Cztery diody w zielonym kolorze, zamocowane w małych, białych podstawkach oświetlają cały panel poprzez światłowód. Ponieważ żadna dioda nie działa, to musi ich zasilanie być zepsute. Jak to naprawić ?

Mam proste narzędzia, ale nie mam schematu. Gdzie go można dostać ?

Dziękuję za pomoc.[/b]

0 10
  • #2 25 Paź 2007 00:32
    SlaweK
    Poziom 43  

Napięcie podświetlania niewiele ma wspólnego z podświetlaniem panela. Skoro są tam diody to coś powinno włączać im zasilanie i skąd to zasilanie musi się brać. Jak nie masz oryginalnego schematu to czasem trzeba sie posłużyć podobnym z tej linii radii lub szukać po ścieżkach. W tym modelu jest to ciekawie zrobione i trochę trzeba się naszukać. A są jeszcze firmy handlujące schematami...

SławeK

0
  • #3 26 Paź 2007 13:56
    djlj24
    Spec od car audio

Tam są 4 żarówki po 2 w szeregu. I pewnie 2 są do wymiany. To takie typowe do oświetlenia na żarówkach.

0
  • #4 03 Lis 2007 23:12
    ekonomen70
    Poziom 2  

Zgadza się. Znalazłem nawet schemat na internecie. 6,3V, 100ma, średnica 3mm. Gdzie się kupuje takie żarówki ?

0
  • #5 03 Lis 2007 23:55
    mjars
    Poziom 24  

w piekarni i na giełdzie owocowo warzywnej,a konkretnie to w każdym sklepiku z elektroniką lub sklepie internetowym których reklamy masz na forum,jeżeli znalazłeś schemat to znalezienie żaróweczek to ''pikuś''

0
  • #6 04 Lis 2007 08:32
    ekonomen70
    Poziom 2  

To wydaje się proste. Ale ja pytam bo próbowałem bez rezultatu. Przeglądałem asortyment, ale tych żarówek nie znalazłem. Nawet podobnych. 6V można dostać na dużo niższy prąd. Wymiary są nietypowe, a wąsy do lutowania też są rzadkie.

Który sklep w Warszawie albo jaki sklep internetowy ?

0
  • #7 04 Lis 2007 10:02
    mjars
    Poziom 24  

Dostanie orginalnych żarówek graniczy z cudem więc pozostaje dobranie żarówek ogólnie dostępnych,proszę poczytać posty o podświetleniu w radyjkach blaupunkta i zobaczyć jak radzą z tym koledzy na forum

pozd.

0
  • #8 04 Lis 2007 11:42
    djlj24
    Spec od car audio

Mają takie żarówki w serwisie Blaupunkta. Ale cena nie jest śmieszna ok. 60 zł za sztukę (dla mnie to dziwne jest). Ale bez problemu można lutować inne bez tych białych plastików.

0
  • #9 04 Lis 2007 21:25
    ekonomen70
    Poziom 2  

Znalazłem żarówki 6V/40mA z wymiarami 4,3x11,7 mm. Ta żarówka jest dużo słabsza od mojej: 6,3V/100mA. Będzie świecić ? To jest 40% mocy.

Wymiary sa jeszcze większym problemem, bo moje żarówki są 3x7 mm. To jest duża różnica, specjalnie na długości.

Wie ktoś a lepszym rozwiązaniu, które nie kosztuje więcej niż moje ośmioletnine radio ?

Przeglądałem dyskusję na forum ale nie wiem jak inni to robią, muszą chyba znajdować lepsze części.

0
  • #10 05 Lis 2007 11:29
    djlj24
    Spec od car audio

7 mm wysokości to na mój gust porównywalne z fabryczną żarówką razem z białym plastkiem. Przecież nie cała żarówka musi się schować pod laminatem. A co do prądu i napięcia podawanego na żarówki to często tutaj teorie zawodzą i pozostaje dobór metodą porównawczą w układzie. W tym radiu można ponadto pokusić się o wymianę podświetlenia na LED z rezystorami.

0
  • #11 11 Gru 2008 18:57
    mimoni
    Poziom 2  

Witam.Ja również mam problem z tym podświetleniem.Wymieniłem już żaróweczki bo wszystkie były przepalone ale to nic nie dało gdyż okazało się,że nie dochodzi do nich napięcie.Zasilanie podświetlania w kości ISO jest podpięte.Czy jest taka możliwość,że to podświetlenie jest wyłączone jakoś w opcjach radia?Przy włączaniu radia wyswietla się komunikat "REG OFF" i nie wiem co to oznacza bo nie mam instrukcji.Proszę o radę i jeśli ktoś ma to o instrukcję obsługi.

0
  Szukaj w 5mln produktów