Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

przerzutnik,przekaznik?sterownik?bardzo szybki na 12vpunkty!

bmxmen 25 Oct 2007 00:33 2770 22
    bmxmen
    Level 14  
    witam,potrzebowal bym cos takiego na 12 v co po wykryciu sygnalu z innego zrodla zasilajacego,natychmiast by wlaczyl plus.Dokladnie o co m ichodzi pokaze na rysunku,zalezy mi zeby uklad pobieral jak najmniej pradu,zeby go pobieral z akumulatora i nie mial zadnego wplywu na modul zaplonowy,czyli zeby nie zaklucal jego dzialania i nie pobieral zadnego pradu z niego,uklad musi byc bardzo szybko bo musi tak jakby zamieniac umpuls plynacy do cewki wysokiego napiecia(bez zadnej ingerenci w ten impuls)na plus z akumulatora,wszystko po to zeby mogl dzialac obrotomierz prz yzaplonie indukcyjnym,ktory jest calkowicie odizolowany od akumulatora i nie moze wplywac na dzialanie innych rzeczy jak i odwrotnie.Myslalem cos o tranzystorach,ale jestem zielony w elektronice wiec odwolouje sie do waszej pomocy,bardzo mi zalezy zeby bylo tak jak pisze zebym nie uszkodzil zaplonuani obrotomierza.najlepiej chyba by bylo dac diode ktora by nie dopuszczala do zadnej ingerencji tego ukladu do modulu zaplonowego.pozdrawiam i czekam na pomoc.mam jeszcze inny pomysl ale pierwsze sprawdzimy ten

viayner
    Level 41  
    Witam,
    Nie wiem czy dobrze to zrozumialem ale moze rozwaz cos takiego:
    - jezeli chcesz minilanie obciazac sygnal sterujacy do daj ten sygnal na bufor wejsciowy zbudowany z jakiego szybkiego i o minilanych pradach polaryzacji wzmacniacza operacyjnego (napewno nie 741). Mozesz dac go jako bufor i dalej do jakiegos ukladu przelaczajacego z tranzystorem raczej nie przekaznik bo beda opoznienia, ja bym pomyslal o tranzystorze mocy, ten obrotomierz nie pobiera przecierz 100W. Inna mozliwosc to 2 takie wzmacniacze operacyjne, jeden to bufor impulsu i wyjscie na ten obrotomierz a drugi to uklad komparatora ktory zalacza zasilanie obrotomierza.
    Moze rozwaz uklady ISOxxxx jezeli chcesz to calkowicie galwanicznie oddzielic.
    Pobor pradu takich nowych szybkich wzm operacyjnych to <1mA wiec z zasilaniem nie bedzi eproblemu. Nie wiem czy przypadkiem zasilanie obrotomierz nie powinno miec podtrzymania zasilania.
    Inny sposob to cewka nawinieta na przewod (zielony u ciebie) i to na wejscie wzm operacyjnego o sporym wzmocnieniu wtedy masz galwaniczne oddzielenei i nie ingerujesz w sygnal sterujacy.
    Jak piszesz "jestem zielony w elektronice" to moze byc dosc trudne dla ciebie rozwiazac ten uklad.
    Pozdrawiam
    bmxmen
    Level 14  
    witam,no jesli mialbym jakis schemat to bylbym w stanie go wykonac,najlepiej bylo zbey nie pobieral praktycznie zadnego pradu z sygnalu do cewki wysokiego napiecia,bo wtedy zabierze iskre lub uklad bedzie dzialal nie poprawnie.A ten pomysl z cewka niebedzie zbyt wolny?wkoncu tam sa duze obroty wiec moze miec problem z odczytaniem czy to ciagly prad czy przerywany.Myslalem zeby dac takie urzadzonko co robi zwarcie jak wykryje pole magnetyczne,ale obawiam sie ze to nie nadazy za obrotami .Tylko jak zbudowac taki jakby przerzutnik ktory po wykryciu pola przerzuca plus na obrotomierz?bylbys w stanie mi pomoc?pozdrawaim
    aha no i to oczywiscie mowa o przerzucaniu plusa na G od obrotomierza,bo tak to plus i minus obrotomierza musi byc ciagle wlaczony.
    viayner
    Level 41  
    Witam,
    sadze ze cos ci zaprojektuje tylko musisz mi dokladnie opisac jak to ma dzialac.
    Jezeli dobrze zrozumialem to ma byc tak:
    - po "zielonym" kablu ida impulsy (12V) do cewki zaplonowej.
    - chcesz zbierac te impulsy i podawac na obrotomierz
    - czy obrotomierz ma byc stale zasilany czy tylko w chwili impulsu ? to nie jest jasne z twojego opisu. Sadze ze po wykryciu pierwszego impulsu zalacz sie zasilanie i jest podtrzymane do ostatniego impulsu ale w sumie dlaczego obrotomierz nie moze byc zasilany caly czas ?
    - jakiej wartosci sygnal ma wychodzic na obrotomierz ?
    Pomysl z cewka nie jest zly i wystarczajaco szybki - patrz transformatory w.cz. Sadze ze nawet podlaczenie bezposrednie sygnalu z zielonego kabla na wejscie wzm operacyjnego nie zakluci ani obciazy sygnalu sterujacego, to sa w koncu impulsy mocy skoro pobudzaja cewke, wiec to jest wyjscie jakiegos tranzystora mocy.
    Pozdrawiam
    bmxmen
    Level 14  
    witam no wiec tak:
    -z modulu do cewki ida impulsy ale nie wiem jakiej wartosci
    -uklad musi brac zasilanie z akumulatora a nie z zielonego kabla
    -uklad musi byc na 12v i najlepiej zeby pobieral jak najmniej
    -uklad po wykryciu sygnalu na zielonym kablu natychmiast daje plus z akumulatora ktory go zasila na obrotomierz,sa to impulsy przerywane a nie stale,wiec nie moze byc tak ze wykryje sygnal na zielonym kablu i wlacza G na obrotomierzu i potrzymuje,tylko musi byc ze po wykryciu impulsu ktory plynie przez zielony to wtedy daje plus z aku na wyjscie G z obrotomierza,a jak nie przechodzi prad przez kabel zielony to uklad nie przenosi zadnego napiecia na wyjscie obrotomierza
    -skoro jest podlaczony do aku 12 v to powinien wychodzic plus o wartosci 12v
    -podlaczalem obrotomierz do zielonego kabla i nie dziala
    -obrotomierz zawsze dziala tak:podlaczony do aku plus,minus ,a masa pojazdu to plus akumulatora,jest przerywacz ktory przerywa mase pojazdu czylu plus,a G z obrotomierza jest podlaczone do przerywacza mechanicznego,tzn platynek
    pozdrawiam
    MichałKob
    Level 20  
    Chciałbym zwrócić uwagę na 2 rzeczy:

-Aby zbudować przekładnik prądowy, nie nawijamy cewki na kablu! Kiedy kąt między przewodami wynosi 90*, nic się nie indukuje. Rozwiązanie: Wyciągnąć ze starej płyty głównej dławik toroidalny, odwinąć, przepleść kilkanaście - dziesiąt zwojów wtórnego cienkim drutem (nudne!) i przez oczko przepuścić kabel "zielony" dwukrotnie, tworząc 1 zwój.

-Obrotomierz może mieć na wejściu rezystor o małej wartości (kilkadziesiąt omów), np. do tłumienia zakłóceń, obciążenia styku. Jeżeli tak jest, to wzmacniacz operacyjny tego "nie pociągnie" i do sterowania obrotomierzem potrzebny jest szybki impulsowy tranzystor mocy, np. typu BU***.
    bmxmen
    Level 14  
    mam taki dlawnik,tylko nie wiem jak gruby,ile powinno byc zwoi i warstw na zielonym kablu,zabardzo nie wiedzialbym jak to bez schematu zrobic bo elektronika zajmuje sie od niedawna,ale interesuje mnie ta dziedzina i lubie sie tym bawic.Wiec dalo by rade takie cos zrobic ?pozdrawiam
    oto schemat obrotomierza,moze cos pomoze:

bmxmen
    Level 14  
    no prosze pomozcie mi bo zrobile mjuz cala deske rozdzielcza a tu nagle ten problem wyskoczyl,oferuje punkty za to,pozdrawiam:)
    viayner
    Level 41  
    Witam,
    Moja wina nie napisalem jasno o tym przekaldniku.
    Wracajac do problemu im wiecej bedzie zwojow tego cienkiego drutu tym wiekszy sygnal wyjsciowy otrzymasz. Wzmocnienie wzmacniacza operacyjnego powinno byc takie aby sygnal wyjsciowy byl taki jak jest wymagany do poprawnej pracy obrotomierza, Wzmacniacz powinien byc w ukladzie wzmacniacza nieodwracajacego. Mozna by pomyslec o wzmacniaczach z duzym pradem wyjsciowym lub wzm mocy. Niestety nie znam tego ukladu SNxxxxx to jakis dedykowany uklad.
    A probowales to podlaczyc bezposrednio ? sa jakies zaklucenia czy tlumienia ?
    Pozdrawiam
    bmxmen
    Level 14  
    bezposrednio to wskazowka ani nie drgnie,a jak podlacze do kabla wysyokiego napiecia co wychodzi z cewki po wzmocnieniu to obrotomierz dziala,nie wiem czy poprawnia,ale dziala,lecz nie ma iskry,tak jakb yobrotomierz ja polykal;p.A umialbys zrobic schemat czegos takiego?bo obrotomierz no pewnie jakiegos wzmocnienia potrzebuje zeby udalo sie naladowac kondesatory w nim i zeby poprawnie wskazywal.pozdrawiam
    bmxmen
    Level 14  
    wiec macie jakeis pomysly ?bardzo mi zalezy bo szkoda mojaj pracy i kosztow wlozonych w obrotomierz ktory bez tego ukladu nie bedzie dzialal.pozdrawiam
    bmxmen
    Level 14  
    jest w stanie ktos mi pomoc bo sam sobie nie poradze.Bardzo prosze o pomoc.
    adams987
    Level 35  
    Nie wiemy co to za obrotomierz. Może potrzebuje dodatnich impulsów na wejście i tam jest układ zliczający je w czasie , a może ujemnych ???
    Z tego co zrozumiałem to twój układ zapłonowy posiada przerywacz mechaniczny z kowadełkiem. Spokojnie z tego przerywacza możesz brać sygnał i nic się nie pogorszy w działaniu układu zapłonowego. Tylko czy obrotomierz jest przystosowany do takiego sygnału sterującego? Jeśli nie to należy go "przerobić" -ten sygnał- przy pomocy np. inwertera- bramki NOT-
    Zasilanie obrotomierza po stacyjce, razem z zapłonem.
    bmxmen
    Level 14  
    witam
    -obrotomierz liczy dodatnie impulsy,czyli dziala jak sie polaczy plus z wyjsciem czyli G
    -powyzej dalem schemat obrotomierza wiec powinno pomoc
    -nie mam mechanicznego przerywacza,gdybym taki mial to bym nie zakladal tematu,mam przerywacz idukcyjny,czyli cewka z uzwojeniem daje sygnaly do modulu i on je przekszalca czy jakos tak
    - zasilanie obrotomierza jest odzielone od zasilanai c odaje iskry wiec musi byc uklad ktory jest galwanicznie odzielony od modulu zaplonowego a wspolpracuje z obrotomierzem i aku 12v,czyli po przeplynienciu pradu z modulu na cewke wysokiego napiecia uklad nie wplywajac na dzialanie modulu zaplonowego przezuca plus z akumulatora do ktorego jest podlaczony

Jakies pomysly?.
    adams987
    Level 35  
    Jak bardzo chcesz by dorobiony układ nie pobierał prądu z układu zapłonowego to bramka NOT w technologi CMOS albo taki układ ;
    We do zielonego, Wy do G. R około 100kΩ tranzystory mosfet
    bmxmen
    Level 14  
    a moglbys mi to dokladniej rozrysowac?bo nie wiem zabardzo jak to ma byc polaczone jak odwrocone tranzystory i jakie uzyc,na 12v to wytrzyma ?z gory bardzo dziekuje.a ten uklad cmos ?wiesz cos wiecej na ten temat i czy bylby lepszy?
    adams987
    Level 35  
    Układ scalony cd40106 (koszt do 1zł) posiada w sobie 6 bramek NOT. bramka przy 15V pobiera w granicach 1µA na wejściu , czyli nic.
    bmxmen
    Level 14  
    witam,z twojego schematu wynika ze musze polaczyc akumulator 12v przez rezystor 1m do zielonego kabla,ale niestety nie moge nic polaczyc do tego kabla bo moze ulec zniszczeniu modul zaplonowy,wiec moze inny schemat?chyba ze to bylo by cos takiego gdzie swobodnie przechodzi prad przez zielony kabel a drut nawiniety na nim indukuje i w chwili gdy brad przechodzi przez kabel plus jest przezucany na G od obrotomierza,a jak nie przechodzi prad to plus nie jest przerzucany.chyba ze zle sie zrozumielismy.Przeczytaj caly topik jakbys mogl bo bardzo mi zalezy na takim urzadzonku.pozdrawiam i dziekuje za poswiecenie mi chwili.
    adams987
    Level 35  
    Na więc go nie daj i też powinno działać.
    bmxmen
    Level 14  
    masz jakis inny pomysl na takie urzadzonko?wydaje sie proste a duzo problemow przy nim jest
    adams987
    Level 35  
    Powiedz, czy jesteś w stanie zmierzyć napięcie między masą a przewodem zielonym i czy pomiar wpływa na zakłócenie pracy układy zapłonowego?
    Czyli inaczej mówiąc czy możesz podłączyć woltomierz do cewki w miejsce gdzie przychodzi zielony i masa?
    bmxmen
    Level 14  
    no moge jutro sprawdzic ,tylko odrazu mowie ze ten pojazd ma dwa minusy i dwa plusy,minus z cewki wysokiego napiecia i plus z cewki wysokiego napiecia to dwie inne rzeczy niz minus na aku i plus na aku,jest poporstu kilka wyjsc ktore nie maja wplywu na siebie ,wiec mysle ze nie bardzo bede mogl tak podlaczyc i mierzyc.pozdrawiam
    bmxmen
    Level 14  
    wiec masz jakies pomysly jeszcze?albo jak zrobic taki uklad z tym trafopowielaczem?
pcbway logo