Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termostat Brandt

26 Lis 2003 21:37 6580 9
  • Poziom 12  
    Chyba "siada" mi w pralce termostat.Z tego co widzę przesunął się
    zakres regulacji temp.Nie wiem czy to to usterka, ale przy wył. pralce
    i temp. otoczenia ok.20 st. charakterystyczny klik styków termostatu wypada przy pokręcaniu na ok.30 st. Objawem są jakby niedoprane ubrania.Pralka WTM 0912K-czy słusznie podejrzewam termostat?
    Adam
  • Poziom 15  
    Czy woda podzczas prania jest ciepła. Ustaw pokrętło na max i sprawdź czy drzwiczki będą ciepłe.
    8O
    macher
  • Poziom 12  
    Pralka właśnie pracuje i grzeje,lecz słabiej niż na ustawioną temp.Adam
  • Poziom 15  
    Jak grzeje to obwód grzania masz dobry. Termostaty mają pewną histerezę, ale jak różnica jest znaczna to może faktycznie termostat(najprościej wymienić). Wcześniej radzę jednak zobaczyć grzałkę jak zarośnięta -to wymień. Można sprawdzać prąd grzałki, napięcie, wyliczyć moc, podpiąć na ostro poza termostatem i zobaczyć czy zacznie gotować wodę. Prościej wymienić. Przeczytaj o kuchence Moulinex może też z gniazdka nie wyciskasz wymaganej mocy.
    Termostat można skontrolować i regulować, ale ja się tym nie bawiłem.
    8O
    macher
  • Poziom 12  
    Dzięki MACHER,sprawdzę.
  • Poziom 14  
    Większość rad podawanych wcześniej nie ma zastosowania.
    Ilość kamienia na grzałce nie ma wpływu na temperaturę.
    Jeśli gniazdko nie gwarantuje właściwej mocy to pali się bezpiecznik przy liczniku i wtedy pralka wcale nie działa.
    Nie trać czasu na rozbieranie pralki .
    Podgrzej trochę wodę do ok 33-50 stopni i zmierz termometrem.
    Termostat ma prawo mieć błąd kilka stopni ( w niektórych modelach nawet do 15 stopni).
    Jak będziesz nasłuchiwał klikania ważny jest kierunek kręcenia gałką (ze wzlędu na histerezę) .
    Prawidłowy jest ten gdy zmiejszasz temperaturę.
    Jeśli nie masz termometru podgrzej do ok 50 stopni a potem dolewaj słoikiem zimnej aż wyczujesz ręką temperaturę bliską 36 stopni (tu możesz użyć termometru lekarskiego -jeśli jesteś "aptekarzem"
    :D
    A tak wogule to przy różnicy do 10 stopni nie rób problemu tylko ustawiaj ciut więcej na termostacie.

Zdarzają się przypadki że bład jest mały na niskich temperaturach ale wyższy na 90%-no tu już jest potrzebny termometr albo eksperymenty z zanurzaniem końcówki termostu do garnka z wrzątkiem.
  • Poziom 15  
    Ilość kamienia na grzałce nie ma wpływu na temperaturę.
    Jeśli gniazdko nie gwarantuje właściwej mocy to pali się bezpiecznik przy liczniku i wtedy pralka wcale nie działa.
    A nie prawda.
    Bezpiecznik pali się gdy zostaje przekroczony o ok 1.2 x jego prąd znamionowy. I pali się tym szybciej im bardziej przekroczony jest jego prąd znamionowy.
    Grzałka też ma swoją histerezę - kamień ją rozciąga. Wolniej zacznie oddawać ciepło na zewnątrz ale też po wyłączeniu będzie wolniej stygnąć gdy jest dobrze kamieniem obrośnięta. W pralkach nieczekających na temp min. woda przy małowydajnej grzałce może nie zdążać się nagrzać.
    Tylko po co się zastanawiać skoro szybciej wymienić grzałkę.
    macher
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    macher napisał:
    Bezpiecznik pali się gdy zostaje przekroczony o ok 1.2 x jego prąd znamionowy.

zapewne chciałeś napisać "o około 0.2 x" ale przy całości to szczegół
    macher napisał:
    Grzałka też ma swoją histerezę - kamień ją rozciąga.

Chyba nie rozumiesz znaczenia pojęcia "histereza" albo ja nie rozumiem co miałeś na myśli.
  • Poziom 15  
    elektryk2000 napisał:
    macher napisał:
    Bezpiecznik pali się gdy zostaje przekroczony o ok 1.2 x jego prąd znamionowy.

zapewne chciałeś napisać "o około 0.2 x" ale przy całości to szczegół
    macher napisał:
    Grzałka też ma swoją histerezę - kamień ją rozciąga.

Chyba nie rozumiesz znaczenia pojęcia "histereza" albo ja nie rozumiem co miałeś na myśli.

No tak In x 1.2 to prąd zadziałania
    Powiedzmy, że kamień powoduje zmianę charakterystyki grzałki - jest to charakterystyka sumaryczna nagrzewania się i stygnięcia kamienia i grzałki. Nazwijmy to coś grzałki bzwładnością reakcji - przy kamieniu jest to większe i grzałka jest mniej wydajna. Czas programów prania pozostaje stały i trudniej pralce osiągnąć zadaną temp.
  • Specjalista AGD
    Macher: Ty z tą grzałką to poważnie?
    To fakt, że grzałka obrośnięta kamieniem ma niższą moc (bardzej rozgrzany drut oporowy ma większą rezystancję), ale zmiany sa na
    tyle małe, że w sprzęcie AGD można je pominąć. I co się tak śpieszysz do bezsensownych wymian. Wymienisz np. grzałkę na podróbę (w rurce Cu) i co, myślisz, że dłużej wytrzyma niż oryginalna - obrośnięta?
    Wracając do tematu to prawie wszystkie termostaty tego typu maja błąd "na minus". To celowa robota. Odchyłka -10 st. zdaża się i ja bym się tym nie przejmował. Masz to prawdopodobnie od nowości.
    Zwróć też uwagę na to co pisze AdamK o histerezie termostatu.