Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Equalizer diodowy - jak podłączyć?

Sobol95 25 Paź 2007 18:19 1796 13
  • Equalizer diodowy - jak podłączyć?

Poziom 19  

Miałem radio i w nim był jakiś egualizer diodowy. Wyjąłem go ale nie wiem jak go podłączyć aby działał z moją wierzą dam wam zdjęcie i może wy powiecie jak to podłączyć

Wychodzą od niego 5 kable : żółty,czarny,niebieski,brązowy,zielony
    Ja myślę ,że 2 kable do 1 głośnka i kolejne 2 do drógiego głośnka a ten 1 ostatni do zasilania ale które? może wy wiecie

0 13
    Poziom 23  

Eqalizer to urządzenie służące do regulacji brzmienia dźwięku. To urządzenie na zdjęciu to UV-meter bądź wskaźnik wysterowania, 1 kabelek jest minusem zasilania, drugi plusem zasilania trzeci wysterowaniem jednego kanału, czwarty wysterowaniem drugiego kanału a piąty pewnie jakimś drugim uziemieniem, pozostaje ustalić który kabelek jest od czego, przydały by się dokładniejsze zdjęcia. Myślę że + i - zasilania będą przy tych niebieskich dużych kondensatorach. nie podłączaj niczego póki dokładnie nie ustalisz co do czego należy podłączyć.

0
    Poziom 19  

Nie wiem czy te bendą leprze ale może i sorry za takie zdjęcia ale zobie je z komy

0
    Poziom 23  

Stawiałbym że czarny to minus a czerwony plus, żółty-pierwsze wejście dźwięku, zielony- drugie wejście dźwięku. Pamiętaj że nie jestem pewien, sprawdź czy czerwony kabelek jest połączony z plusem niebieskiego kondensatora a czarny z minusem, Najlepiej gdybyś narysował choćby w paincie jak te przewody są połączone z niebieskimi kondensatorami bo są dwa. Nic na razie nie podłączaj. Nawet nie wiadomo czy tam jest chociaż zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją.

0
    Poziom 19  

Mam obraz

żółty idzie do jakiegoś małego czarnego (nie wiem co to jest) Czarny i niebieski do niebieskiej beczki (tez nie wiem co to jest) brązowy do tego małego czarnego i zielony tez (żółty,brązowy i zielony są podłączone do oddzielnych tych czarnych a czarny i niebieski są podłączone razem do tej 1 beczki

0
    Poziom 23  

Ta beczka to kondensator, to czarne to tranzystor, ciężko będzie to uruchomić bo nie posiadasz podstawowej wiedzy... a na tej beczce jest jakiś znaczek + czy -?? Jakie napięcie na niej pisze? Czyli powinno pisać: "xxV" gdzie "xx" to wartość napięcia. który kabelek jest podłączony przy "+" a który przy "-"??

0
    Poziom 19  

żółty kabel idzie do tranzystora(tego czarnego) z symbolem 238 B czarny i niebieski kabel idzie do tranzystora tej beczki z symbolem 6.3 lub 63 jest strzałka kierująca na - w kółku i 47 uF brązowy kabel idzie do tranzystora z symbolem 811 a kabel zielony do tranzystora 238 B

0
  • Pomocny post
    Poziom 23  

Potrzebujesz prawdopodobnie zasilania 5V i musisz je podłączyć pod ten niebieski kondensator(beczkę) od strony tego kółka z symbolem "-" podłączasz minus, a na drugi drucik tej beczki plus. Z sygnałem to sobie powinieneś poradzić, podłączasz jeden drucik sygnału pod minus a drugim próbujesz resztę niepodłączonych przewodów. Nie daje Ci gwarancji że takie rozwiązanie zadziała i nic się nie uszkodzi. Są to tylko moje przypuszczenia.

1
    Poziom 19  

Niestety troszkę nie rozumiem na czarny kabel jest skierowana strzałka z - w kółku czyli to - a niebieski to + ?? a te pozostałe do głośników?

Dodano po 14 [minuty]:

A jeszcze do tego jest taka blaszka i na samej guze jest L i P czyli lewy głośnik i prawy ale jak ja\est + - i pozostaja 3 kable to jak to podłączyć pod 2 głośniki?

0
    Poziom 23  

Czyli czarny będzie minusem, logiczne pismo obrazkowe :D , a kabelek który jest połączony z drugim drucikiem kondensatora(ten na który nie wskazuje strzałka ze znaczkiem - to plus. :). Co do pozostałych nie jestem pewien. Możliwe jest to że minus zasilania będzie minusem głośników a 2 z tych trzech kabelków osobnymi kanałami dźwięku. Możliwe jest też że jeden z pozostałych kabelków jest masą głośników a drugi kanałem lewym a trzeci kanałem prawym, pozostaje sprawdzić który jest który. Nie powinno się nic uszkodzić. Testując każdą kombinację najpierw zasil jakoś układ, np. płaską baterią 4,5V. Pamiętaj o dobrym podłączeniu plusa i minusa, jeden błąd i układ pójdzie z dymem. Po podłączeniu zasilania od razu sprawdź czy któryś z tych czarnych elementów się nie grzeje, jeżeli się grzeje to jak najszybciej odłącz zasilanie. Jeżeli się nic nie grzeje to możesz przystąpić do prób z sygnałem audio, ja bym pociągnął sygnał np. z wieży ale bardzo stopniowo i powoli obchodził się z gałką "volume". Czyli podpinasz sygnał audio między minus a pierwszy z wolnych przewodów, powoli od zera "podkręcasz" wieże, jeżeli nie zadziała, zmieniasz wolny przewód na kolejny itd. potem tą samą czynność wykonujesz między tymi wolnymi przewodami. Nie wykręcaj gałki na początku za mocno, może się okazać że wystarczy sygnał na poziomie wyjścia słuchawek, a może wzmacniacz będzie w sam raz. Pewnie się zaplączesz w moim elaboracie więc jakby co to pytaj.

Jaka blaszka? jakaś osobna czy na tej płytce jest gdzieś "L" i "P"? jak jest "L" i "P" to pod "L" i "-" podpinasz pierwsze wyjście na głośnik a pod "P" i "-" wyjście na drugi głosnik.

0
    Poziom 19  

Dam zdjęcie tej blaszki

tą blaszkę nasadza sie na te diody

Dodano po 4 [minuty]:

Ups... podłączyłem pod płaska bateria 4.5 v sprawdzałem te czarne i na końcu był 1 gorący i poleciał dymek co mam zrobić?

0
    Poziom 23  

Możliwe że pomyliłeś bieguny. Układ działał zanim go wyciągnąłeś? Tranzystor trzeba będzie wymienić, wylutuj go, pokaż w sklepie elektronicznym i poproś o taki sam, wlutuj identycznie jak ten "zkopcony", zapamiętaj która nóżka gdzie była bo potem będą problemy. Myślę że to koszt poniżej złotówki.

0
    Poziom 19  

Aha dzięnki a więcej nic sie nie przepaliło:?: A jak mam podłączyć jak wymienie to chyba za dóżo V

0
    Poziom 23  

Nic więcej chyba się nie spaliło. Przydał by się schemat... Bez niego długo można gdybać i spalić jeszcze 5 tranzystorów, no ale jak sie nie ma co sie lubi to się lubi co sie ma... Wymień ten tranzystor i spróbuj podłączać jeden paluszek, jak sie nic nie zagrzeje to podłącz szeregowo następny, ale myślę że 4,5V to dobre napięcie, a po prostu była zła polaryzacja.

0