Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podstawy krótkofalarstwa kilka pytań dla amatorów :)

mahermnih1 25 Oct 2007 20:18 8074 21
    mahermnih1
    Level 10  
    Witam
    Być może sie powtarzam lecz chciał bym sie dowiedzieć kilka podstaw krótkofalarstwa mianowicie :
    1. Czy mogę bawić sie w krótkofalarstwo na zwykłym radiu MW LW FM ??
    2. Jaka do tego potrzebna jest antena (małą jakąś) i jak ją zrobić (schemacik który wg was jest najleprzy) i jak ją podłączyć do zwykłego radia który ma antenkę taką wysówaną
    Poradcie coś jestem zielony :)
    Proszę o cierpliwość
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    mahermnih1 wrote:
    ...1. Czy mogę bawić sie w krótkofalarstwo na zwykłym radiu MW LW FM ??...

TAK.Ale efekt słuchania raczej mizerny.

Quote:
    2. Jaka do tego potrzebna jest antena (małą jakąś) i jak ją zrobić (schemacik który wg was jest najleprzy) i jak ją podłączyć do zwykłego radia który ma antenkę taką wysówaną

Wystarczy kawałem druta o długości około 19 metrów i wszystie pasma są w zasięgu.

Problem tylko, że będziesz odbierał stacje nadajace taką emisją jaką masz w odbiorniku.Wmieniłeś MW i LW (t emsje AM) iFM (to emisja FM).

Wydaje mi się , że tak "prosty" odbiornik to jesdnak słabe rozwiązanie.
    A może znajdź w Rzeszowie Klub Krótkofalarski i tam Ci napweno pomogą.

Pozdrawiam.
    wttkbari
    Level 15  
    Jeśli zależy CI na słuchaniu a nie chcesz za dużo inwestować to zaopatrz się w skaner, chociażby analogowy, do tego prosta w wykonaniu antena GP 1/4f.
    Zabawa z twoim radiem jest trochę nie opłacalna bo za dużo sobie nie posłuchasz, a trochę porobić trzeba. dobrym rozwiązaniem w twoim wypadku może być jakiś trx na 2m chińskiej produkcji. Koszt około250zł na alledrogo, a możesz odbierać od 130-170 Mhz, a w tych okolicach działa trochę naszych służb no i krótkofalowców, więc będziesz miał coś na wzór skanera a w przyszłości gotowe radio także do nadawania na 145Mhz. Ja sobie właśnie tak radziłem, bo z racji tego żę jeszcze uczę się w szkole to dochodów jakiś większych nie mam a słuchać się chciało a i pogadać także.

pozdrawiam Bartek SQ9MTZ.
    User removed account
    User removed account  
    haary
    Level 12  
    Quote:
    Wystarczy kawałem druta o długości około 19 metrów i wszystie pasma są w zasięgu.

Problem tylko, że będziesz odbierał stacje nadajace taką emisją jaką masz w odbiorniku.Wmieniłeś MW i LW (t emsje AM) iFM (to emisja FM).

Nie widziałem większej bzdury. Odbiornik ma zakres LW , MW i UKF. Zakres LW,MW zbudowany jest zapewne na pręcie ferrytowym. Jak więc podłączyć owe 19 metrów anteny skoro nie ma wejścia antenowego. Wysuwana antenka służy do odb UKF. Proponuję początkujacemu adeptowi zacząć zabawę od poczytania materiałów na temat krótkofalarstwa i odwiedzenie najbliższego klubu. Życzę wytrwałości.
    mahermnih1
    Level 10  
    No właśnie mam pytańko jak ten drut potem podłączyć do tego radaja ??
    sp8gsc
    Level 26  
    Ten odbiornik sie nie nada.
    Osobiscie "bawilem sie" dosc dlugo na odbiorniku lampowym z zakresem fal krotkich i z dorobionym generatorem BFO.
    Dosc dobrym rozwiazaniem jest zrobienie prostego konwertera do radiotelefonu CB, ale musi to byc radiotelefon z emisja ssb.
    Jako antene proponuje 2 x 10m (czyli dipol na 7 MHz) bedzie na nim dobrze slychac takze na pasmach 3.5 i 14 MHz, a pewnie takze na kilku innych (jak bedzie propagacja).
    Dipol mozna zrobic z linki miedzinej w izolacji i zawiesic miedzy blokami albo do drzewa na linkach plastikowych. Na srodku dolaczyc kabel koncentryczny - zyle srodkowa do jednego ramienia dipola a oplot do drugiego. Mam taka antene i bardzo sobie ja chwale - zrobilem na niej mase dx-ow ostatnio P29NI i P29VLR czyli Papua Nowa Gwinea (na telegrafii), a teraz wlasnie slucham 3DA0WW ze Swazilandu i calkiem niezle slychac (nie wolam bo mam na tym pasmie).
    Zadaj nastepne pytania, bo tych bylo za malo i byly za latwe.:D
    sq6ade
    Level 40  
    Tak jak koledzy radzą dobrze jest zacząć od samodzielnych konstrukcji.
    Nawet najprostszych.
    I jeszcze jedno zapamiętaj ..... to hobby nie kończy się na kolekcjonowaniu udokumentowanych łączności , którymi potem być może w piecu będziesz palić. :D
    mahermnih1
    Level 10  
    kolego sp8gsc czy masz może schemat tej anteny ??
    i mówcie troche bardziej jak dla zielonych

Jakie konstrukcje mam sobie robic do czego one mają posłyżyć bo ja koledzy jestem kompletnie zielony mówcie jak do tumana troche po kolei prosze :) Pozdro dla wszystkich
    sp8gsc
    Level 26  
    sq6ade wrote:
    to hobby nie kończy się na kolekcjonowaniu udokumentowanych łączności , którymi potem być może w piecu będziesz palić. :D

Jak sie ma te potwierdzenia to rozne dyplomy mozna zdobyc, albo fajna kolekcje w albumie zalozyc. Ja musialem duuuzy album kupic. bo mi sie po jednej karcie z kazdego kraju nie miesiclo do malego. W malym mam potwierdzenia z pasma 80m (po jednej karcie z kazdego kraju) i musialem juz troche europejskich kart wyjac, bo sie dx-y nie miescily - hi.
    Schemat anteny oczywiscie mam - zajrzyj na jedna z moich stron

http://www.hamradio-lublin.ampr.org./Anteny/Konstrukcje/Prosty%20dipol.htm

symetryzator mozna pominac, kabel dolacz tak jak napisalem wczesniej
    User removed account
    User removed account  
    sp8gsc
    Level 26  
    Schemat juz poprawiłem. Długość podawałem 2 x 10m.
    Taka 2 x 19,5 m byłaby lepsza na pasmo 3.5 Mhz, ale na początek trochę za duża. 2x 10 m będzie w sam raz, ale nie do tego radioodbiornika.
    Trzeba zrobić konwerter i do niego dołączyc antenę.
    Schemat konwertera pewnie znajdziesz na elektrodzie, a jak go zrobić konkretnie to musisz popytać - najlepiej jakiegos krotkofalowca mieszkajacego niedaleko. (lub w klubie krotkofalowców jak Ci sie uda taki naleźć).
    Jeśli ten radioodbiornik jest Twój i możesz w nim grzebać to ostatecznie da się go przystosować do współpracy z konwerterem, ale lepsze byłoby CB radio z emisją ssb.
    Nie wiem czy nie prosciej bedzie zbudowac odbiornik np. Taurusa.
    http://strony.aster.pl/sp5ddj/tauruskonstruowanie.htm
    sq6ade
    Level 40  
    Spróbuj na początek nuczyć się telegrafi - to wspaniała emisja - opiera się na prawdzie i fałszu czyli na jedynce i zerze. Te dwa stany logiczne można bardzo łatwo odróżnić od siebie a grupując je w kody znaków możesz przesłać informację bardzo daleko używając niewielkiej mocy i kiepskiej anteny.

sp8gsc wrote:
    sq6ade wrote:
    to hobby nie kończy się na kolekcjonowaniu udokumentowanych łączności , którymi potem być może w piecu będziesz palić. :D

Jak sie ma te potwierdzenia to rozne dyplomy mozna zdobyc, albo fajna kolekcje w albumie zalozyc. Ja musialem duuuzy album kupic. bo mi sie po jednej karcie z kazdego kraju nie miesiclo do malego. W malym mam potwierdzenia z pasma 80m (po jednej karcie z kazdego kraju) i musialem juz troche europejskich kart wyjac, bo sie dx-y nie miescily - hi.

Jeśli kolekcja w albumie ma być zwieńczeniem zdobytej wiedzy radiotechnicznej (to akurat przeskoczyć łatwo bo kasa wystarczy żeby kupić "ICOM MK ileśtam - fulband fulemision" a kumple z klubu pomogą zestroić antenę) ,walki z ADM o anteny,tysiące godzin przy katarynie, nie wspominając o niezrozumieniu ze strony rodziny ...... to może warto.
    sp8gsc
    Level 26  
    sq6ade wrote:

Jeśli kolekcja w albumie ma być zwieńczeniem zdobytej wiedzy radiotechnicznej ....

Ale koledze nie chodzi o zdobycie wiedzy radiotechnicznej tylko o mozliwość sluchania na pasmie. To pierwsze jest środkiem do osiagnięcia celu, a a to drugie celem i nie nalezy tego odwracac.
    Karty QSL sa na swój sposób piekne, wiec warto miec ich sporo z roznych stron swiata - naprawde jest sie potem czym pochwalic. Jak sam napisales wiedza radiotechnicza potrzebna do osiagniecia tego celu nie jest niezbedna, można ja "przeskoczyc" przez zakupienie gotowego radia i wynajecie firmy do zainstalowania anteny (a nawet prawnika do bojow o pozwolenie na zainstalowanie anteny). Niestety nie da sie "przeskoczyc" wiedzy i umiejetnosci potrzebnych do robienia lacznosci - szczegolnie na telegrafii, ktorej oczywiscie warto sie nauczyc, bo znacznie ulatwia nawiazywanie dalekich lacznosci.
    (PS1 - nie nalezy występować o pozwolenie na zainstalowanie anteny lecz o "ustalenie warunkow zainstalowania anteny")
    (PS 2 - do zgomadzenia ciekawych kart QSL oprocz odpoweidnniego sprzetu i wiedzy trzeba tez poswiecic duzo czasu i ten element glownie rozni krotkofalowcow pasjonatow od krotkofalowcow "niedzielnych")
    mahermnih1
    Level 10  
    Ok już wiem do do tej anteny dzieki za wszystko

Dodano po 1 [minuty]:

A ta płytka na środku z czego ma być zrobiona dialektyk czy izolat ??

Dodano po 2 [minuty]:

A da sie zbuować jakiś mały radioodbiornik specjalnie przystosowany do krótkofalarstwa amatorskiego ??
    User removed account
    User removed account  
    sp8gsc
    Level 26  
    mahermnih1 wrote:

A ta płytka na środku z czego ma być zrobiona dialektyk czy izolator ??

To jest to samo. Pisalem, ze z grubej plexi lub z tekstolitu, ale nadaje sie kazdy izolator, byle sie nie polamal.
    mahermnih1 wrote:

A da sie zbuować jakiś mały radioodbiornik specjalnie przystosowany do krótkofalarstwa amatorskiego ??

Oczywiscie ze sie da. Dalem linka do takiego odbiornika. Jest to w zasadzie treansciver, ale mozna wykonac tylko czesc odbiorczą.
    Zaleta jest to, ze kolega ktory go opracowal, dysponuje gotowymi plytkami do samodzielnego montazu.
    Samodzielne zbudowanie czegos wymaga troche wiedzy i kilku podstawowych przyrzadow pomiarowych.
    Antena LW (Long wire) tez moze byc. Sa tanie linki stalowe w izolacji igielitowej - na pewno sie nadadza na antene lw.
    Jesli interesujesz sie amatorskimi lacznosciami radiowymi to w planach perspektywicznych nalezy uwzlednic zdobycie licencji krotkofalarskiej i zakup transcivera.
    mahermnih1
    Level 10  
    Już troche sie od was nauczylem widze ze droga bd ciezka a jak macie zakies pomysły jak mnie podszkolić jeszcze z chęcią poczytam