Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulatorki 1,2 V

rafio 27 Lis 2003 07:43 1758 8
  • #1 27 Lis 2003 07:43
    rafio
    Poziom 11  

Czy są jakieś przeciwskazania do stosowania zamiennie zamiast akumulatorków NiCd (niklowo-kadmowych)- to jakichś nowszych np: niklowo-wodorkowych ? NiCd ciężko dostać bo wycofują je już, zaś nowe można kupic o wyższych pojemnościach nawet 2000 mAh, poza tym można je doładowywać bez konieczności uprzedniego rozładowania.

0 8
  • #2 27 Lis 2003 08:33
    Radier
    Poziom 14  

Zależy do czego chcesz ich używać, akumulatory NiCd owiele lepiej znoszą rozładowanie większymi prądami. Natomiast niklowo-wodorkowe utrzymują długą żywotność gdy prąd rozładownia nie przekracza 5% pojemności.

0
  • #3 28 Lis 2003 07:16
    rafio
    Poziom 11  

Akumulatorki potrzebne są do zasilania przenośnych skanerów ręcznych.
    Bateria skanera składa sie z czterech 'paluszków' typu AA połączonych szeregowo, a pobór prądu nie przekracza 80 mA. Skoro więc prąd przy ogniwach wodorkowych nie powinien przekraczać 5% - to ogniwa o pojemności 2000 mAh w zupełności wystarczą - ciekaw jestem tylko na jak długo. :sm24:

Pozdrawiam Rafał

0
  • #4 28 Lis 2003 11:38
    lusyma
    Poziom 10  

Jeżeli chodzi o ilość ładowań to w teorii jest to 1000 do 2000 ładowań w zależności od producenta i oczywiście sposobu traktowania akumulatorków. Należy pamiętać że ak. NiCd są ładowane innym prądem niż NiMh. Proponowałbym zaopatrzeć się w dobrą ładowarkę najlepiej z kontolerem. Moje pierwsze akumulatorki NiMh - 1,6Ah mają już około 3 lat i nie widzę jakiejś straty na pojemności (ładuje je co ok. 3 dni - mam je do zasilania radia - Grundig YB400 - jest to radio "prądożerne" a mimo to nie ma wyraźnego ubytku pojemności).
    Mam również starsze i bardziej "obciążone" akumulatorki do aparatu fotograficznego i te były częściej ładowane, ale w orginalnej ładowarce OLYMPUSA z funkcją rozładowania. Na nich również nie widać utraty pojemności.

0
  • #5 29 Lis 2003 10:59
    rafio
    Poziom 11  

Jakim prądem w talim razie powinno się ładować akumulutorki NiMh ?
    Mam oryginalną ładowarkę z funkcją rozładowania do akumulatorków NiCd, tylko nie wiem jeszcze czy będę mógł nią ładować NiMh.

Rafał

0
  • #6 01 Gru 2003 12:00
    lusyma
    Poziom 10  

Na nowych akumulatorach NiMh (2,2Ah) pisze że prąd ładowania powinien być 220mA, a maksymalny ok 1,8Ah - do ładowania szybkiego. Ja proponuje następujący wzór pojemność akumulatora [Ah] / (3-4) to oznacza prąd z zakresu (0,4 -0,6)A. Dobre ładowarki zame rozpoznają pojemność akumulatora w zależności od jego wewnętrznej rezystancji.

0
  • #7 02 Gru 2003 17:26
    rafio
    Poziom 11  

Moja ladowarka moze max. wycisnac 700mA wiec najwyzej bedzie dluzej ladowac - ale to lepiej dla akumulatorkow.

Dzieki i pozdrawiam Rafal 8)

0
  • #9 02 Gru 2003 23:46
    rafio
    Poziom 11  

Dzięki za link - ciekawy artykuł - to zmienia postać rzeczy. Mimo że ładowarki do NiCd, które posiadam mają funkcje prądu podtrzymania czy rozładowanie to jednak nie nadają się do ogniw NiMh.

Pozdrawiam

0