Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Początki CB - jakie radio polecacie?

drastik 26 Oct 2007 19:57 3300 9
 • #1
  drastik
  Level 10  
  Witam, chciał bym poradzić się starszych użytkowników CB jak zacząć przygodę z CB w domu/samochodzie. Jakie radyjka polecacie na początek do domu i do samochodu, proste w instalacji i obsłudze. Pozdrawiam :)
 • #2
  wttkbari
  Level 15  
  Najlepsze na początek dobre by było radio które mógł byś używać w domu i samochodzie, ( w domu mogła by sie przydać emisja SSB chociażby tylko do słuchania). z tańszych mógł byś zaopatrzyć się w np w P.Granta lub Alana 87 - tańsze radia a w miarę przyzwoite do pracy w domu i mobilu, z droższych używek można pomysleć nad; RCI, Galxy ursanus, galaxy pluto, president jackson, president lincoln ( HR2510), cobra glt 200. Ale pamiętaj żadne radio nie będzie dobrze pracować na złej instalacji antenowej. Więc podstawa to dobry kable koncentryczny, no i antena, dobrze wykonana, i zestrojona typu 1/2f lub 5/8f natomiast do samochodu, czym dłuższa antena tym lepsza.

  pozdrawiam Bartek
 • #3
  atrix55
  Level 21  
  Witam ! Na początek trzeba zakupić jakieś radio. Kolega wyzej podał ci kilka marek , no i antene . Ja bym proponował zakup radia z SSB . Kupisz podstawkę wydasz pieniądze a szybko się znudzi. Proponuję Alana 87 Czy Super Cheetach (radia o identycznej konstrukcji ). Ich zalety to niska cena , w miare przyzwoity odsłuch i nadawanie , oraz prostota obsługi . Antenę 5\8λ , ma lepsze parametry niz 1\2λ czy 1\4λ. Jezeli chodzi o kabel , to do np 30 m wystarczy RG58 ( powyżej potrzeba lepszej jakości , gdyż bedzie coraz większe tłumienie ). Na koniec poczytać troche literatury na ten temat ( częstotliwości , zwroty CB-stów czyli slang, gdzie można pogadać ,zrobic DX nie zakłucajac pracy krótkofalowcom ). Pozdrawiam.
 • #4
  kondensator
  Level 36  
  drastik wrote:
  jak zacząć przygodę z CB w domu/samochodzie.
  Jakie radyjka polecacie na początek do domu i do samochodu,
  proste w instalacji i obsłudze.
  Na początek trzeba sprecyzować:
  1. Co Cię najbardziej interesuje, do czego potrzebujesz, co chcesz osiągnąć...
  2. Jaki masz limit kosztów...
  Prawidłowa bezpieczna instalacja antenowa CB stacjonarna jest znacznie
  droższa niż większość typów radiotelefonów CB. Jest to jeden z powodów
  popularności CB gł. w samochodach (choć większość użytkowników CB
  "mobil" kupuje CB właściwie do jednego określonego celu...).
  Zapomnij o pomysłach "antenowych" typu parapety, karnisze itp.
  Jeśli nie interesuje Cię ogólnie łączność radiowa, tylko konkretnie CB,
  poszukaj kogoś, kto ma zainstalowane w domu CB z dobrą inst. antenową
  i pozwoli Ci posłuchać, popróbować...
  Jeśli łączność radiowa, zwł. na odległości 150...8000km - poszukaj sąsiada
  krótkofalowca, lub klubu łączności. Jeśli łączność radiowa na odległości
  20...200km (ale czasem dużo więcej) - jw. poszukaj ultrakrótkofalowca...
  Jeśli łączność radiowa bez pozwoleń (tak jak CB) na kilka km, prawie bez
  zakłóceń (typowych dla CB) - sprzęt PMR 446MHz (8 kanałów, z CTCSS)
 • #5
  Preskaler
  Level 39  
  Może jeszcze tylko kilka uwag? Alan 87 nie ma homologacji i jest sprzętem nielegalnym. Może to być problemem przy kontroli. Można go już tylko kupić z "drugiej ręki". Niby to nie jest problem ale może okazać się "zgrzebany" i będą z nim tylko same problemy. Tym bardziej, że niwicjuszowi "wcisną" byle co na giełdzie. Jeśli kupować "używkę" to najlepiej od kogoś zaufanego lub z kimś kto zna się na tym bardzo dobrze.
 • #6
  SQ9MEM
  Level 29  
  Kolego Preskaler - miałem w rękach mnóstwo Alanów 87 z homologacjami indywidualnymi i kupienie takowego nie jest problemem.
 • #7
  Preskaler
  Level 39  
  Ja też miałem ale nie warto takiego "skręconego" przez PAR (wtedy tak się nazywał) kupować bo jeśli harmoniczne miały się mieścić w normach to moc wyjściowa była nawet poniżej 2W no i zablokowane bpozostałe pasma (oprócz podstawówki). Do tego powinny być wszystkie plomby, założone przez tą instytucję w stanie nienaruszonym bo praktyka była taka, że po uzyskaniu homologacji właściciel samodzielnie sobie go "podrasowywał". Były też budowane na jego bazie stacjonarne urządzenia CB pod oznaczeniem (chyba) "Alan" 555. Jak na stacjonarkę to miały one trochę słabą selektywność i odporność na modulację skrośną. W samochodzie to nie przeszkadzało specjalnie. Z niższej półki były (też z SSB) Dragony (numeru nie pamiętam). W nich niemiłosiernie "leciały" końcówki.
 • #8
  atrix55
  Level 21  
  Witam ! Przepisy są przepisami. Nasz kolega kupi radio homologowane. To jakim sposobem posłucha sobie CB - World na 27,555 ( monitor AT ) .Na podstawie może zrobić tylko DX z Ukrain , kanał 20 FM Lub Germany , kanał 32 FM . Nie wspomne już o kanale 6 AM , raster 0-5 ,monitor USA .( szanse na łączność prawie zerowe ) . Pozdrawiam.
 • #9
  Preskaler
  Level 39  
  Posłuchać i nawiązywać dalekie łączności można zawsze zgodnie z przepisami! Napisał o tym kolega "kondensator" trochę wyżej. Nie będę więc powtarzał. Swoją drogą nie uczmy od samego początku łamania przepisów bo sami wiemy dobrze do czego prowadzi bezprawie.
 • #10
  drastik
  Level 10  
  Narazie chce się tylko zorientować co było by dobre na początek. A tak przy okazji, trudno jest zamontować i zamaskowac jakos instacje CB w samochodzie(fiat cinquecento)?