Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik zaniku zera

hubiwit 02 Lis 2007 23:47 12021 75
    jarecki 86
    Specjalista elektryk
    Jeśli to mają być warystory, to ja bym Ci proponował te od listew przepięciowych.
  • Relpol
    Gibek
    Poziom 12  
    Odradzam zastosowanie warystorów. Warystor nie zawsze spowoduje zadziałanie bezpieczników często zdarza się tak, że pod wpływem temperatury odpadają wyprowadzenia warystora, a bezpieczniki pozostają nienaruszone.
  • Relpol
    jarecki 86
    Specjalista elektryk
    kolego Gibek, to znaczy, że albo te warystory zostały dobrane nieprawidłowo (nie uwzględniono maksymalnego prądu, jaki może przez nie przepływać) albo ktoś „podwatował’ bezpieczniki.

Kolego hubiwit, ochrona przedłużacza za pomocą warystorów nie spełni swego zadania ze względu na wielkość zabezpieczenia, dlatego łatwiej jest chronić konkretne urządzenie.
    Jeżeli obawiasz się – powiedzmy – o końcówkę mocy, to równolegle do zasilania, ale za bezpiecznikiem sieciowym, zamontuj odpowiednio dobrane warystory.
    Aby dokonać właściwego doboru musisz bezwzględnie znać charakterystykę napięciowo – prądową warystora oraz jego moc.
    Jeżeli dobierzesz taki, który przy napięciu 400V spowoduje upływ prądu o wartości np.1A, to przy założeniu, że wzmacniacz jest zabezpieczony 5A, jeden warystor nie załatwi sprawy - urządzenie w dalszym ciągu pozostanie pod niebezpiecznym napięciem - i dlatego wcześniej celowo użyłem liczby mnogiej.
    hubiwit
    Poziom 25  
    a może warystor podłączony równolegle z cewką przekaźnika przez bardzo mały bezpiecznik topikowy?
    Oprócz tego w szereg z każdym gniazdem w rozdzielni kilka warystorów, bo nie chce rozbierać np. końcówki bo stracę gwarancje.
    jarecki 86
    Specjalista elektryk
    Niegłupi pomysł, tylko chyba raczej stycznik niż przekaźnik. Taki o obciążalności styków 16A pobiera ok. 500 mA prądu.
    No i te warystory nie w szereg z każdym gniazdem, ale równolegle do nich.
    hubiwit
    Poziom 25  
    pomyliłem się :D oczywiście, że równolegle
    Gibek
    Poziom 12  
    Kolego jarecki 86, zadaniem warystorów jest ochrona odbiorników od przepięć wywołanych wyładowaniami atmosferycznymi (przepięcia mikrosekundowe) jak również od przepięć łączeniowych (przepięcia milisekundowe). Natomiast warystory w ogóle nie chronią przed wzrostem napięcia sieciowego z 230V na 400V spowodowanego np. przerwą w przewodzie neutralnym.
    Równolegle wpięty w obwód warystor, nie jest w stanie ograniczyć wzrostu napięcia sieciowego. Wzrost napięcia sieciowego spowoduje jego przegrzanie i uszkodzenie. Bezpieczniki zadziałają ale dopiero po uszkodzeniu warystora, a czas zadziałania bezpieczników może być różny. Zależy to od charakterystyki i prądu nominalnego bezpiecznika, jak również od rezystancji warystora przy określonym napięciu sieci.
    Czas ten może wynosić od kilku sekund nawet do kilku minut, co może być już za długo dla chronionego odbiornika. Może również się zdarzyć że pod wpływem wysokiej temperatury odpadnie nóżka wyprowadzenia i bezpiecznik w ogóle nie zadziała o czym już wcześniej wspominałem. Takie przypadki spotykałem w sterownikach regulatorów napięcia na sieci.
    romoo
    Użytkownik obserwowany
    A czy nie lepiej i niezawodniej przeprowadzić przewód zerowy dodatkowy?Przecierz koszty tego przewodu nie są wysokie. A niezawodność gwarantowana.
    jarecki 86
    Specjalista elektryk
    Gibek napisał:
    Natomiast warystory w ogóle nie chronią przed wzrostem napięcia sieciowego z 230V na 400V spowodowanego np. przerwą w przewodzie neutralnym.

Absolutnie się z Tobą nie zgadzam!!!

Gibek napisał:
    Równolegle wpięty w obwód warystor, nie jest w stanie ograniczyć wzrostu napięcia sieciowego.

A tu masz rację, ale tylko częściowo.

Jak widać, nie czytałeś ze zrozumieniem moich wcześniejszych wypowiedzi - przecież wyraźnie napisałem:

Cytat:
    jeden warystor nie załatwi sprawy - urządzenie w dalszym ciągu pozostanie pod niebezpiecznym napięciem - i dlatego wcześniej celowo użyłem liczby mnogiej

Mam nadzieję, że wiesz co mam na myśli.
    hubiwit
    Poziom 25  
    a lepiej będzie jak stycznik będzie zwierał wszystkie fazy razem czy odłączał odbiorniki? wydaje mi się że lepiej będzie, jak zewrze bo wtedy jak się nawet sklei to i tak spełni swoje zadanie, co o tym sądzicie?
    Marcin Grabarz
    Poziom 24  
    Ja to nie pojmuje jak odłączenie zera mogło spowodować awarie.Przecież odłaczenie zera powoduje gdyby np na 1 fazie był wzmacniacz (trafo) a na 2 przykładowo jakies swiatło to po odlaczeniu zera oba odbiorniki sa właczone miedzyfazowo ale one sa wtedy szeregowo.no fakt ze napiecia moga sie rozlozyc nierównomiernie.
    nie wiem byc może się myle jesli tak to prosiłbym zeby ktos narysował schemat jak to wyglada i objasnił co i jak.
    Ryszard49
    Poziom 34  
    Witam.
    Wszystko zależy od tego w którym miejscu obwodu nastąpi przerwa w przewodzie zerowym (N).
    Miałem taki przypadek. Upaliło się zero na klatce schodowej i wszystkie odbiorniki dostały napięcie między fazowe. Straty były ogromne.
    Wtedy to zrobiłem prosty układ który miał chronić w przyszłości przed takimi zdarzeniami. Układ przydał się, ochronił odbiorniki przed uszkodzeniem. Niestety nie pamiętam jak był wykonany ale na pewno było to rozwiązania z katalogu producenta elementów elektronicznych Lamina.
    Pozdrawiam.
    Student
    Poziom 17  
    Marcin Grabarz napisał:
    Ja to nie pojmuje jak odłączenie zera mogło spowodować awarie.Przecież odłaczenie zera powoduje gdyby np na 1 fazie był wzmacniacz (trafo) a na 2 przykładowo jakies swiatło to po odlaczeniu zera oba odbiorniki sa właczone miedzyfazowo ale one sa wtedy szeregowo.no fakt ze napiecia moga sie rozlozyc nierównomiernie.
    nie wiem byc może się myle jesli tak to prosiłbym zeby ktos narysował schemat jak to wyglada i objasnił co i jak.

No właśnie szeregowo, ale w przypadku, gdy odbiorniki na innej fazie, niż nam zależy, są dużo większej mocy, np. światła sceniczne lub cokolwiek, wtedy napięcie na naszych odbiornikach drastycznie wzrasta....
    hubiwit
    Poziom 25  
    a jak robią w UPSach że jak napięcie wzrośnie to przełącza na akumulator?
    łukasz7
    Poziom 11  
    witam. mam taki pomysł na szybko. podłacz wyłącznik różnicowoprądowy na ten obwód czyli na tę faze która zasila twoje wzmacniacze i inne urządzenia. jeśli gdzieś w obwodzie braknie zera na "twojej" bądź innych fazach to różnicówka powinna wyskoczyć. lub moze nie wyskoczyć ale to będzie oznaczać brak zera w "twojej" fazie ale wtedy obwód nie będzie zamknięty i prąd nie popłynie. przemyśle to jeszcze i jak coś wymóżdże to dam znać.
    antoni gabryelczyk
    Poziom 2  
    Kochani,
    pomysł żeby używać stycznika jako elementu wykonawczego nie jest dobry ze względu na długi czas zwalniania (ok 100ms).Proponuję użyć wyłącznika, który ma czas wyłącznia o rząd wielkości krótszy. Do wyzwalania wyłącznika należy użyć cewki wzrostowej- można podeprzeć próg diodą Zenera dla większej precyzji działania.Całość powinna działać przy wzroście napięcia powyżej np. 250V i zadziała w czasie krótszym niż 15ms.:D