Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz stereo, prawy kanał gra ciszej

cath 26 Paź 2007 22:27 6393 17
  • #1 26 Paź 2007 22:27
    cath
    Poziom 9  

Dziś podłaczyłem ampi stereo Nakamichi Reciver 2,
    Niestety, z prawej kolumny przez krótki czas (max 10s) dochodziło "charczenie", bardzo minimalne. Nie wiem czy z wysokotonóki, czy ze średniaków.
    Zamieniłem kanały, i obie kolumny grały ok. Harczenia zanikło. Niestety, po dalszych odsłuchach, zauważyłem różnice w głośności między kolumnami.
    Prawa gra minimalnie ciszej. Wykluczam uszkodzenie głosników, przekładałem kolumny, obie na prawym grają ciszej, a na lewym głośniej.
    Różnica w głośności jest minimalna, ale słyszalna. Gdy ustawie potencjometr na min słyszalności, to prawa już zanika, lewa jest słyszalna.
    Gdy zrobie głośniej, słychać różnicę, lewy jest bardziej słyszalny
    Mam jeszcze ampli H/K i na nim obie kolumny grają równo.
    Co może być uszkodzone????

0 17
  • #2 11 Lis 2007 10:01
    cath
    Poziom 9  

przeglądałem posty na temat potencjometrów. Jeden znajomy elektronik mówi, że to wina potencjometru, poprostu prawa strona później załancza.
    Czy to możliwe???
    Rozebrałem potencjomnetr głośności, wyczyściłem, poskładałem i nie ma różnicy, nadal prawy gra ciszej. Trzaski chyba ustały, czyli czyszczenie miało sens. Scieżki wyglądają ok., blaszki też.
    Nie wiem czy to wina potencjometru. Teraz pytanie, czy warto pchać się w nowy oryginał ALPS??
    Bo ten co jest oryginalnie, to ALPS 50KBX2 154F, z silniczkiem, nowy będzie trochę kosztować, zamiennik można kupić już od ok 3zł
    Jaki wpływ na jakość dźwieku ma potencjometr???
    Zastanawiam się jeszcze nad przestawieniem blaszki odpowiedzialnej za prawy kanał, tak aby reagowała nieco prędzej. Ma to sens?????

0
  • #3 11 Lis 2007 10:07
    El_liero
    Poziom 24  

a nie lepiej wyregulowa balance ?:P

0
  • #4 11 Lis 2007 11:44
    cath
    Poziom 9  

El_liero napisał:
    a nie lepiej wyregulowa balance ?:P

próbowałem, ale nie bardzo to się sprawdza. Zresztą, wolał bym naprawić tą usterkę

0
  • #5 11 Lis 2007 12:02
    Tremolo
    Poziom 43  

Wymień wszystkie potencjometry jesli wzmacniacz ma więcej niż 10 lat. Możliwe że Ci się wewnętrzne potencjometry serwisowe podgrzały trochę i pozmieniały rezystancje w tym uszkodzonym harczącym kanale.

0
  • #6 11 Lis 2007 14:01
    michał 1985
    Poziom 27  

Albo wymień kondensatory to pomaga.

0
  • #7 11 Lis 2007 15:06
    DamianRTV
    Poziom 27  

michał 1985 napisał:
    Albo wymień kondensatory to pomaga.

człowieku - jakie kondensatory ??? ! co pomaga? - ( owszem kondensatory ale nie w tym przypadku )

PROBLEM LEŻY PO STRONIE TEJ "OPAźNIANEJ" BLASZKI jeżeli po przekręceniu gałki VOL już gra dobrze

można zrobić to tak :

1. albo wyregulować balansem gdy słuchamy cicho - np. w nocy
    2. ściszyć na wejściu przed wzmacniacza sygnał ( equalizer, wyjście z karty PC itp. ) by za wysoki nie wchodził na wzmacniacz i wtedy można dać gałkę troszkę głośniej od volume
    3. spróbować delikatnie dogiąć lub od krzywić blaszkę - co może się wiązać z kupnem nowego (jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy na ten temat)
    4. albo jest problem taki jak pisze TREMOLO...ale to bardziej by pasowało do reg.napięciowej - te wewn.peerki - no chyba że chodzi o samo charczenie , to się zgadzam :)
    ale czy potencjometr reguluje prawy osobno i lewy osobno w jedny potencjometrze ? ( chodzi o taki pr.jak w unitrach) czy jest jedna płytka i 2 niezależne tory do reg.jena wspólną blaszką ?

Pozdrawiam Damiano

0
  • #8 11 Lis 2007 17:16
    cath
    Poziom 9  

potencjometr jest zbudowany na dwóch torach, czyli jeden tor na kanał, i na każdy tor przypada jedna blaszka duża, + dwie małe (ustawione przeciw wstawne dla siebie)

Mam wrażenie, że nawet jak zrobi się głośniej muze, to i tak prawy gra ciszej. I co ciekawe, odnosze wrażenie, że niekiedy różnica między kanałami jest większa a niekiedy mniejsza nawet na tym samym utworze.
    Raz gdy prawy grał wogóle cicho, to poruszałem nieco wyjściami głośnikowymi na prawym kanale, i było głośniej, ale nadal ciszej od lewego.

Zastanawiam się nad ew. dogięciem blaszki, tylko to wiąże się z kilka krotnym rozkładaniem potencjometru, bo najpierw muszę określić która ścieżka jest odpowiedzialna za prawy kanał, a potem lekko ją doginac metodą prób

0
  • #9 12 Lis 2007 16:09
    DamianRTV
    Poziom 27  

dowiesz się bardzo łatwo ! odłączając jeden z kanałów który wchodzi na pr-ek i potem po ścieżce do blaszki :) proste prawda ?
    A z głośnikiem cichym to psiknij "kontaktem" w areozolu najpierw w pr-ek i w gniazda gl. bo pewnie jest styk słaby - może to wtyki czinczy z tyłu ? -zamień wejścia sygnału ja tak kiedyś miałem że czincz miał ohmy na masie czyli na ekranie jedna wtyczka. Wyczyść również przełączniki wejścia sygnału.

Pozdrawiam Damian

0
  • #10 13 Lis 2007 19:30
    cath
    Poziom 9  

kupiłem kontakt do czyszenia potencjometrów oraz spray kontakt na styki.
    Popsikałem wyjścia na głośniki, potencjometr, wtyczki.
    Niestety, poprawy nie ma.
    Zauważyłem, że ten prawy kanał później załancza, lewy można słuchać już bardzo bardzo cicho, prawy słychać dopiero po lekkim przesunięciu regulacji głośności. Słychać go nie bardzo bardzo cichego, a cichego, przy czym ciszej niż słychać lewy na tym samym miejscu regulacji.

Na płycie w okolicy obu końcówek mocy są takie jak by regulacje. Wyglądają tak jak regulacja lasera np kss213C
    Czy to są te regulacje o których pisałeś " ale to bardziej by pasowało do reg.napięciowej - te wewn.peerki "
    Czy tym można zciszyć/zgłośnić dany kanał???

0
  • #11 16 Lis 2007 17:43
    DamianRTV
    Poziom 27  

dokładnie nie wiem ale zrób zdjęcie i pomyślimy tu wszyscy :) bo żebyś czasem nie regulował przy końcówce mocy prądem spoczynkowym !!!!!

0
  • #12 18 Lis 2007 14:46
    cath
    Poziom 9  

poniżej zdjęcie okolicy jednej z końcówek mocy. Ta regulacja to to zółte. Zdjęcie jest mało czytelne, ale nie mam czym zrobić lepszego.
    Przy obu regulacjach jest opis na płytce: VR301R, IDLING CURRENT
    Zauważyłem, że gdy podłącze słuchawki pod wzmaczniacz, muzyka gra i w słuchawkach i w głośnikach. Tak chyba też nie powinno być. Na słuchawkach prawa strona, też jest cichsza.

0
  • #13 18 Lis 2007 20:14
    elek555
    Poziom 37  

Przy usterkach tego typu w starych wzmacniaczach unitrowskich zwierało się wejścia obu kanałów, dawało sygnał i od tyłu porównywało oba kanały oscyloskopem. Najczęściej odpowiedzialne za problem (poza potencjometrami) były wysychające elektrolity w emiterach lub bootstrapach. Przydałby się schemat. Nie reguluj prądów spoczynkowych bo być może lepiej niż fabryka ich nie ustawisz. Napisz co stoi przykręcone do radiatora.

0
  • #14 18 Lis 2007 23:08
    DamianRTV
    Poziom 27  

ja bym to tak zostawił - ile to ma lat ? to już tak zostanie trzeba się odprężyć i zrelaksować :) no to wymień ten z głośności i będzie po wszystkim albo posikaj jeszcze raz w balancem i inne oraz gnizdka ale prądem spoczynkowym nie wolno regulować !!! albo jest tam przekaźnik ? co załącza opóźnienie kolumn ? to może on ma zabrudzone styki ???

0
  • #15 18 Lis 2007 23:33
    Tremolo
    Poziom 43  

Czasami ciężko w zagranicznych dobrać pasujące potencjometry, dlatego czasami trzeba przerabiać, a oryginały są często niezmiernie drogie. Potem ma się powiedzmy Telpoda na kleju w powietrzu i na drutach doprowadzone styki :)

1
  • #16 25 Lis 2007 16:36
    cath
    Poziom 9  

założyłem nowy potencjometr firmy no name, kosztował kilka zł.
    Obecnie lewy gra ciszej :), prawy zaczyna grać później, a do tego słychać trzaski z głośników podczas kręcenia regulacją.
    Marna jakość, jutro prawdopodobnie zamówie nowego alpsa, o ile uda się takiego załatwić.
    Mam jeszcze jedno pytanie.
    Na allegro można kupić alpsa 50KAx2, jest to logarytmiczny potencjometr. ten mój to był liniowy. Czy zamiast niego mogę założyć logarytmiczny???

0
  • #17 29 Lis 2007 17:54
    DamianRTV
    Poziom 27  

logarytmiczny jest do balansu drogi kolego :) więc nie zakładałbym takiego bo jeden kanał będzie startował od połowy :( a jeden będzie od początku krzyczał :( tzn ryczał

0
  • #18 30 Lis 2007 18:24
    cath
    Poziom 9  

DamianRTV napisał:
    logarytmiczny jest do balansu drogi kolego :) więc nie zakładałbym takiego bo jeden kanał będzie startował od połowy :( a jeden będzie od początku krzyczał :( tzn ryczał

trochę poczytałem te oznaczenia są niestandardowe wychodzi na to, że symbol B nie musi być tzw liniowym.
    Producenci różnie to oznaczają.
    Te co kupiłem na allegro, to niby B (50KBX2) logarytmiczne, zamówiłem zwykły alps, oraz drugi lepszy tzw. niebieski, ten sam model.
    Pierwszy już założyłem, jest ok, trzeba nieco bardziej przekręcić regulator, ale i tak na 1/3 max wychyłu regulacji, w pokoju mam głośno :)
    Sprawa najważniejsza, mój problem jest rozwiązany, teraz od samego dołu, oba kanały grają równo.
    dziękuje za pomoc, pozdrawiam

0