Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator 100kHz-100MHz (sinus)

ajk 27 Lis 2003 10:48 2408 3
  • #1 27 Lis 2003 10:48
    ajk
    Poziom 10  

Potrzebuje wykonac generator LC dający na wyjsciu sinus...
    Ma byc to prosty generator (bez petli PLL)
    Czestotliwosc 100kHz - 100MHz z przełaczaniem zakresów...

0 3
  • #2 27 Lis 2003 18:07
    Dykus
    Poziom 26  

Zobacz tutaj:
    http://w1.859.telia.com/~u85920178/use/gdo.htm

To jest co prawda wybitnie szerokopasmowe GDO (80kHz-400MHz), ale dokładając dobry szerokopasmowy wzmacniacz-separator można zrobić z tego "stacjonarny" generator szerokopasmowy. Jak go testowałem, to działał (chyba) do 150MHz...

Poszukaj w Inecie za tego typu układami, zwykle pracują one szerokopasmowo, ale trzeba dołożyć separator.

Opis bardzo dobrego układu tego typu (GDO) znajdziesz w 'Antenna Book'. Schematy różnych GDO były też przedstawiane w 'Świecie Radio' (październik 2001).

0
  • #4 27 Lis 2003 22:36
    Dykus
    Poziom 26  

jozefg napisał:
    Na Elektrodzie też

Pod adresem który podałeś znalazłem 3 schematy i żaden nie spełnia kryteriów podanych przez 'ajk' - trzeba by było kombinować. Ten 3-250MHz (ufg-3) jest dobry, bo wystarczy tylko zmieniać cewkę, ale nie chodzi na kHz, zaś reszta chodzi (zwykle) do 30MHz, ale problematyczne są wymienne obwody LC (kondensatory, cewki z odczepem). Miałem do czynienia z takim reflektometrem (rfg-3) i widziałem, jak robione są te obwody, to jeden z kondensatorów stanowią dwa skręcone przewody odpowiednio przycinane podczas strojenia, cewka na zakres kHz jest kilku/kilkudziesięcio warstwowa (strasznie gruba) w prosty sposób do zdobycia tylko z demontażu, poza tym, przy przestrajaniu wskazówka strasznie zmieniała wartości - być może to kwestia użytych półprzewodników, na uwagę zasługuje stabilność częstotliwości - jak na tamte czasy jest rewelacyjna!
    Po co się męczyć, skoro można prościej...

0