Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy dla początkującego

Klopsik 27 Paź 2007 10:16 6711 40
  • #1 27 Paź 2007 10:16
    Klopsik
    Poziom 13  

Witam!

Na wstępie zaznaczę, że jestem totalnym laikiem w dziedzinie wzmacniaczy lampowych, wszystkie moje dotychczasowe konstrukcje dotyczą projektów 9V. Jednak jako pasjonat lampowego brzmienia (choć nie potrafiący go tworzyć) stwierdziłem, że trzeba coś z tym fantem zrobić i zabrać się do roboty. Na początek wolałbym coś prostego w budowie i sprawdzonego. Sam znalazłem taki schemat wzmacniacza Fendera:
    Wzmacniacz lampowy dla początkującego

Jednak mimo to, że wzmacniacz sprawia wrażenie prostego to mam kilka pytań:
    1) Jakie trafa użyć do budowy, lub jak je wyliczyć
    2) Co oznacza na schemacie to "5Y3GT" ?
    3) Skąd mam wiedzieć, który przewód idzie do której nogi novala? Bo coś niebardzo to widzę.

Co do reszty, to rozbebeszyłem stary wzmacniacz Marshalla, wyciągnąłem z niego trafa, które chodziły na 3x ECC83 i 2x EL34. Mogę ich użyć do zrobienia tego Fendera? Chyba, że ktoś potrzebuje akurat takich transformatorów, to mogę się wymienić.
    Podstawki pod lampy mam, lampy też za wyjątkiem EL84 (mogę wymienić za EL34). Chassis też posiadam.

Interesuje mnie też jaką polecacie lekturę do połknięcia przed budową lampowca, najlepiej ogólnodostępną w bibliotekach.

Będe wdzięczny za każdą pomoc.

0 29
  • #4 27 Paź 2007 16:22
    megabit
    Poziom 18  

:arrow: Klopsik

Wysłałem Ci PW dostałeś?

0
  • #5 27 Paź 2007 16:32
    METALOWIEC
    Poziom 18  

Wiesz co Ci powiem? Zasilanie wzmacniacza transformatorem przystosowanym do większego poboru prądu da mizerne efekty... Wiem bo sam mam zrobiony wzmacniacz 50W na trafie sieciowym które zasilało basowca 130W i jest że tak powiem bardzo sztywny w brzmieniu ten wzmacniacz - zero dynamiki.

0
  • #9 27 Paź 2007 21:08
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Klopsik napisał:
    Znalazłem, że 5Y3GT to lampa prostownicza (?) Można ją zastąpić np zwykłymi diodami albo np. mostkiem Graetza?

Oczywiście ze można, zaoszczędzisz nieco na transformatorze sieciowym - mniejsze napięcie wtórne uzwojenia anodowego, uzwojenie bez odczepu środkowego i odpada oddzielne uzwojenie do żarzenia prostowniczej...

0
  • #10 27 Paź 2007 22:17
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

O tym wzmacniaczu napisano całkiem sporo i na Elektrodzie i na Triodzie. Wystarczy poszukać.

0
  • #11 28 Paź 2007 15:36
    Klopsik
    Poziom 13  

Dzięki za opowiedzi, ale mam jeszcze jedno.
    Czy trafo TG2-10-666 nada się jako głośnikowe?
    TS40 (nie wiem, chyba przewinięty) jako sieciowy?
    Takie mi zaproponowano na wymianę, i nie wiem czy będą pasowały? Może to ktoś zweryfikować?

0
  • #12 28 Paź 2007 15:41
    megabit
    Poziom 18  

Ta TS'ka nie jest przewijana ;)

0
  • #13 28 Paź 2007 15:42
    painlust

Nie każdy ptak to wróbel i nie każdy TS40 nadaje się do konstrukcji lampowej. Ja ci powiem np, że się nadaje bo ja myślałem o TS40/29... a ty dostaniesz od kogoś jakiegoś np. 2x24V i pupa zbita.

0
  • #14 28 Paź 2007 15:46
    megabit
    Poziom 18  

Oj nie zbita nie zbita :P to moja TS :P i wiem co mam :)

0
  • #16 28 Paź 2007 15:52
    megabit
    Poziom 18  

Ehh zmusiliscie mnie do pojscia do warsztatu :P To TS40/29

0
  • #17 28 Paź 2007 15:59
    painlust

Akurat mój ulubiony. Trzeba pamiętać, że TS40/29 jest przystosowany do mostka selenowego, a więc takiego o małej wydajności. Przy krzemowym trzeba dać większy rezystor w pierwszym filtrze w zasilaczu.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu mojego artykułu:

http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/trafa/trans7/trans.htm

koledze rozjaśnią się sprawy związane z transformatorami głośnikowymi i topologią małych wzmacniaczy.

0
  • #19 28 Paź 2007 16:12
    painlust

No nie mów, że z mojego artykułu nic nie rozumiesz? Jak naprawdę nie rozumiesz to może nie bierz się za ten wzmacniacz. A na piva jasne że możesz. Moje GG można znaleść po moim nicku. Jestem gdy mnie widać.

0
  • #20 28 Paź 2007 16:16
    Klopsik
    Poziom 13  

Jeszcze nie zdążyłem przeczytać! Daj mi trochę czasu ;) Moje stwierdzenie dotyczyło tego momentu: "Trzeba pamiętać, że TS40/29 jest przystosowany do mostka selenowego, a więc takiego o małej wydajności. Przy krzemowym trzeba dać większy rezystor w pierwszym filtrze w zasilaczu. ę

0
  • #21 29 Paź 2007 09:13
    painlust

TS 40/29 daje dość wysokie napięcie. Przy 233V w moim gniazdku warsztatowym daje 247V na wtórnym. To duzo. Po wyprostowaniu na zwykłym mostku krzemowym otrzymuje sie ponad 300V stałego. Trzeba z 50V zbić na pierwszym rezystorze. Zamiast standardowego 100R/2W daje się 1-1,2k/5W. To wystarczy aby dopasować napięcie. Przy stosie selenowym otrzymuje się około 270V i jest to napięcie już OK. Stosów selenowych się już niestety nie produkuje. Trzeba mieć z odzysku.

0
  • #22 29 Paź 2007 19:43
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Czasem można dostać NOS stosy selenowe na Allegro.

0
  • #24 29 Paź 2007 20:14
    fuutro
    Poziom 43  

Na uzwojeniu wtórnym po obciążeniu napięcie ździebko jednak przysiądzie, więc nie ma co kombinować z prostownikiem selenowym, zwłaszcza, że na takie napięcie to już spora kanapka z blach będzie. Obciąż dla sprawdzenia zwykły prostownik z kondensatorem prądem jaki ten wzmak ma pobierać a potem ewentualnie zbijaj napięcie na rezystorach lub dławiku. Dodatkowo na "dzień dobry" wstaw jakiś rezystor 100k...470k/2W równolegle do kondensatora filtrującego, żeby po ostygnięciu włókna żarnika kondensator mógł się rozładować. Przy okazji nie pozwoli na zbytni wzrost napięcia.

0
  • #25 29 Paź 2007 20:23
    painlust

Przysiądzie tylko zdziebko a musiało by przysiąść te 30-50V. Dlatego polecam zbić na rezystorze pierwszego filtra.

0
  • #26 29 Paź 2007 21:34
    METALOWIEC
    Poziom 18  

Ja mam to trafo we wzmacniaczu z prostownikiem jednopołówkowym, mam napięcie anodowe 265V. Zero problemu z przydźwiękiem sieciowym, ale fakt jest faktem - to układ PP.

0
  • #27 29 Paź 2007 22:50
    Klopsik
    Poziom 13  

Od zbicia napięcia przypadkiem nie jest dławik? Mniemam, że trzeba go zastosować jeszcze, gdy prąd jest zmienny, bezpośrednio do trafa. Jak się mylę to mnie poprawcie.

PS. Sprawdziłem to trafo z marshalla. Dziad daje 372V chciałem kota pod nie podpiąć, ale się zlitowałem nad nim ;) Z drugiej strony to ciekawe ile da to V po wyprostowaniu...

0
  • #28 29 Paź 2007 22:53
    painlust

a rezystor gorszy? Nigdy nie zastosowałem w żadnym gitarowcu dławika.
    a w PP napięcia są wyższe niż w SE i jest to normalne.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo