Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rejestracja samochodu-konieczne?

Bisuside14 27 Oct 2007 14:48 46855 23
    Bisuside14
    Level 15  
    Chciałbym sie dowiedzieć czy np. Jeżeli kupiłbym samochód i nie mam zamiaru nim jeździć np. przez 2 lata od kupna to czy muszę go rejestrować? Załóżmy że np. Nie mam jeszcze prawa jazdy a mam ciekawa ofertę kupna jakiegoś autka za grosze i chce go kupić albo np. Już kupiłem. Może być też inna sytuacja: Np. Mój dziadek chce sprzedać jakiegoś zabytkowego maluszka. Może być to pamiątka rodzinna, a dziadek jest pierwszym właścicielem, robi mi sie samochodziku szkoda i chce go kupić (dziadek może być trochę chciwy i nie zgodzi się na podarowanie go wnuczkowi). Kupuję go, ale nie mam jeszcze prawka tak więc nie będę nim jeździł po drodze. Czy muszę go przerejestrować i opłacić zaraz po kupnie samochodu, czy nie jeżdżąc samochodem opłacić i przerejestrować go mogę po np. 2 latach gdy zrobię prawko?
    Wiem że jest to portal elektroniczny i raczej takie pytanie tu nie pasuje ale jak już jest dział o samochodach to się skusiłem.:D

Miło mi by było otrzymać odpowiedź.:D
    antrykot
    Level 20  
    Z tego co wiem, żeby opłacić aktualną składke OC trzeba zapłacić wszystkie zaległe, więc raczej musisz.
    robokop
    Moderator of Cars
    Masz obowiązek przerejestrowania samochodu w ciągu 30 dni od momentu kupna,wynika to z ustawy "Kodeks Drogowy".Nie można samochodu osobowego wyrejestrować tymczasowo, składkę OC musisz więc opłacać nawet jeśli nim nie jeździsz.
    Bisuside14
    Level 15  
    Szkoda...Ale dzięki za odpowiedź.:)
    maciorkusowaciasty
    Level 18  
    Nie musisz mieć wykupionego OC jeśli auto jest uznane jako zabytkowe lub historyczne. Naturalnie bez OC nie masz prawa jeździć. Te 30 dni na przerejestrowanie auta to martwy przepis - nie ma żadnych kar za przekroczenie tego terminu, nie ma też problemu z przerejestrowaniem auta po tym czasie.
    Bisuside14
    Level 15  
    To mnie pocieszyłeś maciorkusowaciasty. Czyli jak kupie autko i nie będę nim w ogóle jeździć i go nie przerejestruje itp to nie będę miał potem żadnych problemów??:) A przy okazji to ile musi auto mieć lat żeby zaliczało się do zabytkowego/historycznego??
    A co z przeglądem technicznym?
    A te 30 dni to po prostu taki terminek do przerejestrowania żeby nie jeździć na cudzych tablicach tylko przerejestrować na siebie??
    I jeszcze jedno jak samochód kupie, nie opłacę i nie przerejestruje to co ze sprzedażą? Musze wtedy go przerejestrować?
    Sady
    VIP Meritorious for electroda.pl
    I tak będziesz musiał później zapłacić OC za cały wcześniejszy czas nie płacenia.

Więc nie kombinuj.
    maciorkusowaciasty
    Level 18  
    Żeby auto mogło być uznane za zabytkowe/historyczne musi mieć co najmniej 25 lat i nie być produkowane od 15 lat. Możesz wtedy załatwić mu opinię od rzeczoznawcy samochodowego, koszt ok. 100 - 150zl. Mając taką opinię możesz wykupić OC na np. miesiąc, nie musisz mieć stale ważnej polisy, np w czasie remontu. Jeśli kupisz auto, masz 30 dni na zadecydowanie czy przepiszesz obecne OC na siebie - jeśli nic nie zrobisz w tej kwestii, automatycznie przepiszę się i składka się przekalkuluję. Co więcej, jeśli polisa się skończy, zostanie ona automatycznie przedlużona na kolejny rok - chyba że najpóźniej dzień przed jej wygaśnięciem wypowiesz ją. Ogólnie z OC radze nie kombinować - kary są duże.
    robokop
    Moderator of Cars
    maciorkusowaciasty wrote:
    Te 30 dni na przerejestrowanie auta to martwy przepis - nie ma żadnych kar za przekroczenie tego terminu.

Ale założyć się o to że jednak jest inaczej to pewnie kolega by sie nie chciał ?.
    Ponadto powtarzam po raz wtóry: KAŻDY ZAREJESTROWANY POJAZD MUSI MIEĆ WAŻNĄ POLISĘ OC. W przypadku ujawnienia osobnika bez takowej polisy wyliczam konsekwencje:
    - zatrzymanie przez Policję dowodu rejestracyjnego pojazdu,
    - sholowanie pojazdu na parking depozytowy, na koszt właściciela pojazdu,
    - mandat ( bodajże tylko 50 zł),
    - kara z Funduszu gwarancyjnego ( od około 2 tys zł do ponad 5 tys.),
    - konieczność opłacenia zaległej składki z karą za zwłokę.
    romoo
    User under supervision
    A masz wogóle 18 lat żeby kupić samochód?
    Jak nie chcesz go przerejestrować na siebie to wypożycz go od dziadka i zapłać mu za OC i przeglądy a on niech zapłaci ubezpieczalni.
    maciorkusowaciasty
    Level 18  
    Obecnie jeżdżę nie przerejestrowanym autem, jedynie przepisałem OC na siebie. Do tej pory nie miałem żadnych problemów z tego powodu, jedynie umowę kupna muszę mieć przy sobie.
    Jeśli samochód jest uznany jako zabytkowy/historyczny, ma żółte blachy lub tylko opinię rzeczoznawcy, może nie mieć ważnej polisy OC. Można ją wypowiedzieć, a następnie w dowolnym momencie zawrzeć, na okres najczęściej minimum miesiąca. Ze "zwykłym" samochodem jest to niemożliwe do wykonania. Naturalnie NIE WOLNO JEŹDZIĆ BEZ WAŻNEGO OC. Krótko terminowe OC sprawdza się na zimę, i np. na czas odbudowy auta zabytkowego, kiedy i tak nie będzie w ruchu publicznym.
    Bisuside14
    Level 15  
    Dziękuję za odpowiedzi wszystkim już teraz wiem o co chodzi miałem mieszane pojęcia, każdy znajomy dodawał lub odejmował coś od siebie
    rafprzer
    Level 10  
    Bisuside14 wrote:
    Czyli jak kupie autko i nie będę nim w ogóle jeździć i go nie przerejestruje itp to nie będę miał potem żadnych problemów??:)
    Nie. Miałem już **dziesiąt samochodów, przerejestrowałem z tego może zaledwie kilka. Jeśli poprzedni właściciel jest z tego samego miasta co Ty, przerejestrowanie wiąże się tylko z opłatą i wymianą dowodu, jeśli spoza, zmienią się także tablice rejestracyjne. W każdym razie zapewniam że nie trzeba przerejestrowywać :)
    Bisuside14 wrote:
    A co z przeglądem technicznym?
    Przegląd lepiej żeby był oczywiście (ciągłość), ale jeśli auto stoi w miejscu, nie ma kary gdy się skończy i potem stoi bez :)
    Bisuside14 wrote:

I jeszcze jedno jak samochód kupie, nie opłacę i nie przerejestruje to co ze sprzedażą? Musze wtedy go przerejestrować?
    W takiej sytuacji osobie, która kupuje od Ciebie musisz dać umowę którą zawarłeś kupując auto (oprócz tej, którą z nią spisujesz rzecz jasna) - po to, żeby przyszły nabywca mógł zarejestrować auto na siebie - żeby była ciągłość w papierach, jako że Ty nie figurujesz w danych urzędu w ogóle. Powinienneś jedynie zgłosić sprzedaż w ubezpieczalni ( pójść żeby dali Ci pieczątke na umowie potwierdzającą zbycie auta :) )

Dodano po 11 [minuty]:

Aa... i jeśli wpiszesz w umowę kwotę poniżej 1000zł i nie będzie to auto ewidentnie więcej warte (np. Audi A8 z 2000roku) to nawet nie musisz lecieć do urzędu skarbowego :)
    Jurecky
    Level 14  
    Proszę o odpowiedz w takim probelmie:

facet kupil auto na polskich balachach nie przerejestrował go, kupil jedynie umowe oc na jakiś czas poł roku. Po upływie tego czasu facet nie dokupił ubezpieczenia OC i nie jezdzil wozem (dalej jest nie przerejestrowany na niego) tyle ze ja chce to auto kupic.

Spisuje z nim umowe kupna- sprzedaży i biorę ksero poprzedniej jego umowy. Rozumiem ze on zanim mi sprzeda auto powiniem pójść i zapłacić OC, wzbogacenie i przerejestrować auto na siebie ?

czy tak ?
    Szymon Tarnowski
    Level 27  
    rafprzer wrote:
    Bisuside14 wrote:
    Czyli jak kupie autko i nie będę nim w ogóle jeździć i go nie przerejestruje itp to nie będę miał potem żadnych problemów??:)
    Nie. Miałem już **dziesiąt samochodów, przerejestrowałem z tego może zaledwie kilka. Jeśli poprzedni właściciel jest z tego samego miasta co Ty, przerejestrowanie wiąże się tylko z opłatą i wymianą dowodu, jeśli spoza, zmienią się także tablice rejestracyjne. W każdym razie zapewniam że nie trzeba przerejestrowywać :)
    Ostatnio rejestrowałem samochód i ponieważ miałem problemy z biurokracją to zapytałem pani w okienku w urzędzie rejestracji. Odpowiedź była taka że wedle przepisów mam 30 dni, ale jeśli tego nie zrobię to nic mi nie zrobią. Przypuszczam że im się nie chce albo brakuje przepisów wykonawczych co do kary. Myślę że z urzędem skarbowym może nie być tak fajnie, tam jest okres 15 dni od zawarcia umowy, a urząd rejestracji wysyła albo kopię umowy albo chociaż datę, kwotę i opis pojazdu do skarbówki. Jak wyślą nawet po roku, to tam jest data zawarcia umowy, więc skarbówka może się przyczepić do tego że nie zapłaciłeś haraczu.

Co do OC to miałem już podpisaną umowę na moje nazwisko mimo że w dowodzie było stare. Firma ubezpieczeniowa uznała że umowa kupna-sprzedaży wystarczy.
    djandriu
    Level 27  
    maciorkusowaciasty wrote:
    Te 30 dni na przerejestrowanie auta to martwy przepis - nie ma żadnych kar za przekroczenie tego terminu.

Dwa tygodnie temu sąsiadowi handlującemu autami Policja zrobiła nalot i dostał 100zł Mandatu za to ze jedno z aut nie było przerejestrowane na niego od trzech miesięcy.

Proszę poprawić błąd.
    Nie kasować wpisu.
    /Faces/
    robokop
    Moderator of Cars
    djandriu wrote:

Dwa tygodnie temu sąsiadowi chandlującemu autami Policja zrobiła nalot i dostał 100zł Mandatu za to ze jedno z aut nie było przerejestrowane na niego od trzech miesięcy.

Albo twój sąsiad kłamie, albo sam nie wiesz co piszesz. Niby że co ? Właściciel komisu, czy dealer też ma rejestrować każdy samochód na siebie? Bzdura.
    tomaszko
    Level 17  
    Chyba, że ma nielegalny interesik, to się przypięli.
    Przegląd techniczny nie musi mieć ciągłości, OC również. Jest na rynku już tyle firm ubezpieczeniowych, że powstał taki bałagan, że pytają tylko o wysokość wypracowanych zniżek. Jeśli takowe posiadasz i jeszcze do tego masz inne zarejestrowane na siebie auto, to hulaj dusza.
    djandriu
    Level 27  
    robokop wrote:
    djandriu wrote:

Dwa tygodnie temu sąsiadowi chandlującemu autami Policja zrobiła nalot i dostał 100zł Mandatu za to ze jedno z aut nie było przerejestrowane na niego od trzech miesięcy.

Albo twój sąsiad kłamie, albo sam nie wiesz co piszesz. Niby że co ? Właściciel komisu, czy dealer też ma rejestrować każdy samochód na siebie? Bzdura.

Chyba wiem co pisze szanowny kolego a sasiad ma zarejestrowaną działalność i uwzględnione w niej sprzedaż detaliczna samochodów z wyłączeniem motocykli. Nie wiem dlaczego dali mu ten mandat ale moge go od niego wziąść i zeskanować jeśli go ma.
    luckyluk2222
    Level 10  
    a co jesli kupie auto osobowe i nie zamierzam go wogole przerejestrowywac, tylko zglosze w ubespieczalni ze nie chce kontynuowac polisy ani nie chce zawierac nowej, poprzedni wlasciciel zglosi tylko w WK ze sprzedal auto a ja je rozbiore na czesci? ktos wie moze co w takiej sytuacji? czy WK albo ktos inny moze scigac za cos takiego?
    sq9cwd
    Level 27  
    W moim przypadku wystarczyła umowa kupna-sprzedaży i zakład ubezpieczeń się nie czepiał. Auta nie przerejestrowałem, ale po stłuczce, musiałem jechać do odległej miejscowości z umową. WK wydał wówczas dowód po okazaniu umowy. Generalnie policja czepia się o nieprzerejestrowanie, ale nic z tym nie robią. Z tego co wiem ubezpieczenie musi mieć ciągłość (przepis?), przegląd techniczny już niekoniecznie. W przypadku braku przeglądu nie możesz się poruszać po drogach publicznych, za to nie ma paragrafu na to, że stoi na podwórku/parkingu.
    Pozdrawiam.
    klaudia90
    Level 10  
    Mój tata miał malucha którego chciał zezłomować ale najpierw spokojnie wymontować przydatne organy. Spisał ze mną fikcyjną umowę a ja tylko opłaciłam podatek (i tak mnie z niego zwolnili). Przez 3 lata nie rejestrowałam go ani nie płaciłam OC, jak tata go wywiózł na złom to wzięłam kwit i poszłam wyrejestrować. Spytałam jaka będzie kara za te3 lata a pani na to że miałam 30dni ale ona nie ma przepisu żeby mnie ukarać, muszę mieć tylko opłacone OC. No to poszłam do PZU i mówię że chcę ubezpieczyć malucha ale on nie ma silnika(tak było na umowie) więc oni że bez silnika nie jest pojazdem silnikowym i nie ma obowiazku(ani możliwości) wykupienia normalnego OC. Wróciłam do UM imówię jak było więc pani nieco zmiękła i poszła mi na rękę że wystarczy jakieś stare OC bo musi coś wpisać w rubrykę. Ale nie wiem czy taki numer przeszedłby jak chcesz auto dalej rejestrować...
    dodus
    Level 12  
    w takich przypadkach scigac cie bedzie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, tak jak ktos wyzej napisal ubezpieczenie musi miec ciaglosc, bo to obowiazkowe, regulowane ustawa ubepzieczenie. Z OC mozna zrezygnowac na 3 sposoby: albo zezlomowac, albo sprzedac auto, albo kiedy Ci ukradna. W innym przypadku musisz to miec. Ale jesli nie chcesz placic duzej skladki to lepiej ubezpiecz sie w jakims Link4 czy innym directcie oni tam maja niskie ceny....wiec nie bedzie drogo, a problem z glowy.