Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini komputerek samochodowy.

domibros 27 Paź 2007 16:50 1646 11
  • #1 27 Paź 2007 16:50
    domibros
    Poziom 12  

Witam. Chcę stworzyć mini komputerek samochodowy do Opla Omegi w którym miałyby znajdować się następujące informacje :
    - godzina,data, temperatura wewnętrzna, temperatura zewnętrza i najważniejsze informacje z oryginalnego firmowego radia Opla (Dalco) które to niema swojego wyświetlacza i wysyła je za pomocą I²C (SCl, SDA i jakiegoś MRQ).

Chciałbym żeby było to na wyświetlaczu 2x16 i wyglądało tak https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/wy_wietlacz_test_8586.jpg czyli w pierwszym wierszu godzina(stała), data i temperatury(sekwencyjnie) a w drugim informacje z radia.

Proszę o pomoc w skonstruowaniu. Niestety z programowania jestem zielony.

0 11
  • #2 28 Paź 2007 10:50
    Marczeli_P
    Poziom 20  

Fantazie juz masz, ale elektroda to nie koncert zyczen nikt nie napisze ci gotowego kodu i nie zaprojektuje urzadzenia. Trzeba siegnac po wiedze z tej dziedziny.

0
  • #4 28 Paź 2007 15:01
    domibros
    Poziom 12  

Wiem ale ja dopiero się uczę programowania więc nie jestem w stanie napisać programu. Dziękuję za linki ale niestety nic mi to nie mówi.
    http://www.eelkevisser.nl/fabio.html - tu jest strona która powinna pomóc.

Jeszcze raz bardzo proszę o pomoc.

0
  • #5 28 Paź 2007 16:58
    me_super
    Poziom 29  

domibros napisał:
    Wiem ale ja dopiero się uczę programowania więc nie jestem w stanie napisać programu. Dziękuję za linki ale niestety nic mi to nie mówi.
    http://www.eelkevisser.nl/fabio.html - tu jest strona która powinna pomóc.

Jak Ci nic nie mówi, to zacznij się uczyć. Oczekujesz że ktoś za fraje zrobi to za Ciebie?

0
  • #6 29 Paź 2007 15:59
    domibros
    Poziom 12  

Przepraszam ja się dopiero zaczynam uczyć. A o ile mi wiadomo to elektroda.pl jest po to aby pomagać a nie krytykować.

0
  • #7 29 Paź 2007 19:54
    gregoorr
    Poziom 17  

domibros napisał:
    Przepraszam ja się dopiero zaczynam uczyć. A o ile mi wiadomo to elektroda.pl jest po to aby pomagać a nie krytykować.

I możesz być pewny że jest tu sporo osób, które chętnie pomogą, ale ty chciałbyś gotowca. Komputerek samochodowy to dość "poważna" sprawa. Nawet mając doświadczenie napotyka się na sporo problemów. Jak nie podołasz to się zniechęcisz. Frajda ze zbudowania czegoś mniejszego też jest duża. W komputerku musisz opanować przerwania, timery i inne sprawy. Raczej nie załatwisz tego na jeden raz. Elektroda to kopalnia wiedzy, najpierw poczytaj, zacznij od czegoś prostego, a na efekty nie będzie trzeba długo czekać. Odpowiedzi na większość twoich pytań można bez problemu znaleźć. Nie są one może w jednym poście, ale wystarczy poszperać aby je odszukać. Jest dużo ciekawych projektów, masz z czego wybierać.

0
  • #8 29 Paź 2007 20:22
    WITEK1952
    Poziom 28  

Witam serdecznie.Gregoorr dzięki za postawę.Dzięki Tobie nadal mogę wierzyć w ludzi.Pozdrawiam.

0
  • #9 30 Paź 2007 16:17
    domibros
    Poziom 12  

Witam. Dziękuję za łagodne pouczenie a nie ostre krytykowanie. Mam zamiar zakupić AVT-3500 i nauczyć się programować. Mam nadzieję że uda mi się zrealizować mój pomysł.

0
  • #10 31 Paź 2007 15:50
    domibros
    Poziom 12  

Witam. Chciałem się jeszcze zapytać czy jest możliwość zrobienia takiego czegoś na AVR'ach w BASCOM'ie? Problemem nie będzie zegar ani temperatury ale I2C.

0
  • #11 31 Paź 2007 19:06
    mick
    Poziom 15  

Dla AVR'a taki minikomputerek to nie problem, ale napisanie takiego programu dla początkującego na pewno nie jest łatwe i tak jak napisał @gregoorr raczej się zniechęcisz niż doprowadzisz ten temat do końca. Najpierw zrób sobie zwykły pomiar temperatury na czujnikach po 1wire i wyświetl to na LCD. Potem możesz pokombinować z zegarem. Jak to zrobisz to możesz zacząć próbować odebrać sygnały z radia. To wszystko jest dosyć czasochłonne więc nikt tego nie będzie robił za Ciebie.

pozdrawiam

0
  • #12 31 Paź 2007 20:56
    domibros
    Poziom 12  

OK. Dziękuję za podpowiedź.

0