Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cathedral sat - Czyli monitorki Marcina na Tonsilach

mezcook 27 Paź 2007 17:13 7376 30
  • Witam. Po wielu trudach i wielu godzinach żmudnej pracy, udało mi się skończyć moje monitorki na Tonsilach.

Przetworniki: GTC 15/40/1 oraz GDWK 8/50/3 (ekranowane magnetycznie)

Pudło:- 10 l
    - 200x360x260mm
    - MDF 18 mm, front 18+22=40 mm
    - Bass-Reflex fi50mm , strojony na 53 Hz.
    Zwrotnica: - Zaprojektowana przezemnie na podstawie pomiarów impedancji, oraz charakterystyk
    częstotliwościowych producenta.
    - Fp - 4300 Hz
    - Kondensatory Jantzen Audio Cross-cap MKP 400V
    - Cewka rdzeniowa w filtrze dolnoprzepustowym (drut 1.2 mm)
    - Cewka powietrzna w filtrze górnoprzepustowym (drut 0.7 mm)
    - Całość przymocowana do pleksy 4mm i polutowana ze sobą za pomocą
    drutu nawojowego 1mm

Cennik: - MDF - ok 40 zł
    - Przetworniki - GTC 15/40/1 2 x 65zł
    - GDWK 8/50/3 2 x 45zł
    - Elementy zwrotnicy - 75zł
    - Kleje i szpachle - 30zł
    - Tunele Br - 3 x 2.50 zł
    - Wkręty, nitonakrętki i imbusy - 13zł
    - Terminale - 2 x 7 zł
    - Wytłumienie - 5 zł
    - Fornir (acajou) 50 zł
    - Papier ścierny - 10 zł
    - Czarny lakier w sprayu - 2 x 7zł

Suma: ok 450 zł/para.

Odsłuch: Monitorki grają naprawdę ładnie. Dźwięk jest czysty i bardzo naturalny. Bardzo wyraźna średnica, co przy muzyce np. gitarowej z vocalem jest bardzo istotne. Basik jest szybki i precyzyjny - bez mulenia. Przy utworach np Nirvany stopę lekko czuć na klatce piersiowej co w przypadku monitorków jest chyba całkiem niezłe.
    Uważam że zejście nie jest powalające, ale za to, to co mają te monitorki do zaoferowania to duża szczegółowość i naturalne brzmienie. Więcej będe mógł powiedzieć jak zrobie sobie wzmaka na TDA7294 o którym myśle od pewnego czasu.
    Pewnym mankamentem tych monitorków jest chyba kierunkowość. Może to kwestja pomieszczenia w którym grają. Na dniach wybiorę się wraz z monitorkami do sklepu ze sprzętem audio, w którym to porównam je z innymi wyrobami.

Na koniec trochę fotek:

Last minute:
    - Na końcu końcu rury Br
    dokleiłem zaokrągloną część innej rury Br co dało tunel
    zaokrąglony z obojga stron (tego usprawnienia nie ma na fotach).
    - Dodałem uszczelnienia tylnej ścianki, głośników niskośrednich,
    oraz terminali (teraz nic nie furczy) :)

Wczoraj byłem w sklepie z głośnikami i przez około 1.5godziny porównywaliśmy w trzyosobowym składzie mój wytwór vs głośniki satelitarne od zestawu Tonsil premium na tych samych rozmiarach głośników niskośrednich GDN 13/50/9 6ohm.
    Uznaliśmy że Cathedrale schodzą troszke niżej, oraz że mają dużo lepszą średnicę, a jeśli chodzi o wysoki to mniej więcej to samo bo zastosowałem tą samą kopułkę.

Fajne!
  • #2 27 Paź 2007 17:28
    Eliminator
    Poziom 24  

Czym zrobiłeś kanty przodu na 1/4 okręgu ?

• #3 27 Paź 2007 18:07
    mezcook
    Poziom 12  

Eliminator napisał:
    Czym zrobiłeś kanty przodu na 1/4 okręgu ?

Koleś zrobił na frezarce pionowej w zakładzie stolarskim, ale spieprzył sprawę i musiałem duuuużo szpachlować żeby fornir wszędzie dobrze przylegał.

• #4 27 Paź 2007 21:26
    Vitu
    Poziom 20  

Huh pokłon dla Ciebie , konstrukcja Hi-Endowa naprawde bardzo dobrze i ladnie zrobione monitorki . Jak dla mnie najladniejsze monitory na elce DIY

• #5 27 Paź 2007 21:39
    MichagM
    Poziom 12  

Piękne monitorki i dobrze wybrałeś midwoofer . A oceniam na celująco to dobra ocena :P

• #6 28 Paź 2007 09:30
    Magister_123
    Poziom 32  

Witam.
    Mógł byś kolego napisać w jakiej kolejności układałeś fornir (kolejno podać ) i co najważniejsze jak przydusiłeś tak dokładnie na łuku(front kolumny).

• #7 28 Paź 2007 09:41
    daro9925
    Poziom 13  

Witam
    Kolumienki są piękne. Super że wybrałeś tonsile za przetworniki. Łagnie wyszły te łuki.
    Jak długo składałes te monitorki??
    pozdro

• #8 28 Paź 2007 10:33
    mezcook
    Poziom 12  

Magister_123 napisał:
    Witam.
    Mógł byś kolego napisać w jakiej kolejności układałeś fornir (kolejno podać ) i co najważniejsze jak przydusiłeś tak dokładnie na łuku(front kolumny).

Najpierw pasek forniru po środku - naklejenie, szpachlowanie i lakierowanie. Później łuki - począwszy od czarnego paska, a skończywszy na tylnej ściance. Na boku jedno łączenie forniru. Łuki robiłem w ten sposób że smarowałem cały płat forniru, oraz mdf klejem pattex moment, następnie przyklejałem i dociskałem do płaszczyzny przedniej ścianki. Jak klej załapał to zabrałem się za łuki. Najpierw namaczałem wilgotną gombką wzduż zagięcia (w pionie), jak fornir zaczą się sam wyginać to za pomocą rolki dociskałem go po kawałku do łuku, i ściągałem rolką fornir w kierunku tylnej ścianki. Płat nachodził mniej więcej ok 8 cm na płaszczyznę bocznej ścianki. Docisnąłem go i przykleiłem. W ten sposób nie musiałem się martwić o docisk forniru na łuku, bo trzymały go płaszczyzna frontowa i boczna, a dodatkowo fornir kurczy się podczas wysychania, co dodatkowo naciąga go na łukach.

Dodano po 2 [minuty]:

daro9925 napisał:
    Witam
    pozdro

Hehe ... z miesiąc :p ... jestem mocno zajętym człowiekiem w ostatnim czasie... Na upartego, mając do dyspozycji np 8 godzin dziennie to zrobił bym je w kilka dni. Pozatym kładłem fornir pierwszy raz więc nie szło mi to zbyt sprawnie :p

• #9 28 Paź 2007 11:41
    fikus89
    Poziom 14  

Jasny gwint szczena mi na klawiature opadla jak zobaczylem wykonczenie... No poprostu jestem w szoku.. Przylozyles sie porzadnie i widac ze wszystko jest dokladnie przemyslane i nie ma zadnych niedociagniec. Jak dla mnie bomba gratuluje!

• #10 28 Paź 2007 17:17
    Jareen
    Poziom 21  

naprawdę pięknie, jestem pod wrażeniem, woofery świetne (mam GDN 17/50 które są identyczne tylko większe i wiem jak grają,) na brak basu chyba nie narzekasz. Mam pytanko - skąd wziąłeś te ładne rury BR? chętnie sie dowiem bo szukam takich !!

• #11 28 Paź 2007 17:36
    mezcook
    Poziom 12  

http://www.polink.com.pl/ Tu zakupiłem rury Br , oraz wszystkie elementy zwrotnic. Br trochę furczał, ale udało mi się to wyelminować doklejając zaokrąglone końcówki od rur Br kupione w sklepie z rogiem. A z tym bassem to racja :)

Mam zamiar kupić GTC 15/40/1 w wersji 4ohm i szeregowo połączone wsadzić w budę 30 litrów + Gdwk 10/80/19 i będą podłogówki... Zastanawiam się tylko czy może czasem nie poszukać Gtc 17cm :D

• #12 29 Paź 2007 08:19
    Jareen
    Poziom 21  

dzięki za info o BR. Co do GTC 17... to poszukaj na allegro, protonsil wyprzedaje magazyny i można kupić GDN 17/50 za bodajże 52zł sztuka tylko nie mieli chyba wersji z fioletowymi membranami

• #13 29 Paź 2007 12:20
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Bardzo ładna i schludna konstrukcja. Troszkę razi brak forniru na "plecach" obudowy. Zmienisz to po przetestowaniu kolumn?

• #14 29 Paź 2007 12:25
    mezcook
    Poziom 12  

chyba oforniruje krawędzie płyt bocznych i górnych, natomiast samą tylną ściankę pomaluję na czarno.

• #16 04 Lis 2007 16:59
    mezcook
    Poziom 12  

Budy były dobierane metodą prób i błędów... miałem je wcześniej w 15 l i doszedłem do wniosku że to za dużo. Pozatym pomiary parametrów i symulacje.

• #17 07 Lis 2007 20:36
    tgaudio
    Poziom 13  

Witam.
    Wreszcie jakaś konstrukcja z głową :) Dobry dobór przetworników.
    Myślę jednak że można sie przyczepić do kilku spraw bo zestaw sprawia wrażenie z wyższej pólki:
    -brak wzmocnienia poprzecznego....przy wyższych modach drgań skrzynki skrzynka będzie pracować...a nie powinna
    -wnętrze sprzyja powstawaniu fali stojącej, można by w suficie ułożyć wytłumienie w kształcie klinu by zepsuć jednakową odległość na całej głębokości skrzynki między podstawą i górną częścią skrzynki...
    -GNIAZDO.....niezbyt odpowiednie...skoro dałeś dwie odzielne zwrotnice to mogłeś troszkę dorzucić grosza i kupić gniazdo do biamplingu (w polink też są)
    -przydałaby się dodatkowa śruba/wkręt na dłuższym odcinku tylnej formatki zamykającej obudowę-szczelność napewno teraz jest ale przy wyższych poziomach ciśnień moze tył kopać
    -i ostatnie...kwestia gustu-stylistyka bardzo fajna ale niestety kojarzy mi się z tanimi sklepowymi kolumnami od wiez..
    Ale ogólnie kawał dobrej roboty-tylko się uczyć i robić podobnie :)
    Pozdrawiam

• #18 08 Lis 2007 10:18
    MichagM
    Poziom 12  

Do przemo-lukas
    Bardzo ładna i schludna konstrukcja. Troszkę razi brak forniru na "plecach" obudowy. Zmienisz to po przetestowaniu kolumn?

Odp. To prawda ale nie liczą plecy bo nikt nie patrzy plecy nawet człowieka chyba że będzie dziewczyna to tak :P tylko liczy przód i po boku

• #19 08 Lis 2007 12:55
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

MichagM napisał:
    To prawda ale nie liczą plecy bo nikt nie patrzy plecy nawet człowieka chyba że będzie dziewczyna to tak :P tylko liczy przód i po boku

Mylisz się kolego. Chodzi przedewszystkim o akustykę pomieszczenia. Co będzie jesli kolumienki w danym pomieszczeniu dopiero "zagrają" ustawione 0.5m lub więcej od ściany? Tak piękne kolumienki to nie plastikowe zabawki, które wiszą na ścianie.

• #20 08 Lis 2007 17:04
    inkognito09
    Poziom 29  

przemo-lukas napisał:
    MichagM napisał:
    To prawda ale nie liczą plecy bo nikt nie patrzy plecy nawet człowieka chyba że będzie dziewczyna to tak :P tylko liczy przód i po boku

Mylisz się kolego. Chodzi przedewszystkim o akustykę pomieszczenia. Co będzie jesli kolumienki w danym pomieszczeniu dopiero "zagrają" ustawione 0.5m lub więcej od ściany? Tak piękne kolumienki to nie plastikowe zabawki, które wiszą na ścianie.

Zdaje mi się że Twój przedmówca miał na myśli wykończenie ;)

• #21 19 Lis 2007 21:25
    Nevon
    Poziom 21  

szczerze jedyna rzecz jaka mi sie nie podoba to te wielgachna cewa rdzeniowa :) po zmianie na powietrzną może by była jakaś różnica.... chociasz sądzę że na temat cewek wiesz więcej ode mnie.

tak poza tym - super kształt dobre przetworniki i wszytko na miejscu :).

PS Wzmaka na TDA7294 to se wybij z głowy ;]

• #22 19 Lis 2007 21:39
    mezcook
    Poziom 12  

Nevon napisał:
    szczerze jedyna rzecz jaka mi sie nie podoba to te wielgachna cewa rdzeniowa :) po zmianie na powietrzną może by była jakaś różnica.... chociasz sądzę że na temat cewek wiesz więcej ode mnie.

Tu zadecydował księgowy w mojej osobie :p

Nevon napisał:

PS Wzmaka na TDA7294 to se wybij z głowy ;]

zdążyłem sobie wybić :p... chyba pokombinuje coś z lm3886

• #23 29 Gru 2007 16:44
    Jerry35
    Poziom 14  

Świetne te kolumienki jestem naprawde pod wrażeniem:) chciałbym je tylko usłyszeć:) sam mam zamiar cos podobnego zrobić ale nieweim co mi wyjdzie hehehehe:) Powodzenia w dalszych konstrukcjach!!!

• #24 30 Gru 2007 23:41
    Jerry35
    Poziom 14  

Zakochałem sie w tych satelitkach hehe:) Jak dla mnie najlepsza konstrukcja na elektrodzie wielki szacunek dla ciebie! chciałbym je tylko usłyszeć:( A czym je napędzasz???

• #25 31 Gru 2007 00:01
    213813
    Usunięty  
  • #26 31 Gru 2007 00:24
    Daniel_Zet
    Poziom 13  

Bylo juz to opisane:

mezcook napisał:
    Magister_123 napisał:
    Witam.

Najpierw pasek forniru po środku - naklejenie, szpachlowanie i lakierowanie. Później łuki - począwszy od czarnego paska, a skończywszy na tylnej ściance. Na boku jedno łączenie forniru. Łuki robiłem w ten sposób że smarowałem cały płat forniru, oraz mdf klejem pattex moment, następnie przyklejałem i dociskałem do płaszczyzny przedniej ścianki. Jak klej załapał to zabrałem się za łuki. Najpierw namaczałem wilgotną gombką wzduż zagięcia (w pionie), jak fornir zaczą się sam wyginać to za pomocą rolki dociskałem go po kawałku do łuku, i ściągałem rolką fornir w kierunku tylnej ścianki. Płat nachodził mniej więcej ok 8 cm na płaszczyznę bocznej ścianki. Docisnąłem go i przykleiłem. W ten sposób nie musiałem się martwić o docisk forniru na łuku, bo trzymały go płaszczyzna frontowa i boczna, a dodatkowo fornir kurczy się podczas wysychania, co dodatkowo naciąga go na łukach.

Dodano po 2 [minuty]:

daro9925 napisał:
    Witam
    pozdro

Hehe ... z miesiąc :p ... jestem mocno zajętym człowiekiem w ostatnim czasie... Na upartego, mając do dyspozycji np 8 godzin dziennie to zrobił bym je w kilka dni. Pozatym kładłem fornir pierwszy raz więc nie szło mi to zbyt sprawnie :p

• #27 31 Gru 2007 00:56
    398216
    Usunięty  
  • #28 04 Sty 2008 12:45
    baksik00
    Poziom 12  

Rzeczywiscie przepiękne, w jak duzym pokoju nimi grasz ?

• #29 04 Sty 2008 13:06
    mezcook
    Poziom 12  

15m^2 ... ostatnio grały na sylwka, razem z pożyczonym wzmakiem od wieży 50W rms ... Chodziły bez podbicia basu itd - całkiem na surowo :D i dobrze się sprawdziły. Przy pełnej mocy nie zdarzało się żeby cewka udeżała o nabiegunnik, były słyszalne zniekształcenia, ale to raczej wina wzmaka. Myśle że te 15m^2 to górna granica dla której są przeznaczone.

• #30 13 Sty 2008 11:00
    GREGOR:-)
    Poziom 12  

Witam! Ja będę robił coś podobnego ale na Tonsilu GDN 15/40/5 i tak się zastanawiam czy Twoje zwrotka by nie podpasiła... Z wyliczeń wychodzi mi tak jak u Ciebie 10 l strojone na 53 Hz, bass reflex fi 50 mm.....

A tak w ogóle to chyba najlepszy monitory na elce!!! Ogromne gratulacje z mojej strony!!!!!!!!!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME