Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

przesunięcie fazy 0- 360 stopni regulowane napięciem

Moriarti 27 Nov 2003 14:28 1910 3
    Moriarti
    Level 11  
    Witam

Czy moze ktoś spotkła się z regulowanym przesownkiem fazy w zaresie od 0 - 360 stopni, którego przesunięcie zależne było by od napięci sterującego tym przesuwnikiem.
    Zakres częstoltiwośći od 100 Hz - 500 kHz, sygnał prostokątny.
    hefid
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    O ile się orientuję to przesunięcia fazy można dokonać tylko między dwoma sygnałami o tej samej częstotlwości.Najlepiej będzie to wykonać na jednej z gotowych PLL /pętla synchronizacji fazowej/ np CD 4046. Ma ona wbudowany wewnątrz m.inn. detektor fazy i pracuje do kilku MHz.Zakres zmian fazy można zmieniać przez zmianę dzielnika w pętli.Dane układu oraz aplikacje na elenocie.Uzupełnienie wiadomości w literaturze na temat PLL.
    Moriarti
    Level 11  
    Dziękuję bardzo.

Najlepszym rozwiązanei mi będzie jednak dodanie symatora na wejściu VCO, sygnału z filtru, oraz z regulowanego napięcia stałego.
    Przesunięcie będzie wtedy można regulować napięciem.

Ale jeden kłopot w tym iżprzesunięcie fazy będzie równierz funkcjęczęśtotliwośći sygnału wejściowego, a nie tylko tego napięcia które podano na wejście.

Nad takim pomysłem już myślałem, chodzi mi o to aby na fazę wpływało jedynie napięcie przez nas podane .
    kinimodziarz
    Level 10  
    Opisałeś w swoim poście regulator fazy. Proszę powiedz mi jeszcze w jakim paśmie będzie on pracował tzn chodzi mi o szerokość pasma tej częstotliwości dla której jest regulacja ?
    Dla przykładu ustalam określone przesunięcie dla częstotliwości np 1kHz czy częstotliwości sąsiednie np 900 i 1100 Hz też będą przesunięte czy tylko 1 kHz ?