Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Canon BJC 4650 - drukarka pika 11 razy

maxikaaz 27 Oct 2007 20:31 1833 1
    maxikaaz
    Level 12  
    Witam
    Zakupiłem ostatnio taką drukarkę jak w tytule.

Z ciekawości i sentymentu - kiedyś, jeszcze na studiach miałem taką, i niesamowicie sympatycznie ją wspominam. Pozostała mi po niej głowica skanująca i kilka głowic drukujących w różnym stanie.

Zakupiona drukarka była uszkodzona. Po włączeniu koszyk głowicy (karetka) nie poruszał się, drukarka pikała 11 razy, obydwie diody migały, reagowała jedynie na przycisk "power" - tzn. włączała się i wyłączała.

Drukarka miała nadpaloną elastyczną taśmę łączącą karetkę z płytą główną. Uszkodzone były styki do głowicy.
    Taśmę przewodzącą wymieniłem na inną, ze sprawnej, na szybko kupionej używanej BJC2000. Początkowo chciałem wymienić całą karetkę, ale średnica prowadnicy karetki jest większa w 4650 więc ten manewr mi nie wyszedł. Po 2 godzinach udało mi się zaadaptować taśmę z 2000 do karetki z 4650 i podłączyć całość do płyty głównej.

Pierwszy start - głowica czarna - i niepowodzenie: te same objawy co wcześniej - 2 diody migające i 11 pisków. Drugie podejście po sprawdzeniu tabeli z kodami błędów - próba z głowicą skanującą - i pierwszy sukces. Drukarka ruszyła, ale przy wyłączeniu przyciskiem "power" nie parkuje karetki tylko wyjeżdża na środek - niekoniecznie musi być to objaw czegoś niedobrego - w końcu to głowica skanująca ...
    Drukarka startuje na "skanującej" - później normalna procedura wymiany głowicy na drukującą - i drukarka nadal nie rozpoznaje głowicy drukującej, nie parkuje jej po wymianie, nie uruchamia zwyczajowego czyszczenia po zainstalowaniu głowicy. Zachowuje się tak, jakby widziała nadal skanującą. Po wyłączeniu i włączeniu z przycisku z włożoną drukującą - 11 pisków i migające obydwie diody.

Jeśli ktoś ma pomysł, co się dzieje - proszę o radę.
    Może ktoś dysponuje serwisówką albo schematem ....?
    maxikaaz
    Level 12  
    Problem rozwiązany. Uszkodzone tranzystory SMD na płycie z elektroniką, przelutowałem analogiczne z resztek dawcy taśmy sygnałowej do karetki, czyli z BJC2000. Wszystko działa poprawnie.